Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Alegere facultate de informatică

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
StirbuAlexandru

StirbuAlexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.09.2016
Salut, sunt într-o dilemă. Vreau să intru anul ăsta la facultatea de informatică și dilema mea este la ce facultate. Am căutat în mai multe locuri dar am găsit doar subiecte vechi și fără răspuns la întrebările mele.
În primul rând vreau o facultate unde să pot învăța, profesori bine pregătiți și sa existe tehnologia necesară pentru învățare, nu calculatoare de-odată cu mine . Vreau toate părerile să fie bazate pe experiența ta deoarece opinii de tipul "am un prieten la bucurești/cluj/brasov și spune că ..." nu îmi prea plac. Caut o facultate bine văzută deoarece consider că atâta timp cât e o facultate cu păreri ale studenților bune și cu persoane de renume care au terminat acolo trebuie să fie și o facultate bună.
Din ce am auzit până acum am înțeles că sunt facultăți bune de informatică la Brașov, Cluj, București și Iași. Eu sunt din bacău și din câte am înțeles există și aici această facultate, sunt persoane aici care au terminat sau studiază acolo ?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
MIT

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Fiecare viseaza la cai verzi. In realitate facultatea iti face o introducere, iti pune in brate o bibliografie si-ti da un sut in fund sa treci la studiu. Cine intelege ca mesajul e de bine atunci va ajunge meserias. Cine nu, va da vina pe sistem.
Am facut facultatea pe jafuri de calculatoare dar asta nu m-a impiedicat sa inteleg ca acolo erau doar instrumente de punere in practica a unor concepte, baza pentru studiul meu. Si nu m-a incurcat deloc tehnica, din contra, am invatat sa invat iar azi stiu sa tin pasul cu tehnica noua pentru ca, atunci, candva, am facut scoala in sensul bun, nu mura-n gura pe care sa o uit a doua zi. Cand am trecut la Norton Commander... boierie, veneam din consola MS-DOS unde totul era in cap (si tot ma descurcam).

Edited by neagu_laurentiu, 12 June 2017 - 21:07.


#4
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Vad ca s-a inmultit forumul de viitori programatori, dar putini vor deveni cu adevarat buni, restul vor fi niste carnuri pentru tun (vorba lu' OriginalCopy) Posted Image

Edited by sSorsy, 12 June 2017 - 21:07.


#5
StirbuAlexandru

StirbuAlexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.09.2016

 sSorsy, on 12 iunie 2017 - 21:06, said:

Vad ca s-a inmultit forumul de viitori programatori, dar putini vor deveni cu adevarat buni, restul vor fi niste carnuri pentru tun (vorba lu' OriginalCopy) Posted Image
Unde exista concurență există și treabă bine făcută, nu ?

Doresc comentarii pe subiect, tocmai de asta am întrebat pentru că nu găsesc nicăieri niște păreri coerente de la persoane care chiar au făcut acest lucru.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce raspunsuri astepti? De la cei care au terminat la Bacau si au luat premiul Nobel pt IT? Chiar tu ai enumerat niste scoli mai de doamne-ajuta, dar tot tu intrebi de Bacau. O facultate nu te face geniu cu forta, vezi Einstein, Steve Jobs, Bill Gates, o facultate te ajuta doar sa asimilezi niste cunostinte, iti da o diploma.

#7
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Eu am facut scoala de soferi pe un trabant .

#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu am facut facultatea de Inginerie - Automatica si Informatica Aplicata.
Am fost la mai multe interviuri dupa ce am terminat facultatea si le-am trimis ca si portofoliu proiectul de licenta (un soft de OCR original). Unii au zis ca e interesant, altii m-au pus sa dau teste pentru ce aveau ei nevoie. Ideea era ca eu trebuia sa situ exact ceea ce au ei nevoie - unii au nevoie de baze de date, altii de C++, altii de php si javascript. Pana la urma, nu i-am convins cu cunostintele mele (proiectul de licenta desi li s-a parut intersant dar au spus ca nu e ceea ce au ei nevoie).
Dupa mai mult timp am reusit sa ma angajez la o multinationala si e OK. Vreau sa spun ca daca reusesti sa ai un portofoliu de proiecte, daca inveti si baze de date, si cateva limbaje (80% sunt la fel, dar angajatorul vrea sa stie ca ai programat si in php nu doar in Visual C++) si stapanesti engleza ar fi bine sa iti cauti ceva din timpul facultatii - va fi mult mai usor dupa pentru ca vezi ce se cere.
Deci, arunca o privire pe anunturile de angajare doar pentru ca sa vezi ce se cere si invata chestiile alea (la facultate ti se va baga pe gat multe de care nu ai nevoie, dar ai nevoie de diploma).

Edited by PlatonX, 12 June 2017 - 21:25.


#9
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
La Iasi, inveti bine si poate prinzi un internship la Amazon. Dupa aia o sa se ude toate HR-istele cand le trimiti CV-ul. Succes garantat.

#10
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 StirbuAlexandru, on 12 iunie 2017 - 20:50, said:

Salut, sunt într-o dilemă. Vreau să intru anul ăsta la facultatea de informatică și dilema mea este la ce facultate. Am căutat în mai multe locuri dar am găsit doar subiecte vechi și fără răspuns la întrebările mele.
În primul rând vreau o facultate unde să pot învăța, profesori bine pregătiți și sa existe tehnologia necesară pentru învățare, nu calculatoare de-odată cu mine . Vreau toate părerile să fie bazate pe experiența ta deoarece opinii de tipul "am un prieten la bucurești/cluj/brasov și spune că ..." nu îmi prea plac. Caut o facultate bine văzută deoarece consider că atâta timp cât e o facultate cu păreri ale studenților bune și cu persoane de renume care au terminat acolo trebuie să fie și o facultate bună.
Din ce am auzit până acum am înțeles că sunt facultăți bune de informatică la Brașov, Cluj, București și Iași. Eu sunt din bacău și din câte am înțeles există și aici această facultate, sunt persoane aici care au terminat sau studiază acolo ?
Nu prea conteaza ce facultate de informatica,din moment ce programa este aceiasi peste tot.Conteaza sa ai facultatea de informatica sau Automatica si Calculatoare( indiferent ca esti la stat sau privat).
Conteaza ca pana te angajezi ,sa-ti dezvolti  capacitatea de a invata singur,enorm de multe in afara programei. Si sa incerci sa cauti singur solutiile la probleme,fara sa fii pisalog cu intrebari.
Nu esti autodidact, nu ai ce cauta in meseria asta.

 Redount2k9, on 12 iunie 2017 - 23:08, said:

La Iasi, inveti bine si poate prinzi un internship la Amazon.
La pilotat drone in curtea depozitului sau unde ?

Quote

Dupa aia o sa se ude toate HR-istele cand le trimiti CV-ul. Succes garantat.
HR-istele vin la mine si eu ii dau interviul tehnic,SI dupa ce il intorc de pe-o parte pe alta precum micul pe gratar si sunt multumit ,ii dau OK-ul HR-istei.

Edited by lightpoint, 13 June 2017 - 06:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate