Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema vanzare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008
Salut.
Mi-am vandut recent vechea masina.
Toate actele in regula. (contract, radiere fiscala, impozit platit, etc)
In afara de faptul ca ne-am inteles, cu greu, sa nu trecem la rubrica ''Instrainat catre'' numele lui, deoarece nu reuseste in termen de 30 de zile sa si-o treaca pe numele lui. Omul parea de treaba, treaca de la mine...
Am fost cel mai mare FRAER.
Am verificat daca masina are vigneta. N-a platit-o omul. Daca vin amenzi, vor veni in posta mea, nu a lui, daca bine am inteles.

Ce pot face in acest caz?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca circula doar in oras cu ea la ce are nevoie de vigneta?

#3
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008

 Dany_Darke, on 13 iunie 2017 - 23:12, said:

daca circula doar in oras cu ea la ce are nevoie de vigneta?
A zis ca s-ar putea sa plece din tara. (cu masina)
Daca nu si-a luat in Romania, de ce si-ar lua in alta tara?

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Dar ai incercat sa iei legatura cu omul? Nu mai raspunde la telefon sau ce se intampla, daca zici ca parea de treaba?

#5
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
daca e radiata fiscal te doare la basca

#6
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
De ce nu te duci s-o radiezi? Greu cu goagle asta.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

 Log-off, on 13 iunie 2017 - 23:05, said:

Toate actele in regula. (contract, radiere fiscala, impozit platit, etc)

 RealThing, on 13 iunie 2017 - 23:31, said:

De ce nu te duci s-o radiezi? Greu cu goagle asta.
Greu cu goagle, dar si mai greu cu forumul...

#8
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Daca ai contract de vanzare-cumparare si dovada radierii de la fisc... nu-ti mai face probleme....el raspunde in fata legii.

#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Da, ma scuzi, trebuia sa spun instrainare

In calitate de vanzator, nu puteti impune cumparatorului sa finalizeze inmatricularea masinii pe numele sau, deoarece acesta nu este obligat sa inmatriculeze in circulatie un autoturism cumparat. Exista multe cazuri in care o masina si-a schimbat proprietarul de drept de mai multe ori, fara ca autoturismul sa fie inmatriculat pe numele cumparatorilor. Pentru a evita astfel de situatii, dupa trecerea termenului de 30 de zile de la vanzare, puteti verifica la Serviciul de Inmatriculari Auto daca s-a efectuat inmatricularea pe numele noului proprietar – iar daca aceasta nu a fost efectuata, puteti solicita mentionarea instrainarii in registrele Serviciului de Inmatriculari, in baza actelor de vanzare – cumparare."

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
daca vine vreo amenda de rovinieta da..vine la tine, pe numele tau, si nu poti scapa de ea decat in instanta.

asadar,cum spune colegul mai sus, mergi cat mai repede la serviciul de inmatriculari de care apartii cu toate actele  si acolo o sa faci o cerere de mentiune in baza de date ca masina s-a vandut.

asta este singura solutie.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 Log-off, on 13 iunie 2017 - 23:05, said:

Salut.
Mi-am vandut recent vechea masina.
Toate actele in regula. (contract, radiere fiscala, impozit platit, etc)
In afara de faptul ca ne-am inteles, cu greu, sa nu trecem la rubrica ''Instrainat catre'' numele lui, deoarece nu reuseste in termen de 30 de zile sa si-o treaca pe numele lui. Omul parea de treaba, treaca de la mine...
Am fost cel mai mare FRAER.
Am verificat daca masina are vigneta. N-a platit-o omul. Daca vin amenzi, vor veni in posta mea, nu a lui, daca bine am inteles.
Ce pot face in acest caz?

Mergi in spatele lui.
Cand trece pe langa o camera de vignetta te interpui intre camera si masina.
In felul asta n-o sa-ti mai vina amenda acasa

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
In 30 de ani acusi de la revolutie, alesii poporului n-au fost in stare sa reglementeze cacatul asta de treaba...

Trebuie musai birouri specializate in asa ceva. Care se ocupa de treaba si obligatoriu trece masina pe numele noului proprietar.

In alte tari tot asa se vand masinile? Cu contracte facute pe genunchi prin parcari?

Ramenem in continuare la mila cumparatorului si daca ''vrea muschii lui'' s-o treaca pe el...

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Nu esti la mila cumparatorului, tre doar sa indeplinesti toate formalitatile, si sa scrii si pe talon ca ai instrainat-o.Apoi odata ce ai CV si o scoti de la fisc, nu mai ai treaba cu ea, si daca o inmatriculeaza si daca nu.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Log-off, on 13 iunie 2017 - 23:05, said:

ne-am inteles....sa nu trecem la rubrica ''Instrainat catre'' numele lui..........Daca vin amenzi, vor veni in posta mea...
Ce pot face in acest caz?

poti urmari cu atentie cutia postala, ca sa sesizezi din timp amenzile si sa le poti plati pe jumatate (parca in primele 48 de ore se poate).

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Poate nu m-am trezit eu bine, dar mi se pare că undeva se pune problema greșit.

Și dacă scria pe certificat că e înstrăinată, ce? Se uita camera de rovinietă ce scrie pe certificat? Că dacă ăla n-o înmatriculează, în sisteme tot pe numele vechiului proprietar apare, și tot la el vin amenzile. Mențiunea aia pe certificat e pentru polițiștii care-l opresc în trafic (indiferent de motiv), nu pentru sistemele de verificare automată.

#16
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 04.11.2016
Proprietarul unui autovehicul este obligat ca, la vanzarea acestuia, sa inscrie in certificatul de inmatriculare al masinii, efectuarea transferului de proprietate catre noul proprietar. Pe spatele talonului exista o rubrica “ instrainat catre” pe care vechiul proprietar trebuie s-o completeze cu numele cumparatorului si cu data vanzarii si sa semneze. In felul acesta, dupa termenul de 30 de zile pe care cumparatorul il are de a efectua transferul de proprietate pe numele sau,  vechiul proprietar poate verifica la Serviciul de Inmatriculari daca acest lucru s-a produs, iar in caz contrar poate solicita Serviciului de Inmatriculari sa se faca mentiunea instrainarii autovehiculului in baza de date a institutiei, astfel incat eventualele amenzi de circulatie sa se emita direct pe numele cumparatorului. Din pacate vechiul proprietar nu poate obliga cumparatorul sa efectueze transferul de proprietate, decat prin instanta, cu hotarare judecatoreasca definitiva.
Daca iti vine acasa vreo amenda, fie de la drumuri, fie din alta parte, singura solutie de anulare este in instanta.

#17
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Nu inteleg de ce nu "reuseste" in termenul legal de 30 zile sa o inmatriculeze pe numele lui?Doar merge si o declara la DVBL/DITL(o i-a in evidenta), RCA valabil 6 luni pe numele lui in vederea inmatriculari, taxa talon la posta 37 lei si apoi la serviciul de inmatriculari.Toata povestea dureaza maxim 1 saptamana.Eu de cate ori am vandut masina am scris pe spate instrainat catre...x si am facut o copie si la talon fata-verso(pe langa copie CIV,CI cumparator si radiere).

Edited by C63AMG, 14 June 2017 - 06:38.


#18
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

 alexcrist, on 14 iunie 2017 - 06:20, said:

Poate nu m-am trezit eu bine, dar mi se pare că undeva se pune problema greșit.

Și dacă scria pe certificat că e înstrăinată, ce? Se uita camera de rovinietă ce scrie pe certificat? Că dacă ăla n-o înmatriculează, în sisteme tot pe numele vechiului proprietar apare, și tot la el vin amenzile. Mențiunea aia pe certificat e pentru polițiștii care-l opresc în trafic (indiferent de motiv), nu pentru sistemele de verificare automată.
Daca ar fi scris pe spate, la un eventual control i-ar fi fost ridicat talonul actualului proprietar, daca ar fi trecut cele 30 de zile. Asa, poate s-ar fi grabit sa finalizeze inmatricularea in termenul legal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate