Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

In caz de incendiu ce te-ai gandi sa salvezi?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
Am văzut de dimineață incendiul din UK
Dintr-un bloc de locuințe?

Și mă întrebam... dacă ai fi în situația asta, pe lângă familie, ce mai iei din casă în flăcări?

La ce te gândești să mai salvezi?





#2
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Catelu, pisica, purcelu si cum a mai deschis un coleg de aici un topic.... copacul de pe balcon https://forum.softpe...neretratamente/

Edited by bogdan181180, 14 June 2017 - 09:09.


#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Card și bani. Smartphone și HDD de backup. Buletin și alte acte. Dacă poți, dacă nu, viața e mai importantă.

Edited by tavitu, 14 June 2017 - 09:12.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Papucii, ca sa nu racesti.

#5
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Barbatii - femeile gonflabile, femeile - vibratoarele

#6
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Motanu', doh!

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Din cauza panicii, uneori, nu te mai gandesti la nimic si conteaza sa te salvezi DOAR pe tine si atat...daca poti!

Instinctul...bata-l vina!

Edited by arab, 14 June 2017 - 09:26.


#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pe cand eram eu copil (6 luni), ne-a ars casa (a luat foc de la o casa vecina) in lipsa parintilor, asa ca inafara de sora-mea si de mine pe care ne-a scos bona (a mai scos si pretioasele ceasuri "de friptura" ale parintilor), ce s-a scos din casa, s-a scos prin bunavointa vecinilor. Cand a sosit mama, a auzit ca "a murit un baiat" dar era vorba de unul dintre pompieri, nu ce-si inchipuia ea. Cand a sosit si tata acasa (la ce mai ramasese din casa), a intrebat-o pe mama unde suntem (ma dusese sora-mea in parc) iar maica-mea i-a raspuns ceva de genul "lasa copiii, ca sunt bine dar uite ca ne-au scapat televizorul pe jos" si i-a facut un rezumat al pagubelor. Tipul (un ins dintr-o bucata) a repetat intrebarea pana a obtinut raspuns la ea si a spus la randul lui ca daca suntem toti bine poate sa arda casa pana la temelie, cu toata agoniseala lor, ca nu-i pasa. Zic vecinii ca de atunci lumea in general si mama in special s-au uitat cu alti ochi la el.

Edited by e_bulu, 14 June 2017 - 09:29.


#9
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Salvezi ce se poate salva.... in afara de SOACRA Posted Image))). A dat norocul peste tine cu incediul ala... cum sa o salvezi?

View PostAdm, on 14 iunie 2017 - 09:17, said:

Papucii, ca sa nu racesti.
Sau cizme de cauciuc cu "degetul mare pe exterior" ca tot au volanul pe dreapta... ca-n Anglia ploua mai mereu

Edited by bogdan181180, 14 June 2017 - 09:33.


#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GuP9YClyPRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

In caz de incendiu ce te-ai gandi sa salvezi?
Raspuns: pielea!

Edited by Ciubex, 14 June 2017 - 13:40.


#11
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
intai si intai te salvezi pe tine si cei la care tii. dupa daca ai timp si nu e pericol poti salva ce e mai important pana nu ia foc totul: buletin , acte importante, card, date din pc (mai bine iei pc-ul in brate cu totul ca pana il desfaci...) , acte firma/loc de munca/proiecte personale, si cam atat. n-are rost sa cari toate alea ca vezi domne iti ia foc televizorul de 4k.

#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cartea sfanta si groasa in care am adapostit niste multi bani "in caz de urgenta" :D
Si dosarul cu acte, ca in Romania daca nu te omoara incendiul, te omoara birocratia... pana refaci toate actele alea ajungi in groapa :D

#13
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Mai intai iPhone-ul, ca sa nu pierzi investitia de €1000 Posted Image

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
membri familiei (copil, nevasta, catel si gandacii de bucatarie; pisica iese singura pe geam) si cutia cu acte.... orice alt ceva se poare inlocui si nu merita riscul...

Edited by arg, 14 June 2017 - 09:46.


#15
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Nu cred ca e vorba de ce iei cu tine, pt ca atunci cand e vorba de viata ta si a familiei... fugi prietene atat cat mai ai timp, sa mori ars sau intoxicat se spune ca nu e o experienta prea placuta. Din ce am inteles din relatarile de la fata locului, cand a inceput incendiul era doar o flacaruie si apoi in maxim 5 minute focul se intindea deja la cateva etaje... deci cum crezi ca poti analiza situatia de moment sa spui ca pot pierde cateva minute sa gasesc sau sa adun chestii importante...
Eu cred ca intrebarea mai buna ar fi ce am putea face ca anumite chestii importante sa supravietuiasca unui incendiu si raspunsul este relativ simplu: un seif mic care rezista foarte bine la temperaturi ridicate si binenteles la hotzie ;)
Dupa incendiu, te intorci nitel la locatie, iti cauti cutiuta si iti scoti obiectele puse la pastrare, in siguranta si fara stress pe pielea ta ;)

#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postarg, on 14 iunie 2017 - 09:45, said:

membri familiei (copil, nevasta, catel si gandacii de bucatarie; pisica iese singura pe geam)
Aia se exclude, a spus omul in afara de familie... care oricum nu o iei tu, o sa fuga ea inaintea ta fara regrete :D

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbgd2006, on 14 iunie 2017 - 09:05, said:

...... dacă ai fi în situația asta, pe lângă familie, ce mai iei din casă în flăcări?

La ce te gândești să mai salvezi?

actele, daca am timp. orice altceva din casa poate fi inlocuit relativ usor.

#18
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Pacat ca marea majoritate a populatiei habar nu are ce inseamna focul, de fapt nu focul, ci gazele emanate. Nu stai sa te mai gandesti ce salvezi, cu ce te imbraci, iesi si in p**a goala, ca s.o gasi o frunza sa te acoperi. Chiar gasesc ciudat faptul ca nu ai o alarma generala, ce poate fi declansata in astfel de.momente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate