Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Benchmark placa video pentru editare video

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Buna ziua!

Ce program de benchmark pentru placa video determina cat de rapida este in editare video? Pun aceasta intrebare pentru ca la nivelul "entry level" sunt multe alternative.

Si ce program de editare este mai rapid? Ma intereseaza doar editare la nivel de baza, fara efecte deosebite, in special taiere si lipire secvente video de cateva minute in 720p.

Pe internet am gasit tot felul de benchmark-uri, o placa video este mai buna in unele si in altele este mai slaba decat alta.

Pe gpu.userbenchmark.com am gasit urmatoarele benchmark-uri: Lighting, Reflection,  Parallax, MRender, Gravity si Splatting.

Pe gpuboss.com am gasit: Video composition, Face detection, Bitcoin mining, Ocean surface simulation, Particle simulation, T-Rex (Compubench 1.5), T-Rex (GFXBench 3.0) si Manhattan (GFXBench 3.0)

Pe videocardbenchmark.net este PassMark G3D Mark.

Multumesc!

Edited by alex05ok, 14 June 2017 - 09:36.


#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Pentru editare video folosesti CPU, GPU-ul influenteaza mai putin. Ce programe ai de gand sa folosesti?

#3
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007

 StickyFingaz, on 14 iunie 2017 - 09:50, said:

Pentru editare video folosesti CPU, GPU-ul influenteaza mai putin. Ce programe ai de gand sa folosesti?

Eu am auzit de acestea: CyberLink PowerDirector, Corel VideoStudio, Adobe Premiere, VEGAS Movie Studio, dar poate stiti voi un program mai rapid.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu nu stii editare video. Vrei sa inveti dar nu stii ce program vei utiliza. Am dreptate ?

#5
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007

 exceswater, on 14 iunie 2017 - 10:02, said:

Tu nu stii editare video. Vrei sa inveti dar nu stii ce program vei utiliza. Am dreptate ?

Am mai facut editare video pe Adobe Premiere in trecut dar poate sunt alte programe mai rapide.
Pentru ce voi face eu voi invata usor pe orice program, este youtube-ul plin de tutoriale

Edited by alex05ok, 14 June 2017 - 10:10.


#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am cochetat si eu un timp cu editare video cu GPU, dar face si mai prost si mai incet decat CPU. Poti folosi si testa programe (am gasit vreo cateva pe piata, free) ce folosesc GPU, dar ai sa fii dezamagit.

Edited by ursamajor, 14 June 2017 - 10:33.


#7
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007

 ursamajor, on 14 iunie 2017 - 10:26, said:

Am cochetat si eu un timp cu editare video cu GPU, dar face si mai prost si mai incet decat CPU. Poti folosi si testa programe (am gasit vreo cateva pe piata, free) ce folosesc GPU, dar ai sa fii dezamagit.
Vrei sa spui ca placa video nu influenteaza editarea video?
Daca da, este mai bine sa cumpar un procesor intel mai bun cu placa video integrata?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate