Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Primul termen de judecata in dosar: plangere impotriva solutiei de neincepere a urmarii penale - este obligatorie prezenta unui avocat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Buna !
  In urma cu un an si doua luni am fost parte a unui conflict ,finalizat cu o agresiune fizica(lovire cu o furca),in urma caruia am scos certificat medico-legal si am depus o plangere penala ! Am fost chemat o singura data de agentul de politie care cerceta cazul,am dat o declaratie,iar in martie acest an am primit o Ordonanta de clasare,pe motiv ca ,conflictul s-a desfasurat fara martori,iar agresorul are prezumtie de nevinovatie.Am depus plangere la prim-procurorul de la Parchet,care la randul lui a dispus deasemenea NUP. Am platit 20 lei ,cheltuieli, si am depus plangere la Judecatorie,impotriva acestei decizii de NUP,pe motiv ca nu s-a instrumentat cazul indeajuns,etc.
  Am primit o citatie de prezentare la instanta,in data de 27.iunie.2017.
  Intrebarea este:
este posibil sa ma reprezint singur ?(am avut o discutie telefonica la momentul iesirii de la organul de politie,la singura infatisare,cu un avocat,care printre altele mi-a spus ca de reprezentat ma pot reprezenta si singur !!!)
  Daca legal ,ma pot reprezenta,ma gandesc sa studiez Codul Penal pe problema acestui caz si avand in vedere cunoasterea exacta a conditiilor de producere a agresiunii, sa ma reprezint singur !

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Poți și singur, daca nu stii pasii de urmat (cu litera de lege) pentru punerea în aplicare a ceea ce dorești tu, nu rezolvi nimic.
Un avocat adaugă la dosar, in etape, anumite documente.Tu ce ai făcut pana acum?
Prevăd un rezultat fără prea multe....

#3
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Pai am depus doar aceasta plangere . Acesta este primul termen la care sunt chemat.  Ma intreb daca se judeca motivele si corectitudinea deciziei de clasare a plangerii penale sau se incepe discutia si judecarea cazului propriu zis de agresiune !
  Sincer sa fiu,nu am avut nici o problema legata de justitie si am asa o parere si o retinere vis a vis de justitie si ...parca nu am incredere !
Mai ales ca si concluzia procurorilor"avand in vedere ca nu au existat martori si luand in considerare cele analizate de agentul de politie...se dispune neinceperea urmaririi penale.....",adica toate jafurile,talhariile,violurile,etc ,care sau desfasurat fara martori nu ar face obiectul unor urmariri penale !
Dosarul are,probabil:plangerea penala,certificatul medico-legal,o declaratie a mea,probabil o declaratie a agresorului ..si c-am atat ! In 14 luni...maine !

Edited by softaipan, 11 June 2017 - 21:08.


#4
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

 softaipan, on 11 iunie 2017 - 20:28, said:

in urma caruia am scos certificat medico-legal si am depus o plangere penala !  !
Ce scrie in certificatul respectiv ?
Daca se constata doar o zgiraietura, atunci nu-i cazul de infractiune.
Daca acolo scrie ca-i rana, ca viata a fost pusa in pericol, ca vindecarea necesita 88 de zile de spitalizare, atunci este ata mancare de peste .

#5
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
A trecut un an, daca era criminal omora vreo 2-3 pana acum...
Si justitia ce poate face? il baga la bulau vreo 2-3 ani ( aka niste cursuri de perfectionare, ce ar putea invata daca ajunge intr-un mediu plin de criminali? ) si il mai pune sa plateasca niste despagubiri materiale ( adica ce spera initiatorul) + cheltuieli de judecata, bani pe care bineinteles ca initiatorul nu ii va primi niciodata,,, de unde sa-i dea? ca doar merge la bulau, si probabil nici prea mare avere n-are, e clar ca toata actiunea s-a desfasurat in mediul rural, de unde bani?
Singurii care au de castigat din povestea asta sunt niste avocati nesimtiti ( ca sa nu zic mai mult ) care le baga in cap tot felul de idei unor oameni care n-au avut prea mare tangenta cu scoala in viata lor si cred ca se imbogatesc daca dau in judecata pe toata lumea....
Zau daca inteleg ce e cu sentimentul asta de razbunare pe poporul asta... a trecut un an... get over it...

#6
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 dhaneey, on 11 iunie 2017 - 22:35, said:

si il mai pune sa plateasca niste despagubiri materiale ( adica ce spera initiatorul) + cheltuieli de judecata, bani pe care bineinteles ca initiatorul nu ii va primi niciodata,,, de unde sa-i dea? ca doar merge la bulau, si probabil nici prea mare avere n-are, e clar ca toata actiunea s-a desfasurat in mediul rural, de unde bani?


I se confisca bunuri si sunt scoase la licitatie. O Dacie, o mobila, nu e dracul chiar asa negru. Durerea fizica pe care a simtit-o initializatorul sa o simta si faptuitorul, psihic. D-aia isi permit multi atat de multe, mai ales in zona rurala ( omoruri/ violuri) pentru ca au impresia ca nu o sa ajunga la prea multe.

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Toata smecheria sta la militianu de/a intocmit prima hartie.

#8
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Nu ma intereseaza despagunirile materiale.As vrea ca agresorul sa fie pedepsit pt ca nu mi se pare corect ca in sec xxl cineva sa-ti dea in cap cu parul,iar organele de drept sa stea linistite ! Agresiunea sa produs dupa ani (vreo 14)in care eu circulam.prin zona respectiva spre ferma proprietate privata (a mea).A aparut unul,devenit proprietar intre timp ,(vreo 4-5 ani)pe o parcela mica peste care.treceam toamna tarziu,iarna !Din motive,doar de el stiute mi-a sugerat in diverse moduri ca eu trebuie sa circul prin alta parte(probabil nu-i place mutra masinile mele...)Eu circulam prin zona respectiva si zilnic si cel putin o data pe saptamana.El doar sezonier,primavara sau vreo saptamana vara !
In fine,zona nu este 'rurala' conform cu presupunerea ta @dhaneey .Este un municipiu,iar zona este limitrofa,geografic vorbind.Inteleg referirea ta la 'zona rurala',dar nu , nu a fost un conflict spontan in carciuma,si continuat cu bataie pe ulita !

Certificatul ,constata contuzii la cap,antebrat,zona toracica,ingrijiri medicale 3-4 zile .Ideea este ca mi-as fi dorit sa nu se intample asa ceva deloc!Dar daca sa intamplat,loc
gic cel care da cu o furca in cineva si ii pune viata in pericol,ar trebui.pedepsit !

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, trecutul pe terenul altora, desi te-au rugat (intr-un fel sau altul) sa nu faci asta, se numeste "cautat cu lumanarea". deci n-ar trebui sa fi prea surprins ca te-ai trezit cu un par in cap (sau cu o furca pe la coaste).
in al doilea rand, traim totusi intr-o societate ce se vrea civilizata, deci actiunile violente n-ar trebui sa existe. daca totusi ele au loc, trebuie pedepsite cu asprime. mergi mai departe cu actiunea in instanta! te poti reprezenta si singur, in cel mai sau caz o sa-ti puna in vedere judecatorul sa-ti cauti avocat si-ti va da un termen nou.

legat de termenul asta, daca vrei sa te documentezi trebuie sa ai grija pentru ca nu se discuta fapta reclamata initial (agresiunea), ci NUP-ul. trebuie sa te documentezi in ce situatii se poate da NUP si de ce ar trebui procurorul sa faca altceva in cazul tau. partea cu agresiunea se va discuta mai tarziu, daca ti se accepta actiunea asta.

#10
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
E chiar recomandat sa te reprezinti singur,nu de altceva,dar faci economie de bani. Adică nu i arunci degeaba.
Agentul a propus NUP,procurorul a confirmat apoi prim procurorul a confirmat si el.
Tu ai dreptatea ta,dar numai ca nu se poate proba. Ce sa ti facă,sa te creadă pe cuvânt ?
O fi frustrant,dar...

#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
deci daca imi bat nevasta/dusmanii acasa si fara martori scap?.....hm, interesant si bine de stiut :-)

Edited by alexpet, 12 June 2017 - 08:23.


#12
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 softaipan, on 12 iunie 2017 - 06:21, said:

A aparut unul,devenit proprietar intre timp ,(vreo 4-5 ani)pe o parcela mica peste care.treceam toamna tarziu,iarna !Din motive,doar de el stiute mi-a sugerat in diverse moduri ca eu trebuie sa circul prin alta parte(probabil nu-i place mutra masinile mele...)Eu circulam prin zona respectiva si zilnic si cel putin o data pe saptamana.El doar sezonier,primavara sau vreo saptamana vara !

Daca actiunea se petrecea in America, putea sa te si impuste si tot el avea dreptate.

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 alexpet, on 12 iunie 2017 - 08:23, said:

deci daca imi bat nevasta/dusmanii acasa si fara martori scap?.....hm, interesant si bine de stiut :-)
daca avea o camera montata in masina...

#14
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 unbrutus, on 12 iunie 2017 - 12:58, said:

daca avea o camera montata in masina...

tot degeaba daca nu era omologata.

#15
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
gresit.
Poti, ba chiar esti dator sa prezinti in apararea ta toate dovezile existente, inscrisuri, martori, inregistrari. A, ca judecatorul poate sa le ia sau nu in seama, in functie de mai multi factori, asta este altceva si este perfect adevarat.

Edited by alexpet, 12 June 2017 - 15:49.


#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 dhaneey, on 12 iunie 2017 - 15:24, said:


tot degeaba daca nu era omologata.
Deci camerele de telefon in urma caruia se iau masuri sint toate omologate?

#17
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Stati putin,agresiunea nu sa petrecut pe terenul lui!Mai mult de atat pe ntru terenul respectiv eram in discutii de cumparare cu proprietarul terenului !
El are o fasie mica intre parcelele altora!Din octombrie pana prin aprilie ,mai ,se trece de catre toti riveranii pe acolo! Eu de obicei mergeam pe o ruta care ocolea parcela respectiva !Am si pregatit dupa agresiune niste foto de pe Google Earth ,pe care am delimitat proprietatile si locul agresiunii !
Apropo,am sunat la 112,iar acel moment la oprit sa mai foloseasca furca,operatoarea striga sa-i spun aluia da taca ca nu auzea nimic de urleyele lui.Cat timp se tin inregistrarile apelurilor la 112 ?
Daca eram in America il impuscam eu fiind in legitima aparare! Dar sa nimerit sa fiu singur si cu mainile in buzunar ..si in Romania  !

Edited by softaipan, 12 June 2017 - 21:18.


#18
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Certificatul medico -legal ce zice ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate