Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Samsung Galaxy A9 Pro Update de Soft !

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008
Mi-am cumparat recent acest telefon si este varianta chinezeasca SM-A9100. Vreau sa stiu daca pot downloada ultimul soft (varianta europeana nu chinezeasca) de pe sammobile si sa il reinstalez cu Odin sa scap de softul chinezesc pe care il are acum telefonul.Din cate stiu eu, samsung nu blocheaza bootloaderul telefoanelor...este adevarat? Nu vreau sa imi dea FAIL si sa raman cu el in Download Mode si sa nu am ce sa ii fac, sa mai rau sa ii dau brick!

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nu ai cum. Ce cumperi folosesti. Trebuia sa stii mai bine cand ai dat banu'.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Bootloader-ul e blocat. Vezi că trebuie să activez "OEM unlock" în developer options sau echivalentul în limba chineză.

#4
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Samsung blocheaza bootloaderul (la toate ) si mai nou datorita knox e greu de facut unlock

#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Oameni buni, nu ii spuneti sa faca asta, pentru ca o sa-si brick-uiasca telefonul. Bootloader-ul poate fi blocat sau nu, depinde de regiune (Verizon cu bootloaderele blocate mereu vs international cu bootloaderul deblocat in 90% din cazuri). Dar firmware-ul nu o sa mearga.

#6
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 neoliviu, on 12 iunie 2017 - 18:34, said:

si mai nou datorita knox e greu de facut unlock
De aia se cheama SAMSHIT

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De aia nu se cumpara telefoane aduse de anumiti importatori pe piata noastra din china.

#8
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008
Deci sa inteleg ca nu pot instala un firmware international pe varianta chinezeasca a telefonului, decat o versiune de firmware tot chinezeasca. Si cum pot afla daca bootloaderul telefonului este blocat sau nu?Pentru ca daca nu este, nu vad de ce nu ar merge sa reinstalez softul telefonului chiar daca este tot versiune chinezeasca.Pe mine ma intereseraza mai mult sa primesc update-urile de soft pentru ca nu ma deranjeaza altceva la versinea din china.Stiu ca cei care aduc telefoanele din china pun un anume soft(global) pe ele si de cele mai multe ori, nu primesc update-uri de soft, sunt blocate cu cele cu care vin telefoanele.

#9
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Exista anumite diferente intre cele 2 variante. Nu exista soft international in adevaratul sens al cuvantului. Uite-te numai la S5 cate versiuni are si nu exista posibilitatea interschimbarii firmware-ului. Poti sa verifici manual pe sammobile daca a aparut un nou update. Asa ar merge, si nu tine cont daca bootloader-ul este deblocat sau nu.

#10
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,921
  • Înscris: 10.07.2014
Tu trebuie sa intelegi ca la o versiune de telefon facuta special pentru China nu ai ce soft sa-i mai pui decat cel pentru care e facut,China.Nu e varianta internationala sa poti jongla macar cu un soft de Hong Kong.Softul global cum ii spui este softul tau chinezesc,rootat din care se scot aplicatiile chinezesti si se introduce pachetul Google,ca in China nu prea se lucreaza cu Google.Vrei update oficial,descarci softul original pentru telefonul tau de pe sammobile.com sau updato.com si-l instalezi cu Odin si incerci sa-l folosesti asa daca poti.E bine sa intrebi inainte de a achizitiona un telefon destinat pietei chineze sa stii cu ce probleme te confrunti si daca sunt si compatibile frecventele cu cele europene.

#11
AssassinS

AssassinS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.02.2008
Acum am vazut ca nu exista varianta internationala la acest model.Nu e nicio problema pentru ca el nu are nicio aplicatie in chineza pe el,decat la aplicatia de vreme am vazut ca numele orasului este in chineza.Pe mine asta ma interesa,sa pot face update-uri la el.O sa ma mai interesez sa vad ce si cum si daca ma hotarasc o sa instalez ultima versiune de soft de pe sammobile.Nu stiu sigur daca o sa mai am sau nu google play pe el dupa reinstalarea softului dar nu cred ca o sa fie o problema instalarea acestuia.

#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

 neoliviu, on 12 iunie 2017 - 18:34, said:

Samsung blocheaza bootloaderul (la toate ) si mai nou datorita knox e greu de facut unlock

 AssassinS, on 12 iunie 2017 - 19:02, said:

Deci sa inteleg ca nu pot instala un firmware international pe varianta chinezeasca a telefonului, decat o versiune de firmware tot chinezeasca. Si cum pot afla daca bootloaderul telefonului este blocat sau nu?Pentru ca daca nu este, nu vad de ce nu ar merge sa reinstalez softul telefonului chiar daca este tot versiune chinezeasca.Pe mine ma intereseraza mai mult sa primesc update-urile de soft pentru ca nu ma deranjeaza altceva la versinea din china.Stiu ca cei care aduc telefoanele din china pun un anume soft(global) pe ele si de cele mai multe ori, nu primesc update-uri de soft, sunt blocate cu cele cu care vin telefoanele.

 red46, on 12 iunie 2017 - 18:15, said:

Bootloader-ul e blocat. Vezi că trebuie să activezi "OEM unlock" în developer options pentru a-l debloca.

Edited by red46, 12 June 2017 - 20:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate