Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfat achizitionare MTB

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016
Salutare tuturor! Am decis sa imi cumpar o bicicleta, pentru oras, cat si pentru drumuri nu tocmai "drepte" si nu "astfaltate", dealuri, etc. Am citit pe forum despre un Rockrider 520 dar subiectul a delurat, si fiecare schimband subiectul cu anumite furci, cu marimea rotilor si m-au cam ametit.. Sunt newbie la categoria asta si as ruga pe cei experimentati, sa imi ofere o mana de ajutor. Tin sa precizez ca as avea in jur de 1500 RON, iar pata mi s-a pus pe acel Rockrider. Am nevoie de sfaturile voastre. Am 16 ani, 73 de kg, 1.77 inaltime. Multumesc anticipat!

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Deci : la ce o vei folosi si pe ce suprafete preponderent ?

#3
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016

View PostBaxon, on 12 iunie 2017 - 14:09, said:

Deci : la ce o vei folosi si pe ce suprafete preponderent ?
O voi folosii in principal pentru plimbari, intravilan cat si extravilan. In zona in care stau eu, Vrancea mai exact, sunt mai multe  zone cu denivelari si chestii. Astfalt, pietris mai putin, si pamant, pamant.

#4
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

View PostRobbyGabby, on 12 iunie 2017 - 14:08, said:

Salutare tuturor! Am decis sa imi cumpar o bicicleta, pentru oras, cat si pentru drumuri nu tocmai "drepte" si nu "astfaltate", dealuri, etc. Am citit pe forum despre un Rockrider 520 dar subiectul a delurat, si fiecare schimband subiectul cu anumite furci, cu marimea rotilor si m-au cam ametit.. Sunt newbie la categoria asta si as ruga pe cei experimentati, sa imi ofere o mana de ajutor. Tin sa precizez ca as avea in jur de 1500 RON, iar pata mi s-a pus pe acel Rockrider. Am nevoie de sfaturile voastre. Am 16 ani, 73 de kg, 1.77 inaltime. Multumesc anticipat!

In aceeasi situatie am fost si eu acum 2 saptamani si dupa lungi cautari pe internet am ajuns la concluzia ca pt cineva care nu face performanta pe bicicleta, diferentele din intervale asemanatoare de pret sunt nesemnificative. Asa ca mi-am luat din Dechatlon un Rockrider 520 de care sunt foarte multumit. Singura problema e ca nu incape in liftul meu micut si trebuie sa o urc pe scari pana la etajul 10 dar ma descurc foarte bine si asa. Inaltimea si greutatea sunt asemanatoare cu ale tale. Am cautat tot ceva cu care sa merg pe drumuri neasfaltate dar care sa fie buna si pt oras.

La Dechatlon mi-au pregatit bicicleta inainte sa plec cu ea si mi-au spus sa revin intr-un interval de 6 luni pt revizia gratuita.

Edited by Danon, 12 June 2017 - 14:36.


#5
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016

View PostDanon, on 12 iunie 2017 - 14:34, said:

In aceeasi situatie am fost si eu acum 2 saptamani si dupa lungi cautari pe internet am ajuns la concluzia ca pt cineva care nu face performanta pe bicicleta, diferentele din intervale asemanatoare de pret sunt nesemnificative. Asa ca mi-am luat din Dechatlon un Rockrider 520 de care sunt foarte multumit. Singura problema e ca nu incape in liftul meu micut si trebuie sa o urc pe scari pana la etajul 10 dar ma descurc foarte bine si asa. Inaltimea si greutatea sunt asemanatoare cu ale tale. Am cautat tot ceva cu care sa merg pe drumuri neasfaltate dar care sa fie buna si pt oras.

La Dechatlon mi-au pregatit bicicleta inainte sa plec cu ea si mi-au spus sa revin intr-un interval de 6 luni pt revizia gratuita.
Iti multumesc mult pentru sfatul si timpul acordat! Mai astept pareri :D

#6
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
La Dechatlon cu tine ;)

#7
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016

View PostPloiesteanul2015, on 12 iunie 2017 - 14:59, said:

La Dechatlon cu tine Posted Image
Poti argumenta te rog? :)

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Decathlon a vrut sa zica. Nu ai auzit inca de el?
Din ce oras esti?

Este unul din cele mai cunoscute magazine dedicate sportului, in care gasesti aproape tot ce vrei, cu preturi pentru toate buzunarele.
Sunt destul de bine reprezentati in Romania, in marile orase.
Uite oferta lor.

#9
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Rockrider 520 ofera cel mai bun raport calitate-pret pt un incepator.
Cand/daca vei avansa de nivelul de incepator vei sti ce iti doresti de la o bicicleta si bine-inteles vei fi dispus sa investesti mai multi bani

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
+1 pentru RR 520.

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
+1 pentru 520.

km: 4018.9
are aproape 2 ani

#12
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Dar din ce am citit, pe alte forumuri, la RR 520 se strica repede furca iar saua nu este prea buna si chestii de genul.. oare depinde si de bicicleta respectiva? Cat de norocos esti? sa spunem asa.

EDIT: Am o intrebare. Am vazut ca pe Decathlon, la toate variantele de RR 520, scrie cu rosu Fara stoc. E posibil sa dau comanda de unul si ca acesta sa vina mai tarziu sau ceva de genul? Sau cum ar trebuii sa procedez daca chiar vreau unu de exemplu azi, dar scrie cu rosu Fara stoc?..

Edited by RobbyGabby, 12 June 2017 - 19:23.


#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
daca vrei furca mai buna iei RR 540 la 1900lei.

In ce priveste stocul doar cei din magazin iti pot spune cand vine, in general cam 2 saptamani...
La inaltime 1.77 esti cam intre marimi, tu alegi M sau L, ideal era sa probezi una sa vezi daca e mare/mica.

#14
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016
Am vazut tutorialul lor despre marimi. Chiar ajuta?

#15
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Alegi L, conform dimensiunilor pe M este pana la 1.75.

#16
RobbyGabby

RobbyGabby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.05.2016
Mersii Nexus de raspuns! Dar de RR 340 ce ziceti? E bun de ceva?

#17
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Dacă ai bani de 520 mergi pe acel model. Modelul 340 are janta simpla, frâne pe janta destul de slabe. Mai pui si cauciucurile care oricum nu sunt grozave ajungi sa o folosești doar la plimbari prin parc sau plimbări foarte ușoare. Prietena mea are modelul acesta(fostul 5.1 actualul 340) , dar din el acum a rămas doar cadrul.

#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostRobbyGabby, on 13 iunie 2017 - 05:55, said:

Dar de RR 340 ce ziceti? E bun de ceva?

[ http://i66.tinypic.com/2pqqkip.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Attached File  bike-in-trash 00.jpg   24.86K   17 downloads
[ http://www.yourerdoc.com/wp-content/uploads/2009/02/bike-in-trash-can-246x300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 13 June 2017 - 09:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate