Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

[Rezolvat] Eroare boot Fedora

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Kiburici

Kiburici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2016
Salut, am incercat astazi sa instalez Fedora 25 pe un pc, dupa ce incarca gnome-ul imi apare asta ( vezi atasamanetul ) .
Specificatiile pc-ului :
Intel Celeron 430
nVIDIA geforce 9400gt
4GB ram

Am cautat eroarea pe google inainte sa postez, am cautat si dupa imagine si nimic..

Pot astepta asa la nesfarsit ca nu se incarca. Sunt si cativa pixeli verzi pe dungile negre .

Sper sa ma  puteti ajuta, Multumesc.

Attached Files


Edited by Kiburici, 10 June 2017 - 18:30.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
După ce se încarcă Gnome (interfața grafică) sau după ce se încarcă Grub (bootloaderul)? Ce driver video ai instalat?

#3
Kiburici

Kiburici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2016

View Postshogun1, on 10 iunie 2017 - 19:40, said:

După ce se încarcă Gnome (interfața grafică) sau după ce se încarcă Grub (bootloaderul)? Ce driver video ai instalat?
Dupa ce se incarca Grub-ul , pardon. N-am cum sa instalez driver-ul , fiindca nu pot intra in OS .


EDIT: Am incercat acum RemixOS , la fel.

Edited by Kiburici, 10 June 2017 - 19:54.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Kiburici: ok, Grub. La instalare nu ai instalat și driver video? Încearcă așa:
- la încărcarea Grub apeși e pentru editare, selectezi linia unde scrie linux sau kernel (navighezi cu tastele săgeți sus- jos), navighezi la finalul liniei tot cu tastele săgeți (stânga- dreapta acum), lași un spațiu, scrii nomodeset, apeși Ctrl+x sau F10 și vezi dacă încarcă sistemul bine. Dacă da updatezi sistemul și instalezi driverul proprietar nvidia-340xx.

RemixOS e un derivat din Android, dar problema e că cere minim procesor dual-core... http://stressat.blog...0/remix-os.html


LE: poate-ar trebui să renunți la gândul de-a folosi derivate din Android și să încerci un Linux mai comun, Lubuntu s-ar potrivi: http://cdimage.ubunt.../16.04/release/

Edited by shogun1, 10 June 2017 - 20:40.
Completări


#5
Kiburici

Kiburici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2016
Bun. am incercat Deepin, acesta s-a blocat la loading, am bagat Ubuntu iar cand m-am logat freeze .. , o sa incerc iar maine cu Fedora sa fac ce ai zis tu Posted Image Incep sa cred ca pc-ul asta suporta doar Windows Posted Image) .

Edited by shogun1, 10 June 2017 - 20:45.
?ters citat mesaj precedent


#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Suportă și Linux. Nu mai cita te rog mesajul anterior, se-nțelege cui și la ce mesaj răspunzi.

#7
Kiburici

Kiburici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.09.2016
nomodeset  a functionat multumesc mult. Am bagat driver-ul placii video si merge foarte bine. Nu am nicio problema hardware.

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mă bucur c-ai rezolvat, mulțumesc pentru feedback!
Te mai așteptăm pe aici, să sperăm că nu cu probleme (pe Cafenea, Arată-ți desktopul aici, șamd)!

Edited by shogun1, 11 June 2017 - 04:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate