Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Cedry2k/Facem Records/Haarp Cord

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View Postnotrust, on 09 iunie 2017 - 13:04, said:

E ala care face pipi pe fanii lui Smiley si watsuppa, puya si cabron.
Știi că a colaborat cu Puya și Cabron, nu?
Și e mai bun Cedry2k ca ăia menționați de tine din ce puncte de vedere? Al liricii? Da, poate.
E o comparație fără sens, oricum, fiindcă ăia fac chestii diferite. Dar deh, dacă asculți un anumit gen tre' să fii anti orice altceva. Nici nu știu de ce i-ai menționat în topicul ăsta.
Smiley e un artist foarte bun, btw, și Puya are calitățile lui, de asemenea.

@PorculPolitic, unde-i "Alchimia veninului"? Sau "Cuvintecevindecă"? Posted Image

Edited by Ghici_Cine, 09 June 2017 - 13:59.


#20
PorculPolitic

PorculPolitic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.06.2017

View PostGhici_Cine, on 09 iunie 2017 - 13:58, said:

Știi că a colaborat cu Puya și Cabron, nu?
Și e mai bun Cedry2k ca ăia menționați de tine din ce puncte de vedere? Al liricii? Da, poate.
E o comparație fără sens, oricum, fiindcă ăia fac chestii diferite. Dar deh, dacă asculți un anumit gen tre' să fii anti orice altceva. Nici nu știu de ce i-ai menționat în topicul ăsta.
Smiley e un artist foarte bun, btw, și Puya are calitățile lui, de asemenea.

@PorculPolitic, unde-i "Alchimia veninului"? Posted Image
Din zona comercialului imi plac doar Smiley si Andra.
Ce sa mai zici de Puya ca a revenit in La Familia.
Nu le am inca. Le voi lua pe rand.

Edited by PorculPolitic, 09 June 2017 - 14:00.


#21
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017

View PostGhici_Cine, on 09 iunie 2017 - 12:52, said:

mai existã doar prietenia dintre ei și channel-ul de YouTube.

Exact la asta ma refeream la faza cu ambientul.


View PostGhici_Cine, on 09 iunie 2017 - 12:52, said:

Dacã nu existau trupele Paraziții și Mafia membrii ei nu ar fi avut același succes în carierele lor solo, ei deja aveau un fanbase și de aia au avut succes și solo, fiindcã deja erau cunoscuți. Însã în cazul CTC, succesul a venit abia dupã ce au ales o carierã solo. Bine, erau cunoscuți și înainte dar erau underground.

Quote

Controlul Tehnic de Calitate is a Romanian hip hop band, founded by VD, Deliric 1, L Doc and DJ Paul. Although they WERE members of other different bands (Armada and E.L.I.T.A.), in 1999 they decided to start together a new project

Deci fanbase exista la comun si pentru "bajetii" respectivi. Acuma ca nu la un nivel atat de grande asta-i alta mancare de peste.

#22
PorculPolitic

PorculPolitic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.06.2017

View Postpetrenjel, on 09 iunie 2017 - 14:04, said:

Exact la asta ma refeream la faza cu ambientul.






Deci fanbase exista la comun si pentru "bajetii" respectivi. Acuma ca nu la un nivel atat de grande asta-i alta mancare de peste.
Ce nu inteleg eu este de ce dai citatul din engleza si nu din romana? Ca este si pagina in romana, din cate stiu eu, care ar trebui sa fie mai detaliata decat cea din engleza.

#23
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
^ Pai ia si compara-le: en si ro.

#24
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View Postpetrenjel, on 09 iunie 2017 - 14:04, said:

Deci fanbase exista la comun si pentru "bajetii" respectivi. Acuma ca nu la un nivel atat de grande asta-i alta mancare de peste.
Trebuia mai întâi să definim succesul. :))
Mă refeream la ieșirea lor din underground și deci la atingerea acelui punct în care pot trăi exclusiv din muzică.

#25
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
Dar nici acuma nu cred ca traiesc exclusiv din muzica. Cel putin din daily vlog-urile pe care le fac Del si Doc nu-mi dau seama sa fie milionari din drepturile de autor.

#26
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Puya doar in proiect La Familia e ceva in rest e dance pop.
Ailalti nici nu se numesc rapperi.
Ti-o spune unul care asculta rap din 1995.
Cedry2k, raku, Vikloth si Deliric astia au cele mai bune versuri din RAP.
Atitudine si imagine B.U.G. Mafia si Parazitii.
Sunt destui raperi buni in Romania, mai putin puya in proiect solo, okakapipi intreaga adunatura, cabron fara Codu' Penal si rapperii astia de ocazie watzupp, speak si ce mizerii mai sunt...

#27
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
La versuri (parere subiectiva), la ora actuala Macanache ii cam rupe pe toti. Omul e o enciclopedie de rime numai bune pentru rap. L-am remarcat inca din clipul ala faimos de pe canalul lui Buhnici.

#28
PorculPolitic

PorculPolitic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.06.2017
Cam deraiem de la subject Posted Image

#29
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017
N-ai cum sa nu deraiezi putin de la subiect pentru ca sunt multi rapperi bagati in subiectul topicului. Si cum multi au avut n colaborari, involuntar te lovesti de comparatii. Etaloane, clasificari, chestii trestii. Daca era dupa mine bagam si Atelierele de creatie p-acilea. Posted Image) Iarasi niste oameni care au scos beat-uri si flow-uri decente.

Edited by petrenjel, 09 June 2017 - 14:38.


#30
PorculPolitic

PorculPolitic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.06.2017
Apropo, a ascultat cineva pana acum prima piesa pe care apare Cedry2k inafara de mine?

#31
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View Postpetrenjel, on 09 iunie 2017 - 14:18, said:

Dar nici acuma nu cred ca traiesc exclusiv din muzica. Cel putin din daily vlog-urile pe care le fac Del si Doc nu-mi dau seama sa fie milionari din drepturile de autor.
Trăiesc din concerte, vânzări albume și tricouri. Sunt o grămadă de puști care au tricou cu PORC, de exemplu. Milionari nu sunt, asta-i clar, dar trăiesc făcând ceea ce le place.

View Postnotrust, on 09 iunie 2017 - 14:23, said:

Puya doar in proiect La Familia e ceva in rest e dance pop.
Ailalti nici nu se numesc rapperi.
Ti-o spune unul care asculta rap din 1995.
Cedry2k, raku, Vikloth si Deliric astia au cele mai bune versuri din RAP.
Atitudine si imagine B.U.G. Mafia si Parazitii.
Sunt destui raperi buni in Romania, mai putin puya in proiect solo, okakapipi intreaga adunatura, cabron fara Codu' Penal si rapperii astia de ocazie watzupp, speak si ce mizerii mai sunt...
Bre, nu te contrazic, dar am impresia că tu ești unul dintre aceia care se simt superiori fiindcă ascultă un anumit tip de muzică și resping automat ceea ce ascultă masele. Părerea mea.
Okapi fac treabă foarte bună, la calitate audio sunt peste toți de la noi. Nu cred ca există alții la noi care să investească atât într-o piesă, se simte că piesele lor nu sunt mixate și masterizate în dormitor.

View PostPorculPolitic, on 09 iunie 2017 - 14:44, said:

Apropo, a ascultat cineva pana acum prima piesa pe care apare Cedry2k inafara de mine?
E o piesă de prin '99 în colaborare cu o trupă. E nașpa.

Edited by Ghici_Cine, 09 June 2017 - 15:09.


#32
PorculPolitic

PorculPolitic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.06.2017

View PostGhici_Cine, on 09 iunie 2017 - 15:08, said:

Trăiesc din concerte, vânzări albume și tricouri. Sunt o grămadă de puști care au tricou cu PORC, de exemplu. Milionari nu sunt, asta-i clar, dar trăiesc făcând ceea ce le place.


Bre, nu te contrazic, dar am impresia că tu ești unul dintre aceia care se simt superiori fiindcă ascultă un anumit tip de muzică și resping automat ceea ce ascultă masele. Părerea mea.
Okapi fac treabă foarte bună, la calitate audio sunt peste toți de la noi. Nu cred ca există alții la noi care să investească atât într-o piesă, se simte că piesele lor nu sunt mixate și masterizate în dormitor.


E o piesă de prin '99 în colaborare cu o trupă. E nașpa.
Am si eu tricou PORC si pantaloni Posted Image Posted Image
Colaborarea poate fi naspa comparativ cu ce e acum, dar e interesant sa ii asculti
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N7tAucn1nsw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PorculPolitic, 09 June 2017 - 15:11.


#33
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009
@PorculPolitic, e interesantă totuși evoluția lui Cedry2k de atunci. Gen, 3 ani mai târziu a scos "Terapie de șoc", care după mine e cea mai complexă piesă scoasă de el dpdv liric.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jYoG4OnO3hE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
PorculPolitic

PorculPolitic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.06.2017

View PostGhici_Cine, on 09 iunie 2017 - 15:14, said:

@PorculPolitic, e interesantă totuși evoluția lui Cedry2k de atunci. Gen, 3 ani mai târziu a scos "Terapie de șoc", care după mine e cea mai complexă piesă scoasă de el dpdv liric.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jYoG4OnO3hE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu stiu daca neaparat cea mai complexa. Albumele "Alchimia Veninului" si "Poezie balistica" sunt adevarate constructii lirice.

#35
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostGhici_Cine, on 09 iunie 2017 - 15:08, said:

Okapi fac treabă foarte bună, la calitate audio sunt peste toți de la noi. Nu cred ca există alții la noi care să investească atât într-o piesă, se simte că piesele lor nu sunt mixate și masterizate în dormitor.
Inseamna ca B.U.G. Mafia isi piesele pe alta planeta....

#36
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009
Pe ei i-am omis, da, ai dreptate. Dar totuși, zicea Tataee că costul unei piese BUG ajunge la câteva mii de euro (chit că de producție se ocupă el și presupun că au propriul studio de înregistrări) și tinând cont de numărul celor care încă mai cumpără albume, un nou BUG Mafia e improbabil să iasă. Cred că ăsta ar fi motivul pentru care scot rar și deci, da, poate că am făcut bine că nu i-am menționat, chiar dacă n-a fost intenționat. :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate