Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cum beneficiezi de „Roam like at home” de la 15 iunie

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Incepand cu data de 15 iunie 2017, furnizorii au obligatia sa aplice in mod automat reglementarile europene „Roam like at home” tuturor planurilor tarifare cu roaming in UE/SEE inclus, achizitionate atat inainte de 15 iunie 2017, cat si dupa aceasta data. Astfel, pentru a utiliza resursele nationale de voce, SMS si date in statele Uniunii Europene, dar si in Norvegia, Islanda si Liechtenstein (SEE), clientii operatorilor mobili din Romania nu trebuie sa achizitioneze un nou plan tarifar sau sa isi reinnoiasca abonamentul in vigoare.
Alternative la „Roam like at home”
Furnizorii au posibilitatea sa ofere planuri tarifare (abonamente ori cartele preplatite) alternative la „Roam like at home”, caz in care consumul in roaming va fi tarifat conform dispozitiilor din contracte. Furnizorii au insa obligatia sa solicite acordul expres al utilizatorilor pentru aplicarea unui plan tarifar alternativ la „Roam like at home”.
Atentie! Chiar daca aleg sa achizitioneze un plan tarifar alternativ pentru servicii de roaming, utilizatorii au dreptul sa revina la „Roam like at home” fara conditii sau costuri suplimentare. Modificarea se face in termen de 1 zi lucratoare de la primirea cererii, insa furnizorii au dreptul sa amane operarea acesteia pana in momentul in care tariful de roaming anterior a fost valabil o perioada minima de 2 luni.
Planuri tarifare fara roaming
Operatorii pot sa ofere planuri tarifare cu servicii exclusiv nationale, fara acces la serviciul de roaming. Utilizatorii care doresc sa utilizeze si servicii de roaming au posibilitatea sa opteze pentru un alt plan tarifar, care include si acest serviciu, si vor beneficia de „Roam like at home” daca nu opteaza pentru un plan tarifar alternativ pentru roaming. Schimbarea planului tarifar sau a altor clauze se poate efectua conform prevederilor exprese din contract sau pe baza negocierii directe cu furnizorul.
Exceptii de la „Roam like at home”
Furnizorii care nu sunt in masura sa sustina comercial furnizarea „Roam like at home” pot solicita si pot fi autorizati de autoritatea de reglementare, in urma unei analize, sa perceapa utilizatorilor o suprataxa de sustenabilitate, in plus fata de tarifele nationale, inca de la primul minut/SMS/MB consumat in roaming in UE/SEE. In prezent, ANCOM analizeaza o astfel de cerere depusa de operatorul RCS & RDS S.A., urmand sa faca publice rezultatele analizei dupa ce aceasta va fi finalizata si comunicata furnizorului.
Mai multe informatii cu privire la „Roam like at home” sunt publicate in sectiunea dedicata acestui subiect, de pe pagina de internet a ANCOM, aici.

Attached Files


Edited by Gotyc, 14 June 2017 - 14:55.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ai putea sa deschizi si la gradinarit un topic pe tema asta. In rest ai deschis cam peste tot.

#3
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007

View PostGotyc, on 14 iunie 2017 - 14:55, said:

Incepand cu data de 15 iunie 2017, furnizorii au obligatia sa aplice in mod automat reglementarile europene „Roam like at home” tuturor planurilor tarifare cu roaming in UE/SEE inclus, achizitionate atat inainte de 15 iunie 2017, cat si dupa aceasta data. Astfel, pentru a utiliza resursele nationale de voce, SMS si date in statele Uniunii Europene, dar si in Norvegia, Islanda si Liechtenstein (SEE), clientii operatorilor mobili din Romania nu trebuie sa achizitioneze un nou plan tarifar sau sa isi reinnoiasca abonamentul in vigoare.
Alternative la „Roam like at home”
Furnizorii au posibilitatea sa ofere planuri tarifare (abonamente ori cartele preplatite) alternative la „Roam like at home”, caz in care consumul in roaming va fi tarifat conform dispozitiilor din contracte. Furnizorii au insa obligatia sa solicite acordul expres al utilizatorilor pentru aplicarea unui plan tarifar alternativ la „Roam like at home”.
Atentie! Chiar daca aleg sa achizitioneze un plan tarifar alternativ pentru servicii de roaming, utilizatorii au dreptul sa revina la „Roam like at home” fara conditii sau costuri suplimentare. Modificarea se face in termen de 1 zi lucratoare de la primirea cererii, insa furnizorii au dreptul sa amane operarea acesteia pana in momentul in care tariful de roaming anterior a fost valabil o perioada minima de 2 luni.
Planuri tarifare fara roaming
Operatorii pot sa ofere planuri tarifare cu servicii exclusiv nationale, fara acces la serviciul de roaming. Utilizatorii care doresc sa utilizeze si servicii de roaming au posibilitatea sa opteze pentru un alt plan tarifar, care include si acest serviciu, si vor beneficia de „Roam like at home” daca nu opteaza pentru un plan tarifar alternativ pentru roaming. Schimbarea planului tarifar sau a altor clauze se poate efectua conform prevederilor exprese din contract sau pe baza negocierii directe cu furnizorul.
Exceptii de la „Roam like at home”
Furnizorii care nu sunt in masura sa sustina comercial furnizarea „Roam like at home” pot solicita si pot fi autorizati de autoritatea de reglementare, in urma unei analize, sa perceapa utilizatorilor o suprataxa de sustenabilitate, in plus fata de tarifele nationale, inca de la primul minut/SMS/MB consumat in roaming in UE/SEE. In prezent, ANCOM analizeaza o astfel de cerere depusa de operatorul RCS & RDS S.A., urmand sa faca publice rezultatele analizei dupa ce aceasta va fi finalizata si comunicata furnizorului.
Mai multe informatii cu privire la „Roam like at home” sunt publicate in sectiunea dedicata acestui subiect, de pe pagina de internet a ANCOM, aici.
cum?! lumineaza-ne!!!

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Un topic cu un copy/paste destul de nasol, fara paragrafe si greu de urmarit de pe: ROAMING: Cum beneficiezi de aceleaşi tarife din ţară de la 15 iunie
Cei de la ANCOM au si ei publicat un anunt: ROAMING: Cum beneficiezi de aceleaşi tarife din ţară de la 15 iunie

Teoretic, o sa putem folosi minutele, SMS-urile si traficul national inclus in abonamente/cartele si-n afara.
Deocamdata RDS-ul are o cerere prin care sa suprataxeze totusi clientii ce folosesc serviciile in roamning, caci nu cred ca o sa le convina sa li se foloseasca abonamentele nelimitate prin UE.

Edited by Ciubex, 14 June 2017 - 15:50.


#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

Quote

Deocamdata RDS-ul are o cerere prin care sa suprataxeze totusi clientii ce folosesc serviciile in roamning

Iar O/V/T introduc/au introdus abonamente/optiuni care nu au roaming. Daca vrei roaming la ei, platesti in plus.

#6
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007
deci ne-am inteles, ramanr cum am stabilt! ca inainte...

#7
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
fac astia orice,poate poate mai reusesc sa incaseze ceva in plus.In anul 2017 cand tehnologia si comunicatiile au ajuns la un nivel pe care omenirea nu si-l putea imagina acum 50 de ani(ce sa mai spun de acum 100),pasul asta,de a vorbi la telefon,ori de a folosi internetul peste tot intr-o uniune de state,era firesc de acum cativa ani,dar pe langa faptul ca s-au tarait atata timp sa ajunga la normalitate,se trezesc unii mai cu mot....sunt curios ce vor face operatorii din occident

#8
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J0HTHKp1sEY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCiubex, on 14 iunie 2017 - 15:44, said:

Deocamdata RDS-ul are o cerere prin care sa suprataxeze totusi clientii ce folosesc serviciile in roamning, caci nu cred ca o sa le convina sa li se foloseasca abonamentele nelimitate prin UE.
E aprobata, reteaua ieftina va suprataxa sa faca fata, ceilalti deocamdata nu :)

#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
eu am minute nelimitate nationale si internationale, oare cum ma taxeaza? imi ia din ele sau cum or sa faca....chiar sunt curios

#11
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
ok...si de unde aflam care e PUR-ul? Pe siteul de la Portocala nu scrie absolut nimic..

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Am intelesca sunt o gramadade portite, adica e gratis, dar nu chiar obligatoriu. Operatorii pot taxa suplimentar, daca se foloseste roamingul abuziv, exclusiv se vorbeste doar din afara, etc.

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postandreic, on 14 iunie 2017 - 17:23, said:

E aprobata, reteaua ieftina va suprataxa sa faca fata, ceilalti deocamdata nu Posted Image
Da si ceilalti au suprataxa! Doar ca e ascunsa in pretul optiunuii/abonamentului!

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007

View PostR-Alex, on 14 iunie 2017 - 17:30, said:

ok...si de unde aflam care e PUR-ul? Pe siteul de la Portocala nu scrie absolut nimic..

Iti scrie in 'Contul Meu', la descrierea abonamentului.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am incercat acum sa sunt un nr din afara RO si mi-a spus boata "credit insuficient"
Nu trebuia ca de astazi sa pot suna cu minutele nationale si spre nr. internationale?

#16
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
Confuzi roamingul international cu apelurile catre numere internationale.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgumball3000, on 15 iunie 2017 - 08:45, said:

Am incercat acum sa sunt un nr din afara RO si mi-a spus boata "credit insuficient"
Nu trebuia ca de astazi sa pot suna cu minutele nationale si spre nr. internationale?

Reglementarea se refera la apelurile pe care tu, cu nr de Romania, le initiezi din afara tarii, mai exact dintr-o tara din UE catre o alta tara tot din UE (inclusiv Romania). Nu se refera la apelurile pe care le initiezi de pe teritoriul Romaniei.

#18
csm75

csm75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.01.2007
La Digi e jale cu datele in roaming dupa 15 Iunie:
http://www.rcs-rds.r...oaming_eu22.pdf
Eu am 2 abonamente "Optim nelimitat" si am 838 MB in roaming. Sper sa-mi ajunga de "Waze" macar la dus, ca la intors tin minte soselele!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate