Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Auto pana in 3500E

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Buna tuturor! Doresc sa achizitionez in scurt timp o masina pana in 3500Euro. M-am gandit la un Ford Focus 2 Hatchcack(preferabil) Diesel 1.6, Dar as opta si pentru varianta benzina, acum depinde si ce gasesc. Imi puteti da alte sfaturi idei de achizitie. Si inca o problema sa trec masina pe numele meu? Am 18 ani(incepator) sau pe a lui tata?Mentionez ca tata nu are permis.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Cu oriciti kilometrii ?!
Pai toată ,,pleiada " din perioada lu" Focus 2, Astra & etc.
Mie îmi place Focus hatch si Opel GTC.

Edited by crisstonne, 11 June 2017 - 22:01.


#3
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
Mishule ia masina care-ti place.se ia cu sufletul.e dragoste la prima vedere.e ca si cum ne-ai intreba pe noi ce fata sa-ti alegem.priceput?

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Sper ca Fordul ala e sub 3000 euro, ca daca nu e teapa.
Personal Focusul ala nu mi-a placut nici la vremea lui cand era nou, si nici nu o vad ca o masina buna pentru incepatori.
Dar cine stie, poate avem gusturi diferite, important e sa te simti tu bine in ea. Nu stiu ce gabarit ai, dar iti spun ca pentru oameni fit e o alegere proasta, parca e masina facuta pentru grasi si inalti de 2m, probabil pentru ca e masina americana :D

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostMishhuu, on 11 iunie 2017 - 21:37, said:

Si inca o problema sa trec masina pe numele meu? Am 18 ani(incepator) sau pe a lui tata?Mentionez ca tata nu are permis.
Si care-i şpilu?
O treci pe tati și asigurare faci tu, tot scumpă sau cat o fi.
Pai tu nu vrei sa fii proprietar? De ce?

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Doamne ce raspunsuri aiurea ati dat pe subiect , ma mir ca nu va luati ban .


Om: Focus benzina = sanse mai mari sa fie mai noua si in stare mai buna ; daca tatal tau nu are permis , o inmatriculezi pe tine si platesti asigurare cat e ( si asa toti la 18 au risc mare de accident => sa nu zici ca tu nu vrei sa vezi cum mergi cu peste 100km/h ca nu te cred ) .
Daca nu te deranjeaza cele in 3 usi , ai sanse si mai mari sa gasesti ceva bun .

#7
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Ar mai fi si alta varianta Opel astra H, dar nu prea imi place nici interiorul nici exteriorul. Gtc nu vreau deoarece chiar nu imi plac mașinile in 2 uși. Într-adevăr sunt o persoana fit... mie personal nu mi se pare o masina mare, mai ales ca in momentul de fata mai conduc o masina in 3 uși, si e enervant rabatatul scaunelor si portbagajul mic. Inițial voiam o masina break, deoarece vreau cât mai mult spațiu, si încă nu am exclus varianta asta. Nu am pus pana acum ochi pe nicio masina, pentru început când o sa ma gândesc sigur ca imi iau o sa colind o parte din țara, târguri. O sa iau oameni pricepuți cu mine. Faza cu trecutul pe numele lui tata e ca ma gândesc ca dacă o trec pe numele lui plătesc mai putin asigurare. Dar dacă el nu are permis... si rezulta  costul asigurării ca si pe numele meu o trec fara probleme pe numele meu.

#8
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Nu trebuie sa aiba permis parintii ca sa faci asigurare pe numele lor.

Cumpara masina pe benzina, Astra 1.6 sau Focus 1.6 sunt in regula. De preferat sa aiba ESP

#9
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostBaxon, on 11 iunie 2017 - 22:18, said:

Doamne ce raspunsuri aiurea ati dat pe subiect , ma mir ca nu va luati ban .


Om: Focus benzina = sanse mai mari sa fie mai noua si in stare mai buna ; daca tatal tau nu are permis , o inmatriculezi pe tine si platesti asigurare cat e ( si asa toti la 18 au risc mare de accident => sa nu zici ca tu nu vrei sa vezi cum mergi cu peste 100km/h ca nu te cred ) .
Daca nu te deranjeaza cele in 3 usi , ai sanse si mai mari sa gasesti ceva bun .

N-are importanta daca proprietarul are sau nu, permis.

Testat personal in perioada 2007 - 2012. Nu stiu si nu cred ca au aparut modificari.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai la banii astia gasesti un Mondeo , lejer .

#11
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009
Sustin si eu postul anterior; 1.6 benzina , masina fiabila, fara  mari batai de cap. Eventual pui gpl si esti mai sigur decit un Diesel ,care sigur are "150k reali" x3.

#12
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Pai exista vreo diferenta de cost la asigurare dacă o trec pe numele meu care sunt începător sau dacă o trec pe numele lui tata care nu are permis? Ca dacă e același cost o trec pe al meu. Si părerea mea despre numărul de kilometri este ca dacă o masina e întreținută cum trebuie, schimburi la timp tot ce trebuie duce kilometri mulți.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Pai atunci mergi pe Focus 2 break, am mers pe așa ceva și este excelent, cu toate că prefer caroseria hatch, ca design, iei benzina, ii pui si GPL, afacere.

#14
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Bineinteles ca sunt diferente. Daca o inmatriculezi pe numele tau, vei plati mult mai mult pentru RCA. In afara de Generali si Allianz Tiriac, niciun asigurator nu cere permisul. Cel mai bine mergi la un broker sa iti prezinte ofertele pentru ambele cazuri.

Edited by SPX808, 11 June 2017 - 22:51.


#15
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Aștept si alte propuneri din partea voastră alte idei de masini... poate ca aceti mai multă experiența in a alege o masina .

#16
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Eu am Ford fiesta si sunt multumit de motor bun fiabil 1.4 tdci. Sa te deplasezi fara valente sportive este ok mai ales ca esti incepator.

#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca faci 10-15000 de km pe an =benzina.Daca faci minim 30.000km/an =Diesel. Eu am avut de ales intre Ford si Opel.Am ales Opel...de 2 ori :) O Corsa din '94 care merge inca excelent (o am din 2010),iar acum am luat o Astra H din 2006,de care,deocamdata sunt multumit (dupa aprox 4000km).Ambele sunt pe benzina (fac 10.000km/an),ambele de 1.4 dar Corsa are 60CP,iar Astra 90.Pentru familie si mers normal,e suficient...ATENTIE: tineretea indeamna la viteza,fite si mari riscuri! De asta e si RCA-ul mai mare.

#18
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Aceeasi alegere am facut si eu...;o corsa din 2000 in 4 usi cu motor de 1l(luata in 2008) si astra h din 2005 cu 1.4l(2009) .La ambele am schimbat distributia cand le-am cumparat.Cu corsa am facut 200k km si cu astra 6000km.nici una nu a avut probleme.Totul tine de cum le exploatezi si cum le intretii.Si...,la capitolul asta,eu le dau ulei bun la 10 000km si talpa la maxim.Din cauza motorului mic,la corsa am limitat electronic turatia la 6200rot/min.in felul asta pot merge linistit fara sa crape motorul,in situatia cand treapta 2/3 schimb la peste 60km/h///

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate