Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Golf 4 vs Mazda 6 ori Mazda 3

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
pai trebuie verificate. nu zice nimeni sa crezi ce scrie pe autovit, dar probabil au sanse un pic mai mari sa aiba km reali fata de alte masini. pe cat posibil as cauta sa fie si de la prim proprietar.

#20
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostFantasy89, on 12 iunie 2017 - 08:07, said:

Legat de japoneze, era un mit cum ca la ele nu prea se umbla la km, fiind mai rare decat cele germane, dar acelea de mai sus, la anii lor, si la acel pret, sigur e o buba, eu nu mai am incredere in km de pe bord.
Serios, iti iei masina dupa mituri ?


View PostFantasy89, on 11 iunie 2017 - 19:00, said:

De unde am certitudinea ca acei km sunt reali? Caci si masinile acestea sunt vechi.
Sa spunem ca sunt mai mari sansele sa aibe km reali decat la ce te uiti tu!
Vrei certitudine, ia-o de noua! In rest verifica inclusiv semnatura de pe carte service. (Le matrasesc si pe alea de nu te vezi!)

#21
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
De seat ibiza ceva pareri despre motor?Stiu ca este cam la fel cu golful
https://www.olx.ro/o...html#055821f631

#22
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Stii prost.
Este Polo/Fabia.  Pacatul lor este caroseria.

#23
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Cauta Ford Focus, Opel Astra H, Kia Ceed.

#24
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostMr. Incredible, on 12 iunie 2017 - 09:27, said:

Cauta Ford Focus, Opel Astra H, Kia Ceed.
Are o lista de toata frumusetea de la laucalin.
Dar initiatorul imi aminteste de o celebra expresie legata de fudulime  si indestulare.

Iar de ceed cu greu se atinge la max 3.500e.

On topic: zic sa te uiti si la un A4. Macar stii o treaba!

Edited by vladdy99, 12 June 2017 - 09:32.


#25
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Din lista aceea nu imi place nimic, am sa ma uit si dupa Focus 1, ori asa ceva
https://www.autovit....html#30db0f4c0b

Edited by Fantasy89, 12 June 2017 - 09:50.


#26
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Este mult mai bun Focus fata de ibiza.

#27
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Ce pot sa iti spun de Golf IV cu multi Km este:
Atentie la partea electrica
Atentie la geamurile electrice (macara)
Atentie la turbina daca are peste 200000 km
Fa o verificare si sa se uite daca este ulei in furtunele de la intercooler !

Parere personala, la tot ce are peste 200000km fie VW fie Mazda fii pregatit sa mai bagi cel putin 1000 Euro in ea !

#28
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View PostFantasy89, on 12 iunie 2017 - 09:43, said:

Din lista aceea nu imi place nimic, am sa ma uit si dupa Focus 1, ori asa ceva
https://www.autovit....html#30db0f4c0b

Si la asta de unde ai certitudine ca are km reali? Posted Image
Eu am luat masina japoneza de 6 ani, cu 20000 de km foarte reali, cu carte service, de la proprietar... Daca era nemteasca avea 70000-80000 de km "reali" si o gaseam la intermediar. Ceva echivalent, nemtesc si de la proprietar, in bugetul meu, nu exista. Dupa 35000 de km am 0 probleme. Tu i-ati nemteasca mult mai rulata. E mai buna. Posted Image
Ma ia asa o stare de bine cand citesc pe forumuri despre masini smechere la buget mic si care ajung in service lunar sau aproape lunar... ca sa nu zic de lasat in drum sau ajunse pe platforme.

Edited by LauCalin, 12 June 2017 - 13:49.


#29
TAG21

TAG21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.11.2008
" Eu am luat masina japoneza de 6 ani, cu 20000 de km foarte reali, cu carte service, de la proprietar... Daca era nemteasca avea 70000-80000 de km "reali" si o gaseam la intermediar. "


Da, dar nu avea sigla aceea VW care-i confera prestigiul, invincibilitatea as zice, acel ... priceless !   Posted Image   ................ glumesc desigur.   Si totusi este incredibil cita trecere are o masina chiar si cu sute de mii de km la romani de N ani vechime numai pentru ca .......... numai pentru ca ............... este ....................  VW !!!

(parere personala, nu vreau sa creez nici-un flame aici...)  :)

#30
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Lasati mai oameni buni carutele VW. Macar inelele sa le aibe!

On topic: Vezi ca focus 1 ruginesc in draci!

#31
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Daca tot iei o masina, ia cu cartea de service si verifica km reali dupa service. Legat de aberatia cu VW carute....
Legat de ce masina iei, e clar ca la VW ai mai mari sanse de teapa, orice fraier a aflat cum se masluiesc km.
Dar sa ai grija ca orice masina se poate maslui (mai ales cele vechi).
Si Mazda si VW e o marca buna (VW la masinile din 2000-2005) asa ca depinde doar de ce masina prinzi si cum alegi. Poti lua o cazatura de VW sau una de Mazda!
Condule vezi cum merge, si ce iti place tie alege. Cat timp e second hand nu iti va garant nimeni ca o masina e mai buna ca alta (cine o face, este fie un samsar, fie nu a cumparat masini second-hand).

#32
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu am avut VW din 2007 si proiectat prin '97-'98. Avea platforma tehnica de Golf 4. Era o masina placuta la condus si destul de confortabila. Dar ca fiabilitate era slab. Sorry, pana la 55000 de km cat are acum Coltul, am schimbat sondele Lambda, modului de la inchiderea centralizata, toba intermediara, pompa de servodirectie, blocul de lumini facea figuri cand ploua si m-a lasat si o data in drum pentru ca s-a rupt cureaua de accesorii si am ramas fara curent. La Colt nu am schimbat nimic. Merge ca in ziua cand l-am luat. Masina aia nu era nici samsarita", nici manarita", nici facuta praf, fusese luata de la proprietar si avea 25000 de km. Ah, iar anul trecut cand a fost foarte cald, mi-a crapat capitonajul la imbinarea dintre plafon si parbriz. Asta apropo de calitate.

#33
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postvladdy99, on 12 iunie 2017 - 14:38, said:

On topic: Vezi ca focus 1 ruginesc in draci!
Sa nu exageram chiar asa! Am avut un Focus 1 fabricatie 2003 acum cativa ani si nu avea rugina. Nu toate au, depinde foarte mult de rulaj, de cine a avut-o si cat de bine a intretinut-o, de conditiile in care a rulat si a stat masina, sunt multe variabile.

#34
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Este vorba de generalitati, nu de cazuri izolate. Nu stiu care e treaba cu Focus 3, dar in primele doua generatii nu de putine ori se intampla sa intre rugina destul de usor. Uite inca un avantaj la VW. Imi amintesc ca am lovit pargul la un moment dat si a stat asa 2-3 luni. Rugina nu a aparut.

#35
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostMr. Incredible, on 12 iunie 2017 - 16:28, said:

Sa nu exageram chiar asa!
La modul general, au o preponderenta incredibil de crescuta spre a ruginii.  Este maí bine  asa?
Ca reflexie a acestei expresii, dc imi arati un focus 1 sau 2 (pana in 3500e) fara pata de rugina, ceva nu este in regula cu aceea masina!

Edited by vladdy99, 12 June 2017 - 16:55.


#36
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
asta pare ok
https://www.olx.ro/o...ar-ID8E90L.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate