Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Semnaturi diferite pe acte, contracte etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mariaaradu

mariaaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.10.2011
Daca o persoana semneaza diferit de fiecare data pe acte/contracte etc, acestea raman valabile? sau pot fii anulate din aceasta cauza? (ma refer aceeasi persoana le semneaza, nu altcineva in locul ei) Multumesc.

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Evident nu.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu-i motiv de anulare, poți să-ți schimbi semnătura de oricâte ori vrei.
Doar unde ai dat specimen de semnătură pentru comparație trebuie să o menții.

#4
mariaaradu

mariaaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.10.2011

 althea, on 14 iunie 2017 - 12:27, said:

Nu-i motiv de anulare, poți să-ți schimbi semnătura de oricâte ori vrei.
Doar unde ai dat specimen de semnătură pentru comparație trebuie să o menții.
Unde se da specimenul de semnatura, ca am impresia ca eu nu am facut asta :o

 zzhunt, on 14 iunie 2017 - 12:26, said:

Evident nu.
Evident nu ca nu pot fi anulate? sau ca nu raman valabile?

#5
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

 mariaaradu, on 14 iunie 2017 - 12:35, said:

Unde se da specimenul de semnatura, ca am impresia ca eu nu am facut asta Posted Image

La banca de exemplu. Casa de piatra?

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 StickyFingaz, on 14 iunie 2017 - 12:38, said:

Casa de piatra?
:D

Chiar, mariaradu, pe ce ai semnat diferit față de cum semnezi de obicei de întrebi de anulare?

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
La BT am patit-o ca a trebuit sa "actualizez" specimenul de semnatura ca nu mai coincidea cu cel dat initial.
Si nu te gandi ca am schimbat semnatura, nu ma refer la litere/nume, ci o bulca nu o mai faceam rotunda ci alungita.
Asadar, depinde unde dai semnatura.
Sfatul meu, pe acte importante, precum e un contract de vanzare cumparare, contract de credit si altele, semneaza, dar scrie-ti numele complet, de mana, pentru a fi eventual comparat de vreun grafolog sau pentru a nu exista mai apoi eventuale tentative de falsificare a documentului original.
Cunosc o situatie unde i s-a respins un dosar de credit pentru ca anexele la contractul de munca aveau semnaturi care nu coincideau, tot asa, ca forma, tot la BT. (ulterior a obtinut creditul dupa ce s-a analizat mai bine dosarul)

Edited by Ciubex, 14 June 2017 - 12:46.


#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 mariaaradu, on 14 iunie 2017 - 12:35, said:


Unde se da specimenul de semnatura, ca am impresia ca eu nu am facut asta :o


Evident nu ca nu pot fi anulate? sau ca nu raman valabile?

Evident că nu pot fi anulate.

Că așa mă duc acum iau 1 milion de euro de la banca și după cere anularea contractului că vezi doamne am semnat diferit.

Ce e semnat rămâne semnat.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 Ciubex, on 14 iunie 2017 - 12:44, said:

... (ulterior a obtinut creditul dupa ce s-a analizat mai bine dosarul)
Previzibil, era o exagerare.
Ca și asta:

Quote

La BT am patit-o ca a trebuit sa "actualizez" specimenul de semnatura ca nu mai coincidea cu cel dat initial.
Si nu te gandi ca am schimbat semnatura, nu ma refer la litere/nume, ci o bulca nu o mai faceam rotunda ci alungita.
Specimenul de semnătură se dă pentru comparație, trebuie să semene între ele nu să fie identice, că altfel ar fi admise ștampiluțele cu semnătură. Și nu sunt.

#10
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

 Ciubex, on 14 iunie 2017 - 12:44, said:

La BT am patit-o ca a trebuit sa "actualizez" specimenul de semnatura ca nu mai coincidea cu cel dat initial.

Specimenul de semnatura trebuie actualizat oriunde este depus, la fiecare schimbare. Nu se interzice nicaieri acest lucru. Schimbi semnatura, te duci la banca de exemplu si spui vreau sa schimb specimenul de semnatura. Arati buletinul, imputernicirea daca este cazul, primesti hartia / tableta, semnezi si totul este OK. Toate actele semnate cu semnatura anterioara au aceeasi valoare juridica si dupa schimbarea semnaturii, dupa cum a spus si althea.

Edited by StickyFingaz, 14 June 2017 - 12:59.


#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Da, dar am uitat de el, de faptul ca am dat specimen de semnatura.
Culmea in cazul meu era nevoie de refacerea specimenului, la o depunere de-a mea in contul personal, in Bucuresti, la agentia din Piata Alba Iulia, contul era deschis la Iasi :) poate de asta, li s-o fi parut ciudat ca depuneam niste bani, in contul meu, in Bucuresti.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 StickyFingaz, on 14 iunie 2017 - 12:58, said:

Specimenul de semnatura trebuie actualizat oriunde este depus, la fiecare schimbare. Nu se interzice nicaieri acest lucru.  
Pe el l-au luat pentru o buclă puțin diferită, de-aia am zis că a fost exagerare. Și eu am o buclă în semnătură, nu prea-mi iese la fel dar n-am avut probleme niciodată.

#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016
Vorbeam de schimbari majore, gen schimbare de semnatura dupa schimbare de nume. La cele mici, gen nu ai facut o linie pana la capat, nu ai inchis o bucla, ai alungit o bucla prea mult, nu ar trebui sa existe absolut nici o problema. Doar nu sta banca cu experti olografi angajati sa verifice fiecare semnatura pe care o primesc. Softurile pe care le folosesc pentru verificare sunt programate astfel incat sa lase un nivel destul de generos de "modificare".

#14
mariaaradu

mariaaradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.10.2011

 althea, on 14 iunie 2017 - 13:02, said:

Pe el l-au luat pentru o buclă puțin diferită, de-aia am zis că a fost exagerare. Și eu am o buclă în semnătură, nu prea-mi iese la fel dar n-am avut probleme niciodată.
ERa de curiozitate intrebarea, n-am patit nimic, doar voiam sa stiu pt viitor, de exemplu daca faci un contract/act cu cineva si respectivul semneaza diferit pe actul tau fatza de restul actelor lui, si dupa poate se trezeste si zice : pai da eu n-am semnat aici(desii el a semnat) , atunci devine actul meu cu el nul, sau ramane valabil? cam asta era intrebarea. (nu-mi judecati gramatica,am scris in graba))))

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Ți-am zis mai mulți, mai zic o dată: degeaba ar spune că n-a semnat el, mai ales dacă ar fi acte semnate la notar unde se verifică identitatea părților.

#16
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 mariaaradu, on 14 iunie 2017 - 12:35, said:

Unde se da specimenul de semnatura, ca am impresia ca eu nu am facut asta Posted Image

La banca

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Caz trait de mine.. Prin 2006 am fost chemat de 3 ori la o banca sa dau semantura..
Aveam nevoie de niste bani si am cerut un imprumut. Am fost cu sotia si am semnat langa ea ca girant..
Primul specimen l-am dat absolut calm, dar cum am semnat pe mai multe pagini a fost relativ diferit. Repet, eram calm.
Vazand ca e usor diferit, la analiza m-au chemat si a 2-a oara ..
In trafic m-am enervat. In plus am parcat cam prost si ma gandeam ca imi ridica masina. Asa ca a fost si mai diferit...
Cand m-au chemat a 3-a oara, am vorbit tare, dar extrem de politicos, doar imi pregatisem discursul din timp..
Dnule ofiter de credit, vreau sa ma auda si colegii dvoastra. Poftiti buletinul meu si carnetul de sofer si legitmatia de servciu. Acum sau cheamati politia sa ma aresteze pt identitate falsa, sau, acceptati semnatura mea asta pe care o voi face acum.
Dar daca chemati Politia si se dovedeste ca nu m-am dat drept altul, va dau in judecata pt calomnie si va cer cat vreau ca despagubire. Oricum in acest caz nu o sa mai avem nevoie de imprumut..
Ala Opa, domnule, ne amenintati? Riscati un proces? Vedem noi la proces..
Eu Asa e, vedem. Dar dvoastra, acum ofiter de credit, care determinati firma sa cheme Politia aiurea, ce viitor credeti ca mai veti aveti in firma asta? Si in lumea financiara in care se afla de ce ati plecat de la actualul job?
S-a inverzit si a incercat vraja...Astea sunt regulamentele bancii.  
Eu BLEAH si un ras dispretuitor. Pe scurt, eu m-am conformat si am venit ca un copil cuminte a 3-a oara si va semnez. Daca nu va convine, imi sun sotia si va trimite prin fax anularea cererii de imprumut.
El, Da, dar platiti o taxa de analiza ca dosarului..  
Eu Da, cum sa nu, imediat. Dupa ce ma dati in judecata si Instanta se pronunta definitiv si irevocabil ca aveti dreptate. Pana atunci nu va dau nici 2 bani gauriti. Dar va asigur ca voi anunta toata presa si televiziunile. Parca vad titlurile "dat in judecata pt ca sotia lui a renuntat sa ia un imprumut dupa ce sotul ei a semnat a 3-a oara" Nu-i asa ca e o reclama simpatica? O sa se inghesuiasca clientii sa vina sa le dati bani si sa va platesca dobanda la ei..
S-a facut o asa liniste ..Am semnat si la termenul stabilit mi-au dat banii..
Senzatia mea e ca ala fiind la inceputuri sufla si in iaurt.. Si nu se astepta sa dea de unul care este un Scorpion, foarte simpatic, si docil, nu-i asa?

Edited by Prien, 14 June 2017 - 14:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate