Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

2 HDD-uri,AHCI & IRST vs RAID

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Salut,tocmai m-am gandit sa fac o mica investitie in PC cumparand un nou HDD,cel vechi e cam meh,batran si cam face mici deranjuri in jocuri solicitante.
PC:
CPU: Intel Core i3 3220 3.30 Ghz
GPU: GeForce GTX 960 4gb
Mobo: Gigabyte GA-H61M-DS2 Rev 2.2
HDD (cel vechi) Western Digital Caviar Blue 500 GB,7200 rpm,16 mb cache.
HDD2 (cel nou,care imi va sosi pe data de 13.06 (am dat comanda) ) : Western Digital Caviar Blue 1.0 TB,7200 rpm,64 mb cache.
Windows : In momentul de fata am 10,dar intentionez sa revin pe 7 odata cu noul HDD.

Acum stiu sa-l montez dar habar n-am cum sa-l configurez,n-am mai umblat cu RAID (nici nu gasesc setarea in BIOS),si nu prea stiu cum e cel mai bine de configurat.
Planul meu e sa am ambele HDD-uri conectate la PC,cel de 1.0 TB va avea doar o partitie (C - 900 GB),unde va fi instalat Windows + Programe + Jocuri.
HDD-ul vechi va fi folosit pentru stocare mai mult,muzica,filme...etc,la fel va avea doar o partitie (D - 460 GB).
Deci cum sa le configurez ca sa-mi iasa planu de mai  sus ? le pun in RAID (daca se poate,habar n-am daca Mobo stie asa ceva) sau in AHCI + Intel Rapid Storage ?.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
De ce ai vrea sa faci RAID intre hdd-uri de dimensiuni diferite si, mai ales vechime diferita?

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Chipsetul H61 NU suporta RAID.

#4
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Atunci ramane AHCI si Intel Rapid Storage,vor fi oare vizibile ambele HDD-uri in BIOS si Windows ? vor putea fi accesate simultan ? mai ales ca am intentia sa pun pe al doilea HDD PageFile-ul,primul HDD cum am mai spus va fi doar pentru Windows,programe si jocuri,in rest,back-up,torrenti,imaginile,si cam tot ce apartine de stocare,va fi pe al doilea HDD.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Placa spune ca are 4 x SATA 3Gb/s connectors.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostPetran_Marius, on 10 iunie 2017 - 13:48, said:

Atunci ramane AHCI si Intel Rapid Storage,vor fi oare vizibile ambele HDD-uri in BIOS si Windows ? vor putea fi accesate simultan ? mai ales ca am intentia sa pun pe al doilea HDD PageFile-ul,primul HDD cum am mai spus va fi doar pentru Windows,programe si jocuri,in rest,back-up,torrenti,imaginile,si cam tot ce apartine de stocare,va fi pe al doilea HDD.
Daca ai w10 nu instala rst.

#7
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Pana la urma am sau nu nevoie de iRST (Intel Rapid Storage Tehnology) ? avand in vedere ca voi avea doua HDD-uri interne conectate tot timpul ?
Windows-ul va fi 7 x64.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Doua HDD-uri interne conectate tot timpul se practica de cand lumea. Nu vad de ce ti-ar trebui ceva special.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate