Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Conectare subwoofer activ la reciever.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Am un reciever Yamaha RX-V450 si doua boxe Magnat Monitor supreme 202 si vreau sa adaug un subwoofer activ, dar nu stiu cum e mia bine sa il conectez.
Pe subwoofer am intrari L/R. Pe reciever am o singura iesire de subwoofer si nu merge daca conectez la left sau right la subwoofer.
Am atasat poze cu intrarile subwooferului si iesirile recieverului
Attached File  IMG_20170611_192016.jpg   340.14K   141 downloads
Attached File  Screenshot_9.png   120.04K   124 downloads

Attached Files



#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nu vezi la 6 acolo, SUBWOOFER? Acela este input sau output? Subwoofer-ul se pune la centru pe iesire, dar receiverul foloseste boxe pasive, nu active.
In manual zice ca acel conector SUBWOOFER este pentru un sub activ, dar nu stiu cum si ce este, si nici nu stiu de ce acel asa-zis subwoofer activ are line in L si R, cand ar trebui sa aiba doar 1 RCA.

Edited by Al3xandru35, 11 June 2017 - 18:40.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pt ca acel subwoofer este pt un amplif stereo, el culege semnalul de pe ambele canale, de aia are si iesiri de linie, de unde culegi semnalul mai departe pt un amplif stereo.

#4
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
incerc acum sa il conectez la front B pe intrarea High level

#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 AMETHIST, on 11 iunie 2017 - 19:08, said:

incerc acum sa il conectez la front B pe intrarea High level
Il pui la center, nu la Front B. CENTER.

#6
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
subwoofer output (6) pe receiver la intrarea Right in ( RCAul rosu ) pe subwoofer ( low level input ). Vezi sa nu uiti sa declari subwooferul in setupul receiverului.

#7
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Am incercat pe portul 6 de la reciever si nu vrea sa mearga. Am activat si subwooferul din reciever. Am cumparat recieverul SH, deci poate sa aiba si ceva probleme pe care nu le-am observat pana acum.
Daca conectez doar un canal (centru) nu se aude bine.
Am pus la Front B (L+R) si se aude bine

#8
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Daca aveai un subwoofer cu o singura intrare (era mult mai indicat sa cumperi unul), conectai subwoofer out de pe receiver la aceasta intrare. Apoi selectai boxele pe small ca sa ai bass in subwoofer.
In acest caz, cred ca ai putea sa incerci sa conectezi out rec (5 de pe receiver) la intrarea de pe subwoofer sa vezi ce iese.

Am si eu un receiver Yamaha asemanator cu al tau, deci sa inteleg ca Magnat Monitor supreme 202 nu satisfac nevoia de bass?

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pe la acea iesire de rec out e semnal constant in volum. Nu poti regla volumul.

#10
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Stiu ca era simplu daca luam un subwoofer cu o singura intrare, dar asta l-am primit gratis...
MMS 202 se aud ok, dar nu coboara suficient de jos in frecventa. E mic diametrul la difuzoare...
Si stand la casa ascult uneori la volum mare.

#11
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Nu conteaza ca are intrare stereo si nu este cu un singur RCA. Daca nu-ti merge, conectat subwoofer out pe receiver la line in ( left sau right ) pe subwoofer, inseamna ca e ceva defect.

#12
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Posibil.
Cum am zis, recieverul l-am luat SH de pe ebay.
Dar merge perfect conectat pe a doua iesire front din reciever la intrarea high level din subwoofer.
Avand si potentiometru de crossover pe el nu e o problema ca nu e conentat pe iesire speciala de subwoofer.
Cel mai mult ma interesa sa ii pot controla volumul din reciever ca era incomod sa il controlez separat...

Inca o intrebare. Conectat asa la high level input foloseste amplificarea lui sau e folosit ca pasiv amplificat de reciever?

Edited by AMETHIST, 12 June 2017 - 11:44.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Potentiometrul de crossover e necesar a fi actionat si cand e conectat pe iesirea dedicata(LINE) de subwoofer ,nu doar pe high level.
Pe high level in mod normal ar trebui sa functioneze ca sub pasiv.

#14
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
pe high level input functioneaza tot ca subwoofer activ ( amplificat intern, nu de catre receiver )

Edited by bibiaudiofil, 12 June 2017 - 16:18.


#15
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Din potentiometrul crossover reglez frecventa maxima pe care sa o redea(50-150Hz).
Desi la inceput am zis ca nu am nevoie de sub, se aude de 10 ori mai bine. <3

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Crossover(dupa cum spune si denumirea) se refera la frecventa e taiere ,nu la frecventa minima. Adica daca regelezi la 80Hz de exemplu ,subwoofer-ul va scoate numai ce-i sub 80Hz. In acest caz boxele front redau ce-i peste 80Hz. Asa se integreaza un subwoofer corect(alaturi de reglaj de faza si ,foarte important ,de pozitie). Din pacate aceste reglaje(managenent de bas) se pot face usor doar la receivere multicanal ,la amplificatoare/receivere stereo nu prea e implementat managementul corect de bas. Pun si ei acolo o iesire se subwoofer ca sa dea bine.
Deci e foarte important sa nu ai suprapunere de frecvente de bas din subwoofer si din boxele front. Subwooferul se pune mai mult pentru a completa in partea de bas unde nu mai pot presta boxele. Nu pt a dubla eventual basul.

#17
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
In configuratia pe care o am acum nu pot sa fac asta.
As putea daca as conecta subwooferul la placa de sunet si recieverul la subwoofer, dar mi-ar fi prea incomod sa reglez separat volumul subwooferului.

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
El trebuie sa faca managementul de bass in receiver ca sa poata taia si satelitii.
Acel subwoofer are intrare de linie stereo care culege semnal de pe ambele canale pe care appoi il sumeaza intern,ii aplica filtru trece jos si-l trimite etajului mono de amplificare din sub.Deci nu este absolut nici o problema daca ataci cu semnal mono (din iesire dedicata de sub de pe yamaha) oricare din cele 2 canale de input de Linie L sau R de pe subwoofer.
Crossoverul de pe sub trebuie setat la maxim si inversarea de faza pe 0 ca sa nu influenteze reglajele de taiere si faza din receiver.
Daca nu finctioneaza asa sunt 2 cauze.
Ori nu ai configurat receiverul corespunzator si nu ai semnal pe iesirea dedicata de sub,ori cablul interconect sau subwooferul e defect.
Pe high Level este o solutie foarte proasta deoarece nu poti sa tai satelitii si o sa sune foarte prost cu bass dublat.Pe langa asta pierzi si corectiile de delay (pentru pozitionare) si nici nu poti da prea tare in boxe de raft cu semnal full range si amplif slabut.

Edited by geo123, 14 June 2017 - 07:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate