Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

pui de gugu ajutorr!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Merybird

Merybird

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.06.2017
Acum doua zile am luat din gura pisicii un puiandru de gugustiuc iesit la zbor care s-a lovit de un geam!

Este putin ranit, mai mult sub o aripa si putin julit la cealalta si schiopateaza cu piciorul stang.
Am zis ca se face bine... cand l-am luat sa ii verific gusa am vazut ca era piatra(adk ff plina), deci l-am lasat pana ziua urmatoare si abea atunci am inceput sa il indop. Am vazut ca mananca una-doua boabe de grau singur iar in rest i-am indesat eu pe cioc paine(fara sa il omor)
De ieri am vazut ca a inceput sa faca diaree deci m-am documentat si i-am scazut cantitatea de apa din meniu si am inceput sa ii deau paine uscata si orez ca poate nu mai face dar le deverseaza numai separat!! Cand vrea sa bea apa se da cu ciocu pe jos de parca ar bea in loc sa manance boabe si numa dupa ce ii dau si sa bage apa le inghite.
Pare abatut... Mananca doar cu forta si doarme la greu nu se mai plimba ca in primele zile cred ca moare in curand ce sa ii fac???Boala nu cred ca are ca nu ar fi apucat sa isi ia zborul din cuibul lui care e abea la vecina si nu ar fi umblat parintii dupa el asa! Posted Image  Posted Image

Edited by Merybird, 10 June 2017 - 17:06.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Fa-ti o pomana si du la veterinar biata pasare !
Dupa ce pune puiul pe picioare inapoiaza-l familiei la "cuibul de la vecina".

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Seamana cu acesta?Posted Image

Attached Files



#4
Merybird

Merybird

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.06.2017

View Postxmanyacs77, on 10 iunie 2017 - 17:20, said:

Seamana cu acesta?Posted Image
Nu chiar... este exact ca un adult dar fara inelul de la gat. N-am sa ii ac poza ca nu imi citeste calculatorul si cardul SD. Arata cam asa dar mai infoiat si abatut.

Attached Files



#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i mai da paine, e posibil ca drojdia sa nu-i priasca. Du-te la un pet-shop si cumpara-i hrana speciala pentru porumbei fiindca sunt specii inrudite.

#6
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,320
  • Înscris: 31.08.2006
Mda....Ma tem sa nu patesti cum am patit eu cu un pui de gugustiuc. Exact  ca cel de la tine facea. Se topea pe zi ce trecea. Nu mai stiu exact cat a rezistat. Parca o saptamana. Cand am hotarat sa-l duc la veterinar a fost prea tarziu, din pacate.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In loc de apa chioara, dai o infuzie foarte slaba de menta. Ii va rezova diareea. Dar nu exagera cu concentratia, ca-l constipi.
Si fa un mic efort si cumparai ceva hrana pentru porumbei, boabe mai micute, urlau amestecat din piata,...

Edited by myshyk, 10 June 2017 - 20:02.


#8
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Captivitatea il omoara,fara piine,mincare de porumbei si multa libertateeeee!!!!!Posted Image

#9
Merybird

Merybird

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.06.2017
mersi tuturor dar din pacate puiul nu a rezistat... orice pasare care cu chiu cu vai o scot din gura matzei afurisita (de care mi-e mila sa o abandonez ca na!) moare, am vrut sa duc gugustiucul la veterinar dar era mort dimineata!
nici ca as mai fi intrat pe site sa vad raspunsurile...Posted Image
app degeaba ma mai chinuiam sa ii cumpar mancare speciala! dintr-a doua zi deja era praf, fara sanse

Edited by Merybird, 19 June 2017 - 20:40.


#10
Merybird

Merybird

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.06.2017

View Postfansat, on 10 iunie 2017 - 17:58, said:

Mda....Ma tem sa nu patesti cum am patit eu cu un pui de gugustiuc. Exact  ca cel de la tine facea. Se topea pe zi ce trecea. Nu mai stiu exact cat a rezistat. Parca o saptamana. Cand am hotarat sa-l duc la veterinar a fost prea tarziu, din pacate.
la fel... unele pasari nu rezista.. din o mierla, doua vrabii, cinci porumbei dintre care 2 aveau varicela, doi gugustiuci, un pui de sticlete si o pasare mica( ausel sau pantarus nu sunt sigura) au supravietuit cei trei porumbei fara varicela si pasarea mica(care totusi era adult si doar se lovise de geamul mare din sufragerie iarna asta, habar nu am cum ajunsese in casa) insa imi pare bine ca ele au supravietuit, unul dintre porumbei a intrat in biroul unui coleg de la serviciul tatei(unde l-am eliberat), altul probabil zburda liber acum cativa ani, si celalaltul, caine rau, a venit impreuna cu porumbita lui pe casa noastra... scuze daca v-am plictisit, dar nu sunt tocmai o amatoare cand vine vorba de pasari. stiinte ale naturii este profilul pe care vreau sa intru la liceu, mai am un an

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate