Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema instalare win 7

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Costea213

Costea213

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.05.2015
Salut, am decis sa trec la win 7. Windows-ul il instalez de pe un stick. Dupa ce se incarca toate fisierele, isi da loading la screen, totul bine si dupa loading se blocheaza PC-ul (black screen), daca il las asa cateva minute apare mouse-ul si cam atat, nu se mai misca. Daca stiti unde e problema, rog sa ma sfatuiti si pe mine. Multumesc.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Probabil componentele computerului sau laptopului tau sa fie defecte.


p.s.:
poti sa oferi mai multe detalii despre PC/laptop ? asta daca vrei o solutie.
mersi  Posted Image

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
În primul rând, imaginea scrisă pe stick nu este bună, caută și pune alta.
Ori stick-ul nu este bun, altă problemă nu cred că poate fi.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostCostea213, on 09 iunie 2017 - 16:03, said:

am decis sa trec la win 7.

Sa treci dinspre ce si de ce? Poate ca PC-ul nu este compatibil cu Ferestre 7. Sau poate ca este o defectiune hardware.
Care este configuratia hardware a PC-ului? Si care este sursa pentru Ferestre 7? Ca Microsoft nu mai comercializeaza versiuni de Windows cu suportul expirat (adica batranul "Ferestre").

Edited by _-_, 09 June 2017 - 16:17.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Spune te rog configuratia laptopului.
De unde ai iso pe care l-ai pus pe stick si cu ce aplicatie ?
Windowsul respectiv este pe 32 sau 64 ?

#6
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
nimeni nu intreaba de licenta?
hm, ...

#7
Costea213

Costea213

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.05.2015
Stick-ul nu are probleme. De la win 10 la 7, e licentiat, din cate stiu.
Ram: 3 GB
Sursa: 450 V
HDD: 260 GB (Micut dar na)
Placa integrata: 1 GB

Dupa componente trebuie sa mearga (daca era 10, 7 consuma mai putin)
Posibil sa fie de la placa din cate stiu dar nu e sigur.

De adaugat: Aseara am bagat stick-ul a mers totul doar ca am selectat destinatia (Disk-ul C) fara sa-l formatez si C-ul are 50-60 de GB si era plin, astfel nu s-a instalat windows-ul si tot odata a aparut problema data.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostCostea213, on 09 iunie 2017 - 19:10, said:

Dupa componente trebuie sa mearga (daca era 10, 7 consuma mai putin)

Dupa care componente? Ca lipsesc singurele detalii relevante: producatorul si modelul laptopului (daca este laptop), modelul placii de baza, procesorului etc.
7 consuma mai putin ce? Nu stiu la ce capitol 7 ar putea consuma mai putin...

Cum ai pus imaginea ISO pe stick?

In care etapa a instalarii se blocheaza PC-ul? Cat timp ai asteptat?

#9
Costea213

Costea213

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.05.2015
Componentele am zis ca nu sunt o problema, nu e din cauza lor. De le baza este o sansa mica pentru ca prima data a mers, de la HDD nu are cum pentru merge si a mers bine. Nu pot sa-ti spun anume orice firma etc, a fost cumparat recent cu win 10 nu eram multumit si am incercat sa schimb. Stick-ul nu e al meu. Si cred ca am specificat destul de bine:
Se incarca datele (Windows is loading files...), dupa urmeaza incarcarea windows-ului, dupa apare logo-ul dupa urmeaza loading screen-ul, dupa incarcarea loading screen-ului (2-3 min), trebuie sa urmeze configuratiile windows-ului insa la mine se blocheaza, daca il las aprins 10-15 min apare si mouse-ul. Cam atat, sper ca e destul de clar.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca noua nu vrei sa ne oferi detalii despre placa de baza si procesor, atunci poti verifica singur pe Internet daca procesorul suporta versiuni de Windows mai vechi de Windows 10 si pe site-urile producatorilor componentelor (sau al producatorului laptopului, daca este laptop) daca BIOS-ul/ UEFI-ul suporta versiuni vechi de Windows si exista drivere compatibile cu Windows 7.
In pagina de suport a laptopului/ placii de baza (site-ul producatorului enigmatic) verifici daca exista un update de BIOS, deoarece in unele cazuri s-au oferit versiuni de BIOS care permit dezactivarea manuala a anumitor caracterisitici ale placii de baza nesuportate in versiuni mai vechi de Windows.
Dupa ce te asiguri ca ai un laptop compatibil cu Ferestre 7, alegi arhitectura corespunzatoare (x86/64) si instalezi urmand pasii necesari...
Daca zici ca la tine se face ecranul negru si nu apare niciun cod/ mesaj de eroare este cam greu de identificat cauza problemei, mai ales ca tot nu vrei sa oferi detalii relevante despre faza instalarii in care se face ecranul negru, adica sa ne spui pas cu pas ce ai facut (de exemplu, ecranul s-a facut negru si nu mai exista niciun fel de activitate pe disk imediat dupa ce am selectat partitia proaspat creata de instalare pentru Windows 7 si au inceput sa fie copiate fisierele).
In fine, eu nu ma mai bag (oricum, nu mai folosesc de multi ani aceasta versiune de Windows).

#11
Costea213

Costea213

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.05.2015
Am specificat "pas cu pas" mai sus, pur so simplu se face ecran negru dupa loading screen, daca il las asa 10-15 min apare si mouseul si atat. Componentele sunt compatibile si nu au probleme.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
"De adaugat: Aseara am bagat stick-ul a mers totul doar ca am selectat destinatia (Disk-ul C) fara sa-l formatez si C-ul are 50-60 de GB si era plin, astfel nu s-a instalat windows-ul si tot odata a aparut problema data."

Formateaza C ul ala. Unde vrei sa mai puna fisiere daca e plin ?

#13
Costea213

Costea213

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.05.2015
Nu ajung la sectiunea de alegere a discului, daca este vreo metoda de formatare din Bios sau ceva de genu, spuneti-mi si mie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate