Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

consulatul roman de la bologna : o rusine

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
salut , vine vara si m-am gandit ca in scurt timp voi face o ''vizita'' pe acasa . cum am un bebe de cateva luni , am zis sa-i fac certificatul de nastere si cum auzisem in stanga si in dreapta ca trebuie programare , atunci programare sa fie .
pare simplu , dar...logarea pe site-ul econsulat.ro dureaza pentru cineva mai putin expert , asa ca mine , cateva minute bune...apoi tipul de cerere....alte zeci de minute si apoi pasul final : ziua si ora la care te prezinti la ghiseu . fix peste 1 luna si 10 zile . adica 40 zile . asta e...astept .
intru in seara asta pentru a face un titlu de calatorie , tot pentru ala mic , in jurul datei plecarii si vad ca , cererea pentru certificatul de nastere a fost anulata pentru ''programare neachitata'' !?
toate serviciile consulare sant 0 euro .
deci cererea facuta in mai , programarea la sfarsitul lunii iunie , iar acum urmatoarea data disponibila este 11 iulie.
fara comentarii.
am lasat , in faza de inregistrare , email si telefon...nu s-a sinchisit nimeni sa ma atentioneze ca ar fi ceva neclar .
cand totul era pe bani , iar indivizii de la consulat aveau procent din incasari , se mergea cu clasica ''coada'' dar erai rezolvat cu orice problema , indiferent de data .
am sunat azi la ei si duduia mi-a raspuns ca orice programare se face doar online . si se programeaza orice : de la o simpla procura sau titlu de calatorie pana la cereri de renuntare a cetateniei...totul online.
si nu stiu de ce , dar am presimtirea ca este la fel la toate ambasadele si consulatele din alte tari

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Titlul de calatorie se elibereaza si fara programare in regim de urgenta.
Nu stiu insa cum va intoarceti in Italia cu titlu de calatorie insa.

Din cate stiu, nu toate serviciile prestate de consulate sunt gratuite. Exista o lista cu unele care se platesc (si nu sunt denumite "servicii consulare").

In mod normal, eliberarea unui CN nu este serviciu consular ci tine de evidenta persoanelor.

O sa ma uit si eu sa vad exact care erau alea de costau si-ti spun:

Acest serviciu este scutit de taxe consulare!



Asa apare la MAE/ Londra.


Nu toate ambasadele/ consulatele au musai econsulat.

Edited by Lex404, 09 June 2017 - 22:47.


#3
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
acum 10 ani am mai facut un CN , la Milano , cost 100 euro . acum am pret 0 , apare pe site-ul lor .
titlul de calatorie imi trebuie pt dus , apoi voi face pasaport , sper. si spun asta, deoarece nu am certitudinea ca de pe data de 10/07 cand am programarea , se va rezolva in termen de 1 luna , pana plec.
regim de urgenta ? un amic a fost chiar azi pentru o procura la consulat si cineva fara programare a chemat...politia . apoi i-au primit pe toti , cu programare sau nu , spre nemultumirea functionarilor .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate