Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa judetul Dambovita P+1E

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Degeaba ati desenat voi 2 calculatore in camera secretiilor acolo - that's some 50 shades of grey stuff !!! Sper sa nu fie cu suparare introducerea, mai glumim si noi.
Mai in gluma mai in serios - pentru 2 oameni ati rezervat 2 camere si o baie si pentru alti posibili 4 doar 2 camere? Pai e frumos asa? Ziceti ca nu vreti sa construiti acum si sa stea goale camerele in asteptarea locatarilor, dar cand vor veni ce o sa faceti? Va apucati de modificari? Sau bunk beds?

Mi se pare complicata inutil casa pentru a include acel copac acolo. Ce rol are el? E vreun stejar secular ceva protejat de lege? Sau e un element de design?

40k pt 270 construiti suna ok, cu putina atentie ar trebui sa va incadrati. Hai, bafta!

#20
Camelia09

Camelia09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2017
Nu m-ati speriat dar nu ma lasa cel mic sa stau pe forumuri in voie :)).


View Postun_arhitect, on 13 iunie 2017 - 14:31, said:

L.e La ct. Nu aveti fereastra ? Trebuie cf.normativ spatiu de explozie La g.s parter ar fi buna una de asemenea.. L.L.e Cf. Legii locuintei nu ai voie grup sanitar peste camera de locuit (in cazul tau dining). O poti rezolva eliminand textual dinind, lasand doar bucatarie, care e oricum deschisa.

Nu sunt inca adaugate toate ferestrele pe plan pt. ca am tot ametit camerele :). Am discutat deja asta, mai ales la CT. Nu stiam de grup sanitar peste camera de locuit... in afara de normativ e vreo problema daca o lasam acolo (putem scrie lejer doar bucatarie daca asta e singura problema)?

View Postun_arhitect, on 13 iunie 2017 - 14:32, said:

Salut si tie Vio Astea sunt greseli capitale... Are 135 mp per nivel, fara terase. O casa maricica

La ce greseli va referiti?

View Postun_arhitect, on 13 iunie 2017 - 14:26, said:

Frumos partiu. Am 2 observatii : 1- scara de la parter o sa aiba o grinda deasupra treptei 4. Daca aveti inaltimea libera pardoseala-tavan mai mare de 3m e ok. Daca nu, o sa dati cu capul in grinda. 2) geamul de la baia etaj(daca nu are hp inalt-1,6 m da in dormitorul matrimonial pe pat. La fel si cel de pe hol. In rest pare ok. E acoperita in terasa presupun..

Intreb de scara si grinda... nu m-am gandit la asta. Multumesc.

Mai vrem sa eliminam patul din camera secreta si sa facem o mica debara in locul lui or something.

Legat de camera secreta si ce e in ea... ce mai conteaza? :P Tre' sa facem cumva si cei 4 copii nu?

Legat de copac (nu stiu cum sa dau quote de pe pagina cealalta :) ) e decorativ... spatiul acela va ramane gol cel mai probabil sau  eventual un arbust micut. Arhitectul a zis ca ar ajuta la iluminarea livingului spatiul acela (avand in vedere ca e pe nord mi s-a parut legit... posibil sa gresesc nu e tocmai specialitatea mea). Daca vi se pare ca nu ajuta e evident mai ieftin sa facem perete drept acolo, si castigam si ceva spatiu. Dar mi-e frica sa nu ramana livingul in bezna jumatate de zi.

Legat de nr. copii, unde ii indesam, cum lucram... vedem. Nu ne permitem sa facem o casa mai mare si sa asteptam inca 5-10 ani sa ne apucam de ea nu e fezabil (adica pt. probabilitatea de a avea lipsa 2 dormitoare sa crestem copilasul actual + inca unul eventual in apartament de 2 camere nu mi se pare ok). Sincer eu am crescut in apartament de 60m patrati (si sotul la fel)... 3 persoane (si acum locuim tot in apartament de 2 camere). in 250m patrati 6 cred ca va fi mult mai lejer. Va dati seama ca am cantarit bine plusurile si minusurile inainte sa ne apucam de proiect in provincie.

#21
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Aveti job-urile in Buc sau copiii la scoala aici? Sunt totusi cel putin 80km din Moreni la Bucuresti...
Daca lucrati de acasa, copiii fac scoala pe acolo (sau Targoviste, Ploiesti) si veniti la Bucuresti doar o data la 2 sapt la un teatru...merge. Naveta zilnica insa va va "ucide" in scurt timp...
Dar cum spui...presupun ca v-ati gandit la astea.

Edited by the_lion, 13 June 2017 - 16:27.


#22
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostCamelia09, on 13 iunie 2017 - 15:49, said:

Va dati seama ca am cantarit bine plusurile si minusurile inainte sa ne apucam de proiect in provincie.
eu zic ca mai este loc de cantarit. Imi permit sa-ti spun asta pentru ca am facut deja lucrurile pe (mai putin de) jumatate cat vrei tu (doi copii si mutat la 25 de km de Bucuresti) si lucrurile sunt cam la limita limitei. Si inca nu ti-am spus totul.
A apropo, sper ca relatie dintre tine si sot (partener) sa fie mai mult decat beton acum, pentru ca dupa terminarea proiectului sa mai ramana cat de cat ceva......nu de alta dar vad ca aveti ganduri mari....si ar fi pacat (partajul unei case undeva prin Dambovita va fi un esec total). NU cobesc, ba din contra, va urez mult succes (viata la tara este ce mi-am dorit si eu), dar atentie mare!

Edited by alexpet, 13 June 2017 - 17:41.


#23
Camelia09

Camelia09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2017

View Postthe_lion, on 13 iunie 2017 - 16:24, said:

Aveti job-urile in Buc sau copiii la scoala aici? Sunt totusi cel putin 80km din Moreni la Bucuresti...
Daca lucrati de acasa, copiii fac scoala pe acolo (sau Targoviste, Ploiesti) si veniti la Bucuresti doar o data la 2 sapt la un teatru...merge. Naveta zilnica insa va va "ucide" in scurt timp...
Dar cum spui...presupun ca v-ati gandit la astea.

Ne-am gandit si la aceste minusuri. Copilul are 2 ani si jumatate asa ca nu cred ca va fi o problema de adaptare. Zona o cunoastem, acolo a locuit sotul inainte sa vina la facultate in Bucuresti, asa ca stim ca vom gasi scoli destul de bune. Planul nostru e sa ajungem sa lucram de acasa (suntem programatori si am facut asta asa ca stim ca merge), si sa nu fie necesar sa venim la Bucuresti mai des de odata pe saptamana. Ne-am gandit mult la binele celui mic cand am luat deizia asta si vreau sa respire aer curat, sa stie ce e aia padure, sa aiba o curte unde sa se joace... oricum vom pastra si apartamentul din Bucuresti. In plus cred ca ne-ar costa mult mai mult sa ne contruim casa in Bucuresti, neluand in considerare nevoia de a achizitiona un teren.

View Postalexpet, on 13 iunie 2017 - 17:21, said:

eu zic ca mai este loc de cantarit. Imi permit sa-ti spun asta pentru ca am facut deja lucrurile pe (mai putin de) jumatate cat vrei tu (doi copii si mutat la 25 de km de Bucuresti) si lucrurile sunt cam la limita limitei. Si inca nu ti-am spus totul.
A apropo, sper ca relatie dintre tine si sot (partener) sa fie mai mult decat beton acum, pentru ca dupa terminarea proiectului sa mai ramana cat de cat ceva......nu de alta dar vad ca aveti ganduri mari....si ar fi pacat (partajul unei case undeva prin Dambovita va fi un esec total). NU cobesc, ba din contra, va urez mult succes (viata la tara este ce mi-am dorit si eu), dar atentie mare!

Imi pare rau sa aflu ca pentru dumneavoastra mutarea in afara Bucurestiului nu a fost o experienta placuta. Eu cred ca ne vom adapta desul de bine, in ultima vreme stam mai mult pe acasa sau prin apropiere asa ca nu cred ca vom duce lipsa Bucurestiului. Daca avem conexiune buna la internet cu restul ne descurcam noi cumva. Cred ca relatia noastra e foarte buna si sper ca acest proiect sa o intareasca (nu ca ar fi nevoie, dar orice reusita intareste o relatie). Cel mai rau lucru care se poate inampla, din puctul meu de vedere, este sa nu ne adaptam bine acolo si sa ne intoarcem in Bucuresti, iar in acest caz vom ramane cu o frumoasa casa de vacanta, dar sper si cred ca nu va fi cazul.

Va multumesc pentru sfaturi si repet inca o data ca am cantarit bine decizia (cam de cand s-a nascut cel mic). Asteptam sfaturi si critici in legatura cu constructia propriu zisa ca la partea asta avem inca destul de invatat.

Edited by Camelia09, 13 June 2017 - 21:04.


#24
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cateva idei, sper sa va ajute
- baia de la parter mai aproape de intrarea in casa
- plita electrica nu aragaz a.i. sa reduci riscul cu joaca copilului. Plus ca e mai eficienta si eleganta decat un aragaz, nu mai duci teava de gaze pe acolo. etc.
- living+bucatarie+dinning = 60 mp, e destul de mult....
- forma casei poate ceva mai stransa, exista probabilitatea sa arate ca o sura daca o faceti in 2 ape...
- probabil zona deluroasa este catre Voinesti sau catre Pucioasa deci 1.5-2h pana la job pe un segment, mare atentie! Location is important! In zona aia (desi e faina) nu prea iti da nimeni 100k pe o casa daca te razgandesti si vrei sa te muti si sa vinzi...deci atentie!

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBylly00, on 13 iunie 2017 - 15:17, said:

40k pt 270 construiti suna ok, cu putina atentie ar trebui sa va incadrati. Hai, bafta!
Eu zic ca e mult 40k.
Eu am dat 50k pe app aceeasi suprafata + demisol....

View PostCamelia09, on 13 iunie 2017 - 15:49, said:

Nu m-ati speriat dar nu ma lasa cel mic sa stau pe forumuri in voie Posted Image).
Ihi..uite-asa usor-usor stringi input data. Pai, cind o sa ai ditai gradinita ce o sa faci? In sensul ca, ai dreptate cu aerul curat, dar trebuie sa fii sigura ca stii ce te asteapta, sa nu fii luata prin surprindere. Vorba lui cata, nu iti recuperezi banii.

View PostTsunnnami, on 12 iunie 2017 - 18:56, said:

Nu esti departe de ceea ce am eu acum.
Daca vrei iti trimit poze.
Vreau eu, cu camera secreta.

#26
Camelia09

Camelia09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2017
@Tsunnami si noi poze. Am uitat sa zic.

View Postcatalijns, on 13 iunie 2017 - 21:27, said:

- probabil zona deluroasa este catre Voinesti sau catre Pucioasa deci 1.5-2h pana la job pe un segment, mare atentie! Location is important! In zona aia (desi e faina) nu prea iti da nimeni 100k pe o casa daca te razgandesti si vrei sa te muti si sa vinzi...deci atentie!

Ca si gluma (dar din pacate e adevarul)... de la Victoriei pana in Pipera tot 2 ore faci cu masina :)).

#27
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Uite o idee care poate fi utila. Familia mea fiind redusă numeric (un singur plod in dotare si perspective reduse de creștere) am gindit P+1 ca fiind mai mult decit suficient. Constructiv a ieșit si un pod. La una din variantele de proiect ne-am gindit la ce poate fi folosit. Depozitare. Am zis ok si arhitectul l-a făcut . Apoi uitându-ma pe sectiuni am constatat ca luam cu capul toți capriorii dacă intram in pod (eu 1,8 m capriorii tot pe acolo). Așa ca am modificat astfel incit sa pot merge normal pe 50% din suprafața podului iar pe margini s-au creat singure spațiile de depozitare. De aici a fost un pas mic sa ducem scara pina sus. Fata de subsol sau demisol costul suplimentar a fost neglijabil. Ce intra in plus sunt ceva Veluxuri sa intre lumina naturală si evident o extindere a instalațiilor.
Inițial puteți sa nu il amenajați dar dacă familia creste spațiul este la îndemâna. Eu oricum imi doream sa am placa de beton peste etaj deci pe structura s-a intervenit minimal.
Ma uitam ca scara voastră poate fi ușor prelungita pina in pod (ciupiți un pic din camera secretelor dar merge făcută)

#28
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpicomouse, on 13 iunie 2017 - 23:11, said:

Ce intra in plus sunt ceva Veluxuri
Adica nu mare scofala, la numai 500 €/buc, ce conteaza citeva...

Attached File  catpicomouse2.jpg   57.37K   11 downloads

Edited by viotl, 14 June 2017 - 04:59.


#29
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostCamelia09, on 13 iunie 2017 - 23:08, said:

Ca si gluma (dar din pacate e adevarul)... de la Victoriei pana in Pipera tot 2 ore faci cu masina :)).
Mie imi plac optiunile, adica sa ai optiuni. De ex.  metrou sau bicicleta, etc. a.i. sa faci 10-15 min pe acea distanta. De la db nu prea ai optiuni, asta ziceam.  
Noi avem un teren similar, putin mai mare chiar, utilitati, padure,asfalt, etc. si intr-o zona deliroasa din ph de unde faci max 1 h pana la baneasa.  Un mic paradis dar ...cu trafic  faci poate si 2h pana in zona de nord. Plus costuri...daca ajungi de 2-3 ori pe saptamana la job noi estimam pe la 3-400 eur lunar cu tot cu uzura masinii. La rata asta poti sa platesti un teren mai bine pozitionat...TIMPUL nu il mai recuperam.  De ex acum scriu de pe balconel cu cafeluta langa, ciripit de pasari, miros de tei si view la padure...15 min pana la job..Nu scriu din trafic cum as fi facut daca veneam din PH..
Am scris toate astea ca o parere, nu din rautate! Voi decideti ce e mai ok pt voi, fiecare stie ce e important pt el si isi asuma deciziile., important zic eu e sa aiba pe masa cat mai multe argumente inainte de a decide.
Bafta si ne citim pe aici!


#30
Camelia09

Camelia09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2017
De pereti ce ziceti? Sunt amplasati ok cei interiori? Nu sunt probleme de rezistenta (din ce vad nu se suprapun exact etaj pe parter dar sunt pe aproape)?

#31
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Daca sunt din rigips merge.


Edited by the_lion, 14 June 2017 - 12:02.


#32
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Pe bune leule? Ba, no fiti atenti, a scris leu' o data fara sa circoteasca! :P

Ca mi-am adus aminte. Cameluto, ai grija mare la deschiderile pentru ferestre. Tocaria buna poate ajunge la 12 cm cm latime, deci iti va fura 25 de cm din vedere (din "lumina"). Termopanistii vor sa lase 2 cm stinga/dreapta-sus/jos, plus daca vrei polistiren perimetral inca 3 cm pe latura.... Deci, daca vrei un geam cu lumina de 1 metru pe orizontala, trebuie sa lasi deschiderea de 1 metru si 35 de cm.... Asta pentru ca mi-am luat-o eu.

#33
Camelia09

Camelia09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2017

View Postviotl, on 14 iunie 2017 - 23:09, said:

Pe bune leule? Ba, no fiti atenti, a scris leu' o data fara sa circoteasca! Posted Image

Ca mi-am adus aminte. Cameluto, ai grija mare la deschiderile pentru ferestre. Tocaria buna poate ajunge la 12 cm cm latime, deci iti va fura 25 de cm din vedere (din "lumina"). Termopanistii vor sa lase 2 cm stinga/dreapta-sus/jos, plus daca vrei polistiren perimetral inca 3 cm pe latura.... Deci, daca vrei un geam cu lumina de 1 metru pe orizontala, trebuie sa lasi deschiderea de 1 metru si 35 de cm.... Asta pentru ca mi-am luat-o eu.

Mersi de sfat. O sa vorbim cu arhitectul despre asta.

Mai gasiti vreo problema sau mai aveti vreun sfat?

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
O sa ai si pivnita (basement)?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate