Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Interviul de angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare! Am nevoie de cateva pareri de la persoane care au trecut prin mai multe astfel de etape si anume un interviu pentru angajare. Ar fi pentru prima data cand merg la un interviu si acesta ar fi pentru un post de presales consultant, limba engleza. Ce ar trebui sa am in vedere si sa fac astfel incat sa NU PAR ca as fi pentru prima data, sa fiu stapan pe mine si sa impresionez intr-o oarecare masura pe angajator, astfel incat sa ma angajeze. Stiu ca depinde si ca nu exista o reteta castigatoare care sa functioneze de fiecare data, dar as vrea totusi cateva sfaturi.

#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Fii degajat, fii tu insuti. Persoana cu care vei da interviul are mult mai multa experienta cu oamenii decat ai tu.

#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Citeste de mai multe ori anuntul de angajare si noteaza punctele tale forte. Gandeste-te ce ai facut pana acum care sa te recomande pentru post. Ce calitati ai care sunt utile lor.
Inainte sa intri la interviu tragi adanc aer in piept de mai multe ori. Crede-ma, au nevoie de tine, doar vor sa vada ca sunt sanse sa te descurci in postul respectiv. Instruiri iti vor face, vor sa vada ca ai entuziasm, ca vrei sa muncesti.
Fii calm, relaxat, joburi sunt destule si daca vrei sa lucrezi la ei, vei lua interviul.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Nu e nimic rau daca afla ca e prima data, e mult mai rau daca incerci sa minti si te prind.Mergi imbracat pentru interviu, nu pentru discoteca dar nici ca pentru mormantare.Daca ai emotii, evita cafeaua si lucrurile care te agita.Mergi la interviu si vorbeste calm, si nu mintii daca nu stii sigur ca iti iese.De multe ori conteaza mai mult sa vada ca au un om de treaba pe care pot sa il formeze decat un mincinos cu experienta.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostEduardika28, on 11 iunie 2017 - 12:51, said:

astfel incat sa NU PAR ca as fi pentru prima data

Ce-i rau in a fi prima data? Oricum citind CV-ul ma astept ca angajatorul sa stie ca e primul tau job, doar n-ai fi pus acolo ca ai mai lucrat in n alte parti.

Edited by dani.user, 11 June 2017 - 13:18.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ca la majoritatea joburilor, nu poti minti ca ai experienta daca nu ai. Poate daca faceai o facultate de management puteai aburi pentru presales consultant, dar de pe internet degeaba inghiti teorie.

[ https://img.ifcdn.com/images/84f917d357b34980192cfe7eb34a1082351459e3e95570642a767b50c9ad7b0b_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 11 June 2017 - 13:15.


#7
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

View Postdani.user, on 11 iunie 2017 - 13:06, said:

Ce-i in rau in a fi prima data? Oricum citind CV-ul ma astept ca angajatorul sa stie ca e primul tau job, doar n-ai fi pus acolo ca ai mai lucrat in n alte parti.

Asta sa-i intrebi pe angajatorii care pun pret pe experienta mai mult decat pe orice altceva si inca sunt foarte foarte numerosi cei cu asemenea judecata retrograda... Desigur, sunt job-uri unde nu poti sa subestimezi rolul experientei dar si foarte multe unde nu doar ca nu e necesara dar e de preferat sa te formeze noul angajator si astfel ambele parti sa aiba de castigat.

View PostMizu, on 11 iunie 2017 - 13:12, said:

Ca la majoritatea joburilor, nu poti minti ca ai experienta daca nu ai. Poate daca faceai o facultate de management puteai aburi pentru presales consultant, dar de pe internet degeaba inghiti teorie.

[ http://starecat.com/content/wp-content/uploads/when-you-lie-on-your-resume-and-actually-get-the-job-donald-trump.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La facultatea de management din pacate nu inveti vanzari.

Edited by asda, 11 June 2017 - 13:18.


#8
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Gandeste-te cat de prost o sa fi tratat, ca o sa castigi comisioane , ca asa e in vanzari, o sa ai interactiune cu clientii de mana a 2-a care probabil vorbesc engleza mai pputin ca tine, sa vezi ce bine o sa te simti si e posibil sa si pleci tu cand descoperi mai multe.

Edited by alexandrualexww2, 11 June 2017 - 13:18.


#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View Postalexandrualexww2, on 11 iunie 2017 - 13:15, said:

Gandeste-te cat de prost o sa fi tratat, ca o sa castigi comisioane , ca asa e in vanzari, o sa ai interactiune cu clientii de mana a 2-a care probabil vorbesc engleza mai pputin ca tine, sa vezi ce bine o sa te simti si e posibil sa si pleci tu cand descoperi mai multe.
Ai dreptate, dar poate ii plac provocarile si munca de vanzari are varietatea ei, daca ai tipul potrivit de caracter.

#10
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

View PostUser107, on 11 iunie 2017 - 13:01, said:

Citeste de mai multe ori anuntul de angajare si noteaza punctele tale forte. Gandeste-te ce ai facut pana acum care sa te recomande pentru post. Ce calitati ai care sunt utile lor.
Inainte sa intri la interviu tragi adanc aer in piept de mai multe ori. Crede-ma, au nevoie de tine, doar vor sa vada ca sunt sanse sa te descurci in postul respectiv. Instruiri iti vor face, vor sa vada ca ai entuziasm, ca vrei sa muncesti.
Fii calm, relaxat, joburi sunt destule si daca vrei sa lucrezi la ei, vei lua interviul.
Ideea este ca, in ciuda lipsei de experienta, si a CV-ului nu foarte puternic, recunosc, am fost sunat recent de o tipa din cadrul HR al unei companii spunandu-mi ca CV-ul meu se potriveste cu ceea ce ei cauta pentru un post de presales consultant si daca doresc sa vin la compania lor pentru un interviu pentru acest job. Raspunsul a fost ca da, evident n-am nimic de pierdut. Sunt student in Bucuresti si pe vara chiar imi propusesem sa ma angajez pentru a capata mai multa experienta. Ideea e ca am fost sunat si nu am aplicat eu, acum ar trebui sa ma adaptez si sa vad ce fac in legatura cu asta ca la ora interviului sa fiu cat de cat pregatit.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostEduardika28, on 11 iunie 2017 - 12:51, said:

Salutare! Am nevoie de cateva pareri de la persoane care au trecut prin mai multe astfel de etape si anume un interviu pentru angajare. Ar fi pentru prima data cand merg la un interviu si acesta ar fi pentru un post de presales consultant, limba engleza. Ce ar trebui sa am in vedere si sa fac astfel incat sa NU PAR ca as fi pentru prima data, sa fiu stapan pe mine si sa impresionez intr-o oarecare masura pe angajator, astfel incat sa ma angajeze. Stiu ca depinde si ca nu exista o reteta castigatoare care sa functioneze de fiecare data, dar as vrea totusi cateva sfaturi.
De ce ar angaja cineva, oricine, un actor pe pozitia asta?

#12
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostUser107, on 11 iunie 2017 - 13:01, said:

Fii calm, relaxat, joburi sunt destule
cu minimul pe economie si munca de sclav :D

#13
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Un alt sfat pe care mi-l permit sa iti dau este sa citesti cat mai multe despre compania respectiva: asa dai dovada ca te intereseaza si ca nu ai venit la interviu la misto.

Tine minte ca un interviu corect este un dialog si nu un interogatoriu - raspunde la intrebari cu calm, dupa o scurta perioada de gandire ca sa nu para ca ai venit cu frazele invatate de pe net. Ca veni vorba, nu invata raspunsuri standard de pe net - pregateste-ti cateva idei care sa te ajute sa iti formulezi raspunsurile pentru intrebarile "ce te motiveaza", "unde te vezi peste 5 ani", "calitati si defecte" dar natural. Un intervievator sanatos la cap vrea sa vada ca esti un om flexibil, care se poate integra intr-o echipa si data fiind natura job-ului, sa poata sa COMUNICE natural.

Lasa emotiile acasa, priveste-o ca pe o discutie profesionala, nu ca pe o ancheta in beciurile Securitatii. Multa bafta!

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Daca te-au sunat stiind ca nu ai experienta si nici CV puternic, stai relax, vor doar un sclav. Ar trebui sa faci fata la interviu, nu e necesar sa minti nimic. Cand te intreaba de salariu foloseste cuvantul "minim" si te angajeaza sigur. Disponibil pentru program flexibil.

#15
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
O sa vorbiti in engleza si o sa te intrebe daca poti sa stai si noaptea 12 ore.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

View PostEduardika28, on 11 iunie 2017 - 12:51, said:

sa fiu stapan pe mine si sa impresionez intr-o oarecare masura pe angajator, astfel incat sa ma angajeze.

din moment ce ai mai deschis un topic unde intrebi "ce presupune aceasta pozitie si care sunt salariile pentru un astfel de job?" ma intreb ce pretentii ai sa te angajeze daca tu nu stii nici ce inseamna?

ceea ce ceri tu este un post unde sa ai logoree, asta asteapta si la interviu, dar daca tu nu stii nici un interviu ce inseamna, in afara de a face munca in folosul comunitatii, nu te va pune.

#17
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Uita-te cu atentie la interviul acesta si ia notite:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LGDaBv7GT1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Ce inseamna Pre-sales si ce ar trebui tu sa faci?
Cine sunt clientii?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate