Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa judetul Dambovita P+1E

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Camelia09

Camelia09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2017
Buna ziua!

Eu si sotul meu ne dorim de mai multa vreme o casa si de curand am inceput sa facem demersurile necesare construirii uneia. Tot in aceasta perioada am inceput sa citim ce scrieti aici pe forum despre case si am realizat ca avem multe de invatat de la dumneavoastra, asa ca scriu acest post cu speranta ca ne veti putea ajuta sa gasim cele mai bune solutii pentru viitoarea noastra casa.

Situtia este urmatoarea:
  • Suntem o familie tanara de 3 persoane, cu un baietel de 2 ani si jumatate, dar ne dorim inca vreo 3 copii (cel de al doilea copil se lasa un pic asteptat).
  • Avem la dispozitie un teren de circa 2000mp in judetul Dambovita, intr-o zona deluroasa, linistita, cu aer curat (unul din motivele pentru care dorim sa construim acolo si nu in Bucuresti unde locuim in prezent).
Caracteriticile casei dorite

Parter:
  • la intrarea principala ne dorim un vestibul care sa dea in living;
  • livingul ne dorim sa fie destul de spatios;
  • bucatarie spatioasa, cu toate utilitatile, care va fi deschisa spre surfragerie (dining); ne gandim sa facem totusi un baraj de mobila intre bucatarie si surfragerie (dining), astfel incat cel mic (sau cei mici cum speram noi) sa nu poata intra fara stirea noastra in bucatarie si sa se joace cu aragazul spre exemplu; de asemenea ne dorim sa avem din bucatarie acces spre terasa;
  • surfragerie pe care sa o folosim nu numai ca spatiu de luat masa ci eventual si ca loc de joaca, etc;
  • o baie de serviciu;
  • CT si spatii de depozitare unde se vor afla centrala termica, loc pentru masina de spalat rufe, uscator de rufe si depozitare diverse obiecte; unul din spatiile de depozitare va fi o camara.
Etaj:
  • un dormitor matrimonial cu dessing si baie proprie;
  • o camera secreta din care se poate intra din dormitorul matrimonial (un loc in care cei mici sa nu aiba acces pana la o anumita varsta); langa camera secreta am ales sa avem un spatiu de depozitare care sa o ascunda un pic;
  • doua dormitoare pentru copii;
  • o baie pe hol pentru copii.
In plus ne dorim  sa mergem pe varianta cu incalzirea prin pardoseala.(Asa nu voi mai fi nevoita sa ma chinui sa scot jucariile baietelului de dupa calorifer.)

Sper ca aceste planuri de casa sa ne acopere nevoile. Atasez si ultima varianta a proiectul si astept sfaturile dumneavoastra.

Attached Files


Edited by Camelia09, 12 June 2017 - 18:42.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Nu esti departe de ceea ce am eu acum.
Daca vrei iti trimit poze.

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Buget? Ca altfel...vorbim degeaba..

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Nu e cam mica pentru inca 3 copii pe drum? Doar doua dormitoare pentru copii? Inteleg ca vor fi 4 la un moment dat.

o camera secreta zici? ce activitati desfasurati?Posted Image Posted Image

#5
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCamelia09, on 12 iunie 2017 - 18:28, said:

Buna ziua!

Eu si sotul meu ne dorim de mai multa vreme o casa si de curand am inceput sa facem demersurile necesare construirii uneia. Tot in aceasta perioada am inceput sa citim ce scrieti aici pe forum despre case si am realizat ca avem multe de invatat de la dumneavoastra, asa ca scriu acest post cu speranta ca ne veti putea ajuta sa gasim cele mai bune solutii pentru viitoarea noastra casa.

Situtia este urmatoarea:
  • Suntem o familie tanara de 3 persoane, cu un baietel de 2 ani si jumatate, dar ne dorim inca vreo 3 copii (cel de al doilea copil se lasa un pic asteptat).
  • Avem la dispozitie un teren de circa 2000mp in judetul Dambovita, intr-o zona deluroasa, linistita, cu aer curat (unul din motivele pentru care dorim sa construim acolo si nu in Bucuresti unde locuim in prezent).
Caracteriticile casei dorite

Parter:
  • la intrarea principala ne dorim un vestibul care sa dea in living;
  • livingul ne dorim sa fie destul de spatios;
  • bucatarie spatioasa, cu toate utilitatile, care va fi deschisa spre surfragerie (dining); ne gandim sa facem totusi un baraj de mobila intre bucatarie si surfragerie (dining), astfel incat cel mic (sau cei mici cum speram noi) sa nu poata intra fara stirea noastra in bucatarie si sa se joace cu aragazul spre exemplu; de asemenea ne dorim sa avem din bucatarie acces spre terasa;
  • surfragerie pe care sa o folosim nu numai ca spatiu de luat masa ci eventual si ca loc de joaca, etc;
  • o baie de serviciu;
  • CT si spatii de depozitare unde se vor afla centrala termica, loc pentru masina de spalat rufe, uscator de rufe si depozitare diverse obiecte; unul din spatiile de depozitare va fi o camara.
Etaj:
  • un dormitor matrimonial cu dessing si baie proprie;
  • o camera secreta din care se poate intra din dormitorul matrimonial (un loc in care cei mici sa nu aiba acces pana la o anumita varsta); langa camera secreta am ales sa avem un spatiu de depozitare care sa o ascunda un pic;
  • doua dormitoare pentru copii;
  • o baie pe hol pentru copii.
In plus ne dorim  sa mergem pe varianta cu incalzirea prin pardoseala.(Asa nu voi mai fi nevoita sa ma chinui sa scot jucariile baietelului de dupa calorifer.)

Sper ca aceste planuri de casa sa ne acopere nevoile. Atasez si ultima varianta a proiectul si astept sfaturile dumneavoastra.

Spor si bine a-ți venit !
Planurile par ok fără cine stie ce minuni. Aveți vre-o restricție pe lățime sau s-a ales forma pe lung pentru aport solar?
Toată lumea o sa întrebe de camera secretelor dar eu știu ca va ascundeți acolo si jucati Counterstrike pe cele 2 calculatoare !
Toate bune !

#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
casa de vacanta sau....?

#7
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,287
  • Înscris: 29.04.2008
Poate ajutã colegii care nu au chef sã descarce .pdf

Attached File  Plan parter_1.jpg   112.07K   59 downloadsAttached File  Plan etaj 1_1.jpg   85.53K   55 downloads


Cum este orientat terenul și construcția?



Spor la construit.

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Mersi, asa ma lovise o lene...

#9
Camelia09

Camelia09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2017
Va multumesc celor care mi-ati raspuns pana acum dar si celor care imi veti raspunde pe viitor!

View Postmariovrs, on 12 iunie 2017 - 18:57, said:

Buget? Ca altfel...vorbim degeaba..

Bugetul nostru este de circa 40000 euro pentru constructia la rosu. Mai strangem inca bani si speram sa avem suficienti pe viitor si pentru restul.

View Postusrnm, on 12 iunie 2017 - 18:59, said:

Nu e cam mica pentru inca 3 copii pe drum? Doar doua dormitoare pentru copii? Inteleg ca vor fi 4 la un moment dat.

o camera secreta zici? ce activitati desfasurati?Posted Image Posted Image

Deocamdata avem un copil si din pacate al doilea nu e inca pe drum, desi ni-l dorim. Dupa cum vedeti am rezervat un dormitor pentru al doilea copil si cred ca nu are rost sa mai facem inca doua dormitoare pentru un viitor mai indepartat cand, sper, ca ii vom avea pe toti 4, mai ales ca trebuie sa ne incadram in buget si de asemenea sa evitam a plati in plus pentru intretinerea unor spatii neutilizate.

View Postpicomouse, on 12 iunie 2017 - 19:04, said:

Spor si bine a-ți venit !
Planurile par ok fără cine stie ce minuni. Aveți vre-o restricție pe lățime sau s-a ales forma pe lung pentru aport solar?
Toată lumea o sa întrebe de camera secretelor dar eu știu ca va ascundeți acolo si jucati Counterstrike pe cele 2 calculatoare !
Toate bune !

Da, avem o restrictie pe latime de circa 13 m, asa ca nu am ales forma pentru aportul solar. Si intr-adevar ne dorim sa avem 2 calculatoare in camera secreta, dar nu cred ca ne vom juca Counterstrike ca nu e genul meu (probabil eso, gw2, civ, dota).

View Postalexpet, on 12 iunie 2017 - 19:09, said:

casa de vacanta sau....?

Va fi casa de resedinta. Ne dorim sa scapam de poluarea Bucurestiului.

View Postiladi, on 12 iunie 2017 - 19:13, said:

Poate ajută colegii care nu au chef să descarce .pdf

Attachment Plan parter_1.jpgAttachment Plan etaj 1_1.jpg


Cum este orientat terenul și construcția?

Spor la construit.

Terenul are forma de trapez, casa vine la circa 15 m de latura nordica care este si latura mai mare, latimea e de aproximativ 15 m, livingul cu intrarea principala se afla in nord (unde se afla si intrarea in curte).

Edited by Camelia09, 12 June 2017 - 19:52.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCamelia09, on 12 iunie 2017 - 19:42, said:

Va fi casa de resedinta. Ne dorim sa scapam de poluarea Bucurestiului.

Ce trebuie sa tineti cont.
Scoli, magazine, supermarketuri, spitale
la toate astea accesul se va face mai greu

#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca job-ul ramane in Bucuresti nu va vad bine. Nu o sa muriti de poluare in 20 de ani, o sa muriti de extenuare in cateva luni

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Pai, nu-i bai, pastreaza apartamentul ca sa-si mai tina lucruri acolo, sa lase masina, sa se schimbe, mai un dus, mai ramine peste noapte eventual, mai o salata sau o lasagna pina vineri cind pleaca acasa.
Nu? :P.

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cu un plod mai faci naveta la doctor, teatru, pian, karate, scoala si ce-o mai fi...  Da cu 4 bucati...( scuzati exprimarea )..e greu spre imposibil.

Decat daca iti permiti sofer angajat..

On topic. Bugetul e super pentru casa la rosu.

Edited by mariovrs, 13 June 2017 - 13:46.


#14
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Frumos partiu. Am 2 observatii : 1- scara de la parter o sa aiba o grinda deasupra treptei 4. Daca aveti inaltimea libera pardoseala-tavan mai mare de 3m e ok. Daca nu, o sa dati cu capul in grinda.
2) geamul de la baia etaj(daca nu are hp inalt-1,6 m da in dormitorul matrimonial pe pat. La fel si cel de pe hol.  In rest pare ok.
E acoperita in terasa presupun..

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Sal Cata.


Cred ca am suparat fata...
Deci, m-au lasat ochii si nu vad suprafata. Cine vede mai bine, cit e?
Si cine mai construieste acum, cam cit mai e pe mp la rosu ? ca sa-si faca fata o parere. Dar daca zice @mario ca-i ok...

Edited by viotl, 13 June 2017 - 14:30.


#16
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
L.e
La ct. Nu aveti fereastra ? Trebuie cf.normativ spatiu de explozie
La g.s parter ar fi buna una de asemenea..

L.L.e
Cf. Legii locuintei nu ai voie grup sanitar peste camera de locuit (in cazul tau dining). O poti rezolva eliminand textual dinind, lasand doar bucatarie, care e oricum deschisa.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013

View Postun_arhitect, on 13 iunie 2017 - 14:26, said:

1- scara de la parter o sa aiba o grinda deasupra treptei 4. Daca aveti inaltimea libera pardoseala-tavan mai mare de 3m e ok. Daca nu, o sa dati cu capul in grinda.
ca la veverita.... mai tii minte ce mult a taiat?

#18
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Salut si tie Vio
Astea sunt greseli capitale...
Are 135 mp per nivel, fara terase.
O casa maricica

Edited by un_arhitect, 13 June 2017 - 14:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate