Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rolete/jaluzele interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Caut si eu niste rolete din acelea care se pun la geamuri. Pana acum am avut unele de tipul asta: https://www.google.r...-yrA49sJDs_vDM:

Insa...sunt facute dintr-un material sintetic , poliester, care, atunci cand bate soarele puternic pe ele vara, emana substante chimice (e un miros dubios) care probabil sunt daunatoare sanatatii. Ca sa nu mai spun ca din culoarea maronie initiala acum, pe exterior unde sunt batute de soare, au devenit mov... Ca avantaje insa au sistemul foarte usor de prindere pe geamul termopan, incat nu e nevoie de gauri sau de gauri in pereti ca la draperii.
De aceea m-ar interesa niste jaluzele din astea interioare sau rolete cum se numesc, care sa fie facute dintr-un material mai natural, sa nu degaje substante chimice in camera de la soare, dar in acelasi timp sa fie suficient de opace, ca am avzut jaluzele de bambus, dar sunt semi-transparente.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt foarte bune alea cum ai dar sa fie de calitate nu stifturi. Eu am de 2 ani, fara probleme, nu emana nimic, materialul este panza.

Edited by andreic, 14 June 2017 - 07:59.


#3
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Eu am unele facute la comanda, la mine in oras. Le am de cel putin 3 ani si nu au nici cea mai mica problema. Pe spate au un material cauciucat care respinge caldura si le face opace (rolete blackout parca se numesc). Iti las site-ul lui, in caz ca te ajuta cu ceva, nu stiu de unde esti: http://www.persilva.ro/.

Edited by alekz31, 14 June 2017 - 09:53.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
probabil ai avut tu ghinion si materialul din care sunt confectionate roletele e de calitate indoielnica.
cauta in orasul tau un producator de astfel de rolete si documenteaza-te la fata locului. studiaza mostrele de material pe care le foloseste. stiu ca exista un material prin care lumina nu mai trece deloc (black out), partea exterioara este dublata cu un strat argintiu.

#5
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008
Eu utilizez cu succes produsele din gama Gardinia Easyfix Rollo Thermo - se gasesc in magazinele de bricolaj. Au o folie de Al pe partea expusa la soare, sunt eficiente si foarte usor de montat/utilizat.
A se vedea http://www.gardinia....solara/storuri/
Toate cele bune !

#6
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Se stie ca particulele de aluminiu joaca un rol important in cazurile maladive ca Alzheimer sau Parkinson, ... Asa ca parerea ma, pas, mai bine fara!

#7
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si ce te opreste sa inlocuiesti panza aceeia cu unul textil, din materialul si culoarea dorite de tine?

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am pus asa ceva, storuri opace.
http://www.ikea.com/...9134/#/60349115

Edited by arg, 14 June 2017 - 10:26.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postepetroiu, on 14 iunie 2017 - 07:47, said:

Caut si eu niste rolete din acelea care se pun la geamuri. Pana acum am avut unele de tipul asta: https://www.google.r...-yrA49sJDs_vDM:

Insa...sunt facute dintr-un material sintetic , poliester, care, atunci cand bate soarele puternic pe ele vara, emana substante chimice (e un miros dubios) care probabil sunt daunatoare sanatatii. Ca sa nu mai spun ca din culoarea maronie initiala acum, pe exterior unde sunt batute de soare, au devenit mov... Ca avantaje insa au sistemul foarte usor de prindere pe geamul termopan, incat nu e nevoie de gauri sau de gauri in pereti ca la draperii.
De aceea m-ar interesa niste jaluzele din astea interioare sau rolete cum se numesc, care sa fie facute dintr-un material mai natural, sa nu degaje substante chimice in camera de la soare, dar in acelasi timp sa fie suficient de opace, ca am avzut jaluzele de bambus, dar sunt semi-transparente.

Erau inainte vreme, niste jaluzele din foitze din lemn, foarte bune ca izolatie. Din pacate nu se mai fabrica, ca au aparut intre timp sinteticele.
Oricum, ca si izolare termica, jaluzelele interioare sunt egale cu zero. Se infierbanta fereastra si transfera ca o soba caldura in camera.   Recomand rulouri exterioare, mult mai scumpe, dar cu eficienta termica dovedita.

#10
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postpustiu_22, on 14 iunie 2017 - 10:17, said:

Se stie ca particulele de aluminiu joaca un rol important in cazurile maladive ca Alzheimer sau Parkinson, ... Asa ca parerea ma, pas, mai bine fara!

E adevarat, dar problema e la vasele de gatit din aluminiu, caserole, folii si alte lucruri care vin in contact direct cu aluminiul. Ba chiar si in apa de la robinet poate fi, pentru ca apa e tratata cu sulfat de aluminiu. Nu vad insa cum ar putea fi nociv aluminiul dintr-un obiect care e pur si simplu in casa ta, nu bei sau mananci din el. Pana la urma aluminiul e un metal, nu cred ca metalul elibereaza particule in atmosfera.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrosix, on 14 iunie 2017 - 10:49, said:

Oricum, ca si izolare termica, jaluzelele interioare sunt egale cu zero. Se infierbanta fereastra si transfera ca o soba caldura in camera.  
Foarte adevarat ! Pe interior are functia doar de decor .

Daca se vrea termoizolare , se face pe exterior , rulouri sau obloane .

Edited by Baxon, 15 June 2017 - 09:40.


#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Am inteles asta...eu nu vreau neaparat termoizolare, ca dau drumul la AC, voiam doar o solutie care sa nu fie nociva sau cu mirosuri neplacute in camera.
E adevarat, cel mai probabil eu am avut aceste jaluzele de proasta calitate, cand bate soarele miroase a plastic ars, iar pe exterior din culoarea lor maro s-au decolorat si acum sunt un mov deschis...stifturi. Eu voiam doar o solutie sa acopere geamul fara sa miroasa urat in camera vara.
Aparent cred ca am gasit ce caut: exista jaluzele orizontale din lemn:
https://www.google.r...pzWdUYvevggOsM:

Modelul este arhicunoscut, doar ca de obicei lamelele sunt din PVC sau aluminiu, astea sunt din lemn, arata destul de bine zic.

PS. chiar daca se spune ca roletele astea sunt facute din "material textil sau panza", e vorba de textila sintetica, adica poliester, adica plastic... si daca e de proasta calitate se deterioreaza la soare.

Edited by epetroiu, 15 June 2017 - 09:49.


#13
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cum am mai zis, ce te opreste sa nu cumperi material de draperie si sa il inlocuiesti...?
Poate nu va "aluneca" la fel de bine...

Ar mai fi o solutie: hartie de calc (e alb-laptoasa, semi-transparenta). Va arata ca un geam sablat.
Vei avea si foarte multa lumina pe balcon/camera (ideal si daca ai flori), nici nu mai miroase si nu te vede nici lumea (bine, umbrele se pot vedea seara/noaptea cu lumina aprinsa).

#14
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Salut.
Cine are idee cum pot sa modific jaluzelele normale astfel incat sa le comand motorizat?
Stiu ca-mi trebuie un motor Somfi dar cum as putea sa le adaptez mecanismul nu-mi dau seama.
A mai facut cineva asa ceva?

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ce intelegi prin jaluzele normale?

https://www.google.r...m=isch&sa=X

Edited by arg, 15 June 2017 - 13:16.


#16
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postarg, on 15 iunie 2017 - 13:15, said:

ce intelegi prin jaluzele normale?

https://www.google.r...m=isch&sa=X

Manuale am vrut sa scriu.. scuze pt exprimare.
Ceva de genul asta:
eventual perdele sau draperii.

Edited by GeorgeTrisina, 15 June 2017 - 13:25.


#17
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce-mi "plac" firmele astea care n-au pe site preturi la produse... Posted Image

#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
pai ce preturi sa aiba ca eu am cerut oferta de la somfi si e 60 de euro numai motorul iar sina e a dracului de scumpa vreo 430 de euro.
D-aia am intrebat sa modific singur mecanismul asta pe sina care o am acuma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate