Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Role noi, defecte?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Miercuri am comandat o pereche de role, astazi au ajuns, le-am scos din cutie, cutia nu era sigilata, doar ambalajul in care au venit era sigilat. In cutie am gasit 3 imbuxuri, un surub si un ax. Actul de garantie era deteriorat, adica era sters scrisul in mijloc ca si cand ar fi fost ras cu o lama. Am zis ca na, asta e.. Le-am scos din cutie si cand am vrut sa le incalt constat ca rotile erau stranse la maxim, se miscau foarte greu, ma folosesc de imbuxuri si le slabesc la maxim aproape. Aia din fata avea jocul mare si facea un sunet ciudat.. Zic mna, hai sa vedem cum merge. Ma urc pe ele si constat cu stupoare ca roata aia din fata se invarte ciudat fata de restu... Dupa cateva minute de mers cu ele, pe strada ca nu am mai avut rabdare sa ajung in parc, ma dau jos de pe ele si iau iara la verificat rotile, din nou aceasi problema la roata din fata doar ca de data asta juca si mai tare si facea un zgomot ca si cum ar fi fost rulumentii uzati si folositi de cel putin o luna de zile... Strang mai tare roata, zgomotul parca disparea asta si din motiv ca nu se mai invartea aproape deloc. Cand o las slabita se invartea dar facea zgomotul ala ciudat, plus ca avea momente cand pur si simplu aveai impresia ca ,,sare,, roata..  Greu de explicat in cuvinte. Am luat legatura cu firma de la care am luat rolele si au spus ca imi vor trimite altele si in momentul cand sosesc eu trebuie sa i le dau pe astea in locul alora, un fel de schimb pe schimb. E ciudat modul asta de retur dar macar ma scapa de asteptare. Am pus un clip cu felul in care face roata aia, exact in momentul cand m-am descaltat a doua oara ca sa o mai reglez cumva. Acum va intreb e normal sa faca o roata asa dupa 2 minute de folosire? lasand la o parte de jocul pe care il avea din prima secunda cand am incercat sa o invart. Inca ceva, rotile trebuie sa fie stranse tare sau nu? Eu am mai avut o pereche de role ceva mai slaba, dar nu erau stranse asa tare, erau lasare slab si mergeau bine. Erau abesc 3.. Astea abec 7 merg mai slab ca alea vechi. Va las clipul aici si sa imi ziceti daca e normal sa faca roata aia asa sau am eu pasarele :)) Sunt pe langa, nu le am in acest domeniu si de asta apelez la voi.  Pe langa asta atasez si certificatul de garantie sa vedeti cum arata.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rO88EHDabxk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1. Nu ai atasat certificatul.
2. Nu prea e normal sa faca acel zgomot. Pare de rulment.
3. Spune macar firma si orasul, ca sa fereasca si altii.

Oricum, pentru o uzura cat de cat uniforma, se recomanda permutarea rotilor. Dar acum vorbim theoretic de role noi.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Din postul lui inteleg ca virgula comerciantul a zis ca le schimba. Deci care e problema?

#4
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 colombo2003, on 12 iunie 2017 - 16:43, said:

1. Nu ai atasat certificatul.
2. Nu prea e normal sa faca acel zgomot. Pare de rulment.
3. Spune macar firma si orasul, ca sa fereasca si altii.

Oricum, pentru o uzura cat de cat uniforma, se recomanda permutarea rotilor. Dar acum vorbim theoretic de role noi.
1. Atasez acum, sper ca merge.
2. Si eu, si ei au spus acelasi lucru asa ca au fost promti si au spus ca vor trimite altele in schimbul acestora.. Si le predau pe astea la curier cand vin cele noi.
3. Sunt comandate online... Acuma sa vedem. La telefon au fost foarte promti si au promis ca trimit altele la schimb.. Totusi, am zis sa va intreb si pe voi, poate chiar nu au nimic si am sunt eu paranoia.

Attached Files



#5
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Din cate stiu un rulment uzat la o masina scoate acelasi huruit deci rulmentul e uzat si trebuie inlocuit.
Nu este normal asa ceva la un lucru nou
Firma de tepari neseriosi cu produse de 2 lei pe viitor evita-i

#6
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 AlexEn, on 12 iunie 2017 - 16:48, said:

Din postul lui inteleg ca virgula comerciantul a zis ca le schimba. Deci care e problema?
Simplu, si ma repet poate sunt eu paranoia si rolele nu au nici un defect. De asta va intreb pe voi. Nu am dat vina pe ei, in fond din ce stiu ei doar importa rolele, nu ei le fac. Deci, e imposibil la un lot sa nu existe si cateva defecte nu?

 Nytro84, on 12 iunie 2017 - 16:50, said:

Din cate stiu un rulment uzat la o masina scoate acelasi huruit deci rulmentul e uzat si trebuie inlocuit.
Nu este normal asa ceva la un lucru nou
Firma de tepari neseriosi cu produse de 2 lei pe viitor evita-i
Si eu cred ca e rulumentul, si ei la telefon au spus ca vor lua legatura cu cei de unde le importa si le vor trimite mai departe pentru nustiu ce verificari. Sunt curios ce vine la schimb. Oricum au fost foarte rapizi, nu am facut postul pentru reclama lor, sau reclama negativa, mai ales ca daca rezolva problema asa repede nu poate fi reclama negativa. Eram curios doar, daca e normal sa faca asa. Nu am mai avut role cate de cat ok ca sa stiu cum trebuie sa se prezinte cand invarti de roata

Edited by danidica, 12 June 2017 - 16:53.


#7
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Teoretic nu ar trebui sa existe probleme de acest gen
Ele ar trebui observate si remediat defectul in fabrica unde se produc
Poate e un magazin gen Decathlon unde fiecare copil isi ia o trotineta si se plimba cu ea
Apoi le vand ca si resigilate teoretic
Practic le vand ca si noi

#8
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 Nytro84, on 12 iunie 2017 - 16:58, said:

Teoretic nu ar trebui sa existe probleme de acest gen
Ele ar trebui observate si remediat defectul in fabrica unde se produc
Poate e un magazin gen Decathlon unde fiecare copil isi ia o trotineta si se plimba cu ea
Apoi le vand ca si resigilate teoretic
Practic le vand ca si noi
Multumesc mult pentru raspuns. Acum sunt sigur ca nu am nici o paranoia iar in cutie a fost umblat. 3 imbuxuri, sigiliu inexistent, rulment defect, roti stranse la maxim.... Sa vedem ce trimit la schimb.

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 AlexEn, on 12 iunie 2017 - 16:48, said:

Din postul lui inteleg ca virgula comerciantul a zis ca le schimba. Deci care e problema?
Daca cineva reclama defectul, atunci le schimba, fara comentarii. Dar poate ca asteapta sa gaseasca un fraier ca sa scape de ele, daca le merge.
Ar fi fost culmea sa nu le schimbe. Si cu banii luati, si ..... .. ...

@Nytro: perfect adevarat! Si eu m-am gandit la asta, dar atunci nu vinzi produsul ca nou. Faci o reducere semnificativa de pret sau, cum fac cei de la emag, il bagi in categoria resigiliate si spui defectele, cu pretul pe masura.

#10
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
De pe emag le-am luat. Noi. Nu resigilate. Si asa au facut 6 zile ca a durat 2 zile pana le-a trimis, statusul fiind ,,comanda plasata,, in cele doua zile.. pana am facut sesizare. Apoi a venit wekeendul si deh, curierul nu lucreaza in wekeend. Si abia azi au venit. Comanda plasat pe miercuri. Dar si aici am de adaugat ca am venit eu la oras inaintea curierului ca oe drum de tara nu vine si mai trebuia sa astept 24 ore. Cica abia maine il livra. Noroc ca am sunat la curier dimineata cand am primit mesajul. Sunt norocos nu?

#11
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Calitatea este sub orice critica. Se invart ca rolele pentru copii necajiti. La role noi e normal sa strangi bine suruburile si sa se invarta de te plictisesti uitandu-te la ele. Mai bine iti iei banii inapoi si cauti role ca lumea.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Eu unu nu am auzit niciodata de firma producatoare a acestor role (le-am gasit pe site), puteai sa-ti alegi altceva mai renumit de pe site : Worker ,Rollerblade, Fila etc.  E posibil sa se auda asa si daca a intrat nisip pe la rulenti.

Edited by stlk, 12 June 2017 - 18:10.


#13
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 stlk, on 12 iunie 2017 - 17:47, said:

Eu unu nu am auzit niciodata de firma producatoare a acestor role (le-am gasit pe site), puteai sa-ti alegi altceva mai renumit de pe site : Worker ,Rollerblade, Filla. E posibil sa se auda asa si daca a intrat nisip pe la rulenti.
Dar nu trebuie sa joace in asemenea hal. Am roti si rulmenti folositi cel putin 100 ore care nu au deloc joc. Dar sunt 100 lei setul de rulmenti si inca 150 lei setul de roti.

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 User107, on 12 iunie 2017 - 17:49, said:

Dar nu trebuie sa joace in asemenea hal. Am roti si rulmenti folositi cel putin 100 ore care nu au deloc joc. Dar sunt 100 lei setul de rulmenti si inca 150 lei setul de roti.
Pai a dat 199 de lei pe ele cu totul, la banii aia cam asta e calitatea (mai putin rulmentul ala care cine stie din a cui vina face asa)

Edited by stlk, 12 June 2017 - 18:07.


#15
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Nu conteaza brandul mai degraba bradul rulmentilor e important.
La role nu stiu dar la masini rulmentii SKF stiu ca sunt foarte buni eu doar SKF folosesc la masini
Parca am vazut pe piata si rulmenti separat pt role cica kit revizie role sau ceva de genu

#16
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Subt magazine cu rulumenti buni si la mine un zona. Abia astazi am aflat, mi-a spus o amica. Luna viitoare, iau de aici. Nu ma mai complic cu aceste firme. Si da, si ei au zis ca nu se invart normal. Sa vad astea noi cum se prezinta. Nu am pretentii dar macar sa nu se auda asa in prima zi.

Are amica de care zic, role la fel, dar merg bine, nu sunt probleme. Au venit gata reglate, nu a trebuit sa stranga sau sa slabeasca si se invart normal. Astea nustiu ce au... zici ca mai repede merg cu spatele decat cu fata. Nu mai zic de mirosul care vine din ele... asta am omis sa precizez ca nu am stat sa le miros. Si cu siguranta nu sunt de la mine, imi schimb mereu sosetele cand merg pe role. Plus ca au fost incaltate o data 2 minute.
Era sa uit, inaintru juca si aia care inveleste piciorul, cand o bagi. Gen capstuseala aia. Cum e talpa la adidas. Astea sunt detalii pe cate nu m-am axat

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Domnilor,suruburile de la roti,trebuie stranse la maxim! Ele nu strang rotile,ci trebuie sa stranga doar coroanele din mijloc ale rulmentilor.La fiecare roata,sunt 2 rulmenti,cu un distantor intre ei,pe surub.Nu e normal sa mearga greu sau sa joace,sau sa faca zgomot,decat daca ceva nu se potriveste,lipseste distantorul,etc...! Am si am avut multe role si stiu depre ce e vorba...Am avut role NOI luate cu 15 Lei!!! si care mergeau bine la inceput,dar nu au mers prea mult :)

Edited by danpet, 12 June 2017 - 18:07.


#18
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 danpet, on 12 iunie 2017 - 18:06, said:

Domnilor,suruburile de la roti,trebuie stranse la maxim! Ele nu strang rotile,ci trebuie sa stranga doar coroanele din mijloc ale rulmentilor.La fiecare roata,sunt 2 rulmenti,cu un distantor intre ei,pe surub.Nu e normal sa mearga greu sau sa joace,sau sa faca zgomot,decat daca ceva nu se potriveste,lipseste distantorul,etc...! Am si am avut multe role si stiu depre ce e vorba...Am avut role NOI luate cu 15 Lei!!! si care mergeau bine la inceput,dar nu au mers prea mult :)
Primele role pe care le-am avut si pe care am invatat sa merg au costat 140 lei, in 2009... Deci.. subscriu la cele spuse. M-au tinut fix o vara pana sau ros rotile. Dar recunosc ca am umblat la ele dupa primele 2 luni. Gen sa le ung, etc.
Eu nu cred ca trebuie sa umblii la ele, le folosesti fix cum vin din fabrica. Astea erau umblate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate