Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Stomac varza cu analize bune

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 MeT4L, on 12 iunie 2017 - 11:59, said:

Noroc ca pe altundeva nu mai au pe unde sa bage chestii. Nasul si urechile ma gandesc ca se exclud...
S-o crezi tu! Exista si colonoscopia (sau endoscopia digestiva inferioara) pentru explorarea tractului gastrointestinal inferior.
Adica introducerea colonoscopului de catre gastroenterology in rect...

 MeT4L, on 12 iunie 2017 - 11:59, said:

Pai ma violeaza in ultimul hal in ritmul asta.
Atuci sa vezi...

Btw, toate aceste operatii se fac cu anestezie. Si depind si de mana celui care face (ca si la stomatolog etc).

Mai bine suferi un pic, dar asta e. Trece. Si mai bine sa stii si sa previi, decat sa o duci pe picioare, cu tratamente de calmare temporara, si pe urma fie prea tarziu si sa iti para rau.

Si da, tigara electronica este mai nociva decat cea traditionala. Dar deh, viciile omului modern...
Incearca macar sa vezi cum iti este fara, o perioada (o luna, doua). Va fi greu la inceput, dar nu imposibil. Este chestier de vointa pana la urma.

Si daca chiar nu poti si nu poti, o alta alternativa ar fi plasturii cu nicotina, cu aplicare locala. Poti consulta un farmacist.

#20
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017

 MeT4L, on 12 iunie 2017 - 11:55, said:

Mie mi-a zis doctorita 300 de lei ecografia, 500 de lei colonoscopia. MedLife Cluj. Daca e 50 lei, normal ca o fac, mai ales daca o si explica. Stii cumva dupa ce sa ma uit in Cluj? La MedLife o sa imi ceara consultatie noua, ca sa imi faca analiza si sa o interpreteze pe langa costul ei.

Se achita consultatie si ecografie. Daca se efectueaza doar ecografie, medicul iti spune ce a vazut. E super ok daca se efectueaza de catre un medic gastroenterolog, e mult mai relevant.

Edited by biancawild, 12 June 2017 - 12:35.


#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 exceswater, on 12 iunie 2017 - 12:22, said:

Nu incerc sa deschid o disputa, dar NU ESTE DE 10 ORI MAI NOCIVA.
E doar de opt ori?

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Sa nu fie ceva pe baza nervoasa ...testeaza , ia 10 zile magneB6 , te linisteste eventual poti lua si anghinare sa-ti curete bila  sa scapi de dureri de cap. Daca in 10 zile e tot asa sau se agraveaza e stomacul.

Tigara electronica nu da dureri de stomac, doar daca inghiti lichid .
Nu intra direct la inhibitori de pompa de protoni plus antibiotice pentru ulcer - eu personal nu cred ca e ulcer iar bacteria exista la om in proportie de peste 80% din populatie .
Sunt extracte naturale care te scot din faza asta , cum ar fi : curcuma, mierea, ghimbir (fa un ceai concentrat si scoti din tine tot raul , 1 saptamana ), sare amara 1 lingura la 1 pahar de apa 2 zile consecutiv dar sab stai acasa in acele zile , nu-ti fa program ...

Edited by ldpe, 12 June 2017 - 12:46.


#23
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 exceswater, on 12 iunie 2017 - 12:22, said:

Nu incerc sa deschid o disputa, dar NU ESTE DE 10 ORI MAI NOCIVA. Sunt studii pe tema asta. Nu spun ca electronica e cu vitamine, dar nu mai credeti tot ce este afirmat de big tobacco.
Este nociva - sunt sigur de asta, insa mult mai putin decat aia normala.
hai sa-ti spun eu una tare.....sunt fumator de 30 de ani si acum vreo 3 ani am zis sa incerc si eu "minunea" asta electronica....dupa 1 luna au inceput gingiile sa sangereze puternic...m-am dus la stomatoloaga mea si mi-a spus sa las urgent tigara electronica(cat si pe cea clasica)....ghici ce? dupa 1 luna am trecut din nou pe tigari clasice si voila...n-a mai sangerat NIMIC...
acu sa nu spui ca a fost doar o pura intamplare fiindca nu exista "pure intamplari"!!!

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"dupa 1 luna au inceput gingiile sa sangereze puternic."
Nu suporti PG , se foloseste doar VG 100% in amestec cu apa 80ml VG + 20 ml apa (apa sterila de la farmacie )
Testeaza ce ti-am spus si sa vezi cum iti schimbi parerea.
ET nu da dureri de stomac ! am 7 ani cu ea ...

#25
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 exceswater, on 12 iunie 2017 - 12:03, said:

Schimba baza. Se poate sa ai alergie sau sensibilitate la PG - daca fumezi baza cu asa ceva. Incearca macar si o baza full VG mai buna. Eu folosesc de doua luni King Vapure. Vezi ce probleme au altii cu aceasta baza pe care o fumezi tu. Multi de plang de aciditatea asta pe la anumite baze. E si pe SP o sectiune cu tigara electronica.\

2. Nu te mai stresa asa ca ce ai acum e mic in comparatie cu ce vei pati. Relax.

Si endoscopia e vesela rau. Incearca intai sa te calmezi si mergi pe o alimentatie mai sanatoasa.
Daca nu merge nici asa atunci incearca.
Am facut endoscopie si nu e prea placut. Ca sa te incurajez, ai senzatia ca iti baga aia de la RDS cablu de net.
Pe GAT

Am 60% PG in ea. Acuma ma opresc din fumat o saptamana, sa vad ce se intampla.

 corinadaniela, on 12 iunie 2017 - 12:08, said:

ce mananci si bei in general pe parcursul unei zile ?

Din pacate raspunsul e... ce apuc. Acum am inceput sa echilibrez.

 fqx, on 12 iunie 2017 - 12:17, said:

Bag electronica de 3 ani, si iti confirm sigur ca anumite lichide/baze pot cauza acid la stomac, mai lejer sau mai puternic, in functie de sensibilitate.Incearca sa schimbi si lichidele.

Te referi sa schimb si aroma? eu cred ca doar baza poate fi de vina, dupa cum zicea si @exceswater

 ldpe, on 12 iunie 2017 - 12:40, said:

Sa nu fie ceva pe baza nervoasa ...testeaza , ia 10 zile magneB6 , te linisteste eventual poti lua si anghinare sa-ti curete bila  sa scapi de dureri de cap. Daca in 10 zile e tot asa sau se agraveaza e stomacul.
Tigara electronica nu da dureri de stomac, doar daca inghiti lichid .
Nu intra direct la inhibitori de pompa de protoni plus antibiotice pentru ulcer - eu personal nu cred ca e ulcer iar bacteria exista la om in proportie de peste 80% din populatie .
Sunt extracte naturale care te scot din faza asta , cum ar fi : curcuma, mierea, ghimbir (fa un ceai concentrat si scoti din tine tot raul , 1 saptamana ), sare amara 1 lingura la 1 pahar de apa 2 zile consecutiv dar sab stai acasa in acele zile , nu-ti fa program ...

Lichid nu inghit, dar topesc lichidele si scot mult abur, poate si fortez putin. Am un Aromamizer RDTA + un Wismec 2/3, e posibil sa ajunga aburul in stomac?



L.E.: Am uitat sa adaug, m-am obisnuit sa mananc prosteste de repede. Acum incerc sa mananc mai incet, nu prea imi iese :w00t:

Edited by MeT4L, 12 June 2017 - 13:19.


#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Sa fi atent la concentratie , nu merge peste 5mg nicotina la 100ml glicerina .
O vorba spune ca mancarea se mesteca de atatea ori cati ani ai ...o fi ceva talc in asta .
Nu inghitii nemestecat ca dai de lucru stomacului , doar nu esti stiuca.

Edited by ldpe, 12 June 2017 - 13:26.


#27
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Nu mai folosesc nicotina de 2 luni. Cam de cand au inceput si problemele. Am specificat si in primul post. M-am gandit sa fie si sevraj, dar nu am gasit nicaieri informatii cum ca ar putea chiar 2 luni sa dureze...

Cred ca e pura coincidenta.

Edited by MeT4L, 12 June 2017 - 13:39.


#28
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
1. Elimini tigarile (electronice sau nu). Suferi cat oi suferi, dar toata suferinta asta o sa fie limitata si dupa ce-ai scapat de dependenta incepe discutia despre ce si cum mananci.
2. Ai facut o schimbare majora in alimentatie: de la 1 masa bogata pe zi ai trecut la 3 mese + 2 gustari. E important sa zici si cam ce mananci si ce bei cu aproximatie. "Ce apuc" nu e un raspuns daca vrei sa-ti raspunda cineva cat de cat serios. Poate "apuci" sa bei 2 litri de cola, 5 hamburgeri si 4 savarine in fiecare zi, ceea ce ar putea explica unele simptome.
3. Ai trecut de la un job activ la unul sedentar. Asta are un foarte mare impact asupra digestiei.
4. Stress-ul poate cauza mari probleme. Incepe totul printr-un dezechilibru hormonal, care apoi afecteaza digestia, apar dureri de cap samd. Daca e sa adaug primele 3 puncte la ecuatie, explicatia e ca toate problemele se datoreaza schimbarilor.

Deci eu sunt de parere ca inainte sa incepi sa-ti bagi furtunele prin toate gaurile, mai bine incerci cateva saptamani sa:
1. Nu mai fumezi
2. Mananci sanatos
3. Faci ceva miscare sa compensezi statul pe scaun toata ziua
4. Te relaxezi (poti combina cu 3) si sa incerci sa reduci stress-ul. Lumea nu se va opri din mers daca te relaxezi putin in privinta jobului sau ce mai faci tu.

#29
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
GGT, 5'Nucleotidază (sânge) au ieșit bine?

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
in acest caz, dezechilibrul e in principal din cauza alimentatiei haotice. si a lipsei de miscare, in comparatie cu perioada de acum 2 luni.
incearca sa te disciplinezi un pic, sa consumi mai multe lichide, fibre, fructe si legume. scaunul tare e din cauza aportului insuficient de lichide, de cele mai multe ori.
consuma si prune uscate, pentru reglarea tranzitului intestinal.

#31
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 colombo2003, on 12 iunie 2017 - 12:32, said:

S-o crezi tu! Exista si colonoscopia (sau endoscopia digestiva inferioara) pentru explorarea tractului gastrointestinal inferior.
Adica introducerea colonoscopului de catre gastroenterology in rect...


Atuci sa vezi...

Btw, toate aceste operatii se fac cu anestezie. Si depind si de mana celui care face (ca si la stomatolog etc).

Mai bine suferi un pic, dar asta e. Trece. Si mai bine sa stii si sa previi, decat sa o duci pe picioare, cu tratamente de calmare temporara, si pe urma fie prea tarziu si sa iti para rau.

Si da, tigara electronica este mai nociva decat cea traditionala. Dar deh, viciile omului modern...
Incearca macar sa vezi cum iti este fara, o perioada (o luna, doua). Va fi greu la inceput, dar nu imposibil. Este chestier de vointa pana la urma.

Si daca chiar nu poti si nu poti, o alta alternativa ar fi plasturii cu nicotina, cu aplicare locala. Poti consulta un farmacist.

Pai stai linistit, ca si colonoscopia mi-a fost sugerata Posted Image

 adipelcz, on 12 iunie 2017 - 13:44, said:

1. Elimini tigarile (electronice sau nu). Suferi cat oi suferi, dar toata suferinta asta o sa fie limitata si dupa ce-ai scapat de dependenta incepe discutia despre ce si cum mananci.
2. Ai facut o schimbare majora in alimentatie: de la 1 masa bogata pe zi ai trecut la 3 mese + 2 gustari. E important sa zici si cam ce mananci si ce bei cu aproximatie. "Ce apuc" nu e un raspuns daca vrei sa-ti raspunda cineva cat de cat serios. Poate "apuci" sa bei 2 litri de cola, 5 hamburgeri si 4 savarine in fiecare zi, ceea ce ar putea explica unele simptome.
3. Ai trecut de la un job activ la unul sedentar. Asta are un foarte mare impact asupra digestiei.
4. Stress-ul poate cauza mari probleme. Incepe totul printr-un dezechilibru hormonal, care apoi afecteaza digestia, apar dureri de cap samd. Daca e sa adaug primele 3 puncte la ecuatie, explicatia e ca toate problemele se datoreaza schimbarilor.

Deci eu sunt de parere ca inainte sa incepi sa-ti bagi furtunele prin toate gaurile, mai bine incerci cateva saptamani sa:
1. Nu mai fumezi
2. Mananci sanatos
3. Faci ceva miscare sa compensezi statul pe scaun toata ziua
4. Te relaxezi (poti combina cu 3) si sa incerci sa reduci stress-ul. Lumea nu se va opri din mers daca te relaxezi putin in privinta jobului sau ce mai faci tu.

Din pacate nu pot sa dau un raspuns clar, de aceea am raspuns asa.  O sa incerc sa fac un rezumat.

Supe de: chimen, cartofi, legume, salata, fasole
Felul 2: Cartofi prajiti, piure, spanac, cartofi natur, gratar de pui, snitel de pui, snitel de porc si alte tipuri de mancaruri casnice.
Fast food - 1 pizza pe luna, 2 shaworma/burger

Nu prea beau sucuri, in schimb beam multa bere. Paine nu prea mananc. Dulciuri iar nu. Am redus berea, iar acum o saptamana nu mai fumez nimic, sa vad daca imi revin.

 britneysbitch, on 12 iunie 2017 - 13:49, said:

GGT, 5'Nucleotidază (sânge) au ieșit bine?

Suprinzator, astea lipsesc. Mi-a bifat tipal analize care credea ca sunt necesare pentru digestie.

 corinadaniela, on 12 iunie 2017 - 13:55, said:

in acest caz, dezechilibrul e in principal din cauza alimentatiei haotice. si a lipsei de miscare, in comparatie cu perioada de acum 2 luni.
incearca sa te disciplinezi un pic, sa consumi mai multe lichide, fibre, fructe si legume. scaunul tare e din cauza aportului insuficient de lichide, de cele mai multe ori.
consuma si prune uscate, pentru reglarea tranzitului intestinal.

Asa ma gandesc si eu. Cam de 1 sapt am ajuns la 2 litrii de apa pe zi, acum bat spre 3 litrii + mese regulate de (azi e a 2-a zi doar, din pacate)

Edited by MeT4L, 12 June 2017 - 14:09.


#32
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

din proprie experienta iti recomand sa nu urmezi tratamente de pe net

fara analize si investigatii  nu poti fi sigur de nimic.

fa colonoscopie si endoscopie ca nu patesti nimic!(cu anestezie)

boala nu asteapta si nu alege in functie de virsta!

#33
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 gabimilo1, on 12 iunie 2017 - 14:10, said:

salut,

din proprie experienta iti recomand sa nu urmezi tratamente de pe net

fara analize si investigatii  nu poti fi sigur de nimic.

fa colonoscopie si endoscopie ca nu patesti nimic!(cu anestezie)

boala nu asteapta si nu alege in functie de virsta!

Salut,

Nu e vorba de tratamente, e vorba daca e ok sa mai astept 2-3 saptamani sa vad daca imi revin cu un stil de viata normal (mancat regulat, facut miscare) sau daca e cazul sa fac toate procedurile neplacute acum, avand in vedere simptomele pe care le am, in circumstantele date, pe parcurs de ~1 luna jumate/ 2 luni.

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca macar o saptamana sa introduci fructe si salate/legume in meniul tau si vei observa primele rezultate. stiu ca ai facut un mare rezumat a ceea ce mananci, cam mult cartof si carne, nimic despre legume, fructe, lactate, cata apa bei pe zi.
iaurt, lapte batut, sana, kefir - si acestea regleaza tranzitul intestinal, cu conditia sa nu-ti accentueze refluxul gastric.
fibre mai poti lua din cereale integrale, fie le consumi ca atare, fie cu lapte sau iaurt.

#35
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 corinadaniela, on 12 iunie 2017 - 14:31, said:

incearca macar o saptamana sa introduci fructe si salate/legume in meniul tau si vei observa primele rezultate. stiu ca ai facut un mare rezumat a ceea ce mananci, cam mult cartof si carne, nimic despre legume, fructe, lactate, cata apa bei pe zi.
iaurt, lapte batut, sana, kefir - si acestea regleaza tranzitul intestinal, cu conditia sa nu-ti accentueze refluxul gastric.
fibre mai poti lua din cereale integrale, fie le consumi ca atare, fie cu lapte sau iaurt.

Intradevar, cartoful si carnea le exageram. Acum am inceput cu fructe si cu un iaurt pe zi. Cred ca nu am mancat fructe de 2 ani, decat foarte, foarte putin. Beam undeva la 1l de apa/zi inainte. Acum ajung catre 3 litrii, cam de ~1 sapt 2.

#36
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Suprinzator, astea lipsesc. Mi-a bifat tipal analize care credea ca sunt necesare pentru digestie.

Foarte rău :P

Cum poate să recomande colonoscopie și ecografie abdominală fără niște analize relativ de bază când vine vorba de dureri stomacale ... cine le-a bifat, doctorița sau a lăsat vreo asistentă să se ocupe?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate