Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cum stiu companiile farmaceutice cine a recomandat un produs?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postandreim77, on 08 iunie 2017 - 18:13, said:

ca io am mii de anii de facultate si rezidentiat si mii de titluri si congrese in cv. ce stii tu?
Tu nu prea ai ore de limba romana. Desi la teorii ale conspiratiei esti bun.

View PostBlackGuy, on 08 iunie 2017 - 19:00, said:

De exemplu, la farmacii multe sunt datile in care farmacistii recomanda "un produs alternativ, care este mai bun" sau "il avem doar pe asta momentan".
Ultima data cand am fost la o farmacie, o farmacista tanara si draguta mi-a recomandat altceva decat voiam eu. Produs cu acelasi efect, fabricat de alta companie, care costa cam jumatate decat cel de care am intrebat eu.
O trec la integri? Posted Image

Edited by baliosss, 08 June 2017 - 20:01.


#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu ma duc la farmacie, cer un antibiotic anume, imi confirma ca are, dar femeia (farmacista comunista) spune ca nu imi da din ala, imi da ea Nurofen ca e mai bun Posted Image
Ii spun ca eu vreau antibioticul ala ca stiu ca ala ma rezolva rapid, ea nu, ca Nurofen... ii spun ca ala e Ibuprofen la pret de fraier (3x) si nu vreau din ala ca oricum e apa de ploaie pentru mine... tace... si am plecat daca nu vrea sa faca vanzare. Posted Image
Ma duc alaturi, o tanara de treaba, ma serveste cu zambetul pe buze... m-o fi placut fata Posted Image

Apropo, cred ca sunt mai multe farmacii decat marketuri, ai spune ca se mananca pastile, nu mancare :D

Edited by samebo, 08 June 2017 - 20:09.


#21
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postsamebo, on 08 iunie 2017 - 20:06, said:

Eu ma duc la farmacie, cer un antibiotic anume, femeia (farmacista comunista) spune ca nu imi da din ala, imi da ea Nurofen ca e mai bun Posted Image
Ii spun ca eu vreau antibioticul ala ca stiu ca ala ma rezolva rapid, ea nu, ca Nurofen... ii spun ca ala e Ibuprofen la pret de fraier (3x) si nu vreau din ala ca oricum e apa de ploaie pentru mine... tace... si am plecat daca nu vrea sa faca vanzare. Posted Image
Ma duc alaturi, o tanara de treaba, ma serveste cu zambetul pe buze... m-o fi placut fata Posted Image

Esti un cuceritor.
De luatul antibioticelor ca pe bobo, nu stiu ce sa zic. Poate ar trebui sa intelegi si teoria din spate.

#22
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu iau ca pe bomboane, iau foarte rar. Sunt anti medicamente de felul meu, adica nu le bag decat cand e strict necesar si doar anumite, care stiu ca au efect la mine.
In ultimii 3 ani cred ca nu am varat mai mult de 20 pastile in mine Posted Image

Cat despre luatul ca pe bomboane, am observat ca femeile si batranii (sau mai exact categoria 55+) au acest obicei din baza statistica din jurul meu... si apoi se vaita ca e viata grea si medicamentele scumpe, pensia mica, etc... daca sunt idioti si baga in ei ca pe bomboane desi nu au nevoie...

Edited by samebo, 08 June 2017 - 20:22.


#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pe ultima reteta nu am vazut sa fie scris vreun medicament, ci substanta activa.

Edited by don_dannielo, 08 June 2017 - 20:26.


#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Pe cele trecute prin CNAS (alea A5 cu cod QR) nu pot trece decat substante, spaga de la companii o incaseaza farmacistii, care iti baga pe gat ce vor ei.
La cele netrecute prin CNAS, fituicile alea cu reclame pe ele, la medicamente, farmacii, etc scriu ce brand vor, adica direct cine a platit spaga de recomandare :D

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBlackGuy, on 08 iunie 2017 - 17:22, said:

Am vazut diferite biletele cu stampile pe ele de la medici ceea ce m-a facut sa ma gandesc ca ei primesc un procent din medicamentul recomandat. Cum merge treaba asta cand cineva merge la farmacie cu acel biletel?
Simplu, acel biletel este transmis mai departe de la farmacie la furnizorul de medicamente.

View Postandreim77, on 08 iunie 2017 - 17:46, said:

nu e doar atat, la cabinetele medicale sunt reclame la medicamente si suplimente, am vazut postere pe pereti cu reclama la nestle de ex. (de la care nu cumpar nici un produs, asa ca fapt divers).
Mda.. nu cumperi nici un produs de la nestle si cumperi de la concurenta lor ceva similar.. tot de la un gigant global in domeniu, si ce ai rezolvat?

#26
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Putin in afara subiectului: va doresc sanatate, baieti. Cam iei ce-ti spune dom' doctor, pana te prinzi si un pic dupa aia.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDigynykraf, on 08 iunie 2017 - 18:10, said:

Nu e imoral. HA!

Medicul nu e blogar sa iti recomande furtune spiralate la suprapret.
Si tu sa poti decide. Imi trebuie, nu imi trebuie.

Medicul iti zice: Ia asta ca te faci bine. A nu te-ai facut. Greseala mea. 10% comision.
Dar asta. Iar nu? Eh inca 10%.

Asta sigur, sigur.
L-ai luat? Tot nu? Eh asta e n-am ce-ti face, eu mi-am luat comisionul.


Neeext!!



----------------------

Ma rog, nu asta era intrebarea lui. Ci cum functioneaza efectiv, sistemul de referer. Caci sunt mai multe lanturi de farmacii. Participa toate la acest sistem?
Iar raspunsul cred ca il poate da un farmacist.

Daca introduce codul de pe parafa cand vinde medicamentele, si datele sunt trimise centralizat. Cam aia e.
Nu participa chiar toate farmaciile la sistem, de aia vedem cum unele din ele (independente) falimenteaza dupa un timp- era la noi cynara.

View Postadisz, on 08 iunie 2017 - 18:14, said:


Iar medicul face tot ceea ce tine de el ca sa tina pacientul in viata cat mai mult,dar dependent (pe viata daca se poate) de acele otravuri blestemate numite cateodata si medicamente.N-are nici un interes,nici moral nici material sa-l vindece
Suplimentul alimentar nu e tot medicament. Nu poti sa bagi in aceiasi oala un antibiotic cu niste vitamine.


#28
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

View Postbaliosss, on 08 iunie 2017 - 19:59, said:


Tu nu prea ai ore de limba romana. Desi la teorii ale conspiratiei esti bun.


Ultima data cand am fost la o farmacie, o farmacista tanara si draguta mi-a recomandat altceva decat voiam eu. Produs cu acelasi efect, fabricat de alta companie, care costa cam jumatate decat cel de care am intrebat eu.
O trec la integri? Posted Image
Te bat la ce subiect de limba romana vrei tu. Si la logica pt ca daca gandeai inainte sa scrii, realizai ca e o greseala "de tipar". Zic io! Vezi dictionarul despre 'io'.
In alta ordine de idei, tot apeland la logica, mergi la un cabinet si vezi mare reclama la cutare produs. Ce deduci, ei...un medic deosebit, ajuta niste saraci sa vanda si ei ceva. Corect!
Am si alt exemplu, am cerut la help net un strugurel, mi-a recomandat ceva de 40 ron. Mai calc pe la ei?

Edited by andreim77, 08 June 2017 - 22:33.


#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Smecheria sta in principiu activ.caz aleatoriu-aspirina Bayer vs.aspirina romaneasca.Ce draq e diferit.Sant o carca de produse farma la care le scad licentele  la marii producatori-giganti.Pe ultima suta de metri fac un congres la care-s invitati tataicii,se dau target-uri,-atinse bonus,vacante etc.Sant cure medicamentoase ce vindeca si Ebola,Sida da nu se vrea.Marea parte a muritorilor nu-si-o permit.Mai stiti cazu cu asistenta pro-bono de sa intors din Africa in Uk cu ebola si nu a declarat.Dupa zile,o descopera la urgente,statea rau,au vindecato.Parerea mea e  ca primele trei combo-uri mondiale is in ordinea asta    farma,arme,droguri)care pot fi conectate le prima ca sant si sintetice).Da-I asa mult de scris pe tema ca trec si eu la hapuri.

Referitor la intreabarea ta -vezi target-urile si cine pleaca in "congrese"+bonus-uri.Iti recomand sa vorbesti cu un simplu agent vanzari farma.

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,905
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttfmercedez, on 08 iunie 2017 - 21:27, said:

Suplimentul alimentar nu e tot medicament. Nu poti sa bagi in aceiasi oala un antibiotic cu niste vitamine.

Eu nu m-am referit in comentariul meu la suplimentele alimentare,topicul fiind despre medicamente.
Dar daca tot ai amintit despre suplimente,eu consider ca pot sa le bag in aceeasi oala pentru ca tehnologia de fabricatie a lor,a medicamentelor si a suplimentelor,este identica,adica o gramada de chimicale inghesuite intr-o capsula/pastila/etc.,cu diferite denumiri care sa gadile perfect urechea clientului.Pentru ca intr-adevar,noi nu mai suntem pacienti,am devenit clienti,asa cum s-a sugerat mai sus.

#31
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
http://adevarul.ro/l...7026/index.html

http://evz.ro/de-ce-...lasi-efect.html

In completare, amintesc despre celebrul polidin, 100% romanesc, bun, ieftin si...disparut.

#32
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Exact ce spuneam mai sus cu ibuprofenul si nurofenul si pretul 3X, ca trebuie umflat bugetul de marketing si spagi.

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSirius_B, on 08 iunie 2017 - 17:37, said:

Medicul e abordat de un reprezentant medical care ii ofera sa prescrie medicamentul X.
Daca medicul accepta, pacientul se duce cu reteta electronica la farmacie si acolo e bagat intr-o baza de date, dupa ce i se da substanta
La sfarsitul lunii compania farmaceutica primeste baza de date si vede cate medicamente X a prescris medicul.
Cand lucram eu in sistem, pur si simplu se dadeau niste bani in plic doctorilor si li se spunea "de azi prescrieti medicamentul X"... pana cand nu se mai importa si se trecea la altul, contra altei sume modice.
Sume modice, dar constante.

#34
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
am observat mai multe aspecte
ex
unul in care medicul recomanda direct un anume medicament
altul in care medicul recomanda substanta activa, ramanand la latitudinea farmacistului sa ofere un medicament anume care sa contina acea substanta activa
altul in care, desi medicul a recomandat un anume medicamenmt, farmacistul sa ofere un alt medicament, motivand prezenta aceleiasi substante active

asta ma duce cu gandul la un joc dublu al companiilor farmaceutice

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostFlat, on 08 iunie 2017 - 17:55, said:

sistem de referer, medicul primeste o suma per pacient.
nu e nimic ilegal sau imoral
de fapt este cit se poate de ilegal si de imoral!

View Postandreim77, on 08 iunie 2017 - 18:13, said:

pai doar n-o sa-ti spuna: odihneste-te, fa sport, mananca sanatos, etc. ia pilula clien...pardon, pacientule! ca io am mii de anii de facultate si rezidentiat si mii de titluri si congrese in cv. ce stii tu?
Ba da, exact asta spun medicii!

View Postadisz, on 08 iunie 2017 - 18:14, said:


Iar medicul face tot ceea ce tine de el ca sa tina pacientul in viata cat mai mult,dar dependent (pe viata daca se poate) de acele otravuri blestemate numite cateodata si medicamente.N-are nici un interes,nici moral nici material sa-l vindece
Draga, au si medicii destule pacate, dar ce spui tu aici e ceva asa din putul gandirii!

View Postsamebo, on 08 iunie 2017 - 20:10, said:

Eu ma duc la farmacie, cer un antibiotic anume, imi confirma ca are, dar femeia (farmacista comunista) spune ca nu imi da din ala, imi da ea Nurofen ca e mai bun Posted Image
Ii spun ca eu vreau antibioticul ala ca stiu ca ala ma rezolva rapid, ea nu, ca Nurofen... ii spun ca ala e Ibuprofen la pret de fraier (3x) si nu vreau din ala ca oricum e apa de ploaie pentru mine... tace... si am plecat daca nu vrea sa faca vanzare. Posted Image
Ma duc alaturi, o tanara de treaba, ma serveste cu zambetul pe buze... m-o fi placut fata Posted Image

Apropo, cred ca sunt mai multe farmacii decat marketuri, ai spune ca se mananca pastile, nu mancare Posted Image
Le ai! Ibuprofenul este antibiotic???

View Postdon_dannielo, on 08 iunie 2017 - 20:26, said:

Pe ultima reteta nu am vazut sa fie scris vreun medicament, ci substanta activa.
Asa se face de mult, de decenii chiar putem zice, dar daca pe ordinul de zi este sa se abereze despre medici, asta se face!

pe de alta parte, la o reteta decontata, de obicei se mai adauga inca una cu diverse suplimente alimentare care sint scrise cu denumirea exacta si de unde se scoate banu!

Dar la medicamentele adevarate, pe retetele decontate de stat se trece numai substanta activa!

#36
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Posttytysor, on 10 iunie 2017 - 14:01, said:

Le ai! Ibuprofenul este antibiotic???
Nu e, eu ce spuneam, eu am cerut un antibiotic anume si ea imi oferea Nurofen, "ca e mai bun" (pentru buzunarul ei), cand el nu e decat un Ibuprofen la pret triplu ca sa include spagile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate