Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Stomac varza cu analize bune

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Salut,

Situatia: 23 ani, m-am lasat de fumat din ianuarie, am trecut electronica, de vreo 2 luni nu mai bag nicotina. Tot in acest timp mi-am schimbat job-ul, am trecut de la a sta in picioare aproape toata ziua si mers pe jos destul de mult, la job de birou, stau la calculator toata ziua, deci practic am trecut la sedentarism (am inceput de curand sa biciclez ca sa compensez si bag flotari cand apuc). Pe langa asta am scazut nivelul de cafea, de paine si de alcool.

Problema: de vreo doua luni am inceput sa am probleme cu stomacul. Acid la stomac care se manifesta total random, scaune greu de eliminat (fara sange/mucozitate), regulate, dar tari, si segmentate, cateodata ca niste bile, dureri de cap, din nou random (dar aici s-ar putea sa fie si bila, pentru ca ma deranjeaza si zgomotul si lumina puternica in momentul in care incepe sa ma doara si capul). Senzatii vagi de balonare.

Am fost la doctor, am facut analize complete, cele de sange au iesit aproape perfect, doar colesterolul mic - putin scazut, iar cele coproparazitologice au iesit negative. Nem helicobacter, nem nimic. Toate bacteriile au iesit ca fiind absente.

Urmeaza sa fac cam intr-o saptamana o ecografie, doctorita sugera si coloscopie in caz de ceva. Acuma eu nu prea stiu ce sa fac. Am inceput sa imi reglez mesele, inainte se intampla sa mananc si odata pe zi mult si aia era. Acum am trecut la mic dejun -> gustare -> pranz -> gustare -> cina. Are cum sa fie ceva grav avand in vedere varsta? sau  pur si simplu s-au adunat mesele neregulate, lipsa de miscare si lasatul de fumat? Ecografia o sa o fac doar cam intr-o saptamana, nu am inca CAS activat si nu prea e rentabil sa o fac pe bani, avand in vedere ca si analizele le-am platit 100%. Din ce m-am documentat, sansele sa fie ceva grav sunt foarte mici, avand in vedere varsta mea, dar evident, paranoia e mare. Sincer, as evita coloscopia pe cat se poate. Eu cred sa fie ori colon iritabil, ori sa imi fi surprins eu stomacul prea tare.

Ar trebui sa ma panichez pentru ceva? ar trebui sa ma linistesc? Are sens sa fac colonoscopie?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
O ECOGRAFIE LA UN PARTICULAR E 50 LEI.
si in general nu se compara aparatul ecograf al unui particular, cu ala din spital.
particularul sta si iti explica ce si cum a vazut, cu el ai o discutie, in spital probabil se va uita pe fuga un doctor, eventual primesti o explicatie in 5 cuvinte si atat.

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Cu hidratarea cum stai?

Daca ai trecut la electronica nu inseamana ca te-ai lasat de fumat, poate fi chiar mai rea decat tigara clasica.

Edited by paco rabanne, 12 June 2017 - 11:56.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce lichid fumezi ?
Iti explic dupa ce imi raspunzi

#5
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Mie mi-a zis doctorita 300 de lei ecografia, 500 de lei colonoscopia. MedLife Cluj. Daca e 50 lei, normal ca o fac, mai ales daca o si explica. Stii cumva dupa ce sa ma uit in Cluj? La MedLife o sa imi ceara consultatie noua, ca sa imi faca analiza si sa o interpreteze pe langa costul ei.


View Postpaco rabanne, on 12 iunie 2017 - 11:54, said:

Cu hidratarea cum stai?
Daca ai trecut la electronica nu inseamana ca te-ai lasat de fumat, poate fi chiar mai rea decat tigara clasica.

Nu mai bag nicotina deloc. Ca si hidratare trec de 2 litrii de apa, dar doar de vreo 2 sapt de cand am inceput sa ma panichez.

View Postexceswater, on 12 iunie 2017 - 11:54, said:

Ce lichid fumezi ?
Iti explic dupa ce imi raspunzi

Baza 2Cloud si lichid Flavour Madness. (diferite arome)

Edited by MeT4L, 12 June 2017 - 12:01.


#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Tu trebuie sa faci endoscopie: iti baga un tub pe gat pana in stomac si vede stomacul. Poate ai gastrita.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stresul schimbarii si consecintele lui, il ai in vedere?Posted Image Probabil intestin iritabil si aciditate crescuta la stomac.

Colonoscopie la 23 de ani?Posted Image

Edited by arab, 12 June 2017 - 12:00.


#8
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

View PostPlatonX, on 12 iunie 2017 - 11:56, said:

Tu trebuie sa faci endoscopie: iti baga un tub pe gat pana in stomac si vede stomacul. Poate ai gastrita.

Pai ma violeaza in ultimul hal in ritmul asta. Noroc ca pe altundeva nu mai au pe unde sa bage chestii. Nasul si urechile ma gandesc ca se exclud...


View Postarab, on 12 iunie 2017 - 11:58, said:

Stresul schimbarii si consecintele lui, il ai in vedere? Probabil intestin iritabil!
Colonoscopie la 23 de ani?

E mult stres, da. Pai l-am luat in considerare, dar nu am ce sa ii fac.

Edited by MeT4L, 12 June 2017 - 11:59.


#9
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005
Recomand 1 lingura de miere de 3x/zi !  Incearca macar 1 saptamana , desi vei vedea beneficiile in 2 zile :) !

#10
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostMeT4L, on 12 iunie 2017 - 11:59, said:

Pai ma violeaza in ultimul hal in ritmul asta. Noroc ca pe altundeva nu mai au pe unde sa bage chestii. Nasul si urechile ma gandesc ca se exclud...
Dureaza 2 minute. Macar stii sigur daca e gastrita pt ca se vede stomacul. Altfel, nu stii ce ai.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Schimba baza. Se poate sa ai alergie sau sensibilitate la PG - daca fumezi baza cu asa ceva. Incearca macar si o baza full VG mai buna. Eu folosesc de doua luni King Vapure. Vezi ce probleme au altii cu aceasta baza pe care o fumezi tu. Multi de plang de aciditatea asta pe la anumite baze. E si pe SP o sectiune cu tigara electronica.\

2. Nu te mai stresa asa ca ce ai acum e mic in comparatie cu ce vei pati. Relax.

Si endoscopia e vesela rau. Incearca intai sa te calmezi si mergi pe o alimentatie mai sanatoasa.
Daca nu merge nici asa atunci incearca.
Am facut endoscopie si nu e prea placut. Ca sa te incurajez, ai senzatia ca iti baga aia de la RDS cablu de net.
Pe GAT

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si fereste-te de Colonhelp si alte nisipuri tampite si scumpe;alimentatia e baza

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ce sa aiba, decat nervi!? Nu trebuie endoscopie si colonoscopie pentru asta. Trebuie calmante, daca nu se poate altfel.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am avut ulcer dublu acum ceva ani.
Tratament corect, desi fumam in continuare si acum sunt fresh.
Acum 2 ani am inceput sa ma las de fumat si am mai fumat sporadic, intre timp bagam electronica.
De la 01 ianuarie a.c. fumez doar electronica si nu am nimic.
Am mai "corupt" si colegi sa se lase si sa treaca pe electronica - pe principiul raului mai mic ;)

"Pentru cei care au probleme cu arsurile la stomac, le recomand un lichid cu o concentrație cât mai mică de PG deoarece acesta poate să crească aciditatea în organism și să va provoace acele arsuri la stomac"
http://www.vreausavapez.ro/baza-ecig/

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
ce mananci si bei in general pe parcursul unei zile ?

#16
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
am trecut si eu acum cativa ani exact prin ce trece initiatorul numai ca la mine a iesit la analiza Helicobacter Pylori pe care l-am "aranjat" cu ceva antibiotice....
dupa care nu am mai neglijat NICIODATA micul dejun+ miscare(sport) iar acum ma simt ca nou Posted Image
ii recomand sa lase urgent tigara electronica(e de 10 ori mai nociva decat cea clasica chiar daca unii spun ca nu)

#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postexceswater, on 12 iunie 2017 - 12:03, said:

Schimba baza. Se poate sa ai alergie sau sensibilitate la PG - daca fumezi baza cu asa ceva. Incearca macar si o baza full VG mai buna. Eu folosesc de doua luni King Vapure. Vezi ce probleme au altii cu aceasta baza pe care o fumezi tu. Multi de plang de aciditatea asta pe la anumite baze. E si pe SP o sectiune cu tigara electronica.\

2. Nu te mai stresa asa ca ce ai acum e mic in comparatie cu ce vei pati. Relax.

Si endoscopia e vesela rau. Incearca intai sa te calmezi si mergi pe o alimentatie mai sanatoasa.
Daca nu merge nici asa atunci incearca.
Am facut endoscopie si nu e prea placut. Ca sa te incurajez, ai senzatia ca iti baga aia de la RDS cablu de net.
Pe GAT
Bag electronica de 3 ani, si iti confirm sigur ca anumite lichide/baze pot cauza acid la stomac, mai lejer sau mai puternic, in functie de sensibilitate.Incearca sa schimbi si lichidele.

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostValmont43, on 12 iunie 2017 - 12:17, said:

am trecut si eu acum cativa ani exact prin ce trece initiatorul numai ca la mine a iesit la analiza Helicobacter Pylori pe care l-am "aranjat" cu ceva antibiotice....
dupa care nu am mai neglijat NICIODATA micul dejun+ miscare(sport) iar acum ma simt ca nou Posted Image
ii recomand sa lase urgent tigara electronica(e de 10 ori mai nociva decat cea clasica chiar daca unii spun ca nu)
Nu incerc sa deschid o disputa, dar NU ESTE DE 10 ORI MAI NOCIVA. Sunt studii pe tema asta. Nu spun ca electronica e cu vitamine, dar nu mai credeti tot ce este afirmat de big tobacco.
Este nociva - sunt sigur de asta, insa mult mai putin decat aia normala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate