Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Honda Civic 10, 1.5l VTEC turbo, CVT

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1012 replies to this topic

#379
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postbobalex18, on 16 octombrie 2017 - 09:45, said:

caută pe site-urile internaționale de vânzări. poți găsi o pereche neutilizată la preț foarte bun (un împătimit care așa a luat mașina și imediat și-a luat alte jante). eu nu aș folosi decât jante originale sau de tablă.

Am incercat, n-am gasit ceva care sa-mi inspire incredere si la un pret OK. E vreun motiv pentru care jante din aliaj, altele decat OEM, ar putea sa nu fie OK?

#380
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007

View Posttatalor51, on 16 octombrie 2017 - 09:55, said:


Am incercat, n-am gasit ceva care sa-mi inspire incredere si la un pret OK. E vreun motiv pentru care jante din aliaj, altele decat OEM, ar putea sa nu fie OK?
cât m-am interesat eu despre jante.
Un producător produce jante în mai multe centre și la calități diferite (uneori chiar în sistem de franciză). jantele ieftine, cum sunt și cele postate de tine sunt grele și din materiale mai slabe care în timp se vor strâmba mai ușor, nu vor  putea să fie îndreptate etc. jantele la preț de cele OEM sunt similare cu acestea în privința calității sau chiar mai bune (mai ușoare etc).

jantele foarte scumpe sunt altă mâncare de pește.

#381
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Intre 38 si 48 e diferenta de 1 cm.

#382
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
AstroNut,da le-am avut alea Continental si cele recomandate de mine mai sus.In calitate de utilizator, imi pasa nu in foarte mare masura ce recomanda topurile.Daca te referi la cele ADAC,chiar ma lasa indiferent.Nu zic ca sunt rele (gen Pirelli),dar,din experienta mea sunt sub Michelin sau Nokian.E adevarat ca la dimensiunea de 16 inch ma refer.

#383
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postbatman, on 16 octombrie 2017 - 11:13, said:

Intre 38 si 48 e diferenta de 1 cm.

Stiu. Cele OEM au 45. Pe ce site-uri de jante si anvelope pentru modelul meu m-am uitat, intervalul acceptat e 38-48 (-7 respectiv +3 fata de default). Mie imi suna veridic.

#384
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,n-ai mai scris de mult pe aici.Pana la urma ti-ai luat jante si anvelope?Banuiesc ca daca ai luat alte jante,ai luat si senzori de presiune in roti,nu?

Edited by dantt, 31 October 2017 - 19:14.


#385
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Nimic nou deocamdata. N-am apucat sa-mi iau jante si anvelope, planuiesc candva in cursul saptamanii viitoare. Probabil o sa iau jantele astea si anvelope Continental TS860 sau Dunlop Winter Sport 5. Nu are senzori de presiune pe roti, detecteaza schimbarile de presiune indirect, prin ABS. Ca dimensiuni, vor fi fix cele de pe varianta cu roti de 16" si anume: jante de 16/7 si anvelope 215/55/R16. Din ce am citit, merg si jante de 16/6.5 si anvelope  205/60/R16.

Cu masina, am ajuns la 5100km, circulat numai in oras in ultimele 3 saptamani. Consumul pe ultima suta, 12l/100km la o viteza medie de sub 20 de km/h (erau 18 acum cateva zile, n-am verificat de atunci). Ca de obicei in Bucuresti, depinde foarte tare de trafic. Am avut 17.5 intre Divertiland Pipera si maternitatea Regina Maria care e pe o straduta din Ion Ionescu de la Brad in conditii de mers aproape bara la bara (plecat la 18:20). 10l/100km de pe Ion Ionescu de la Brad pana la Plaza Militari, plecat la 19:15.

Azi dimineata, de undeva de aproape de Plaza/bulevardul Timisoara pana la iesirea din pasajul Lujerului aveam 35l/100km, am ajuns la destinatie (Ion Ionescu de la Brad/iesirea spre Ploiesti) cu 12 Posted Image Anyways, eu sunt multumit de consum si il urmaresc mai mult pentru distractie. Daca sunt folositoare cuiva informatiile, cu atat mai bine.

Cam atat, o sa am un drum cat de cat mai lung pana in Teleorman la sfarsitul saptamanii, apoi mai vedem. In continuare foarte multumit de masina.

M-am uitat la niste reviews de la Accordul care se vinde in Statele Unite acum, daca aduc ceva asemanator in Europa peste 7-8 ani cand voi vrea sa schimb masina, deja stiu ce sa cumpar Posted Image

Edited by tatalor51, 31 October 2017 - 23:17.


#386
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Pai sunt foarte folositoare informatiile pe care le-ai dat cel putin pentru mine (mai ales ca vreau sa-i iau sotiei una) si-ti multumesc pentru asta.Nu stiam ca nu are senzori de presiune in roti,asta insemnand ca poti echipa masina cu jante si anvelope iarna de dimensiuni mai mici fara stress.Un lucru foarte bun de altfel.Pe de alta parte,nici pe mine nu ma intereseaza consumul,acesta din cate spui fiind unul foarte ok in conditiile date.Apropo de asta,in Bucuresti din Fundeni pana in pasajul Victoriei am avut consum de 14 cu o Skoda Octavia 2 1.9 TDI si 105 cp si consumabilele schimbate recent.Deci...

#387
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005

View Posttatalor51, on 31 octombrie 2017 - 23:14, said:

....  Nu are senzori de presiune pe roti, detecteaza schimbarile de presiune indirect, prin ABS. ....

Este cea mai buna varianta !
Am avut asa ceva pe Civic si a fost o solutie fara stress ! Un mare plus constand in faptl ca - cel putin la versiunea precedenta de Civic - avei posibilitatea sa dezactivezi indicatorul de presiune.
Era o solutie excelenta mai ales prin prisma faptului ca nu mai aveam stressul cu "imperecherea" senzorilor.

Din cauza nenorocirilor astea de senzori de presiune, am renuntat - pentru prima data din 2002 de cand am doar masini noi - sa cumpar set complet de jante+ anvelope pentru iarna.
Pe langa costul senzorilor ( deloc mic) mai apare si problema ca, la fiecare schimbare de roti, ar trebui sa ma duc in service pentru "imperechere". Cel putin asa ma inteles - nu stiu daca Subaru stie sa memoreze in computer doua seturi diferite de senzori, dar din ce spun alti colegi, pare-se ca nu ...
Si cum astia de la Sibiu nu au ultimele versiuni de soft pentru masina, ar insemna sa fac un drum de Brasov doar pentru asta.
Si nu-mi place deloc sa tot montez/demontez anvelopele de pe janta.

#388
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014


View Posttatalor51, on 31 octombrie 2017 - 23:14, said:

Ca dimensiuni, vor fi fix cele de pe varianta cu roti de 16" si anume: jante de 16/7 si anvelope 215/55/R16. Din ce am citit, merg si jante de 16/6.5 si anvelope  205/60/R16.
Nu fa prostia sa iei 215/55, că sunt mult mai scumpe fără să te ajute la nimic. Ultima oară când m-am uitat TS 860 pe 215 erau aproape 500 de lei, iar cele pe 205 sub 400.

Pe jantele pe care merg cauciucuri 215, merg și 205 și invers. Asta dacă ai în talon ambele, dar bănuiesc că da.


#389
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postmarr, on 01 noiembrie 2017 - 08:31, said:


Este cea mai buna varianta !
Am avut asa ceva pe Civic si a fost o solutie fara stress ! Un mare plus constand in faptl ca - cel putin la versiunea precedenta de Civic - avei posibilitatea sa dezactivezi indicatorul de presiune.
Era o solutie excelenta mai ales prin prisma faptului ca nu mai aveam stressul cu "imperecherea" senzorilor.

Din cauza nenorocirilor astea de senzori de presiune, am renuntat - pentru prima data din 2002 de cand am doar masini noi - sa cumpar set complet de jante+ anvelope pentru iarna.
Pe langa costul senzorilor ( deloc mic) mai apare si problema ca, la fiecare schimbare de roti, ar trebui sa ma duc in service pentru "imperechere". Cel putin asa ma inteles - nu stiu daca Subaru stie sa memoreze in computer doua seturi diferite de senzori, dar din ce spun alti colegi, pare-se ca nu ...
Si cum astia de la Sibiu nu au ultimele versiuni de soft pentru masina, ar insemna sa fac un drum de Brasov doar pentru asta.
Si nu-mi place deloc sa tot montez/demontez anvelopele de pe janta.

Dap, si eu o vad ca pe un avantaj. Adica, exista posibilitatea sa pierzi presiune in toate rotile in care caz n-o sa detecteze nimic, dar nu e chiar ceva de care sa fii ingrijorat in mod constant. Si dupa cum spui si tu, avantajele sunt mult mai mari la pret si bataie de cap.

View Postdantt, on 01 noiembrie 2017 - 07:56, said:

Pai sunt foarte folositoare informatiile pe care le-ai dat cel putin pentru mine (mai ales ca vreau sa-i iau sotiei una) si-ti multumesc pentru asta.Nu stiam ca nu are senzori de presiune in roti,asta insemnand ca poti echipa masina cu jante si anvelope iarna de dimensiuni mai mici fara stress.Un lucru foarte bun de altfel.Pe de alta parte,nici pe mine nu ma intereseaza consumul,acesta din cate spui fiind unul foarte ok in conditiile date.Apropo de asta,in Bucuresti din Fundeni pana in pasajul Victoriei am avut consum de 14 cu o Skoda Octavia 2 1.9 TDI si 105 cp si consumabilele schimbate recent.Deci...
In cazul asta, consumul pare chiar OK :)

View PostAstroNut98, on 01 noiembrie 2017 - 08:56, said:

Nu fa prostia sa iei 215/55, că sunt mult mai scumpe fără să te ajute la nimic. Ultima oară când m-am uitat TS 860 pe 215 erau aproape 500 de lei, iar cele pe 205 sub 400.

Pe jantele pe care merg cauciucuri 215, merg și 205 și invers. Asta dacă ai în talon ambele, dar bănuiesc că da.

Pe certificatul de conformitate am doar 215/55. De 205/60 am citit pe diferite forumuri Honda ca si-au pus destul de multi fara probleme. Stiu ca e mai scump, dar prefer sa merg cu dimensiunile recomandate, mai ales ca stiu 100% ca sunt OK devreme ce deja vin deja instalate pe o versiune din fabrica.

#390
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007

View Posttatalor51, on 01 noiembrie 2017 - 09:11, said:


Dap, si eu o vad ca pe un avantaj. Adica, exista posibilitatea sa pierzi presiune in toate rotile in care caz n-o sa detecteze nimic, dar nu e chiar ceva de care sa fii ingrijorat in mod constant. Si dupa cum spui si tu, avantajele sunt mult mai mari la pret si bataie de cap.


In cazul asta, consumul pare chiar OK Posted Image



Pe certificatul de conformitate am doar 215/55. De 205/60 am citit pe diferite forumuri Honda ca si-au pus destul de multi fara probleme. Stiu ca e mai scump, dar prefer sa merg cu dimensiunile recomandate, mai ales ca stiu 100% ca sunt OK devreme ce deja vin deja instalate pe o versiune din fabrica.
probabil 0,0001% există posibilitatea să pierzi presiune în mod egal din toate anvelopele și oricum abs va detecta asta pentru că va simți că nu funcționează normal.

și eu din piața victoriei la obor dacă plouă cred că am 20-25-30% (am avut o dată cu mașina veche - 4-5 km câți or fi i-am făcut în 2 ore). importantă este media pe mii de km și plăcerea de a conduce

dimensiunile de fabrică sunt cele mai recomandate. inginerii ăia așa au gândit mașina.

#391
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005

View Postbobalex18, on 01 noiembrie 2017 - 09:19, said:

...
dimensiunile de fabrică sunt cele mai recomandate. inginerii ăia așa au gândit mașina.

Exact !

Si eu, la toate masinile, am mers cu anvelope doar la dimensiunile cu care a venit "incaltata" masina !
Si la jantele "de schimb" !
La setul de jante de pe rotile de iarna de la Forester, am avut un ET diferit de cel "original" desi, pe diferite site-uri & stuff le dadeau ca si compatibile.
Rezultatul - anvelopa iesea cu cativa mm in afara, suficient insa sa-mi improaste mazga si noroi pe tot lateralul masinii - inclusiv pe oglinzile retrovizoare !

#392
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007

View Postmarr, on 01 noiembrie 2017 - 09:39, said:


Exact !

Si eu, la toate masinile, am mers cu anvelope doar la dimensiunile cu care a venit "incaltata" masina !
Si la jantele "de schimb" !
La setul de jante de pe rotile de iarna de la Forester, am avut un ET diferit de cel "original" desi, pe diferite site-uri & stuff le dadeau ca si compatibile.
Rezultatul - anvelopa iesea cu cativa mm in afara, suficient insa sa-mi improaste mazga si noroi pe tot lateralul masinii - inclusiv pe oglinzile retrovizoare !
ba chiar și pe oglinda retrovizoare din interior :)))))

#393
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Mno, treaba voastră, banii aruncați pe fereastră sunt tot ai voștri.

Baftă!

#394
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Ce te faci daca ai casco si faci accident cu anvelope care nu sunt trecute in carte? Stii? Ei, cam te lingi pe bot de despagubire pentru ca nu ai folosit anvelopele legale. Asa ca, da sfaturi unde te pricepi.

#395
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,tu ai facut casco la masina ta?Si daca da,cat e valoarea pentru astfel de asigurare?Ca de obicei,multumesc anticipat.

#396
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Da. 580E de la Allianz. Fransiza 0.5%, minim 450 de lei. Peste 7000 de lei pagube, fransiza zero. Nu include jante, cauciucuri, drumuri inundate si alte cateva. Casco Direct ii zice.

A fost vreo 10% reducere din cauza de RCA tot la ei (730 de lei) si plata integrala pe un an.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate