Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tepari Finisaje - 0765.849.688

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Parca sunteti angajatorul meu care se plange ca-i pleaca oamenii in alta parte pe salarii mai mari :lol:

#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Poti pleca si tu si sa ii spui "who's laffin now?!" :)

#21
l_ogout

l_ogout

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.03.2008
Eu am lucrat pe  timpul constructiei si cu echipe si firme serioase, asa ca nu vreau sa generalizez. Si chiar ma bucur ca sunt in Romania firme si echipe serioase.
Dar apele trebuiesc separate, sunt si multi in acest domeniu de activitate care nu activeaza ca profesionisti ci doar ca speculanti care incearca sa ciupeasca permanent cate ceva.
Ori cauta sa isi faca munca mai usoara odata luata lucrarea, facand treaba prost si incorect tehnic pentru ca e mai simplu pentru ei, ori incearca sa mai incaseze una alta "pe langa lucrare" pentru ca nu a fost stabilit clar de la inceput.
Si mai sunt si unii care pur si simplu nu sunt in stare sa se organizeze si sa isi calculeze toate aspectele de la inceput. Apoi constata in timpul lucrarii ca ce si-au asumat ori e prea greu, ori nu stiu sa faca, ori ceva nu le mai convine.

M-ar ajuta mult la acest moment daca cineva mi-ar putea recomanda (privat) o echipa de care a fost multumit pentru fatada casei. Presupun ca unii din voi au lucrat cu echipe/constructori de care au fost multumiti la partea de fatada a casei.

#22
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Adevarul e undeva la mijloc, sunt mesteri tepari, dar sunt si clienti tepari. Daca in cazul de fata, clientul nu a dat avans, deja a devenit suspect pentru mester si daca a venit altul cu banul a mers la acela. Tot asa sunt clienti care nu dau avans si daca gasesc pana sa inceapa lucrarea pe altii ,sa faca lucrarea mai ieftin, renunta la primii ca oricum nu le-a dat avans.

#23
l_ogout

l_ogout

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.03.2008
Plata in avans este doar o invitatie la teapa. Tu cum esti platit la job? In avans sau primesti salariul pentru luna care s-a incheiat?
De ce are un constructor nevoie de bani in avans? Traiste de pe o zi pe alta? Inseamna ca trebuie sa se orienteze spre alta meserie. Presupun ca atunci cand incepe o lucrare "traieste" pe banii de la cea precedenta.
Cand alegi sa lucrezi cu cineva firma/echipa etc., dupa ce s-au pus pe masa toate detaliile s-a stabilit un pret si un plan de lucrari si s-a ajuns la o intelegere se presupune ca ambele parti sunt multumite cu ce au obtinut. De ce e nevoie ca una din parti sa plateasca o garantie daca ambele parti sunt multumite cu intelegerea?
Daca firma are alta lucrare si beneficiarul e cel care asteapta firma sa isi incheie lucrarea, deci practic beneficiarul e cel care e nevoit sa amane lucrarea sa, de ce trebuie sa plateasca avans/garantie? Nu vad logica ta. Poate mai degraba firma sa depuna o garantie ca sa o astepti sa se elibereze de vechea lucrare.

Eu cred ca totul se rezuma la seriozitate si la bun simt. Si indiferent de domeniul unde activezi, daca nu dai dovada de asa ceva n-ai decat de pierdut.

Edited by l_ogout, 16 June 2017 - 11:15.


#24
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Meseriasul ia avans ca sa fie sigur pe lucrare. Daca tu te razgandesti si el a refuzat cativa clienti ca nu avea timp cand sa le mai faca , dar tu renunti, atunci el are de platit echipa si plange dupa clientii refuzati. Daca ai dat avans, atunci nu renunti. Sa ma corecteze cei care au  construit case, daca nu e adevarat ca toti iau avans. Nu compara mere cu pere, una e sa fi angajat si alta sa prestezi servicii si sa ai de platit salarii. Eu nu sunt constructor, lucrez in domeniul auto, iar una din activitati e sa vand piese noi. Acum te intreb , daca ai vrea sa-i ai pe toti la masa care au comandat o piesa si nu au mai venit sa o ridice. De cand iau avans, surpriza, toti ridica piesele comandate.Daca vrei o echipa de constructori buna, atunci apelezi la una care e din oras cu tine si care a mai lucrat la prieteni si rude, iar eu iti garantez ca si daca le dai toti banii inainte, aceia o sa vina sa termine ,pentru ca au o reputatie deja de care au grija.

#25
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Sunt mai multi care dau tepe decat cei care renunta la o lucrare la care deja s-a batut palma.

#26
l_ogout

l_ogout

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.03.2008
Daca ai adus in discutie domeniul auto, de cate ori a platit reparata in avans cand ti-ai facut programare in service? Ca presupun ca si serviceurile auto pierd clienti daca cei programati nu onoreaza programarea. Si service-ul plateste salariul mecanicilor.
Nu exista business doar cu castiguri si fara nici o pierdere. Daca esti bun manager, sau macar unul mediocru care e in stare sa echilibreze balanta de intrari/iesiri, tii afacerea pe +.
Vanzatorii de piese auto seriosi nu numai ca nu iau banii in avans, dimpotriva livreaza in avans si incaseaza mult dupa, la sfarsit de luna. Si pe langa asta accepta si retur de piese de la service-uri. Daca lucrezi in domeniu stii cu siguranta asta. Recunosti?

#27
rozorghe2017

rozorghe2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.04.2017

View Postl_ogout, on 14 iunie 2017 - 20:07, said:

Nu stiu daca exista un topic dedicat unde se listeaza tepele incasate astfel incat ceilalti sa se fereasca de astfel de specimene din domeniul constructorilor, asa ca voi posta aici.
Daca exista un topic dedicat, dar care sa nu denatureze sensul acestuia, un moderator il poate muta.

Am luat prima teapa de cand am inceput sa ridic casa.
Este vorba de o echipa care se ocupa de finisaje, termosisteme etc. destul de frecventata din zona limitrofa a Bucurestiului
Ce s-a intamplat. Ne-am intalnit, au venit sa vada ce presupune lucrarea (tencuit exterior, polistiren, decorativa si inchidere tencuita la streasina)..
Ne-am inteles asupra lucrarii, a pretului si cand urmeaza sa inceapa, pentru ca din ce spuneau mai aveau de terminat o lucrare inceputa.
Se apropie termenul, ma suna inainte de w/e de 1 iunie si ma anunta ca de la inceputul saptamanii urmatoare (marti, pentru ca era minivacanta de 1 iunie) incep munca pe santier la mine.
Imi cer ca marti materialele sa fie deja pe santier(de parca n-aveau ce face in pana in pranz cand le aduceam materialele). Aveau oricum de adus schele, montat schele, dat nivel, pontaje, destule. Stabilim sa le aduc nisipul si cativa saci de multibat pentru pontaje, urmand ca paletul de multibat sa apara cand se instaleaza ca sa aiba cine il descaraca si depozita.
Le aduc nisipul, sacii de multibat pentru pontaje, ca restul sa vina in cursul zilei de marti.
Imi iau concediu toata saptamana, sa pot sta dupa c*rul lor, ca poate mai au si alte nevoi.
Vin din mini-vacanta anticipat sa le eliberez fatadele de ce mai era montat pe ele, sa nu ii incurce, etc.

Chici ce?
Luni seara nu raspund la telefon.
Hai lasa ca poate n-au auzit telefonul, sunt ocupati, alea alea.
Marti dimineata cand trebuiau sa se prezinte la lucru, nu vine nici draq. Ii sun -  nu mai raspund la telefon. Dau SMS sa intreb daca mai fiinteaza pe aceasta planeta... Nimic.

Ori cat de javre sa fie sa ma sune cu cateva zile ininte sa le comand toate materialele si pe urma sa se faca disparuti ca probabil au prins o lucrare la care au de lucru mai mult sau mai stiu ce.

Ma astept la "chiul" de genul asta de la un muncitor, un instalator, etc, care e singur, se mai imbolnaveste, etc.
Dar japitele astea sunt o echipa, nu poti sa zici ca s-a imbolnavit toata echipa sau le-a mancat cutzu tema. E vorba de planificare din timp, adus schele, etc.

Asa ca feriti-va ca de dracu de astia. Eu va spun ce stiu despre ei ca sa nu mai pacaleasca si pe altii:
Fac finisaje/fatade in Bucuresti/Ilfov, ei sunt cica din Berceni(Adresa declarata: Str. Govora, Nr. 6, Bl. 78)
Telefonul la care raspund este: 0765849688 si cica au si un asazis site. http://casata.do.am/
Cica se lauda si ca sunt pe http://www.supermese...o/meserias/1792
Daca vreti zile fripte cautati-i si pe mail desi nu stiu daca e valabil: [email protected]


Acum trecand peste echipa asta de toata jena, va rog, daca cineva a fost incantat sau macar multumit de echipa care i-a facut fatada (tencuit,polistiren, decorativa) recomandati-mi pe PM pe cineva decent.
Dar numai sa fie in stare sa traga o fatada dreapta, sa puna corect polistirenul, si sa fie in puteri pentru ca fatada are aproximativ 310m si inca vreo 45ml de masca la acoperis.
asta nu e teapa , neseriozitatea asta se datoreaza mai mult din cauza "beneficiarilor "  , si de acea si unii beneficiari corecti patesc dinastea . Ex nea Gheorghe din cluj , ma suna , cica vrea sa isi izoleze casa , alerg 100 km ii calculez .......suna a doua zi , cica nu se incadreaza o lasa pe anul viitor , urmatorul vasile suna si el sa isi izoleze casa toate bune si frumoase programam peste 3 sapt , cu doua zile inainte cand il sun , cica nu mai are nevoie  ca si-a gasit pe altii. .......deci din cauza astora ajungeti unii care sunteti cu buneintentii sa patiti treburile astea .......si sirul continua cu multe altele .

#28
Nina_teo

Nina_teo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.06.2017
Aș fi fost tentată să îmi fac casa de la 0, dar încep să am dubii și temeri foarte mari, dar nu aș vrea nici casa să o iau de-a gata și să constat că a fost făcută ca de mântuială și trebuie să refac și să înlocuiesc și să stau ca pe șantier până o aduc la un adevăr. Nu prea știu ce să fac  și sincer la aspectul ăsta nici nu mă gândisem.

Edited by Nina_teo, 20 June 2017 - 09:58.


#29
rozorghe2017

rozorghe2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.04.2017

View PostNina_teo, on 20 iunie 2017 - 09:57, said:

Aș fi fost tentată să îmi fac casa de la 0, dar încep să am dubii și temeri foarte mari, dar nu aș vrea nici casa să o iau de-a gata și să constat că a fost făcută ca de mântuială și trebuie să refac și să înlocuiesc și să stau ca pe șantier până o aduc la un adevăr. Nu prea știu ce să fac  și sincer la aspectul ăsta nici nu mă gândisem.
II foarte simplu , oferi pretul corect si te uiti la oameni , nu ii greu sa iti dai seama , si incearca tu sa fi in primul rand corecta , vorba putina si nu cere sa fi mintita , accepta realitatea .

#30
Nina_teo

Nina_teo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.06.2017
Eu îmi doresc să ofer un preț corect, dar știu cât de des se "omit" anumite detalii doar ca să vândă. Pe mine m-au mințit și când am închiriat un apartament și de asta am vrut să optez pentru construire de la 0, că fac și după bunul plac, dar nu e chiar o soluție văd din cauza bătăilor de cap de după

#31
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Apropo de tepe date de meseriași! Dacă as mai face odată interioarele, i-as pune sa facă o lista de preturi cu toate operațiunile necesare pe interioare. De obicei ei zic: gresie 25, parchet 20, pereți 35 și cam atât!
La sfârșit apare surpriza! Plinta de gresie nu este în preț, montajul baghetelor costa X Ron, gresia pt trepte este 100 treapta și altele.

Deci: punti-i sa pună pe hârtie tot ce știu ei ca intra ca și operațiuni pe interioare, iar ce nu este pe lista, trebuie negociat.

Și atenție la banii dați în avans!

#32
bambilici4u

bambilici4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.11.2012
culmea am vazut in google tepari finisaje si nr de tel si culmea chiar am facut in toamna anului 2018 o casa la cornetu placata cu polistiren  montaj borduri , turnat betoane si tencuit si placat gard   cei drept foarte solicitati erau si cei drept lucrarea au fost facute in 2 etape au termina placarea apoi au mai revenit peste 3 saptamani pentru borduri si pavele . am dat si avans si nu am avut probleme . dar nu stiu cum a fost treaba in 2008 la cel care spune ca a luat presupusa teapa  desi nu vad ce teapa a luat daca nu a dat nici un ban nici nu sau apucat de treaba .in fine o fi fost frustrat ca a pierdut concediul :)))  dar revin la echipa asta . au lucrat foarte bine si nici teapa nu am luat doar ca am avut acea mica amanare de 3 saptamani . asa ca spor la treaba .

Attached Files



#33
paxypsg

paxypsg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.04.2015
Salut, cine poate să îmi recomande un constructor bun pentru un p+1 in București sector 6. Suprafața desfășurată 272mp.

#34
lamarete

lamarete

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2022
Buna ziua. Imi cer scuze pentru mesaj, mi-au facut copiii cont, si vreau sa va impartasesc ce am patit eu cu niste mesteri la inceputul anului acesta. Mesterul sef se cheama Tibi Gabor si e din Targu Mures, orasul meu natal. Gabor are firma Tibi Sisteme de Acoperisuri SRL din Cristesti. L-am tocmit pe el si echipa lui sa-mi repare acoperisul si sa-mi faca niste renovari minore la interior. Am stabilit pretul, am semnat si contract si s-au apucat de treaba. S-au tinut bine de treaba o singura zi, cat au dat jos din acoperis. Apoi au inceput sa se vaiete si sa ameninte ca le dau prea putin si vor mai mult ca altfel ma lasa asa. Am marit pretul, dar dupa cateva zile mi-au cerut o transa mare de bani desi nu terminasera ce discutasem ca vom include in transa urmatoare. I-am dat si transa si dupa s-a facut nevazut spunand ca are nu stiu ce probleme de familie. Nu m-a anuntat din timp deloc, pur si simplu a plecat si m-a lasat cu acoperisul neterminat pe timp de ploaie. A luat si avansul la materiale de vreo 1000 de lei. O luna de zile m-am rugat de el sa revina sa-mi dea banii inapoi si a venit doar dupa ce a discutat cu seful de post care i-a explicat situatia. Sunt om in varsta, nu vreau sa ma plimb prin tribunale, dar nici sa fiu furat nu pot sa accept. Poate pentru el 1000 de lei nu e mult, dar pentru mine chiar e, fiind la pensie. Preferam sa dau banii aia copiilor.
Concluzia e ca e un om neserios, care mi-a demonstrat ca nu stie meserie. Desi se tot lauda cu ce a facut el, nimic din ce mi-a aratat in poze nu mi s-a parut ceva de calitate, dar mi-a spus ca are copii acasa si parinti cu probleme asa ca am zis sa-i dau o sansa. Dar regret. S-a comportat vulgar de multe ori, a amenintat, a mintit, nu are echipament corespunzator, asculta manele tare, si mereu imi batea apropuri legate de secta lor religioasa desi i-am explicat ca fiecare e cu religia lui si trebuie sa respecte asta. Oameni fara suflet si cuvant. Am tot amanat sa scriu mesajul asta pentru ca nu ma pricep cu socialele astea, dar m-am tot gandit ca daca ma duc la politie, tine mult sa rezolvi orice, dar facand asta public, poate i se duce vestea si o sa-i crape obrazul cand copiii si rudele lui vor afla ce fel de om, cum se comporta cu oamenii, si cu ce uratenii si evaziuni se ocupa - pentru ca nu mi-a dat factura desi asa ne intelesesem. Sper ca citind asta sa-si indrepte comportamentul si sa devina om serios si util acestei societati, nu doar un incurca-lume.
Dupa publicarea intamplarii pe sociale, am primit amenintari de la membri comunitati lor, de asta pun mesajul si aici, sa stiti si voi cu cine aveti de a face.
O zi placuta si din nou, imi cer scuze pentru mesajul lung. Doamne ajuta.

#35
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 23.09.2010
Te-ai pacalit cu gaborii aia de schimba tabla pe acoperis si burlanele. E plin internetul de tepele lor.

Teapa 1: iti schimba burlanele si jgheaburile cu X RON. Iti demoleaza tot si apoi iti cer X RON / metru liniar. Tiganeala, amenintari. Abia am scos un vecin de pe strada din mainile gaborilor, ne-am adunat mai muti vecini, am fost hotarati si au plecat gaborii.

Teapa 2: Baga flyere peste tot cu reparare acoperis tabla, ii contactezi si trimit un "alb" la masuratori. Ai batut palma, ai belit-o. Iti demoleaza acoperisul vech, vin cu tabla de schimb si te jupoaie. Te ameninta ca iti dau foc la casa, iti distrug masina, iti vor pandi copiii. Cumnata-meu n-a vrut sa faca acoperisul cu Ruuki acum vreo 4 ani ca ii cereau aia 7000 euro, gaborii ii cereau 4000 euro. In final a dat 13000 euro, cica ii stiu masina, vor afla unde sta, se vor duce peste copiii lui. Eu il avertizasem de gaborii aia bine hraniti si foarte amenintatori (masivi, palarii de gabor, mustati, voci groase, impozanti) ca ii vazusem la jgheaburile si burlanele lui vecinul. Amenintarea cu copiii l-au facut sa decarteze instant...

Arestase politia una din gruparile de gabori acum vreo 2 ani, se pare ca sunt liberi sau s-au inmultit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate