Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Adapostul ALA si de ce am renuntat sa caut apt nou

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
decebal101

decebal101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.06.2017
Dupa 3 luni de cautari as vrea sa impart cu restul lumii interesate de cumpararea unui apartament nou in Bucuresti cateva concluzii personale, poate pot fi de folos.

1. Adapostul ALA, obligatoriu la blocurile cu subsol cu aria desfășurată (suma suprafetelor construite pe fiecare etaj) mai mare sau egală cu 600 mp (Hotărârea nr. 862/2016), lipseste cu desavarsire din majoritatea proiectelor care conform legii ar trebui sa il aiba., desi exista o lege in acest sens, care a fost imblanzita in 2016 (legea nr. 560/2005 fiind mai stricta pana atunci). Hotărârea nr. 862/2016 o gasiti aici:
http://lege5.ro/Grat...e-comanda-de-pr

Acest Adapost trebuie sa apara pe planul tehnic al subsolului, asa ca puteti cere sa-l vedeti, bineinteles nu e nicio o garantie ca daca apare in proiect va fi si construit. Daca exista cladirea, puteti cobora in subsol sa il vedeti.

Intrebarea logica este cum se pot da autorizatii de constructie in cazul in care acest adapost e obligatoriu si nu exista in proiect. Spaga? Alte idei? Cred ca prima intrebare pe care sa o puneti unui agent e daca exista acest adapost sau nu si sa calculati aria desfasurata, ca sa stiti daca trebuia sa il aiba, cele mai multe blocuri se incadreaza in categoria asta din lege:
k) din categoria clădirilor de locuit colective, cu aria desfășurată mai mare sau egală cu 600 mp;

Sa va intrebati daca nu veti avea probleme la finalizarea constructiei cu receptia, din cauza lipsei acestui adapost.

2. Ofertele ok nu prea exista, desi pe net sunt o puzderie de anunturi. Cand te duci pe teren o sa vezi ca de fapt nu mai au decat ultimul etaj, parterul sau demisolul la ce e deja construit. Iar la cele care nu exista decat pe hartie, deja cele mai ok oferte s-au dat.

3. Preturile deja sunt exagerate, am fost la unii care aveau catalogul printat cu vechile preturi taiate cu pixul, la care au mai pus 2-3000 de euro, de acum o luna doua.

4. Cand va intereseaza un apt, cereti planul de etaj si planul tehnic al apt, pe care sa il studiati cu un arhitect, asta ca nu va para rau cand va treziti cu o grinda care trece prin mijlocul dormitorului si/sau sufrageriei. Merita sa platiti un arhitect care sa va invete cum sa cititi un plan si ce conteaza la un imobil.

Concluzia mea a fost ca ofertele care se incadreaza la Prima Casa nu merita indatorarea pe zeci de ani si efortul. Astept urmatoarea criza care va aduce preturile si sper si calitatea constructiilor la un nivel acceptabil.

In final, statistica actuala spune ca  7 din 10 cumparatori de apartamente noi din Romania sunt nemultumiti de ce au cumparat fata de 2 din 10 in Germania.

Exista un grup care va poate ajuta sa vedeti realitatea din unele oferte:
https://ro-ro.facebo...rhitectiiajuta/

#2
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Normal ca spaga si coruptie.
Tu ai impresia ca se face un control sau verificare pe bune si fara sa se obtina ceva in schimb de catre cel ce se face ca "verifica"?

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Deci ce sa inteleg, ca ti-ai tras grup de facebook?

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
bun, nu mai cauti nou, dar ce cauti? vechi? crezi ca alea au adapost antiaerian? sau te gandesti ca macar printre muraturile si dulceturile de prin boxe, supravietuiesti mai mult?

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pune și fa-ți villa, vezi sa aibă și adăpost ALA.Posted Image

#6
decebal101

decebal101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.06.2017

 OriginalCopy, on 11 iunie 2017 - 20:59, said:

Deci ce sa inteleg, ca ti-ai tras grup de facebook?

Nu, si nici nu stiu al cui este, insa de acolo am mai invatat cate ceva util. Nu sunt nici arhitect nici avocat dar ma preocupa sa cumpar ceva construit la litera legii.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
io inteleg din toata treaba asta ca i-l f grija altuia
ce adapost tot indrugi tu acolo

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 slai, on 11 iunie 2017 - 21:04, said:

bun, nu mai cauti nou, dar ce cauti? vechi? crezi ca alea au adapost antiaerian? sau te gandesti ca macar printre muraturile si dulceturile de prin boxe, supravietuiesti mai mult?
Au, nu toate, dar exista unele care au.
E adevarat ca toate au fost sechestrate de administratorii de la asociatiile de proprietari si care le folosesc in scopuri proprii mai mult sau mai putin legale, unii din ei le folosesc ca fabrica de tigari ilegala :D

#9
decebal101

decebal101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.06.2017

 slai, on 11 iunie 2017 - 21:04, said:

bun, nu mai cauti nou, dar ce cauti? vechi? crezi ca alea au adapost antiaerian? sau te gandesti ca macar printre muraturile si dulceturile de prin boxe, supravietuiesti mai mult?
Nici cele vechi nu ma incanta pt ca valoarea lor cred ca va scadea in 20-30 de ani fata de cele noi. E vorba de respectarea legii nu de utilitatea acelui adapost, dar avand in vedere ca suntem o tara cu cutremure, e posibil sa fie si folositor dupa urmatorul. Unele ansambluri noi il au, insa sunt putine, sper ca in viitor sa aiba toate si sa fie o oferta mai buna decat cea actuala. Eu cautam pt o investitie pe termen lung.

Edited by decebal101, 11 June 2017 - 21:10.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
cumpararea unui ap.este o investitie in viziunea ta?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 decebal101, on 11 iunie 2017 - 21:09, said:

avand in vedere ca suntem o tara cu cutremure, e posibil sa fie si folositor dupa urmatorul.
La ce foloseste un adapost ALA in caz de cutremur ? Dormi acolo pana la urmatorul ?

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
daca i-l bombardeaza careva(eventual vecinul deasupra cu ceva) asteapta rusii sa-l scoata,ca ai nostri nu-l gasesc
doamne ce preocupari au unii,a vazut stirea acu ceva timp la tv si i s-a aprins

#13
decebal101

decebal101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.06.2017

 pasilla, on 11 iunie 2017 - 21:20, said:

La ce foloseste un adapost ALA in caz de cutremur ? Dormi acolo pana la urmatorul ?
Sa ai unde sta pana se termina replicile? Sau preferi sa stai iarna afara in parc? Vad ca multi luati la misto o chestiune simpla, respectarea unor legi. Daca pt voi asta nu conteaza, nu am ce sa adaug.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 decebal101, on 11 iunie 2017 - 21:24, said:

Sa ai unde sta pana se termina replicile? Sau preferi sa stai iarna afara in parc? Vad ca multi luati la misto o chestiune simpla, respectarea unor legi. Daca pt voi asta nu conteaza, nu am ce sa adaug.
Si cand se termina .....replicile ? Se anunta la radio ca nu mai exista pericol de cutremur ?

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 decebal101, on 11 iunie 2017 - 21:24, said:

Sa ai unde sta pana se termina replicile? Sau preferi sa stai iarna afara in parc?

Din ce stiu, ultimele etaje sint favorizate, la subsol ești facut terci, dacă se tasează blocul.
Replicile le aștepți în mașină/afara/la rudele de la curte, că nu ai curaj sa mai stai în bloc, daca ai mai stat în bloc si cunoști sentimentul :)

#16
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Crizaaaaa, sa vina crizaaaaaa, sa ne cumparam case.

#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Oameni mai fricosi decat romanii nu exista... cred ca se trage din lunga istorie de a locui in locuinte improvizate si vechi care cadeau pe ei si cand batea vantul.
Nu inteleg obiceiul asta al romanilor de a iesi afara dupa cutremur, ceva mai idiot de atat nu exista.
Si ce e mai amuzant e ca cei mai multi care fac asta sunt aia care oricum ani multi nu mai au pe planeta ca sunt batrani, deci mare paguba nu au Posted Image
Dar si-au indoctrinat si generatiile noi sa faca asta.

Eu in viata mea nu am clintit la un cutremur, mi-am vazut de treaba, business as usual. Si am locuit si in blocuri comuniste "dubioase" cum spun unii, care au impresia ca blocurile comuniste sunt cele mai praf si care stau sa cada.

Ideea initiatorului cred ca era ca nu se respecta legea, si daca nu respecta legea sa faca o amarata camera la subsol, iti dai seama cat fura la altele sa iasa mai ieftin si drept urmare sa afecteze structura de rezistenta si sa o faca praf, mai praf si decat la cladiri din 70... totul pentru a mai castiga niste mii de euro in plus la apartament si pentru ca cei ce ar trebui sa verifice se multumesc cu o spaga... ce e mai amuzant e ca uneori spagile se dau in apartamente din blocul la care trebuie sa inchida ochii ca e construit ilegal si praf Posted Image

Edited by samebo, 11 June 2017 - 21:59.


#18
saniaabsolut

saniaabsolut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2017
Problema cu adapostul acesta nu este functiunea lui in sine. El a aparut in Romania ca urmare a cutremurului din anul 1977 si a exploziilor nucleare. Este ceva de care si noi, arhitectii, ne ferim sa il facem pentru ca intr-adevar este in plus si probabil ca nu va fi folosit vreodata. Multe blocuri construite in perioada 1977-1989 au acest adapost in subsol si este semnalat printr-un triunghi portocaliu intr-un patrat albastru, desi nu multi stiu ce inseamna, insa este de cele mai multe ori folosit ca depozitare si nu ai acces la el. In 2005 legea suna in felul urmator: orice cladire, publica sau privata, cu o arie desfasurata (suma ariilor tuturor nivelurilor) de minim 150mp este obligata sa aiba acest adapost. In 2016 lucrurile s-au schimbat putin, adica aria desfasurata trebuie sa fie minim 600mp (deci legea e putin mai lejera). In traducere, o cladire de locuinte colective mai inalta de P+4 va avea obligat-fortat acest adapost. Fara el, un bloc este imposibil sa primeasca autorizatia de construire. De aceea, multi investitori in perioada de avizare prezinta proiectul cu adapostul ALA, in realitate insa nu il mai construiesc pentru ca se bazeaza pe faptul ca nimeni nu ii verifica. Dar asta functioneaza pentru ca nimanui nu ii pasa, desi ar trebui.

Concluzia la care ar trebui cu totii sa ajungem este ca nu ar trebui sa avem incredere intr-un investitor care nu a respectat proiectul. Da, ok, ALA e in plus, e costisitoare si ocupa spatiul subsolului degeaba, dar exista o lege in privinta aceasta care trebuie respectata si e un drept al tau, ca locatar. Apare intrebarea, daca nu au respectat planul subsolului, oare ce altceva nu s-a mai respectat? Poate in poiect apare ca s-a folosit B300 la turnarea stalpilor, dar daca si ala a fost scump si s-a recurs la o varianta mai ieftina fara acordul inginerului si al arhitectului sau pentru ca investitorul a considerat ca nu are bani de atata armatura cat e necesara si a mai scos de pe ici, pe colo? Ar trebui ca atunci cand vedeti ca un bloc nu a respectat treaba cu ALA sa va puneti intrebarea de ce? si sa ii luati la intrebari. Asa va veti da seama daca exista si alte nereguli.

AR TREBUI CA IN ROMANIA LEGEA SA NU MAI FIE FACULTATIVA! Haideti sa nu mai fim ignoranti si sa cerem toate drepturile care ni se cuvin prin lege.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate