Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Miopie la 18 ani - Întrebări

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Bună seara!Mă numesc Robert, sunt vizitator al acestui site de mult timp și nu de curând am descoperit această arie a forumului încercând să găsesc postări care să mă poată lămuri într-o privință,dar din nefericire nu am găsit.Așa că m-am decis să adresez cunoscătorilor niște întrebări (aceste întrebări i le-am pus și medicului, dar m-au lăsat surprins răspunsurile) :
1)Miopia la bătrânețe se compensează cu hipermetropie? Adică voi scăpa de ea si voi avea dificultăți la aproape sau ambele?
2)Dioptria de -1 (OS) și -1,25 (OD) la ambii ochi fără astigmatism sau alte cele, miopie pură, la 18 ani este o valoare ok? Este ceva grav, alarmant?
3)Ce mi-ați putea recomanda pentru a-mi menține ochii sănătoși? Menționez că am redus statul la calculator și alte activități ce solicită aproapele...

PS: Port ochelari de la 15 ani, când am început cu -0,50

Edited by robytupa, 08 June 2017 - 18:36.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
1. asa spun cam toti doctorii. spre batranete vei avea o perioada in care vei vedea bine, fara ochelari, apoi o sa aluneci pe panta cealalta
2. nu suna ingrijorator

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
1 ambele
2 nu e grav
3 medic

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Focalizezi aproape . Ochii tai se adapteaza la functia pe care le-o dai . Din pacate va avansa. Cand se opreste  , dupa 25 de ani , te poti opera cu laser . The end .

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, eu la 13 ani aveam -9 si -10 dioptri. Asa ca la 1 si -1,25 mai bine nu iti bate capul..
De scazut o sa iti mai scada. Pe la 50 ani.
PS. La 13 ani m-am apucat de electronica. Asa ca nu -1 o sa te impiedice sa iti faci o cariera frumoasa.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Nu te mai intereseaza miopia la batranete. Ceea ce trebuia sa vezi ai vazut deja.

#7
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postrobytupa, on 08 iunie 2017 - 18:16, said:

1)Miopia la bătrânețe se compensează cu hipermetropie? Adică voi scăpa de ea si voi avea dificultăți la aproape sau ambele?

Nu vei scapa de miopie nici la batranete insa vei capata si prezbitizmul. Prezbitismul nu este un viciu de refractie (ca miopia si hipermetropia) ci un efect al imbatranirii lentilei ochiului. Pentru prezbitism se folosesc ochelari cu plus la fel ca la hipermetropie si de aici si confuzia ca la batranete miopia s-ar compensa. In principiu o sa ai doua perechi de ochelari una pentru aproape una pentru departare. Daca nu ai fi avut miopie atunci ai fi avut doar o pereche de ochelari (de aproape) la batranete. Totusi miopia in functie de dioptria la care se stabilizeaza te poate ajuta sa vezi de aproape fara ochelari astfel inca sa nu ajungi sa ai doua perechi la batranete.

View Postrobytupa, on 08 iunie 2017 - 18:16, said:

2)Dioptria de -1 (OS) și -1,25 (OD) la ambii ochi fără astigmatism sau alte cele, miopie pură, la 18 ani este o valoare ok? Este ceva grav, alarmant?

Nu exista valori Ok pentru miopie, indiferent de cat de mare e iti trebuiesc ochelari pentru ea. Poti spune ca este Ok pentru ca nu o sa trebuiasca sa porti ochelari cu lentile groase, desi au evoluat si astea si sunt acum si dioptrii mari cu lentile subtiri. Eu la ochiul drept am -0,75 sfera si -1,25 cilindru si lentila e foarte subtire.

Cei ce sufera de hipermetropie si nu au valori foarte mari in principiu nu au nevoie de ochelari in tinerete insa prezbitizmul o sa ii afecteze mai devreme. Ca idee cineva cu hipermetropie de +1 la varsta ta nu ar avea nevoie de ochelari. Eu la ochiul stang dupa operatia de corectie a dipotriilor am +0,5 sfera (hipermetropie) si +0,5 cillindru (astigmatism). Lentila din ochelar insa are numai +0,5 cilindru pentru ca hipermetropia de +0,5 e prea mica pentru a fi necesara corectia.

View Postrobytupa, on 08 iunie 2017 - 18:16, said:

3)Ce mi-ați putea recomanda pentru a-mi menține ochii sănătoși? Menționez că am redus statul la calculator și alte activități ce solicită aproapele...

Miopia in principiu nu iti afecteaza vederea de aproape din contra miopul vede de aproape mai bine decat cel fara vicii de refractie. Unii insa spun ca folosirea pe timp indelungat a vederii de aproape poate face miopia sa creasca. Eu nu as face nimic in afara de ce recomanda medicul.

Cei ce se plang de regula de probleme cu ochii cand folosesc vederea de aproape pe timp indelungat sunt hipermetropii.

Edited by e2k, 09 June 2017 - 01:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate