Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 

Facultatea de transporturi

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014
Care ar fi cel mai bun domeniu dintre cele 4 de la aceasta facultate?
-autovehicule rutiere
-Telecomenzi si electronică în transporturi
-Material rulant de cale ferată
-Transporturi, trafic si logistică
As vrea sa dau admitere la aceasta facultate...la cel mai bun domeniu..dar nu am idee care este din cele 4 ..

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
dar tu la care te pricepi si de care ai vreun habar macar?

#3
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014
Nu cred că te duci la facultate mai ales pe domeniu tehnic că ai habar..zic si eu.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
ba tocmai asta era ideea, ca facultatea sa o urmezi intr-un domeniu in care ai habar cu ce se mananca, nu te duci pe acolo ca la muzeu si iesi fara sa fi inteles ceva din tot ce ai auzit sau vazut pe acolo, mai ales intr-un domeniu tehnic, unde daca nu intelegi despre ce e vb si nu ai minime cunostinte despre, in maxim al 2-lea an deja te lasi de facultate. dar nu vb de cele platite sau spagile date ca sa treci anul. aia e alta treaba.

#5
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014
Ofera-mi te rog informatii despre fiecare domeniu,
Apropo,dacă termin domeniul electronica si telecomunicatii in transporturi..+ master 2 ani..sunt la acelasi nivel cu cei de la Electronica si Tehnologia informatiei ?

#6
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Eu unul vreau sa dau la Automobile Rutiere, din simplul fapt ca ma pasioneaza masinile. Ma rog, mai mult autobuzele, dar masinile si autovehiculele de mare tonaj in general.

Nu sunt acelasi lucru, nici macar in aceiasi galaxie.

#7
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014

 Al3xandru35, on 08 iunie 2017 - 20:48, said:

Eu unul vreau sa dau la Automobile Rutiere, din simplul fapt ca ma pasioneaza masinile. Ma rog, mai mult autobuzele, dar masinile si autovehiculele de mare tonaj in general.

Nu sunt acelasi lucru, nici macar in aceiasi galaxie.
si dai fizica sau geometrie?

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015
Toate-s misto
Dac-ar fi s-o iau de la inceput si m-as orienta catre inginerie mecanica as incepe cu metalurgia, apoi autovehicule rutiere sau aeronave, structura, sau material rulant

Sau

Biologie cu precadere microbiologie dupa care genetica, sau agricultura, daca as da cu flit ingineriei mecanice si IT-ului

#9
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Dau geometrie, si la bac dau fizica.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Parerea mea e a 4 solutie.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 livinstan, on 08 iunie 2017 - 20:38, said:

Nu cred că te duci la facultate mai ales pe domeniu tehnic că ai habar..zic si eu.
Atunci asteapta ca pofta sa-ti vina mancand.

 livinstan, on 08 iunie 2017 - 20:46, said:

Apropo,dacă termin domeniul electronica si telecomunicatii in transporturi..+ master 2 ani..sunt la acelasi nivel cu cei de la Electronica si Tehnologia informatiei ?
In mare da, domeniul de licenta e acelasi. Acum la transporturi faci pe langa generalitati si un specific sectorului pe cand ceilalti intra in ceva mai multe detalii si cu spectru mai larg.

 livinstan, on 08 iunie 2017 - 20:46, said:

Ofera-mi te rog informatii despre fiecare domeniu,
Are facultatea pe site cate un pliant pentru fiecare.

#12
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011

 livinstan, on 08 iunie 2017 - 20:46, said:

Apropo,dacă termin domeniul electronica si telecomunicatii in transporturi..+ master 2 ani..sunt la acelasi nivel cu cei de la Electronica si Tehnologia informatiei ?

In ce sens? Sunt profesori de la ETTI care predau si acolo dar materia e mai light. Ca si incadrare, sunteti tot ingineri.

#13
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

 livinstan, on 08 iunie 2017 - 20:30, said:

Care ar fi cel mai bun domeniu dintre cele 4 de la aceasta facultate?
-autovehicule rutiere
-Telecomenzi si electronică în transporturi
-Material rulant de cale ferată
-Transporturi, trafic si logistică
As vrea sa dau admitere la aceasta facultate...la cel mai bun domeniu..dar nu am idee care este din cele 4 ..

vezi si tu pe care l-a facut dragnea, iti mai tragi o formatie rock si te-ai scos!

de fapt, iti mai trebuie doua lucruri: mustata si dinti negri (pentru astia va trebui sa fumezi foarte mult la piranha!).

#14
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014
Ca si locuri de munca in timpul facultatii sau dupa facultate..se gasesc? Adică este o facultate care asigura niste locuri de munca cat de cat ok ? Normal,important este sa te duca capul,dar si oamenii sa fie interesati de tine.

 diahim, on 09 iunie 2017 - 06:33, said:

In ce sens? Sunt profesori de la ETTI care predau si acolo dar materia e mai light. Ca si incadrare, sunteti tot ingineri.
Mă refer dacă se presupune ca un angajator mai are nevoie de un angajat..iar varianta sunt eu care termin acest profil..si altul care termina electronica si telecomunicatii...are sau nu un avantaj el ?

Edited by livinstan, 09 June 2017 - 10:43.


#15
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Transporturi trafic si logistica dar depinde si cate limbi straine vorbesti.
De obicei conteaza experienta pe care o dobandesti in campul muncii probabil pt unii conteaza o diploma in plus.
In ce oras esti?

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 livinstan, on 09 iunie 2017 - 10:34, said:

Ca si locuri de munca in timpul facultatii sau dupa facultate..se gasesc?
Decat sa ma crezi pe mine mai bine da o tura prin site-urile cu joburi.

 livinstan, on 09 iunie 2017 - 10:34, said:

Mă refer dacă se presupune ca un angajator mai are nevoie de un angajat..iar varianta sunt eu care termin acest profil..si altul care termina electronica si telecomunicatii...are sau nu un avantaj el ?
Fa un exercitiu de imaginatie, invers, si vin eu la tine. Te doare de hartii sau de ce stiu? Problema nu e la angajator, ci la tine daca stii precum celalalt. Iar stiinta asta nu tine exclusiv de la facultate strict prin cursurile sale, aici e doar introducere, finalul il afli dupa carari lungi si dese la biblioteca, bibliogragfie, laborator etc.

Edited by neagu_laurentiu, 09 June 2017 - 11:10.


#17
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014

 Nytro84, on 09 iunie 2017 - 10:44, said:

Transporturi trafic si logistica dar depinde si cate limbi straine vorbesti.
De obicei conteaza experienta pe care o dobandesti in campul muncii probabil pt unii conteaza o diploma in plus.
In ce oras esti?
Locuiesc in ploiesti

#18
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 livinstan, on 09 iunie 2017 - 10:34, said:

Adică este o facultate care asigura niste locuri de munca cat de cat ok?

Facultatea nu iti asigura nimic, tu iti asiguri prin interes si cunostiintele pe care le ai. Eu am fost la master la sisteme avansate transporturi rutiere, dupa 4 luni mi-am retras dosaru la ce abureli erau pe acolo. Nici nu ma mir ca ies numa imbecili cu diploma. Absolut la fiecare materie la curs se dicta, in 2016 !!! Am intrebat pe prof daca va dicta in continuare tot cursu, si dupa ce am fost facut nesimtit pentru o asemenea intrebare a zis ca da, si m-am ridicat si am plecat de la curs ,am dat la revedere si gata.

Si e normal si pofta sa vina mancand,dar conteaza si la ce ai tu inclinatie cat de cat. Orasul mi se pare mai putin relevant, ca te poti reloca unde gasesti oportunitati, mai ales daca icna nu ai familie la momentul respectiv e chiar usor de mutat.

Mult succes in a lua o decizie buna pentru tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate