Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa in Bucuresti, sectorul 2

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Macl3od

Macl3od

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.04.2008
Astazi m-am intalnit cu cativa constructori, am mai primit ceva oferte cu materialele lor dar si cateva cu materialele mele.
Am o oferta destul de buna(aprox75e/mp construit)cu materialele mele, este recomandat de un vecin, maine am sa merg pe un santier unde lucreaza acum+ la vecin si a zis ca-mi mai arata 2-3 case pe care le-a construit el. Vreau sa stiu cam cat ma duce cu materialele mele, sa vedem daca merita sa-mi bat capul

Daca puteti sa ma ajutati cu ceva preturi si recomandari la urmatoarele repere:
In Bucuresti

1. Caramida sth30
2. Caramida 11.5
3. Beton b100,b250 si b350
4. Armatura B500C - fasonat
5. Scandura Cofraj
6. Polistiren extrudat 5cm sub placa
7. Plasa sudata fi8
8. Motar pentru zidarie

Astea sunt cele mai scumpe, mai sunt

9. Topo trasat fundatie
10. Inchiriat utilaj pt sapatura fundatie
11. folie sub fundatie(membrana de fundatie)
12. Pietris
13. Cuie, tarusi impamantare, platbanda etc.
14. materiale canalizare(sub placa)

Daca am ratat ceva, va rog sa-mi spuneti...

Edited by Macl3od, 26 February 2020 - 00:05.


#38
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Materiale acoperis.

#39
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Utilajul pentru sapatura si cofrajele ar trebui sa le dai in sarcina constructorului.
Se consuma foarte multa cherestea la cofraje si nu recuperezi mare lucru pentru astereala.

#40
Macl3od

Macl3od

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.04.2008
Salutare,

De ceva timp am inceput construirea casei noastre. Pana n prezent am realizat sapatura, impamantarea, betonul mort(B150 32mc) si in momentul de fata se lucreaza la armatura elevatiei(talpa fundatie)

-sapatura a avut intre 1.15 si 1.00m in functie de teren. Pamantul a fost atat de tare, pe alocuri rupeam cu tarnacopul(batut de baros) si scoteam cu miniexcavatorul. Trei zile a durat sapatura cu un mini de 2.8to. Am cautat buldo, dar toti ma amanau.
-impamantarea cu 12 tarusi(4 de 2.5m pe colturi si 8 de 2m pe intervale)+100m platbanda. O sa sudez si doua mustati pe armatura fundatiei + platbanda de back-up pe unde o sa vina santul de canalizare, pentru a prelungi impamantarea, in caz ca nu scot sub un ohm.
-betonul mort a intrat cu 3mc in plus fata de ce aveam in proiect, ma asteptam la 5.

A plouat atat de mult aseara, incat au fost inundate toate santurile, acum este un strat de 2-3cm pamant deasupra betonului mort, ne am apucat sa spalam cu jet de apa.
Am o intrebare, trebuie curatat tot pana se vede betonul curat, sau mai poate ramane putin pe alocuri?

Intrebarea 2: Vreau sa pun 10cm extrudat sub placa, am vazut ca multi pun si pe talpa fundatiei(pe interior) este asa importat, merita investitia de aprox 2000 lei pt 5 cm sau 4000 lei pt 10cm.

Intrebarea 3: Am vazut ca multi de aici pun extrudat roz, este mai bun cel roz?

Si o ultima rugaminte. Stiti ceva oferte bune la extrudat, fier(pt fundatie am luat cu 2.79kg de Mathaus), caramida PTH30 robust, mortar etc

Multumesc!

Attached Files



#41
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Felicitari tie si celui care ti-a dat solutia asta pt priza de pamant,putina atentie la conectarea cu armatura metalica a casei si vei avea o priza de pamant valabila ,egala, cu durata casei.

#42
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 Macl3od, on 20 iulie 2020 - 17:31, said:

Am o intrebare, trebuie curatat tot pana se vede betonul curat, sau mai poate ramane putin pe alocuri?

Intrebarea 2: Vreau sa pun 10cm extrudat sub placa, am vazut ca multi pun si pe talpa fundatiei(pe interior) este asa importat, merita investitia de aprox 2000 lei pt 5 cm sau 4000 lei pt 10cm.

Intrebarea 3: Am vazut ca multi de aici pun extrudat roz, este mai bun cel roz?


1. eu asa stiu, ar trebui curatat pana ramane betonul curat. mai asteapta opinii, nu-s de meserie, doar beneficiar :)
2. aici ai sa auzi mai mult opinii in favoarea izolarii inclusiv pe interior, cu argumentul ca ulterior nu mai poti face asta. eu nu am pus, constrans de buget.
3. cel roz e de la Austrotherm si mi s-a parut cel mai "dur" dintre cele aflate pe piata.

Sanatate!

#43
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Poti pune si expandat eps120 pe orizontala(reduci din costuri) dar sa fie lipit cu spuma poliuretanica, iar pe verticala interior(elevatia) extrudat.
De ce expandat? Pt ca ai strat de piatra de rupere capilaritate si nu ajunge apa la el.

Betonul trebuie sa fie curat ca sa faca priza cu betonul care se toarna ulterior.

Edited by porumbelul_alb, 20 July 2020 - 18:49.


#44
Macl3od

Macl3od

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.04.2008
Am prins oferta buna la extrudat albastru, o sa pun pe talpa fundatiei 5cm si sub placa 10 cm + inca 6(3+3) sub incalzirea in pardoseala.

Am trei intrebari:
1. Pe talpa cum se aplica corect extrudatul?
    - se foloseste ceva hidroizolatie cu bitum, sau se pune lipit de talpa, pamant sa stea lipit si sanatate? :)

2. Se mai pune folie sub extrudatul de sub placa?
   - constructorul imi spune ca nu mai are rost... se pune polistirenul deasupra pietrisului, ceva spuma sa nu se infiltreze zeama din beton... si cam atat.

3. Este ok daca reduc pietrisul de la 15cm(cat am in proiect) la 8-10cm?
   - am foarte mult pamant pe teren si vreau sa mai scap din el.

Attached Files



#45
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
1. Pe talpa se aplica înainte sa torni betonul, altfel nu stiu cum vei putea sa faci asta dupa.
Pe elevatie, ce iese din pamant, e usor.

2. Nu cred ca mai e nevoie de folie, extrudatul ii tine loc ca sa nu se scurga laptele de ciment dar, trebuie să il etansezi bine cu spuma poliuretanica cum a spus constructorul tau.

3. Aici nu te pot ajuta. Eu unul am primit 10 cm la constructia mea.

#46
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
3. Nu e ok sa reduci, acolo e rol de rupere de capilaritate. Se pune sort mare 16-32 sau piatra sparta. Fara nisip, sau balastru.

Tine pamantul extra pentru amenajarea ulterioara a curtii.

#47
Macl3od

Macl3od

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.04.2008

 bobitzaaa, on 21 iulie 2020 - 20:23, said:

3. Nu e ok sa reduci, acolo e rol de rupere de capilaritate. Se pune sort mare 16-32 sau piatra sparta. Fara nisip, sau balastru.

Tine pamantul extra pentru amenajarea ulterioara a curtii.


O sa pun 15 cm... Nu este bun pamantul, este o argila foarte tare, nu intra bine apa in el... o sa aduc ceva bun pt curte... dar este foarte bun ca umplutura, se compacteaza bine.

In legatura cu polistirenul...
Am turnat deja blocul de beton mort, nu am cum sa-l mai pun in groapa, acum se cofreaza elevatia, care pleaca de la -45... -30... de acolo pot sa pun pana la +20 ....+30 pe interior...
Acum mi-a bagat cineva in cap.. ca mai bine pun 15cm sub placa... decat sa pun pe talpa fundatiei... Nici nu stiu ce sa fac...

#48
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Zicea colegul kolfleading, care a tot studiat trebuirle astea, ca mai bine pui mai mult peste placa, si mai putin sub placa. Adica 10 peste si 5 sub, de exemplu. Oricum, sa iei in considerare o inaltme de 17cm ca si spatiu tehnic la parter peste placa de beton. Exemplu practic: 10cm izolatie + 5cm sapa + 2cm finisaj.
Tine pamantul ala, caci sigur iti va trebui sa te inalti pe undeva, sau sa nivelezi ceva, inainte sa-l aduci pe ala mai bun.

#49
porumbelul_alb

porumbelul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 03.02.2006
Subscriu la ce a spus @bobitzaaa. E bine sa pui mai mult peste placa si mai e si un avantaj in asta, iti instalezi cu ușurință sanitarele,exemplu tevile DN50.

Edited by porumbelul_alb, 22 July 2020 - 08:29.


#50
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Am in plan sa ma intorc in primavara si sa ma apuc de treaba. Sunt plecat de vreo 6 ani, s-a schimbat cumva codul de proiectare seismica si s-au eliminat ciocurile in grinzile de fundare? Asa as face 3 fundatii pe luna in loc de una...

#51
Macl3od

Macl3od

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.04.2008

View PostAstrul, on 24 iulie 2020 - 16:40, said:

Am in plan sa ma intorc in primavara si sa ma apuc de treaba. Sunt plecat de vreo 6 ani, s-a schimbat cumva codul de proiectare seismica si s-au eliminat ciocurile in grinzile de fundare? Asa as face 3 fundatii pe luna in loc de una...


S a pus o bara in "L" pe fiecare bara din colt, a fost suprapusa cel putin 0.5m.

Attached Files


Edited by Macl3od, 26 July 2020 - 21:03.


#52
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
sunt puse prost, poti sa-l concediezi. Clar nu are habar aranjarea ciocurilor intr-o grinda. Plus ca la mijloc nu pare a fi nimic, acolo nu e necesar?

#53
Macl3od

Macl3od

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.04.2008

View PostAstrul, on 26 iulie 2020 - 21:54, said:

sunt puse prost, poti sa-l concediezi. Clar nu are habar aranjarea ciocurilor intr-o grinda. Plus ca la mijloc nu pare a fi nimic, acolo nu e necesar?

Toate sunt facute(12), o sa vb maine cu structuristul, sa vedem ce este de facut.
La diriginte i-am spus prin telefon, nu stiu ce a inteles... dar a zis ca este ok si asa...

#54
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Concediaza-l si p-ala. Spune-i sa citeasca P100 seismic si sa vada cum se fac ciocurile in grinzi. Si nu, nu se jonteaza, doar in cazuri speciale.
N-am vazut in niciun normativ caz special numit lene care sa permita asa ceva.
Eu asa ma exprim mai plastic, userii vechi s-au obisnuit cu stilul meu.
Si o fac atat de agresiv ca oamenii sa inteleaga ca lucrurile astea conteaza si nu ce marmura dă italia isi pune in baie. Alea le pui si desfaci de cate ori te plictisesti, structura o singura data o torni.

Edited by Astrul, 26 July 2020 - 23:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate