Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Honda Civic 10, 1.5l VTEC turbo, CVT

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1012 replies to this topic

#19
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Cat ai platit pe ea si care a fost reducerea? Sunt si eu in cautare de masina noua.

S-o stapanesti sanatos!

Edited by batman, 15 June 2017 - 06:30.


#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
O alegere excelenta!  Welcome to the club!

#21
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View PostR-Alex, on 15 iunie 2017 - 00:05, said:

Este o masina superba,Civic-ul si in versiunea anterioara a fost ca si design cu mult in viitor fata de concurenta,sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de fiecare km rulat cu ea!

View Posttfmercedez, on 15 iunie 2017 - 01:02, said:

Faina jucaria! Sa te plimbe fericit!
Mi-a placut si mie Honda, i-am dat o sansa  inainte sa-mi cumpar si eu masina, am  studiat-o, dar avea neajunsul ca este prea "compacta" pentru nevoile mele,  si nu incapeam in ea cum voiam eu avand peste 1.90, deci am cracii lungi, scaunul mult in spate, locul pe bancheta din spatele meu fiind compromis. Dar repet, a fost mereu un model drag, pe care mi-as fi dorit sa-l detin.

View Postjericho, on 15 iunie 2017 - 05:33, said:

Este genul de mașină care ori îți place ori nu. Mie personal îmi place.
Să o stăpânești sănătos!

View Postdanvlas, on 15 iunie 2017 - 06:32, said:

O alegere excelenta!  Welcome to the club!
Multumesc de urari!

View Postloock, on 15 iunie 2017 - 01:28, said:

Modelul anterior era mai legat, mai interesant, mai deosebit, chiar original - si asta impreuna cu primele cantareste chiar mult mai mult decat faptul ca nu era nici ea tocmai o capodopera estetica.
Asta noua intra la categoria oribilitati socante si extrem de dezamagitoare.
Nu e maxim de horror ca multipla sau simbol 1, dar e diforma, hidoasa, dezlanata, nelegata si deci urmeaza imediat dupa cele amintite...


View Postmariovrs, on 15 iunie 2017 - 04:53, said:

La fel cred si eu. Am avut un soc cand am vazut prima data masina...  Nu credeam ca cineva a dat verde la asa desen sa intre in productie.

Oribila e putin spus.'' Intoarce privirile pe strada...''  Si cocosatul de la Notre Dame facea asta,

Initiatorul spunea ca trei sferturi din oameni o considera horror. Asa si e.  Acu' fara glume, da eu nici gratis nu m-as urca in asa ceva.

Mai rau ca Civicul asta e doar Multipla de la Fiat.

Dupa cum spuneam, teoretic inteleg argumentele pentru care multi oameni spun ca e urata, dupa principii normale de design da cu virgula. Practic, mie imi place la culme, nu ma mai satur sa ma uit la ea, singura compacta care imi place aproape la fel de mult e Mazda 3. Nu ma supar sa aud pareri negative Posted Image
Deasemenea, n-am fost foarte impresionat de poze, mi se parea frumusica, dar nu la nivelul Mazda 3, m-am dus la test drive pentru specs. Cand am vazut-o pe viu insa, mai ales in rosu, mi-a cazut fata (la modul pozitiv), e diferenta mare.

View Postbatman, on 15 iunie 2017 - 06:29, said:

Cat ai platit pe ea si care a fost reducerea? Sunt si eu in cautare de masina noua.

S-o stapanesti sanatos!

Am avut o reducere de 3.5% din pretul de lista (23500E), care era valabila pe timpul salonului auto de la Casa Poporului (imi scapa numele), acolo am fost la test drive si atunci am inceput discutiile. Fiind versiune noua, banuiesc ca reducerile acum nu sunt foarte mari sau deloc, in conditii normale. Dar e doar o banuiala, efectiv nu stiu.

Edited by tatalor51, 15 June 2017 - 08:00.


#22
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Felicitări ptr mașină! Mie îmi place foarte mult cum arata. Este peste Mazda 3 dpmdv. Arata ca o mașină tunata. Poate au exagerat puțin în unele locuri cu plasticul negru, dar per total îmi place.
Prețul este cam mare ptr o compactă. Tatăl meu a cumpărat Mazda 3 în echiparea Revolution cu 18000 euro, dar are doar 120 de căluți.

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Posta3ds, on 14 iunie 2017 - 23:57, said:

Pe drum european e 110 limita, pe autostrada 130.

50-90-100-130 sunt limitele de viteza in Romania pentru categoria B.

#24
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Poststiinta82, on 15 iunie 2017 - 08:22, said:

Felicitări ptr mașină! Mie îmi place foarte mult cum arata. Este peste Mazda 3 dpmdv. Arata ca o mașină tunata. Poate au exagerat puțin în unele locuri cu plasticul negru, dar per total îmi place.
Prețul este cam mare ptr o compactă. Tatăl meu a cumpărat Mazda 3 în echiparea Revolution cu 18000 euro, dar are doar 120 de căluți.

Multumesc! Dap, stiu preturile. Cutie manuala, banuiesc. A prins o reducere de 1000E plus rabla? Cam pe acolo era si varianta manuala cu motor de 127 de cai la Honda, cu diferente relativ mici de echipare. Mazda 3 e super, deasemenea.

Edited by tatalor51, 15 June 2017 - 08:56.


#25
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Cateva poze facute cu bordul facute in graba, calitatea nu este fantastica, imi cer scuze.

Attached Files



#26
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
să o stăpânești sănătos și mulți km fără probleme.
ce tip de cutie automată e? cum ți se pare?

#27
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postbobalex18, on 15 iunie 2017 - 09:30, said:

să o stăpânești sănătos și mulți km fără probleme.
ce tip de cutie automată e? cum ți se pare?
Multumesc!
Este CVT, un tip care e destul de rau vazut in reviews si de catre 'entuziasti', aparent pentru ca se comporta altfel decat o automata clasica sau un dublu ambreiaj (nu are viteze propriu zise si, in general, turatiile urca in functie de cat de tare ai pus piciorul si raman acolo in timp ce masina accelereaza).
Asta de pe Civic are programate artifical 7 trepte de viteza asa ca functioneaza mai mult sau mai putin ca o automata clasica. Cel putin in combinatie cu motorul asta, mie mi se pare excelenta, atat in oras cat si afara (ca termen de comparatie, dar numai in oras, din punctul meu de vedere, e peste EDCul de pe Megane si DCTul de pe Sportage - ambele dublu ambreiaj). Nu am avut nevoie sa o pun pe Sport (unde tine turatiile mai sus si accelereaza mai repede) sau sa folosesc padelele de pe volan pentru downshift. Am testat de curiozitate si mi s-a parut ca zboara :) (dar probabil fiindca n-am condus exagerat de mult si nu prea am repere cu care sa compar).
Posibil sa se simta mai lenesa si sa-si arate limitarile afara din oras cu motorul de 1l/127hp, nu stiu.

Edited by tatalor51, 15 June 2017 - 09:49.


#28
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
felicitari, sa o stapanesti sanatos!

faptul ca ai luat motorul de 1.5 il vei aprecia mai tarziu. cand odata obisnuit cu el, te vei gandi cum era sa ai 120 de cai in loc de 180.

la o masina, intai trebuie sa alegi motorul care iti trebuie. restul (design, confort), desi foarte importante si ele, vin dupa.

#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostR-Alex, on 15 iunie 2017 - 00:05, said:

Este o masina superba,Civic-ul si in versiunea anterioara a fost ca si design cu mult in viitor fata de concurenta,sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de fiecare km rulat cu ea!
gusturile nu se discuta, eu o consider urata cu spume si pur si simplu gresit designul, au pus 2 tevi rotunde de esapament in mijloc ceea ce a micsorat portbajaul cand puteau pune niste tevi de esapament turtite frumos si incorporate in lateralele acelea enorme...
Asa am vazut la Mercedes parca.
Si VW sciroco imi place

Attached Files

  • Attached File  vw1.jpg   46.4K   135 downloads
  • Attached File  vw2.jpg   61.08K   137 downloads


#30
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
@tatalor51:
Felicitări pentru achiziție. Motorizarea aceasta nu te va dezamăgi nici peste mulți ani.
Când am mers cu o Toyota cu CVT, mi s-a părut zgomotoasă la viteze mari dar nu am condus și una manuală. Tu ai făcut drive test cu una manuală ? Dacă da, atunci ce diferențe ai sesizat ?

Edited by fortzoso, 15 June 2017 - 09:51.


#31
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Ai și niște sfaturi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oklqJnm7_TY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dyEYaN6Y_FM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Felicitari, sa o stapanesti sanatos. La cati mai multi km.

#33
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

View Postborreddog, on 15 iunie 2017 - 09:49, said:

felicitari, sa o stapanesti sanatos!

faptul ca ai luat motorul de 1.5 il vei aprecia mai tarziu. cand odata obisnuit cu el, te vei gandi cum era sa ai 120 de cai in loc de 180.

la o masina, intai trebuie sa alegi motorul care iti trebuie. restul (design, confort), desi foarte importante si ele, vin dupa.

Multumesc! Ai perfecta dreptate. Culmea ca, aproape pana in ultima zi, mi-am pus problema in primul rand de dotari si confort si mi se parea ca n-am nevoie de un motor mai puternic. Acum insa, mi se pare ca am ales perfect. E mult mai confortabila in depasiri si chiar daca nu mergi exagerat de repede, faptul ca motorul sta relaxat si in turatii scazute mi se pare fantastic.

View Postfortzoso, on 15 iunie 2017 - 09:50, said:

@tatalor51:
Felicitări pentru achiziție. Motorizarea aceasta nu te va dezamăgi nici peste mulți ani.
Când am mers cu o Toyota cu CVT, mi s-a părut zgomotoasă la viteze mari dar nu am condus și una manuală. Tu ai făcut drive test cu una manuală ? Dacă da, atunci ce diferențe ai sesizat ?
Multumesc! Asa cred si eu.
Nu, nu am testat manuala, eram setat pe automata (prin Bucuresti mai ales, mi se pare ca isi face diferenta de bani cu varf si indesat, desi mi se pare foarte comoda si in afara). Se aude motorul la turatii mari, dar nu exagerat de tare, dupa mine. Si are un zgomot foarte misto :D

#34
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007

View Posttatalor51, on 15 iunie 2017 - 08:55, said:



Multumesc! Dap, stiu preturile. Cutie manuala, banuiesc. A prins o reducere de 1000E plus rabla? Cam pe acolo era si varianta manuala cu motor de 127 de cai la Honda, cu diferente relativ mici de echipare. Mazda 3 e super, deasemenea.

Da, reducere de 1800 euro plus 1000 euro de la rabla. Cutia e manuala ptr ca nu a vrut automata.

#35
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Felicitari pentru achizitie si sa te bucuri de ea muuuulti km fara incidente !
Este un model care mi-a atras atentia inca de la lansare din Statele Unite.
Am studiat si review-urile aparute peste ocean, am vizionat filmulete cu testele facute -e-acolo si ... mi-a placut !

PS: Spre deosebire de versiunile anterioare de Civic, este prima data cand imi place mai mult designul sedanului decat al hatch-ului !

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Sa o stapanesti sanatos! Este important sa iti placa tie in primul rand!

Legat de masina asa cum am avut ocazia sa constat tapiteria mi se pare la nivelul unei masini de cel mult 10.000 euro si nu la nivelul uneia de 20.000 si mai mult. Butoanele alea de plastic de la baza volanului iar sunt foarte ieftine, si par lipite in graba. Este pacat ca dau chix la niste detalii care fac diferenta.

Legat de tinuta de drum, modelul actual are o suspenise mai moale si asta face ca masina sa fie mai nesigura, mai ales in combinatie cu motorizarile mai puternice decat la vechile generatii care aveau o suspensie mai sportiva.

In ce priveste alegerea ta trebuie tinut cont si de faptul ca ai trecut de la Logan la Civic si este firesc sa fii impresionat. Lucrurile nu mai stau asa de diferit atunci cand se compara Civic cu alte modele din clasa.
Acelasi lucru este valabil si legat de cutia automata; te felicit ca ai ales asa dar si in cazul cutiei nu ai termen de comparatie pentru ca asa cum ai spus nu ai condus alte masini care sa aiba cutii automate.

Edited by Mr. Incredible, 15 June 2017 - 10:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate