Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ceai pentru cosuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Am cosuri de la 14 ani, acuma am 22.
Am cosuri rosi pe fata.
Pe nas am cosuri negre.
Am folosit: acneogel, akneosol, mask gel, ulei de floarea soarelui presat la rece, ulei de richin, mibazon, spirt, ceai de curatirea sangelui, otet. Fara rezultat, cosurile recidiveaza.
Ce naiba sa mai incerc?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Nu exista ceaiuri minune.

Alimentatia cu zahar redus, vit A crecuta (nu in exces).

Trebuie sa depistezi cauza. Si ceaiurile nu te vor ajuta sa faci asta...

ps. si o vizita la un dermatolog sa iti dea trimitere la analize (hemoleucograma)

Edited by Lex404, 10 June 2017 - 20:35.


#3
Redount2k9

Redount2k9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 13.07.2010
Eu am acnee de 4 ani, in cazul meu singura chestie care trateaza cauzele si nu simptomele este roaccutane. Iti poate prescrie medicul dermatolog.

#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Sa-ti storci fata pana ies ''viermi'' de grasime din pori este solutia bruta.

#5
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 Beko10, on 10 iunie 2017 - 20:25, said:

Am folosit: acneogel, akneosol, mask gel, ulei de floarea soarelui presat la rece, ulei de richin, mibazon, spirt, ceai de curatirea sangelui, otet. Fara rezultat, cosurile recidiveaza.
Cateva din tratamentele astea mentionate de tine fac mai mult rau decat bine: mibazonul este unguent pentru animale, are multa grasime, poate sa provoace aparitia punctelor negre, spirtul usuca pielea si o irita, etc.

Edited by Memeito, 10 June 2017 - 21:09.


#6
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,220
  • Înscris: 11.03.2006
Stiu 3 persoane care au scapat cu antibiotice. Prescrise de catre dermatolog, bineinteles.

#7
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017

 Beko10, on 10 iunie 2017 - 20:25, said:

Am cosuri de la 14 ani, acuma am 22.
Am cosuri rosi pe fata.
Pe nas am cosuri negre.
Am folosit: acneogel, akneosol, mask gel, ulei de floarea soarelui presat la rece, ulei de richin, mibazon, spirt, ceai de curatirea sangelui, otet. Fara rezultat, cosurile recidiveaza.
Ce naiba sa mai incerc?
https://forum.softpe...mari-sub-piele/

#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Cu ceai nu am auzit dar daca tot vrei sa bei ceva, incearca berea nefiltrata. Berea nefiltrata contine drojdie de bere. Drojdia de bere iti poate calma o eruptie naravasa de acnee.

#9
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Beko10, on 10 iunie 2017 - 20:25, said:

Am folosit: acneogel, akneosol, mask gel, ulei de floarea soarelui presat la rece, ulei de richin, mibazon, spirt, ceai de curatirea sangelui, otet. Fara rezultat, cosurile recidiveaza.
Ce naiba sa mai incerc?

Consumi lactate? Daca da, incearca sa le scoti.
Cauza acneei este alimentatia, chiar daca doctorii spun ca nu are nicio legatura. O sa radeti, dar cand afirma asta dermatologii se bazeaza pe un studiu de acum vreo 40 de ani in care, in principiu, au fost doua grupe de subiecti, unora li s-a dat ciocolata cu zahar, celorlalti fara zahar, desi ambii consumau lactate si produse animale si s-a tras concluzia ca aveau acelasi nr de cosuri. Posted Image))
Alimentatia e cauza profunda a tuturor bolilor. Din cauza alimentatiei bogate in lactate, grasimi animale, zaharuri rafinate, produse de patiserie, uleiuri vegetale chiar, tenul devine gras.  Carnaraia si lactatele umplu corpul de toxine, iar corpul incearca sa le elimine. Una din caile de eliminare este chiar prin piele, pielea find cel mai mare organ excretor al corpului. Adaugati faptul ca pielea e foarte uleioasa, deci acele toxine raman blocate undeva sub piele, si atunci apar in schema bacteriile si fungile care incep sa se hraneasca cu acele toxine, de aici inflamatia si cosurile.
Deci solutia cea mai buna asta ar fi, sa elimini produsele de mai sus. Evident ca o sa zici ca bat campii, probabil, ca nu poti renunta la lactate si carnaraie, dar ai putea sa faci un experiment de macar o saptamana si o sa vezi ca scade nr de cosuri, "gravitatea lor" si scade si sebumul de pe fata.
Medicina e varza in unele domenii...ea ignora complet alimentatia si vine cu solutii aberante gen acel medicament roacutane, recomand puternic sa nu te atingi de el!
Si nu mai da banii pe prostiile de produse gen aknesol, alea sunt egale cu zero, aduc si mai multe chimicale si toxine pe fata. Nu am inteles niciodata cum dreaq, cand deja ai  sebum la greu pe fata, sa te mai dai si cu mibazon, o chestie grasa? Sunt o gramada de solutii ptr acnee bazzte pe antibiotice, nici ele nu sunt bune, deoarece nu rezolva cauza-daca continui dieta "moderna" cu lactate si carnaraie, mcdonalds, Cola, bere, etc toxinele vor continua sa vina pe fata, rezultatele vor fi de scurta durata. Pentru ca la inceput intr-adevar antibioticul din solutia cu care te dai va omori eficient bacteriile din piele, insa dupa o perioada ele vor deveni rezistente, si cum toxinele vin mereu la suprafata daca nu schimbi alimentatia, acneea va reveni si mai in forta!

 Erwin_Rommel, on 10 iunie 2017 - 20:40, said:

Sa-ti storci fata pana ies ''viermi'' de grasime din pori este solutia bruta.

Nuuu! Asa garantat vei ramane cu cicatrici, cosurile trebuie lasate sa se vindece natural, mai ales cele mari. Daca ai o urgenta in care trebuie sa arati ireporsabil, mai bine le maschezi cu ceva (aici femeile stiu mai bine Posted Image ) decat sa le storci! "Viermii" de grasime sunt de fapt lichid limfatic plin cu toxine, blocat sub piele din cauza sebumului iar acele toxine blocate acolo incep sa fie "devorate" de bacterii. Asta e tot mecanismul. Ca sa se treaca trebuie sa dezintoxici corpul, trebuie incepurt de la interior, nu de la exterior dandu-te cu tot felul de chimicale si antibiotice.

 Redount2k9, on 10 iunie 2017 - 20:37, said:

Eu am acnee de 4 ani, in cazul meu singura chestie care trateaza cauzele si nu simptomele este roaccutane. Iti poate prescrie medicul dermatolog.

Nici roacutane nu trateaza cauzele! Doar schimbarea alimentatiei daunatoare moderne cu multe lactate, carne si ce am zis mai sus e singura care da rezultate! Insa trebuie avuta rabdare, dupa ani de toxine nu dispar toate cosurile intr-o saptamana, nici intr-o luna!
Roacutane e un medicament cu efecte secundare periculoase, si care nu reolva nici intr-un caz cauza acneei cum zici tu, ci tot simpotmele, intr-un mod artificial. E un medicament toxic pentru ficat, daunator, si cand il opresti cosurile apar din nou!

Edited by epetroiu, 10 June 2017 - 21:54.


#10
Majo

Majo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2017
Ceaiul de menta e destul de bun impotriva cosurilor. Fa in felul urmator: striveste un pumn de frunze de menta, adauga coaja rasa de la o portocala si toarna peste amestec o ceasca de apa fierbinte apoi lasi infuzia sa se raceasca, strecoar-o si aplic-o pe fata cu o discheta de bumbac. Nu spun ca o sa faca minuni, dar va ajuta.

Edited by Majo, 10 June 2017 - 21:49.


#11
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Trei frati patati

#12
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Nu consum lactate de cand aveam 10 ani, carne rar, sucuri doar la evenimente, cafea in fie care zi, ciocolata o data pe saptamana.
Cosurile le storc pana iasa sange si dau cu spirt.

#13
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Beko10, on 10 iunie 2017 - 21:57, said:

Nu consum lactate de cand aveam 10 ani, carne rar, sucuri doar la evenimente, cafea in fie care zi, ciocolata o data pe saptamana.
Cosurile le storc pana iasa sange si dau cu spirt.
Si cafeaua poate fi parte din problema. Dar ce mananci atunci zilnic?

Edited by epetroiu, 10 June 2017 - 21:59.


#14
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 epetroiu, on 10 iunie 2017 - 21:49, said:

Nuuu! Asa garantat vei ramane cu cicatrici, cosurile trebuie lasate sa se vindece natural, mai ales cele mari. Daca ai o urgenta in care trebuie sa arati ireporsabil, mai bine le maschezi cu ceva (aici femeile stiu mai bine Posted Image ) decat sa le storci! "Viermii" de grasime sunt de fapt lichid limfatic plin cu toxine, blocat sub piele din cauza sebumului iar acele toxine blocate acolo incep sa fie "devorate" de bacterii. Asta e tot mecanismul. Ca sa se treaca trebuie sa dezintoxici corpul, trebuie incepurt de la interior, nu de la exterior dandu-te cu tot felul de chimicale si antibiotice.
Eu si acum am lichid limfatic (ca ai zis bine, eu ii spun ''grasime'' Posted Image ) si o storc asa, si nu raman cu cicatrici, am porii pielii deschisi pentru ca nu mai dau cu spirt, ceaiuri, antibiotice. Acum vreo 2 ani m-am dat cu Fluocinolon unguent...si mi-am curatat si albit pielea!

Edited by Erwin_Rommel, 10 June 2017 - 22:09.


#15
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 21.04.2007
Uleiul de pasarica este singurul recomandat.


#16
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Un stil de viata sanatos si rabdare sunt singurele solutii. Acum, prin stil de viata sanatos, fiecare intelege altceva. Dar daca esti supraponderal de exemplu, e normal sa ai cosuri. Tu ii dai organismului lucruri in exces, deci e normal sa le elimine cumva. Eu am vazut asta la mine. Am perioade cand slabesc, si perioade cand ma ingras. Cand ma ingras, mereu am cosuri, si cand slabesc se retrag. Soarele e si el important (vitamina D). Daca esti activ fizic, ai o greutate normala, nu mananci fast food mult, si nu bei sucuri si alcool mult, nu ar trebui sa ai cosuri. Dar, exista oricum exceptii, pentru ca aerul pe care il respiram si apa pe care o bem sunt poluate. Cea mai sigura solutie e sa te muti in varf de munte, acolo unde inca mai exista lucruri naturale :D

#17
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 CONSTANT1708, on 10 iunie 2017 - 22:41, said:

Uleiul de pasarica este singurul recomandat.
Ba da mai incetati ba cu prostiile astea, chiar asa nu aveti pic de respect ? Ca o gaura paroasa care miroase a peste si are gust a sange coclit prin care a trecut sute de menstre si pisati si chiloti si transpiratie, plina la orice ora de bacterii care SHOC pot duce chiar la cancer in gat.
Numai niste virgini sau obsedati de sex pot pune botul la un asemenea meme facut special sa faca misto de astia care au cosuri pentru ca SURPRIZA, cosurile chiar indeparteaza femeile, deci este un cerc vicios de care niste retarzi de bullyes vor sa faca misto constant ca vai dute si date cu pasarica pe fata ca sigur scapi, scapi o sula, pe langa faptul ca te chinui ca un bou ca nu vrea niciuna sa se atinga de fata ta, chiar daca se incumeta vreuna aflii ca e cea mai mare minciuna din istoria retarzilor care au inventato.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Lex404, on 10 iunie 2017 - 20:32, said:

Trebuie sa depistezi cauza.

Cauza este spalatul fetzei cu sapun si datul cu tot felul de creme. Toate infunda porii.  Spalatul cu apa chioara e solutia si interventii cat mai putine. Seboreea se elimina singura, cosurile se vindeca de la sine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate