Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Carte service Skoda Superb

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Buna ziua.
Am achizitionat ieri un autoturism Skoda Superb din 2011 si l-am luat fara carte service. Proprietarul nu avea asa ceva, probabil din cauza ca asa a cumparat-o si el la randul lui sau poate ca se umblase la kilometraj.
As vrea sa ma luminati putin in legatura cu acest document; daca are rost sa il cumpar si sa trec acolo reviziile/interventiile si daca da, de unde se poate achizitiona.
Am nevoie de sfaturile voastre. Va multumesc.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Orice servis iti face carte de servis. In principu , tu cauta un servis autorizat Bosch ( VAG foloseste aceasta marca de testere , piese , etc , chiar pe original ) .Daca masina nu are carte servis , probabil are multi km. Daca este adusa din UE are chiar foarte multi ...3 - 400.000 km . Daca o masina se cumpara pe persoana fizica cu banul jos , proprietarul poate alege la ce servis sa faca mentenanta . Daca este luata in leasing , finantatorul il obliga pe cel care plateste ratele sa faca mentenanta la reprezentanta . Astfel apare si obligativitatea deschiderii si completarii cartii de servis .  CS este buna pentru ca nu tine toata lumea minte cand si ce a schimbat la masina .  Du-te cu seria de sasiu si verifica ce istoric are masina la orice dealer VAG  . Costa vreo 50 ron . Daca a trecut vreodata prin reprezentanta , datele raman , indferent daca a trecut mult timp.

Edited by JurasikMan, 14 June 2017 - 17:03.


#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Daca tu ai cumparat-o la 6 ani fara carte de service, la 10 ani cu atat mai usor o va lua altcineva fara carte de service.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Cu ce te ajută?
De vrei musai să păstrezi istoricul. poți păstra hărtiile pe care ți le dau la service, după fiecare intervenție.
Numărul de km va apărea și acolo.
Plus detaliată fiecare intervenție.

#5
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Nu are rost, daca masina nu are istoric real iti bati capul degeaba. Fa reviziile si pastreaza facturile daca ai de gand sa le arati la o eventuala revanzare.
Daca suspectezi ca ai luat o masina manarita chiar nu merita sa faci nici atat pentru ca este foarte posibil ca cei care vor dori sa o cumpere de la tine la un moment dat sa fie mai atenti decat tine la capitolul asta.

De ce nu ai verificat masina si istoricul ei la reprezentanta inainte sa o cumperi?

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
maşina-i ca muierea
nu ştii ce iei
dar ştii sigur ce bagi în ea
fă-i revizia totală... filtre, ulei, distribuţie şi o ai de new...
apoi mai vezi ce pică...
vrei fiţe, reprezentanţă
ai un mecanic de treabă? foloseşte-l, ieşi mai cîştigat.
între timp mai înveţi să schimbi o bujie, uncablu la geam, un ştergător spate... chestii uzuale.

Edited by sarac.lipit, 14 June 2017 - 17:10.


#7
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Motivul pentru care am cumparat aceasta masina fara carte service este ca din februarie si pana acum am tot cautat acest model de masina, am condus si am verificat foarte multe serii de sasiu. Am observat ca multe masini (cu carte service si km reali 100%...jurau pe rosu) aveau acelasi scris peste tot in carte, cu acelasi pix, nu aveau stampile si cand verificam la reprezentanta, nu corespundeau kilometrii. De exemplu, la ultima serie verificata autoturisuml avea 180.000 km in 2012, 150.000 km in 2014, 155000 in 2016 etc, etc. Sunt satul de astfel de neseriosi. Pe langa problema cu km dati inapoi, masinile nu functionau cum trebuie sau aveau diverse probleme, parbriz spart, portbagaj lovit, piese revopsite etc.
Masina aceasta am vazut-o pentru ca, din intamplare, se afla chiar aproape de zona un stau eu. Credeti-ma pe cuvant, arata SUPERB, IMPECABIL, atat la interior, cat si la exterior!
Avea inclusiv scutul de plastic al motorului, intact, vopseaua in toate colturile intacta, motorul tragea foarte bine, schimba usor, interiorul era ca nou. Am mers ceva timp cu ea si am luat-o fara sa-mi mai bat capul cu verificarea kilometrilor, care, sa fim seriosi, nu pot fi la 155.000, mai ales pt o masina din Germania.
Si pe langa asta, mi-au mai ramas si aproximativ 700 de euro sa cumpar discuri de frana, placute, etc.
Multumesc.

Edited by zombie91, 14 June 2017 - 17:22.


#8
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Deschide un jurnal de bord si scrii in el toate interventiile. Mi se pare mai util decat orice carte service

#9
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007

View PostKarogs, on 14 iunie 2017 - 17:23, said:

Deschide un jurnal de bord si scrii in el toate interventiile. Mi se pare mai util decat orice carte service
Este de retinut ceea ce ma sfatuiesti sa fac.
In principiu, din ce imi spuneti voi mai sus, as putea sa fac astfel:
Sa am o agenda in masina si un dosar cu toate facturile. In agenda sa trec cu data si detaliat orice interventie (15.06.2017 schimb ulei si filtre la Service xyz cu factura nr 345/15.06.2017, factura fiind in dosar), in acest fel stiu si eu cand trebuie sa merg data viitoare la doctor.
Inca o chestie pe care am retinut-o de la voi, daca nu are carte service pana in 2017, chiar nu mai conteaza daca mai are de acum inainte pentru ca nu are istoric complet. Si pana la urma, vorba tatalui meu, (mandru posesor de Skoda Superb din 2004, 1.9TDI 131cp) "peste cativa ani, mi-o vinzi mie ca nu-ti cer carte service!" :))

Edited by zombie91, 14 June 2017 - 17:31.


#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View Postzombie91, on 14 iunie 2017 - 17:30, said:

vorba tatalui meu, .... "peste cativa ani, mi-o vinzi mie ca nu-ti cer carte service!" Posted Image)
Hehe, pai da, da' sa vezi ce discount o sa aplici!Posted Image

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostJurasikMan, on 14 iunie 2017 - 17:02, said:

Orice servis iti face carte de servis. ...
La BMW nu mai exista de ceva ani carte de service, banuiesc ca si la Merc e la fel.
Totul se stocheaza in cheie si in cele 2 milioane de calculatoare prezente pe masina.Posted Image

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici la Skoda nu MAI e carte service. De cind, asta nu stiu... Eu, chiar am intrebat dealerul cind am ridicat masina si mi-a zis ca totul "e la ei" in baza de date. Cine vrea sa afle ceva, vine la reprezentanta si afla.

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View Postzombie91, on 14 iunie 2017 - 17:21, said:

Am mers ceva timp cu ea si am luat-o fara sa-mi mai bat capul cu verificarea kilometrilor, care, sa fim seriosi, nu pot fi la 155.000, mai ales pt o masina din Germania.
Si pe langa asta, mi-au mai ramas si aproximativ 700 de euro sa cumpar discuri de frana, placute, etc.
Am inteles, ai procedat destul de bine in conditile date dar dupa ce ai luat-o de ce nu ai mers la un dealer sa ceri un istoric al masinii? Sa ai si tu habar ce si cand s-a mai schimbat ceva la ea, ce probleme a avut?

#14
zombie91

zombie91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.11.2007
Buna dimineata.

@ericmario, @_R_A_D_U
Este o chestie interesanta, ba chiar am auzit ca daca te duci la un centru de copiat chei, se pot afla km reali ai masinii daca le dai doar cheia masinii. A fost un prieten cu doua chei, la masina lui au fost km reali iar la alta masina, km dati inapoi.
Stiam ca totul se afla in baza lor de date dar numai in cazul in care mergi cu masina la service autorizat Skoda, nu alt service.
@Mr.Incredible
Inca nu am fost pentru ca alaltaieri noapte am ajuns cu ea acasa si ieri am reusit sa fac actele cu proprietarul.

@crocko.dilul
Avand in vedere ca 10.000 de lei sunt donati de el pentru achizitia masinii, discountul nu va fi o problema. :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate