Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Problema vanzare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
da si tu un search pe google dupa "novatie leasing".

#56
falex91

falex91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.06.2017
Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Vreau sa cumpar o masina dar vanzatorul o are de aproximativ 4 ani si nu a inmatriculat-o, doar a facut la vremea respectiva un contract de vanzare cumparare si a inscris-o la taxe si impozite la primarie. Acum daca eu o cumpar de la el si fac contract de vanzare cumparare cu el, o pot inmatricula, sau o sa am probleme?
Astept raspuns. Multumesc anticipat!

#57
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Tsunnnami, on 18 iunie 2017 - 15:01, said:


Arata-mi si mie un CVC d-asta.
Eu continui sa ma incapatanez sa cred ca asa ceva nu exista

Ceea ce spune @smiley este corect.
Msi jos vezi raspunsul celor de la leasing.
Se poate transfera dreptul de proprietate catre o persoana fizica/juridica(alta decat utilizatorul) cu acordul utilizatorului care cere express acest lucru .novatie.Attached File  IMG_4466.PNG   282.09K   13 downloads

#58
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 falex91, on 22 iunie 2017 - 14:13, said:

Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Vreau sa cumpar o masina dar vanzatorul o are de aproximativ 4 ani si nu a inmatriculat-o, doar a facut la vremea respectiva un contract de vanzare cumparare si a inscris-o la taxe si impozite la primarie. Acum daca eu o cumpar de la el si fac contract de vanzare cumparare cu el, o pot inmatricula, sau o sa am probleme?
Astept raspuns. Multumesc anticipat!
Daca-ti poate da certificat fiscal la zi , nu ai nici o treaba . Ar fi bine sa-ti dea si contractul de vanzare cumparare dintre el si primul proprietar ( sau macar o copie )

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 flp014, on 24 iunie 2017 - 09:45, said:

Ceea ce spune @smiley este corect.
Msi jos vezi raspunsul celor de la leasing.
Se poate transfera dreptul de proprietate catre o persoana fizica/juridica(alta decat utilizatorul) cu acordul utilizatorului care cere express acest lucru .novatie. IMG_4466.PNG

Una la mana, eu n-am zis ca nu se poate, eu vroiam sa vad un contract de vanzare cumparare care suplineste rolul a 2 contracte.
N-am putut deschide poza ta.
Deci eu sustin ca trebuie sa existe un CVC intre lease si noul proprietar, sau CVC1 intre lease, fostul ultilizator si CVC2 intre fostul utilizator si noul.

#60
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 Tsunnnami, on 24 iunie 2017 - 15:01, said:

Una la mana, eu n-am zis ca nu se poate......

hai sa-ti amintim ce-ai zis, ca a trecut o saptamana, de la o varsta incolo e normal sa mai si uiti....

 Tsunnnami, on 18 iunie 2017 - 14:03, said:

NU EXISTA asa ceva

 Tsunnnami, on 18 iunie 2017 - 14:48, said:

Nu se poate face..

 Tsunnnami, on 18 iunie 2017 - 15:01, said:

Eu continui sa ma incapatanez sa cred ca asa ceva nu exista


#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 _Smiley_, on 25 iunie 2017 - 18:02, said:

hai sa-ti amintim ce-ai zis, ca a trecut o saptamana, de la o varsta incolo e normal sa mai si uiti....
Unii nu trec de varsta de 5 ani si vor sa fie ouati in seama.
Basti!

#62
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
de fapt, daca te gandesti bine, tu ai sustinut de la inceput ca asa ceva exista :)

#63
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
eu am probleme mari cu un ghertoi caruia i-am vandut masina anul trecut, in sensul ca deja mi-a venit o amenda pentru rovigneta. El nu a inmatriculat-o si nici nu pare ca vrea acest lucru.
L-am sunat si mi-a zis ca pot sa-l dau linistit in tribunal ca amenda oricum nu o plateste. Acuma problema nu e amenda asta, ci urmatoarele care probabil vor veni.
Chiar nu s-a sesizat nimeni de la guvernare ca legea e tampita si sa se faca ceva modificari pentru a fi protejat vanzatorul de asemenea ineptii? Mai ales pentru faptul ca deja cred ca sunt mii de cazuri asemanatoare in tara.
Vad ca in Romania daca-ti vinzi masina, te-ai ars.
Am vorbit la inmatriculari despre posibilitatea de a se face mentiune in baza de date de la inmatriculari privind instrainarea si mi-au spus ca nu se poate. Unii de pe aici zic ca se poate.
Probabil singura solutie e sa vorbesc cu un avocat.

Edited by dan1980_25, 26 June 2017 - 15:07.


#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 dan1980_25, on 26 iunie 2017 - 14:39, said:

eu am probleme mari cu un ghertoi caruia i-am vandut masina anul trecut, in sensul ca deja mi-a venit o amenda pentru rovigneta. El nu a inmatriculat-o si nici nu pare ca vrea acest lucru.
L-am sunat si mi-a zis ca pot sa-l dau linistit in tribunal ca amenda oricum nu o plateste. Acuma problema nu e amenda asta, ci urmatoarele care probabil vor veni.
Chiar nu s-a sesizat nimeni de la guvernare ca legea e tampita si sa se faca ceva modificari pentru a fi protejat vanzatorul de asemenea ineptii? Mai ales pentru faptul ca deja cred ca sunt mii de cazuri asemanatoare in tara.
Vad ca in Romania daca-ti vinzi masina, te-ai ars.
Am vorbit la inmatriculari despre posibilitatea de a se face mentiune in baza de date de la inmatriculari privind instrainarea si mi-au spus ca nu se poate. Unii de pe aici zic ca se poate.
Probabil singura solutie e sa vorbesc cu un avocat.

Ai scris pe talon ca i-ai instrainat masina?

#65
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Da. Oricum atata timp cat nu e oprit de politie, nu va pati nimic. Chiar si asa va zice ca si-a uitat acasa actele si va primi amenda ca nu are actele la el.
Problema e la cei care ne conduc si care au o mare durere in penis cand e vorba de protejarea vanzarorului in astfel de situatii.

Edited by dan1980_25, 26 June 2017 - 16:17.


#66
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Update.
Am fost azi la serviciul de inmatriculari pe raza judetului de domiciliu si am facut o cerere de mentiune a instrainarii in baza de date a DRPCIV din cadrul MAI.  Din cate am inteles, asta e singura metoda de a evita ca urmatoarele amenzi sa vina pe numele meu. Acum ramane sa vad daca in fapt e chiar asa.

#67
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Tsunnnami, on 24 iunie 2017 - 15:01, said:

Una la mana, eu n-am zis ca nu se poate, eu vroiam sa vad un contract de vanzare cumparare care suplineste rolul a 2 contracte.
N-am putut deschide poza ta.
Deci eu sustin ca trebuie sa existe un CVC intre lease si noul proprietar, sau CVC1 intre lease, fostul ultilizator si CVC2 intre fostul utilizator si noul.
uite aici ceea ce ai cerut.
Acum crezi ca exista asa ceva? Este chiar intre 4 parti, nu 3 Posted Image

Attached Files



#68
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@tsunami, nu mai ai nimic de zis? Te-ai convins vum e treaba cu acest contract intre 3-4 parti ?

#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Nu inca, nu reusesc sa deschid poza ta.
Poate e prea mare, poate, corupta.
Sa zicem ca te cred, desi nu stiu legal cum poti cumpara masina de la cineva care nu e proprietar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate