Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prescriptie astigmatism

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
jaqatta

jaqatta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2007
Buna

Am primit urmatoarea prescriptie:
OD: SPH -0.75  CYL -2.50  Ax 165,
OS: SPH  -1.25  CYL: -1.50 Ax 14

Foaia scoasa de autorefractometru era in felul urmator
OD: SPH -0.75  CYL -2.75  Ax 164,
OS: SPH  -1.25  CYL: -2.00 Ax 14.

Mentionez ca perechea de ochelari avuta inainte avea:
OD SPH -0.75 CYL 1.25 Ax 170
OS SPH -1 CYL -1 Ax 15

Acum insa am perceptia de adancime modificata si simt ca ametesc. De asemenea percep formele dreptughiulare ca fiind usor trapeze cu baza mica in jos (oglinzi, geamuri, ecrane). Port ochelarii acestia de 15 zile. Am fost la medic din nou ca sa mi se spuna ca aceste perceptii sunt de natura psihogena si ca trebuie sa ma "autosugestionez" ca vad bine.
Sunt normale asemenea distorsiuni la dioptriile prescrise (nu de alta dar imi vine greu sa cred ca toti cei cu corectie cilindru 2.5 vad in felul asta cum a incercat dr sa imi explice)?

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu e normal.
Ori e gresita prescriptia, ori ochelarii.
In reteta trebuia sa ai si distanta intre pupile. Si aia e extrem de importanta.

Mergi inapoi la magazin/medic si cere remedierea problemei.
Vor incerca sa te abureasca cu "necesita adaptare" - insa ochelarii gresiti o sa-ti zapaceasca de tot ochii (si dureri de cap, ameteli, tot tacamul).
Asa au incercat si la mine(cu ani de zile in urma), insa n-am cedat, am facut presiuni, amenintari chiar pana ce mi-au refacut controlul medical si... ce sa vezi, medicul gresise.
Acum, la orice nou control/pereche de ochelari le spun inca de la inceput ca daca nu vad bine cand am pus ochelarii la ochi, o sa le refaca pana ce o sa fiu multumit.

Edited by florinel, 08 June 2017 - 22:00.


#3
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005
Daca montajul si lentilele sunt corecte, atunci NU. Dute la un control  in alta parte, cu prescriptia veche si cea noua la tine, spui problema care o ai. Nu stiu cum ai rezistat 15 zile asa.
Eu tot astigmatism am, cilindru si sfera, ambele cu plus. Am avut o experienta asemanatoare cand mi-am schimbat ochelarii anul trecut. Am fost la un oftalmolog bun, cica. Desteapta a scos sfera de +1 care o aveam la OS.
Ochelarii noi nu puteam sa ii port, imi oboseau ochii tare dupa aproximativ o ora de purtat. Prima data cand am patit asta la ochelari noi.
M-am intors la ea si a mai facut un control. Cica prescriptia era corecta, dar nu a fost capabila sa imi spuna din ce cauza imi rup ochii. Incerca sa ma prosteasca ca ar fi din cauza ramelor noi si ca lentilele au alte dimensiuni si forma fata de ochelarii vechi si nu m-am obisnuit.
Am cautat prescriptia care o aveam inainte si m-am dus la opticianul la care imi fac ochelarii de peste 15 ani. Ma trimis el la control in alta parte. Sfera a fost pusa la loc, valoare +0.75. Nu am mai avut nici o problema.
Distractia asta ma costat 500 lei, o pereche de lentile facute degeaba care stau printr-un sertar.

Edited by Berlin, 08 June 2017 - 22:23.


#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 jaqatta, on 08 iunie 2017 - 20:47, said:

Buna

Am primit urmatoarea prescriptie:
OD: SPH -0.75  CYL -2.50  Ax 165,
OS: SPH  -1.25  CYL: -1.50 Ax 14

Foaia scoasa de autorefractometru era in felul urmator
OD: SPH -0.75  CYL -2.75  Ax 164,
OS: SPH  -1.25  CYL: -2.00 Ax 14.

Mentionez ca perechea de ochelari avuta inainte avea:
OD SPH -0.75 CYL 1.25 Ax 170
OS SPH -1 CYL -1 Ax 15


Vezi ca e ceva in neregula cu ce ai primit acum pentru ca exista diferente majore intre OD CYL de la 1.25 la -2.75.
Cum adica te-ai dus de la +1.25 la -2.75 ?

Altfel, prescriptia pare ok. Sfatul meu e sa mergi la un alt medic sa vezi despre ce e vorba. "Vezi" ca aici nu merge cu autosugestia...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate