Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Babele care inchid geamul in tramvai/autobuz/metrou

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#55
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 corinadaniela, on 14 iunie 2017 - 11:44, said:

daca stai in bataia vantului, vara, e chiar placut, nimeni nu este deranjat de asa ceva, nu intepeneste, nu i se umfla maseaua, samd.
in schimb, acelasi curent de aer - cu aceeasi viteza, temperatura - in casa/masina/autobuz, devine periculosul "curent".
Am studiat cu atentie fenomenul "curentului" si am ajuns la concluzia ca este cat se poate de real - chiar te poate prinde curentul si sa racesti, sa te doara capul, etc.. Diferenta fata de vant, este ca vantul te bate din cap pana in picioare asa ca organismul este in echilibru, are aceiasi temperatura in mod uniform, pe cand curentul te raceste doar intr-o zona limitata(la cap, la spate,etc.) si se creeaza un dezechilibru de temperatura.
E posibil ca aceea racire localizata sa suspende sistemul imunitar in zona respectiva, iar bacteriile si virusii care sunt prezenti tot timpul in organismul nostru, se pot inmulti si creea astfel o infectie sau inflamatie.

#56
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
eu sunt un bosorog caruia ii place sa mearga cu geamul deschis, uneori, chiar si iarna, "crap" putintel geamul sa mai atenuez din duhoarea pricinuita de caloriferele incinse la maxi. stiu, sunt o exceptie (poate or mai fi), dar s-au facut promisiuni ca se vor achizitiona autobuze cu de la 42 de usi in sus, sa aiba fiecare calator usa lui.

#57
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Eu nu am AC acasă și toată vara stau cu geamurile si ușile deschise (inclusiv cea de la intrare) și uite că nu am pățit nimic încă.

#58
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
"Te trage curentul" este o expresie.

Și poate provoca o nevralgie de toată frumusețea.
Nu are importanță tinerețea sau bătrânețea,sau dacă cel care stă în curentul de aer are sau nu carii(nu face discriminare).
Oricum,cei ce sunt acum tineri și nu simt acel curent,fapt pentru care îi "condamnă" pe cei mai în vârstă,mare majoritate a lor vor ajunge ca cei pe care îi "condamnă" acum.
Pur și simplu pentru că acum au stat în curent.
Asta face parte din chestiile cu repercursiuni în timp.

Cum a zis agentu' Smith:
"It's inevitable Mr. Anderson!"Posted Image

Sorry.

#59
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Un-Baiat, on 14 iunie 2017 - 10:43, said:

Pe perioada verii, ma confrunt destul de des cu o problema cand merg cu ratb sau metrou prin Bucuresti.
Cand afara sunt 35 de grade + si intri intr-un mijloc de transport, gradele respective se simt mult mai multe iar o fereastra deschisa la mijlocul de transport respectiv prezinta o oarecare oaza in desert.
Avand in vedere ca nu s-a inventat inca aerul conditionat in secolul 21 la Primaria Bucuresti - fereastra deschisa ramane singura optiune de aer respirabil.
Si-acum revenind la problema principala: de fiecare data cand ma asez mai pe langa o fereastra deschisa, apare o baba de undeva care tranteste fereastra si o inchide.
In afara de optiunea sa-i iau toti mo*** in p*** si sa-i f** neamu` ce alternative civilizate ar mai fi de comunicare/explicare ?
Chiar de fiecare data? Si exact la geamul langa care te asezi tu? Ma´, al dreaq´de ghinionist mai poti sa fii! Poate o vizita la momantu´ lu´ Arsenie Boca, vreun descantec de deochi, ceva, sa iti schimbe soarta asta cruda!
Sfatul e la modul serios, ca altfel, imi iau puncte.

Edited by myshyk, 14 June 2017 - 12:39.


#60
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Fiindca ai posibilitatea de a alege. Si fiindca nu suporti mirosul si toanele altora. Sunt motive suficiente.
Pe de alta parte, e o falsa problema cu pensionarul, problemele vin de la conditiile de calatorie, datorate unor mijloace de transport necorespunzatoare. Iar aici ar trebui sa-i sari de gat coanei Firea, daca esti din Buc.
Spunea cineva de Sri Lanka ca n-au sticla la ferestre. Si pe la noi a fost odata moda (prin anii 70-80). Se scotea cel putin un geam la fiecare vagon de tramvai. Pana cand s-au aruncat niste cretini, pardon, tineri, pe fereastra.

#61
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 bogdan181180, on 14 iunie 2017 - 13:01, said:

si te intreb atunci.... de ce sa merg eu cu bicicleta sau masina daca platesc abonamentul/biletul.... iar pensionarul care merge moaca sa mearga cu autobuzul? Stiam ca daca vrei condititii "deosebite" de transport (adica geam inchis sau aer conditionat) trebuie sa platesti. Cu ce sunt obligati majoritatea calatorilor din autobuz, care se lupta cu caldura sa inchida geamul ca un "neicanimeni" este tras de curent.... si culmea... asta este in mintea lui "bolnava", ca acel curent nu are ce rau sa-ti faca.
-----------------------------------------------------------------
Shhh...gata, a trecut.

#62
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 colombo2003, on 14 iunie 2017 - 11:01, said:

Daca o face, o face cu un motiv.
Si eu mai fac chestia asta, atunci cand ma deranjeaza si sunt tanar. Care e problema?

Si ce, mori daca e geamul inchis?
Te-ai gandit ca poate omul ala chiar are o problema, a suferit recent o raceala sau are probleme cu sinusurile (nu vrei sa stii ce e aia, crede-ma!).
Poate ca are o problema cu dintii si orice mica urma de curent.
Poate ca chiar il doare capul si nu se simte bine.
Mori sufocat in aerul viciat, asa cand sunt descise se mai improspateaza aerul. Pana la urma daca va e frig luati-va o haina mai groasa pe voi.

#63
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 ursamajor, on 14 iunie 2017 - 13:12, said:

Fiindca ai posibilitatea de a alege. Si fiindca nu suporti mirosul si toanele altora. Sunt motive suficiente.
Pe de alta parte, e o falsa problema cu pensionarul, problemele vin de la conditiile de calatorie, datorate unor mijloace de transport necorespunzatoare. Iar aici ar trebui sa-i sari de gat coanei Firea, daca esti din Buc.
Spunea cineva de Sri Lanka ca n-au sticla la ferestre. Si pe la noi a fost odata moda (prin anii 70-80). Se scotea cel putin un geam la fiecare vagon de tramvai. Pana cand s-au aruncat niste cretini, pardon, tineri, pe fereastra.
Pai daca aia din SriLanak n-au descoperit apa calda si sapunul ce ai vrea sa faca autoritatile? Crede-ma ca m-am asezat o data langa un bosorog care putea a pishat ca dracu, cred ca n-a mai vazut albia, apa si sapunul de cel putin 30 de zile. Nu am ce sa aleg din moment ce autoritatile creeaza conditii cat de cat optime de mers, platesc abonamentul/biletul si un "nespalat" dinala imi inchide geamul in fata, ba mai mult are si tupeul daca se poate sa-i dau si locul sa-l imputa si pe ala cu dejectiile lui mirositoare. De ce sa merg cu alte mijloace de tarnsport si altii sa nu respecte regulile de bun simt si de sanatate. PUNCT

 Reynolds, on 14 iunie 2017 - 13:16, said:

Shhh...gata, a trecut.
La tine sa treaca omule. Cred ca o sa ma sui zilele urmatoare in mijloacele de transport si sa-l prind pe unu care pute ca dracu ca-mi inchide geamu in fata ...iar daca mai vrea si scaunului il arunc pe geam din mers
PS - "Shh"..sa-i spui cui iti piermite..asta este mentalitatea comunista "eu sa o duc bine pe restul sa-i ia dracu"

#64
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 bogdan181180, on 14 iunie 2017 - 13:17, said:

Pai daca aia din SriLanak n-au descoperit apa calda si sapunul ce ai vrea sa faca autoritatile?


Poftim? Crede-ma ca-s mai curati decat romanii. Stiu, surprinzator. Si eu cand am fost ii inchipuiam un fel de indieni/ nepalezi. Dar suprinzator, nu. Is foarte curati.

Case closed, topic closed. N-ai cu cine.

Nu exista solutie atata timp cat vizita la stomatolog si la medic in general e vazuta o blasfemie.
Faza cu trasul curentului e valabila doar in RO si prin alte cateva state ex URSS. Nicaieri babele nu se plang de tras curentul. De ce? Ca nu-si lasa carnea sa putrezeasca de la infectii.

TOPIC CLOSED.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate