Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Problema vanzare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
"Poate", dacă și cu parcă. Pe mine nu m-a oprit poliția pentru control decât o dată în 2 ani de când am mașina. Pe tine te oprește zilnic, sau măcar săptămânal? :)
Dar asta tot nu lămurește problema rovinietei.

#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 C63AMG, on 14 iunie 2017 - 06:37, said:

Nu inteleg de ce nu "reuseste" in termenul legal de 30 zile sa o inmatriculeze pe numele lui?Doar merge si o declara la DVBL/DITL(o i-a in evidenta), RCA valabil 6 luni pe numele lui in vederea inmatriculari, taxa talon la posta 37 lei si apoi la serviciul de inmatriculari.Toata povestea dureaza maxim 1 saptamana.Eu de cate ori am vandut masina am scris pe spate instrainat catre...x si am facut o copie si la talon fata-verso(pe langa copie CIV,CI cumparator si radiere).
O fi din cauza cozilor de la inmatriculari, din perioada asta.

#21
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am vandut saptamana trecuta masina, am facut contractul de vanzare cump la un butic, pe talon am scris instrainat catre dar nu am trecut data la rugamintea noului proprietar.
Ieri am fost la administratia financiara sec 3 de unde apartin si am inregistrat contractul si a scos din evidenta masina. Actele completate si semnate de catre adm financiara i le-am dat noului proprietar sa poate sa isi inscrie si el masina. Nu se poate sa cumperi masina si sa nu te duci sa inregsitrarzi contractul de vanzare cumparare.
Nu stiu ce acte ati semnat dar asta este mersul, la adm financiara nu iti trebuie copie dupa talon, doar dupa cartea masinii, practic poti sa scrii sau sa nu scrii instrainat catre in etapa asta.
Este obligatoriu insa sa fie completat cand mergi la politie sa inscrii masina.
La adm financiara nu am asteptat deloc, erau chiar 2 ghisee libere si doamnele foarte politicoase, m-au ajutat sa completez in fata lor declaratia aia ce detaliile masinii.
In Pipera am auzit ca sunt ceva cozi la inmatriculari dar nu chiar de speriat [2-3 ore asteptare], o sa vad si eu imediat ce intru in posesia masinii noi.

Edited by dell99, 14 June 2017 - 07:17.


#22
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 C63AMG, on 14 iunie 2017 - 06:37, said:

Nu inteleg de ce nu "reuseste" in termenul legal de 30 zile sa o inmatriculeze pe numele lui?Doar merge si o declara la DVBL/DITL(o i-a in evidenta), RCA valabil 6 luni pe numele lui in vederea inmatriculari, taxa talon la posta 37 lei si apoi la serviciul de inmatriculari.Toata povestea dureaza maxim 1 saptamana.Eu de cate ori am vandut masina am scris pe spate instrainat catre...x si am facut o copie si la talon fata-verso(pe langa copie CIV,CI cumparator si radiere).


Fiindca la Cluj e altfel.
Se fac doar programari online si dureaza,
Sunt f multe tranzactii cu auto pe judetul Cluj.

#23
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Nu doar la Cluj e situatia asta, ci si in alte zone ale tarii, doar ca in Cluj s-a mediatizat mai mult.
Uite cateva exemple, daca iti cumperi azi masina, cel mai devreme iti poti face programare in:
- 1 august pentru Cluj
- 4 august pentru Arges
- 16 august pentru Iasi
Deci sunt multe judete cu probleme de genul asta ...

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 Log-off, on 13 iunie 2017 - 23:05, said:


Am verificat daca masina are vigneta. N-a platit-o omul. Daca vin amenzi, vor veni in posta mea, nu a lui, daca bine am inteles.

Ce pot face in acest caz?

Domnilor,aceea este intrebarea initiatorului.
Pe el nu il intereseaza tehnicile de inmatriculare,ce prevede legislatia in acest caz sau timpii de asteptare in diverse judete.El vrea sa stie ce sa faca in acest caz.
Pentru ca in acele 30 de zile (regulamentare) masina este inca inmatriculata pe numele lui,dar el nu mai circula cu ea,ci cumparatorul.

#25
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Ok, pun si eu o intrebare, ca nu ma pricep: ca vanzator nu am optiunea sa pastrez numerele? Nu doar ca sa le refolosesc pe noua masina, dar si sa ma asigur ca nu apar astfel de situatii

#26
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

 catalin.t, on 14 iunie 2017 - 10:19, said:

Ok, pun si eu o intrebare, ca nu ma pricep: ca vanzator nu am optiunea sa pastrez numerele? Nu doar ca sa le refolosesc pe noua masina, dar si sa ma asigur ca nu apar astfel de situatii
le poti pastra dar nu la modul ca le dai tu jos de pe masina... ca sa le iei trebuie sa inmatriculeze masina...

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

 mariovrs, on 14 iunie 2017 - 04:52, said:

In 30 de ani acusi de la revolutie, alesii poporului n-au fost in stare sa reglementeze cacatul asta de treaba...

Trebuie musai birouri specializate in asa ceva. Care se ocupa de treaba si obligatoriu trece masina pe numele noului proprietar.

In alte tari tot asa se vand masinile? Cu contracte facute pe genunchi prin parcari?

Yep, si in America e problema asta

 Klaudio, on 14 iunie 2017 - 06:43, said:

Daca ar fi scris pe spate, la un eventual control i-ar fi fost ridicat talonul actualului proprietar, daca ar fi trecut cele 30 de zile. Asa, poate s-ar fi grabit sa finalizeze inmatricularea in termenul legal.

Ar trebui amendat vanzatorul care nu scrie pe talon. In felul asta nu ar mai exista rromeala

 adisz, on 14 iunie 2017 - 10:15, said:


Domnilor,aceea este intrebarea initiatorului.
Pe el nu il intereseaza tehnicile de inmatriculare,ce prevede legislatia in acest caz sau timpii de asteptare in diverse judete.El vrea sa stie ce sa faca in acest caz.
Pentru ca in acele 30 de zile (regulamentare) masina este inca inmatriculata pe numele lui,dar el nu mai circula cu ea,ci cumparatorul.

Scrisoare la cumparator ca orice amenda va primi, cu contractul de vanzare cumparare, merge si-l actioneaza in justitie.

#28
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Ar trebui facut "lipicios":

Quote

Buna ziua.
In primul rand, sa ofer cateva explicatii. In urma cu 4 ani de zile, am vandut un autovehicul, in care am urmat integral pasii legali pentru instrainarea acestuia. Acest lucru e bine de stiut, ca in cazul in care veti dori sa rezolvati problema, nu cumva sa sariti pasii, or sa faceti vreo magarie, care apoi, regretand-o, sa incercati calea instantei.
Urmand intreaga procedura legala, am instrainat masina, iar in decursul a 24 de ore, noul proprietar si-a inscris autovehiculul respectiv la Sectia de Taxe si Impozite de care apartine. Si de aici gata. Urma sa plateasca timbrul de mediu, apoi s-o inscrie la DRPCIV. Acesti pasi nu au mai fost urmati, astfel ca, in situatia data, masina a urmat cursul vanzarii la Taxe si Impozite, dar proprietar pe talon am ramas eu, vesnic, indiferent de numarul de vanzari.
Precizez, iarasi foarte important, cumparatorul nu a avut nicio procura notariala, acord scris, sau verbal, de a circula cu masina pe numele meu. Nu am acceptat din capul locului asa ceva, eu fiind genul care consider ca a fi corect nu sunt doar vorbe, ci perspective fixe.
Evident, noul cumparator a revandut masina dupa un an, urmand acelasi procedeu, radiere de la fiscal, fara niciun demers la Politie si tot asa. Cred ca a ajuns pe la a 7-a mana in momentul acesta. Conventia intre noii cumparatori si cei care deveneau vanzatori in acest proces era una simpla: fa asigurare, fii cuminte, nu lua amenzi, astfel ca cel ce inscris pe talon nu va afla niciodata. De asemenea, daca te prinde in trafic politia, ai doua variante: nu arati talonul si iei o amenda pentru neprezentare, sau i-l dai, ca oricum nu ti-l deschide pe interior desfacandu-l din tipla, ca sa vada daca scrie "instrainat catre". Astea sunt lucruri pe care le-am aflat pe perioada procesului. Toata bucuria insa a tinut 4 ani, pana cand o amenda de la CNADNR m-a trezit. Asa ca, fiind, dupa caracterizarea altora, certaret si procesoman, impreuna cu un bun prieten avocat, am inceput sa citim legi, sa intelegem intregul mecanism si sa vedem ce putem face.
De la capul locului trebuie precizat ca in situatia aceasta se ajunge datorita lipsei unui cod de procedura exact. OUG nr. 195/2002 prevede foarte clar ca "[...] noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, in termen de 30 zile de la data dobandirii dreptului de proprietate asupra vehiculului". Insa, in caz ca acest lucru nu se petrece, ce risca cumparatorul e o contraventie de un cuantum penibil. Vanzatorul insa, se va plimba prin instante. Dar asta e.
Si acuma va voi descrie pasii de urmat, cu explicatia fiecaruia dintre ei.
In primul rand, trebuie deschise doua procese, unul privind contestatia amenzii, iar altul in care actionati in instanta pe cel care a cumparat de la voi masina. Desi multi spun ca mai bine platesti amenda (130 lei), decat sa o contesti (m-a costat vreo 200 lei contestatia), importanta e sentinta in cazul anularii procesului verbal. Acesta terminandu-se mai repede, sentinta de acolo poate fi utilizata in cadrul celui de al doilea proces, in care va indreptati impotriva cumparatorului.
O luam pe rand.
I) Depuneri de sesizari:
Este un pas important, chiar daca multi nu il vad. Ajuta la ambele procese.
Se depune intai o sesizare la DRPCIV in care se instiinteaza institutia ca ai primit o amenda pe o masina inamtriculata pe numele tau, desi tu ai vandut-o si radiat-o. Se ataseaza acestei instiintari CVC-ul si radierea fiscala.
Raspunsul o sa vina, birocratic si tembel, dar are relevanta. Iti vor spune ca ti-au inregistrat solicitarea, dar ca ei nu cum sa schimbe in baza lor de date proprietarul masinii intrucat legea prevedere ca transcrierea transmiterii dreptului de proprietare se poate realiza in doua moduri: vine noul cumparator si o inscrie (un non sens in acest caz), iar al doilea, sentina judecatoreasca. Se-ntelege clar ca pasul doi e cel de urmat. E importanta aceasta instiintare, intrucat pe perioada procesului cu cel caruia i-ati vandut-o, nu veti mai primi amenzi. Se suspenda oarecum amenzile ulterioare pana la finalizarea procesului. Desigur, ii instiintati ca ati deschis un proces, cu numarul dosarului si Judecatoria la care a fost deschis.
Apoi se mai face si o instiintare la institutia prefectului. Aceasta va spune acelasi lucru, va face referire la art. 11, alin (4) din OUG 195/2002.
Toate raspunsurile de la aceste institutii, tineti-le bine.
Eu am mai facut ,separat, asta datorita faptului ca ma da simtul civic afara din casa, si o sesizare la cancelaria primului-ministru, pentru modificarea legii, astfel incat sa nu mai ajunga si altii (sunt foarte multi la ora actuala) in situatia aceasta. Intre timp, s-a modificat si legea, nu stiu daca urmare a petitiei mele sau nu. Oricum, nici noua modificare nu e buna. Ei au avut in cap ca acea radiere fiscala sa se emita in mai multe exemplare (vreo cinci parca), dintre care unul sa mearga automat de la Taxe si Impozite la DRPCIV. Am inteles ca in continuare nu se intampla asta, desi legea s-a dat din vara. Momentan, acest subiect ma depaseste.
Trecem mai departe.
II) Contestatia PV-ului de amenda.
Aici lucrurile sunt simple: Se face o contestatie in care se depun CVC si radierea fiscala. Pe langa acestea, cele doua raspunsuri la instiintarile precizate mai sus.
Este aproape imposibil, in aceasta situatie, sa nu castigati. E si absurd, intrucat nu ati gresit nimic, si existand, de altfel, si un principiu de baza, ca nicio pedeapsa nu se poate da in afara cadrului legislativ. De asmenea, o amenda nu se poate da unei persoane ce nu a comis respectiva contraventie.
In cazul CNADNR-ului, (nu am sa comentez faulturile logice pe care le face aceasta institutie si nesimtirea de care dau dovada) ei se vor lega de un ordin de ministru, Ordinul 1501/2006, care spune ca solicitarea de trecere a autoturismului pe numele altei persoane sa fie facuta de catre vanzator. Aici se scapa simplu de ei, chiar si judecatorii au constatat ca nu se poate primi aceasta sustinere, intrucat un ordin de ministru nu poate sa contrazica o dispozitie dintr-o lege in vigoare, legea fiind act normativ cu fota juridica superioara.
Veti castiga, ei vor face apel (e procedura standard la ei). Mai penibil e faptul ca nici nu au juristi cu minte pe acolo. Cand fac apelul, nu introduc motivele pentru apel, ci practic schimba antetul pentru instanta de apel si fac o referire scurta la verdictul instantei de fond. In rest, nimic, reitereaza aceleasi motive, acelasi ordin de ministru si faptul ca CVC nu e opozabil tertilor. Insa opozabilitatea contractelor e o notiune de drept civil, art. 1281 Codul Civil. Atat. Instanta de apel le va raspunde acelasi lucru ca si instanta de fond si veti scapa de amenda.
De ce e importanta decizia definitiva? Cu decizia definitiva a instantei de fond, depuneti la Judecatoria unde se desfasoara celalalt proces, in care actionati in instanta pe cel caruia i-ati vandut masina.
Se vor prelua de aici motivatiile judecatorilor, privind registrul public de inregistrare a autovehiculelor, legile si obligatiile legale, prevederile care se aplica si, cel mai important, cele care nu se aplica.
III) Actiunea in instanta impotriva cumparatorului.
Asta e partea cea mai complicata si depinde de multe elemente, printre care si priceperea avocatului de a demonta o serie de exceptii.
Trebuie sa precizez ca, cel care a cumparat de la mine masina, a tinut-o un an, apoi a revandut-o altcuiva, care, la randul lui a revandut-o, si tot asa.
Primul lucru pe care l-a facut persoana chemata in judecata a fost sa-si nege calitatea procesuala activa. Ba mai mult, probabil la initiativa avocatului, a scris ca a avut si acordul verbal din partea mea pentru a circula cu masina pe numele meu, evitand astfel plata timbrului de mediu si ca, pe perioada utilizarii, nu mi-a produs vreo dauna financiara. Dupa care, dandu-si seama ca e cu bataie lunga, scrie ca in cazul in care aceste cereri ii vor fi respinse, doreste chemarea in garantie a unei a treia persoane, adica acea persoana care a cumparat, la randul sau, de la el, autovehiculul.
Calitatea procesuala activa e clara, un avocat bun va reitera faptul ca obligatia de a o inmatricula era in 30 zile de la data radierii din evidentele Directiei de Taxe si Impozite Locale. In ceea ce priveste magaria ca a avut un accept verbal din partea vanzatorului pentru a circula cu talonul acestuia, e simplu: se reitereaza din nou faptul ca nu a existat nicio procura notariala, ori vreun acord scris ori verbal, iar pentru cele sustinute, trebuie aduse probe in acest sens. In cazul meu, nu au mai incercat pe parcursul procesului sa mai sustina asa ceva.
Singurul lucru pe care l-a acceptat judecatoarea si a fost straniu, il reprezinta chemarea in garantie. Nu face altceva decat sa taraganeze procesul, sa dureze mai mult. Nu am inteles ca nu si-a motivat decizia, pare oricum chiauna judecatoarea de la procesul meu. Dar, afara de acest mic hop, important doar pentru rezolvarea procesului, le-a respins mai tot. Este si destul de evident.
Acum, important in cadrul acestui proces, e ceea ce cereti. De altfel, distractiv a fost ca inclusiv cel pe care l-am chemat in instanta, a cerut acelasi lucru de la cel pe care l-a chemat in garantie. Un alt noroc, dar n-as vrea sa insist pe noroc, a fost, in cazul meu, calitatea intelectuala a cumparatorului. A facut gafa dupa gafa chiar si in instanta. A sustinut, spre exemplu, ca cel pe care l-a chemat in garantie, e la puscarie pentru trafic de droguri, acest lucru stiindu-l deoarece s-a dus la el acasa si acolo i-ar fi zis asta sotia. Judecatoarea a dispus chiar si o cerere catre ANP in acest sens, acestia raspunzand ca nu exista o perioada in evidenta lor cu aceste date. S-a facut de rahat. Tot asa, la cerera noastra, judecatoarea a acceptat si interogarea tuturor administratiilor fiscale din Bucuresti, pentru a se vedea "traiectoria" inscrierilor in evidentele fiscale. Surpriza sau nu, cel ce a cumparat-o de la mine a fost ultimul in evidentele fiscale.
Dar, important e cum spuneam, ceea ce cereti, intrucat judecatorul va judeca numai acest lucru. Important, pe langa cheltuieli de judecata si plata unui prejudiciu (care, evident, e fix zero, niciun judecator nu il va obliga la despagubiri materiale, desi poate asa s-ar invata minte), e necesara introducerea in cerera de judecata a faptului ca solicitati instantei radierea de pe numele vostru, facand referire ca acest lucru va e necesar datorita refuzului DRPCIV de a radia masina fara o hotarare judecatoareasca (anexand, logic, si raspunsul instiintarilor catre DRPCIV si Institutia Prefectului). Hotararea judecatoreasca, o data ramasa definitiva, evident, o puteti utiliza la DRPCIV pentru a radia "fortat", sa zic asa, masina de pe numele vostru. Se pot chiar invoca aici si deciziile altor instante cu privire la acest lucru. Eu am gasit si am folosit parca una de la Judecatoria Medias.
In final, tin sa precizez ca important in tot acest lucru e sa fi fost corecti la momentul vanzarii, sa fiti ordonati si sa aveti toate actele si, logic, sa fiti determinati.
S-ar putea ca in expunerea mea sa fi uitat ceva sau anumite lucruri sa nu fie clare. Asadar, voi raspunde la intrebari, daca aveti, si o sa incerc sa lamuresc intreaga situatie. De asemenea, voi comunica integral decizia definitiva, cu motivatia atunci cand judecatorul o sa-si motiveze si hotarerea, atunci cand o sa o am.
M-am interesat mult pe acest subiect, intrucat m-a deranjat si mi s-a parut nedrept. Dupa ceva timp si cautari de tot felul, va pot comunica ca asta este cea mai eficienta si, cat de sigura s-o putea tinand cont de justitia romana, metoda de a rezolva o astfel de problema.
La revedere.


#29
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

 RasAlGhul, on 13 iunie 2017 - 23:53, said:

Daca ai contract de vanzare-cumparare si dovada radierii de la fisc... nu-ti mai face probleme....el raspunde in fata legii.

 fqx, on 14 iunie 2017 - 05:41, said:

Nu esti la mila cumparatorului, tre doar sa indeplinesti toate formalitatile, si sa scrii si pe talon ca ai instrainat-o.Apoi odata ce ai CV si o scoti de la fisc, nu mai ai treaba cu ea, si daca o inmatriculeaza si daca nu.


O intrebare. Si daca totusi primeste amenzi radar sau rovignieta. Pe numele cui vin amenzile? Cine umbla sa rezolve problemele?

Sfat:   cand vinzi masina pastreaza-ti numerele. Il spui noului proprietar sa-si scoata numere provizorii.

#30
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Din pacate, din cate stiu nu se pot scoate numere provizorii pentru o masina care a fost deja inmatriculata in Romania decat daca o vei exporta (vinde in afara).
Uite, am gasit si "legea": Ordinul nr. 1501/2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberarea autorizației de circulație provizorie sau pentru probe a vehiculelor
"Art. 6. -
(1) Înmatricularea se face numai pentru autovehiculele și remorcile omologate, potrivit legii, de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român".
(2) Înmatricularea poate fi permanentă sau, prin excepție, temporară.
(3) Înmatricularea permanentă este continuă, în sensul că de la admiterea în circulație în România și până la scoaterea definitivă din circulație a unui vehicul, acesta este înscris permanent în registrul național al vehiculelor înmatriculate, pe numele proprietarului sau, după caz, al proprietarilor succesivi.
(4) Înmatricularea temporară se realizează în cazul vehiculelor de proveniență străină care beneficiază de regimul vamal de admitere temporară sau pentru vehiculele destinate exportului."

#31
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Cred ca o metoda  de a scapa de aceasta problema este sa vinzi masina si sa pastrezi nr. de inmatriculare.

#32
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
nu accepta niciun cumparator asta. ar insemna sa plece cu masina pe platforma, plus ca oricum am impresia ca numerele trebuie returnate cand eu ma duc sa trec masina pe numele meu.

 C63AMG, on 14 iunie 2017 - 06:37, said:

Nu inteleg de ce nu "reuseste" in termenul legal de 30 zile sa o inmatriculeze pe numele lui?

Pentru ca unii sunt doar intermediari. Cumpara o masina a doua zi o baga la vanzare si spera sa obtina 200-500-700 euro profit.  Sau stiu ca se plictisesc repede de ea si nu mai are rost sa o inmatriculeze pe numele lor, ca o vor da mai departe peste 2-3-5 luni.
altii poate sunt foarte multumiti ca masina inca are rca valabil. si ori merg pana expira rca-ul sau chiar si dupa, fac in continuare pe numele fostului proprietar care poate are un rca de 5 ori mai mic.

Chestiile astea se intampla f frecvent la masinile ieftine in jur de 2000-3000euro.

asadar aveti grija cand vindeti o masina, chiar daca pare de incredere vanzatorul nu cedati la rugaminti d-astea de genul: nu imi scrie pe talon, sau scrie-mi fara sa treci data.... sau ma rog, puteti face acest bine dar cu anumite riscuri.

Edited by bossake, 14 June 2017 - 14:41.


#33
perfect16

perfect16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.06.2006
Salutare, eu am cumparat o masina acum o saptamana si maine ma duc sa o trec la primarie pe numele meu.
Proprietarul mi-a scris pe talon la "instrainat catre" si deci as avea inca 3 saptamani sa o inscriu.Numai ca la mine in Dambovita se Fac programari si prima data disponibila este 1-2 august.
Deci nu ma inscriu in termenul de 30 de zile clar.
Este posibil sa i-au amenda cu toate ca nu este din cauza mea?  Eu o trec pe numele meu la primarie dar la politie abea in August.
Multumesc

#34
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 perfect16, on 14 iunie 2017 - 17:19, said:

Salutare, eu am cumparat o masina acum o saptamana si maine ma duc sa o trec la primarie pe numele meu.
Proprietarul mi-a scris pe talon la "instrainat catre" si deci as avea inca 3 saptamani sa o inscriu.Numai ca la mine in Dambovita se Fac programari si prima data disponibila este 1-2 august.
Deci nu ma inscriu in termenul de 30 de zile clar.
Este posibil sa i-au amenda cu toate ca nu este din cauza mea?  Eu o trec pe numele meu la primarie dar la politie abea in August.
Multumesc
Amenda iti va da cei de la primaria unde apartii cu domiciliul fiscal daca nu o iei in evidenta in 30 de zile.Dupa ce o iei in evidenta la primarie,apoi iti faci programare la inmatriculari circuli cu :Talon, Rca, Rovinieta si o copie sau originalul a biletului cu programarea de la serviciul de inmatriculari.Daca ai programare pe 1-2 august si tu depasesti cele 30 de zile politia mai mult ca sigur nu iti va face nimic(ai dovada ca esti programat sa o inmatriculezi pe data de 1-2 august), vor intelege si stiu si ei ce se intampla cu inmatricularile.Asta daca nu dai peste un Roby care va vrea sa iti ia talonul(in cel mai rau caz).

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

 bossake, on 14 iunie 2017 - 14:40, said:


asadar aveti grija cand vindeti o masina, chiar daca pare de incredere vanzatorul nu cedati la rugaminti d-astea de genul: nu imi scrie pe talon, sau scrie-mi fara sa treci data.... sau ma rog, puteti face acest bine dar cu anumite riscuri.

De cele mai multe ori asta parte din negociere.
"Ti-o iau daca..."

#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca asta face parte din negociere si accepti sa incalci regulile, atunci macar nu te mai plange cum ca "Ce pot face in acest caz?".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate