Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Motocicleta 50cm3

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Kroghy, on 12 iunie 2017 - 13:28, said:

Deci voi spuneti ca 50cc e prea putin pt. dealuri abrute si greutatea mea de 115kg. Sa ma orientez catre bicicleta electrica mai bine?
Ai permis doar B ? Ca daca e asa discutia pica cu motoare mai mari de 50 cc .
Daca vrei agilitate pana in 50 cc iei scuter 50 2T sau o aprilia RS50 insa platesti RCA , trebuie sa faci ITP ( trebuie sa-i faci CI la rar ca nu toti au facut-o si binenteles daca nu o iei noua o sa bagi bani in motoreta de-o sa-ti vina rau , numai anvelopele sa pui si deja o bicla electrica e vis .

Edited by calinkgb, 12 June 2017 - 20:13.
ma gandeam eu ca nu te poti abtine sa nu dai cu bata'n balta nici pe contul asta. So, la urmatoarea jignire o luam de la capat cu punctele.


#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Am permis doar B si as vrea sa nu ma complic cu alte cheltuieli legate de examen.
As vrea 50cc si pt. pretul mai mic al utilajului care e undeva pe la 4500 ron fata de aproximativ dublu la motoare de 125 sau mai mari.
Eu ma gandeam sa cumpar asa ceva in loc de uprgade la bicicleta.
Totusi oricat de slaba ar fi motoreta cu 50cc tot e mai puternica decat o bicicleta electrica, nu?
Asa ca pana la urma nu mai comparati cu motoare de 125, comparati ce am pus eu cu o bicicleta electrica, ce recomandati?

Edited by Kroghy, 12 June 2017 - 14:13.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Atunci scuterul 50 2T nu are adversar in traficul urban ! Primul la stop , primul la demaraj ...
Scuterul e mai usor de intretinut/reparat decat orice motoreta !
Daca alegi scuter 2T cauta marci italiene , chiar daca SH e peste orice chinezarie noua , parerea mea
Nu lua in considerare 4T ca o sa-ti para foarte rau !

Edited by Baxon, 12 June 2017 - 14:14.


#22
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pai asta ce am pus eu nu e tot un scuter cu forma de motocicleta? Tehnic mi se par a fi acelasi lucru adica motor 50cc, cutie automata cvt, adica fix scuter dar cu roti mai mari ca sa reziste la greutatea mea.
Iar scuter iese din calcul din cauza formei, orice cu forma de scuter indiferent de ce ofera sau ce pret are.

#23
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 Baxon, on 12 iunie 2017 - 13:56, said:

Ai permis doar B ? Ca daca e asa discutia pica cu motoare mai mari de 50 cc .
Daca vrei agilitate pana in 50 cc iei scuter 50 2T sau o aprilia RS50 insa platesti RCA , trebuie sa faci ITP ( trebuie sa-i faci CI la rar ca nu toti au facut-o si binenteles daca nu o iei noua o sa bagi bani in motoreta de-o sa-ti vina rau , numai anvelopele sa pui si deja o bicla electrica e vis .
Fara suparare dar tu esti prea prost ca sa intelegi anumite chestii , te bagi mereu ca musca in kkt sa ataci membrii fara rost . Ramai la bembeul tau si lasa discutia pt oameni mari .
Nu neaparat scuter. Ceva tip naked. Cum sa recomanzi una sport la 50cmc?  Doar de-a dragul de a arata mai cool? care prinde 50/h... Nu asta isi doreste initiatorul.
De noi sunt scumpe. 3000E 50-125cmc. 4000-5000E 250-300. Un set de anvelope 110+140 e 650 de lei. Un set la 2-3 ani.

 Kroghy, on 12 iunie 2017 - 14:09, said:

Am permis doar B si as vrea sa nu ma complic cu alte cheltuieli legate de examen.
As vrea 50cc si pt. pretul mai mic al utilajului care e undeva pe la 4500 ron fata de aproximativ dublu la motoare de 125 sau mai mari.
Eu ma gandeam sa cumpar asa ceva in loc de uprgade la bicicleta.
Totusi oricat de slaba ar fi motoreta cu 50cc tot e mai puternica decat o bicicleta electrica, nu?
Asa ca pana la urma nu mai comparati cu motoare de 125, comparati ce am pus eu cu o bicicleta electrica, ce recomandati?
Foarte bine ca nu te complici. Dar odata ce ai prins virusu greu te mai lasi de el. O motoreta de 50cmc nu e atat de slaba pe cum se crede. Am un vecin care merge des la pescuit. 80kg el+ bagaje. Urca panta inclinata la 45 si n-are nici pe dracu.

 Baxon, on 12 iunie 2017 - 14:11, said:

Atunci scuterul 50 2T nu are adversar in traficul urban ! Primul la stop , primul la demaraj ...
Scuterul e mai usor de intretinut/reparat decat orice motoreta !
Daca alegi scuter 2T cauta marci italiene , chiar daca SH e peste orice chinezarie noua , parerea mea
Nu lua in considerare 4T ca o sa-ti para foarte rau !
Ai zis si tu ceva bun in 1000 de posturiPosted Image

Edited by calinkgb, 12 June 2017 - 20:15.
nu hrani scandalul


#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ia ce ti-ai propus, lasa-i pe astia care bat campii. Motoreta aia are cutie de viteze, schimbator la picior, nu automat-centrifugal, ca majoritatea scuterelor. Pe vremuri, se mergea din Baia Mare la mare cu Mobra, 4CP, doua persoane, cu cort si bagaje, pt copiii de azi nu poti da o tura prin oras fara 500cc.

#25
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017

 rumegus, on 12 iunie 2017 - 14:57, said:

Pe vremuri, se mergea din Baia Mare la mare cu Mobra, 4CP, doua persoane, cu cort si bagaje, pt copiii de azi nu poti da o tura prin oras fara 500cc.

Pe vremuri de la Baia Mare pana la mare,numarai masinile pe degetele de la maini,si alea care erau mergeau incet,nu poti compara traficul din 85 cu cel din 2017,wtfac?

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu ma deranjeaza deloc traficul, merg cu MTB-ul pe strada fara nici o problema si nu am viteza mare si nici nu permit masinilor sa-mi faca figuri.

#27
R-Alex

R-Alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 16.05.2017
Un lucru este cert,nu gasesti nimic cu forma de motocicleta la cilindreea ceruta,la 50cmc scutere se gasesc cu duiumul,preferabil productie italieneasca,ori japoneze

#28
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Romet alea sunt 100% chinezarii  Wiki : The company outsources production of its vehicles also in China. Cauta pe Alibaba sa vezi originalele. Cauta motorul 139FMB.
Daca vrei neaparat sa iei, intreaba intai unde gasesti un filtru de aer, niste placute de frana, un piston, ceva piese de schimb si mai ales consumabile. Nu mai zic sa cauti o fisa tehnica sau un manual de reparatii ca poate trebuie sa schimbi vreo piesa.
Si alea au 4 viteze, nu au cutie automata, si sunt limitate la 45 km/h din CDI.

Se gasesc de toate, cauta yamaha tzr 50, Honda cbr 50, samd. - dar daca spui de 115 kg... nu merge. Astea sunt si mici, si joase si o sa arati ca de la circ.
Mai bine cauti un dirt-bike, macar sunt mai inalte si au suspensii mai bune. Gasesti si la 50 cmc preferabil 2T - dar tot de la 125 incep sa aiba puterea sa duca.

Sau mai bine ramai la bicicleta, e mai sanatoasa la plimbare ca doar nu te grabesti sa ajungi undeva.

Edited by Oxigen1234, 13 June 2017 - 07:13.


#29
B43geo

B43geo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2007
Salutare....am un scuter first bike de 50,am luat baterie noua si electromotor nou si nu invarte cand ajunge pistonul in compresie se opreste sta 3 sec si mai face o tura.Cu electromotorul vechi la fel facea.Am Dat curent direct de la alta baterie si la fel face.de ce nu invarte normal???

Edited by B43geo, 14 June 2017 - 09:39.


#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Kroghy, on 12 iunie 2017 - 14:17, said:

Pai asta ce am pus eu nu e tot un scuter cu forma de motocicleta? Tehnic mi se par a fi acelasi lucru adica motor 50cc, cutie automata cvt, adica fix scuter dar cu roti mai mari ca sa reziste la greutatea mea.
Iar scuter iese din calcul din cauza formei, orice cu forma de scuter indiferent de ce ofera sau ce pret are.
Pai vrei automat cvt sau manual cu viteze ?
Sunt cateva scutere in " forma " de motocicleta insa nu te avantajeaza deloc in traficul urban + ca sub sa nu ai loc de depozitare si umbli cu casca dupa tine . Daca ai doar B , atunci scuterul 2T e ce-ti trebuie si nu-ti face griji ca nu are putere suficienta sa duca 120 kg in oras . Am si motor si scuter dar in oras doar cu scuterul merita dpmdv , consum mic , te strecori oriunde , rca si impozit mic . Sunt scutere de 50 si cu roti de 16 deci nu ai ce sa gresesti . Bine , in rampa nu esti avion dar pt deplasare ici colo rapid la orele de varf , merita din plin .

#31
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu vreau neaparat cutie automata, e ok si manuala. Nu am condus niciodata scuter sau motocicleta dar am 18 ani de masini si biciclete de toate tipurile asa ca banuiesc ca o sa ma descurc eu si cu un scuter sau motocicleta.
Insa am tot adunat dezavantajele: parcare, rca, inscriere, itp si pana la urma cred ca o sa iau o bicicleta electrica pe la 1500 euro.
Daca tot spuneti ca acele Romet sunt niste chinezarii stricacioase atunci am vazut Aprilia RS4 50 dar e cam scumpa la 4 mii euro. Ce variante mai sunt de 50cc de firma mai buna si cu forma de motocicleta, nu de scuter? Orice forma, chopper, cross, numai scuter nu.
Sau mai stau sa iau ceva de 125, sau iau bicicleta electrica? Stiu, sunt prea indecis. Eu speram ca acel Romet la 4000 ron sa fie alegerea perfecta dar mi-ati distrus visul. Posted Image

Edited by Kroghy, 14 June 2017 - 18:44.


#32
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai bicicleta electrica nu te urca in Copou, nici agatata de tramvai. Aia are un motoras, doar sa te ajute sa pedalezi mai usor.

#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu asa am inteles, ca la bicicleta electrica pedalezi in gol si urca copoul. Ba chiar am un coleg de servici care urca de la Breazu spre copou si urca usor cu motor de 250W.
Si apoi unii spun ca un scuter/motoreta de 50cc urca greu.
Pai atunci mai bine iau bicicleta daca merge mai bine decat un scuter/motoreta de 50cc la deal, nu?

#34
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca zici ca ai un prieten cu electrica, cere sa faci o tura la deal, sa te lamuresti. Vezi si cat te tine o incarcare la bateria aia. E drept, sunt biciclete si biciclete, alea MB, pt urcat, sunt mult mai scumpe. Cu o motoreta cu cutie de viteze, nu cu variator, ai mai multe sanse, schimbi cand vrei, o poti tura intr-o viteza mica, nu se schimba transmisia cand vrea ea, desi si acolo se pot face modificari, doar ca odata modificata sa urce dealul, nu mai prinzi viteza nici la vale.

#35
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am cutie automata CVT pe masina, Audi A4 si sunt foarte multumit de cutia de viteze. Banuiesc ca tot cam asa ceva e si pe un scuter/motoreta cu cutie cvt.

#36
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Unde ai vazut scuter cu cutie automata? Au un variator cu curea, pe masura ce creste viteza, adica turatia motorului, fulia din fata se mareste, aia din spatemse micsoreaza, asa se modifica raportul de transmisie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate