Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Care discuri Verbatim sunt originale?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#19
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Sunt unele persoane care baga degetul in gaura cand apuca dvd-ul si altele care il apuca de margini. Sunt din a doua categorie plus ca niciodata nu nimeresc tray-ul exact pe centru din cauza pozitionarii unitatii sub birou. Asa ca acea zona de la marginea discului este spatiu de manevra mecanica unde imi permit zgarieturi.
Cat despre puterea laserului sau calitatea dvd-urilor eu zic ca sunt aceleasi ca acum cativa ani pentru ca nu am probleme cu acestea nici la citire nici la scriere. Oricum le scriu la 8X plus ca hdd-ul nu face fata la 20.000 fisiere mici scrise pe un disc si scade viteza la 4X. Niciodata nu le scriu la viteza maxima si cu regulile acestea nu am probleme. Daca maresc viteza de scriere se incinge si laserul si discul asa ca de ce sa fortez discurile cand pot sa astept (cu verificarea scrierii cu tot) cam 25 minute pe disc. Nu ma grabesc.

#20
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Ai dreptate. Uite, sor-mea inregistreaza numai documente de 1-2MB pe un disc si merge orice disc. Eu, care inregistrez la capacitate maxima (filme si altele asemenea) am probleme destul de frecvent. Deci conteaza si asta. Cat inregistrezi.

#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu e vorba de graba, ideea e ca un drive modern (si bun, adica tehnic 100% functional) nu ar trebui sa aiba probleme la viteze mari de scriere, cum ar fi 16x.
Tu atingi discul pe margine cu degetele si probabil lasi amprente, se poate si asta.
N-are importanta numarul de fisiere pe care le scrii, oricum dvd-rw scrie datele sub forma de track, adica la fel ca pe un singur fisier.
Daca viteza de scriere scade ori ai sistem obosit care nu poate sustine viteza de scriere (8X la dvd inseamna 11mb\s, deci ar trebui sa ai Pentium 2) ori are laserul cam obosit, ori discul e de calitate proasta si atunci trebuie sa scada viteza ca sa nu strice discul.
Oricum ceva nu merge cum trebuie.
Eu am 3 dvd-rw cu care scriu mereu la 16x si nu am probleme.
In general scriu pe Verbtim, si + si -.

#22
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Ati scris vreodata 20000+ fisiere pe un singur dvd de pe un hdd vechi de 6 ani si win7 de 3 ani? sistemul acesta stiu ca se gatuie repede dar repet, nu ma deranjeaza atat timp cat merge. Sistemul poate 16x dar nu vreau eu sa-i dau.
Haideti sa revenim ontopic. Initiator, de care dvd-uri ati comandat pana la urma?
PS: cand scrieti un dvd stati cu ochii pe bufere. Spun unde e problema, in functie de care se goleste primul. Folosesc IMGBurn.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Na drace. Scris 2 DVD-uri +R Verbatim AZO la 8X (asta e viteza minima a writer-ului pe DVD single layer), ambele verificate, ok la scris, dar pus in player standalone, ciuciu, nu le vede. Codul MCC-004-00 e a lui Verbatim. Scris apoi pe nasparlii de Maxell (cod RITEKF1), e citit de player. Ce sa mai inteleg ?

#24
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Ca player-ul stie sa citeasca numai discuri cu minus.
Ritek F1  = disc -.
MCC004 = disc +.
Ce player e?

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Eu de 10 ani scriu pe Verbatim - doar odata sau de 2 ori am scris fortat de imprejurari si pe TDK.
Scris la viteza minima, indiferent de nr de fisiere, n-am avut probleme niciodata - toate discurile sunt citibile si azi.
Pe vremuri scriam cu Teac si Yamaha, acum nu mai am decat Plextor ca unitati optice. Am incercat si LG si cu toate am avut probleme.

Mai poate exista o explicatie la faptul ca playerul standalone nu le vede pe cele Verbatim - writerul nu stie sa le scrie corect.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 17 iunie 2017 - 14:22, said:

Na drace. Scris 2 DVD-uri +R Verbatim AZO la 8X (asta e viteza minima a writer-ului pe DVD single layer), ambele verificate, ok la scris, dar pus in player standalone, ciuciu, nu le vede
Player standalone incapabil hardware sa citeasca +urile. Upgrade player.

Ca idee, diferenta intre + si - este majora pentru cine stie inginerie in domeniul cd/dvd/br. La DVD-R pregroove-ul adica matrita codata pe care o urmareste laserul la scriere pentru a sincroniza si mentine track-urile este imprimata deja pe disc sub forma clacica prin impulsuri cu reflexie diferita, ca la CD-R, track continuu si informatia pe substrat. Pe cand la DVD+R matrita este de fapt codata prin variatia pozitiei fizice a track-ului in patern digital interpretabil la citire. La DVD-R frecveta buclei de tracking este undeva pe la 150kHz iar la DVD+r este de 800kHz pentru ca trebuie sa asigure suficienta claritate pentru a detecta track-shift-ul la turatia discului, shift ce reprezinta codarea sectoarelor asemeni pregroove-ului. Evident pentru un chipset calumea dvd poate face oricare din operatiii dar un player standalone mai ales din generatia mai veche cu chipset limitat la conformitatea standard nu are implementata partea mai sofisticata de la DVD+R.
Deci la DVD+R track-ul nu este perfect circular/spiral ci contine vartiatii mici ritmice asemeni ca la pickup/vinil conforme cu codarea digitala a sectoarelor, variatii pe care recorderul si readerul trebuie sa fie capabil sa le detecteze din circuitul analogic (tracking loop). Practic ia semnalul de eroare si-l monitorizeaza independent si unde apar schimbari bruste informeaza chipsetul care interpreteaza datele ca 1 sau 0. Frecventa cu care se fac corectiile de tracking si detectia este cum spuneam de 800KHz, mult mai inalta decat e necesara la DVD-R insa acest lucru are si un avantaj mai ales pe discurile uzate, realizand o corectie mai buna a erorilor urmarind mai precis track-ul. E ca si cum ai avea in audio diferenta de la 8khz sampling si 44.1hkz sampling.
Eu folosesc 98% discuri DVD+R si nu mai folosesc de vreo 10 ani DVD standalone.

Edited by andreic, 17 June 2017 - 16:52.


#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postjeffy86able, on 17 iunie 2017 - 15:59, said:

Ca player-ul stie sa citeasca numai discuri cu minus.
Ritek F1  = disc -.
MCC004 = disc +.
Ce player e?

Stie sa citeasca si cu plus. Am mai scris din astea cu duiumul. Poate am prins un lot prost (cumparat de la Kaufland).

View Postandreic, on 17 iunie 2017 - 16:35, said:

Player standalone incapabil hardware sa citeasca +urile. Upgrade player.

Stie, stie. Am mai scris o gramada.

View Posteiffel, on 17 iunie 2017 - 16:32, said:

writerul nu stie sa le scrie corect.

Stie. Am scris o gramada de Verbatim-uri cu +. Acelasi model. Nu va mai legati de - si de +. Cred ca nici Verbatim-urile nu mai sint ce au fost.

#28
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Ce player e?

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca iti spun ce player e, marca si model, te ajuta cum ?

#30
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Ca sa ma asigur ca nu e un model cu probleme si ca si ca stie sigur sa citeasca plus oficial.
De fapt nu ma intereseaza ce model e.
Te descurci tu.

#31
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am deschis problema legat de discuri, nu de player. Cunosc bine ce stie sa faca playerul. Atat playerul cat si writerul. Problema e la discuri. Am scris destule discuri Verbatim AZO DVD+R de 4.7 GB, aceleasi modele, la viteza minima permisa si niciodata nu am avut probleme. Pana acum.

#32
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Pai atunci ti-ai raspuns singur: blank-uri fake sau dintr-un lot cu probleme.
Pe partea mai avansata a lucrurilor, in functie de modelul de player discurile pot fi recunoscute cu booktype (doar pe plusuri, evident) ca dvd-rom si citite normal.
Asta la primele playere care suportau +.
Fara booktype nu erau recunoscute discurile cu +.
Alt motiv pentru care era bun modelul de player.
Ce dvd-rw ai?
Scrii + cu booktype?
Sau nu stii?

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu. Folosesc IMGBurn si writerul e un blu-ray writter.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 17 iunie 2017 - 17:31, said:

Stie. Am scris o gramada de Verbatim-uri cu +. Acelasi model.

Au acelasi microcod ? Ca producatorii mai upgradeaza din cand in cand tehnologia si desi se numesc la fel au alt microcod.
Writerul trebuie sa aiba in firmware implementata strategia de scriere ptr fiecare microcod in parte. De-asta din cand in cand un upgrade de firmware ajuta.

#35
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu stiu daca ati observat dar initiatorul nu a mai scris nimic de ceva vreme. Poate si prin faptul ca el a intrebat despre niste DVD-R si discutia acum se duce despre DVD+R. Nu credeti ca este cazul sa revenim ontopic, adica la DVD-R, pentru ca poate initiatorul asta asteapta?
Incep eu. Se da un pack de 10 bucati cu DVD-R portocaliu cu albastru la culoare (ca si constructie tehnica asemanatoare cu acelea ale initiatorului). Acestea sunt originale, produse de Verbatim. Despre calitate sau daca exista altele mai bune nu ma pronunt, pentru mine sunt suficiente.
Pe ele scrie DVD-R 4,7GB, 16X viteza maxima, 120minute. Mai are o sigla de AZO si sigla Verbatim. Daca citesc ce scrie pe hartie atunci pot intelege ca se pot scrie cu o viteza intre 1X si 16X si se pot folosi la inscriptoare DVD-R/RW si videorecordere. Sunt facute in India si Verbatim este marca inregistrata a Mitsubishi Kagaku Media Co.
ImgBurn zice asa: MID: MCC 03RG20 (MID inseamna identificare producator). Daca dati o cautare dupa acest cod pe internet va returneaza ca este vorba de DVD-R iar Mitsubishi Kagaku Media Co. este subsidiara a Mitsubishi Chemical Company. Q.E.D.
Concluzie: daca dvd-urile printabile pe care le are initiatorul sunt DVD-R atunci sigur au acelasi cod de producator, MCC 03RG20 . Daca pe unul scrie Verbatim si pe celalat nu atunci l-as alege pe primul pentru ca daca cineva are interesul sa puna un alt tip de dvd intr-o carcasa de Verbatim ca sa nu intre sub incidenta drepturilor de autor cand transporta dvd-urile atunci nu pune sigla pe ele. Ceva de genul, se aduc dvd-urile undeva in EU si se ambaleaza in cutii de Verbatim si apoi se vand mai scump.
PS: exista cel putin 38 de producatori oficiali de dvd-uri care folosesc codul MCC 03RG20 ca identificator la "Media Code", (Eng): https://www.videohel...h or List Media ,

Edited by The Stressmaker, 18 June 2017 - 17:17.


#36
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Ce ai zis tu e corect, dar irelevant.
Mcc 03rg20 e codul folosit de Verbatim pentru "modelul" asta de disc si la modul lui de fabricatie.
Atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate