Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

probleme la pc. ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
va salut, am un pc. ceva mai vechi este un : Fujitsu Esprimo E7935 E-Star4 si placa de baza : D2828 , de citeva saptamani dupa 1 ora de functionare incepe sa lucreze foarte greoi, se misca foarte greu ca si cum ar avea memorie foarte slaba desi am 3GB de memorie. Am cautat pe Task Manager la performante si am vazut ca procesorul este folosit 100% si memoria 20% atunci cand se misca foarte greu , va rog citeva sfaturi despre ce se intimpla si ce se poate face sa mearga bine ?, stima

#2
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Dezactiveaza Windows Update.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@iongiurca, computerul Fujitsu Esprimo E7935 E-Star4 e atat de vechi ca eu cred ca s-a stricat ceva in el !
Dar daca nu e un defect fizic la o componenta, cum ar fi

Quote

Hdd-ul;
memoria Ram;
placa de baza;
sursa...

atunci poate fi de la windows ! adica este virusat.
Fa o scanare a PC-ului cu antivirus sa vezi daca e sau nu de la virusi.
Apoi scaneaza cu MemTest86 fiecare memorie Ram in parte.
Dupa care testeaza si Hdd-ul cu HD Tune sa vezi daca este OK !

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,874
  • Înscris: 10.02.2011
Daca mai ai inca un HDD fa o instalare pe curat si vezi cum se misca. Cu temperatura la procesor cum stai ? chit ca asta n-ar trebui sa afecteze prea mult performanta sistemului. Problema nu poate fi decit de la ce ai tu pe hard sau hardul in sine, ori ai virusi sau cateva programe instalate aiurea care dupa un timp iti blocheaza tot calculatorul ori hardu are baduri si ar trebui scanat. Sau schimbat.

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009



View Postiongiurca, on 08 iunie 2017 - 16:50, said:

am vazut ca procesorul este folosit 100% si memoria 20% atunci cand se misca foarte greu
Și care proces anume ocupa 100%

View Postcsgabe, on 08 iunie 2017 - 16:57, said:

Dezactiveaza Windows Update.
Asta e cea mi probabila cauza


#6
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
am dezactivat win. update si situatia este : CPU usage 100% si memory 27%, iar la procese cele care incarca procesorul mult sunt 7 identice numite : csrss.exe care nu stiu ce reprezinta si oscileaza continu intre 10 - 18 fata de celelalte procese care oscileaza intre 0 - 2 iar capacitatea de memorie ocupata este la fiecare cam 275K, sunt 2 procese :  firefox.exe care ocupa 125.000K, ce parere aveti ?

#7
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Incearca Linux:
https://ubuntubudgie.org

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Dacă te descurci cu engleza, Uite aici exact problema ta și soluțiile : https://appuals.com/...e-by-csrss-exe/

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Curata sistemul de praf. Daca nu te pricepi mergi la un service si solicita o curatare de praf si o repastare cu pasta termoconductoare.
Instaleaza CCleaner si fa putina ordine in sistem.
Poti de asemenea dezinstala tot ce nu e utilizat, soft uri vechi cu Revo Uninstaller.
Instaleaza Malwarebytes Anti Malware. Scaneaza cu el pentru probleme.
Vezi ce antivirus ai. Se poate ca si un antivirus sa manance resurse aiurea. Incearca Avast setat doar pe File Shield si Browser Protection - in timpul instalarii alegi Custom Install si selectezi Minimal.
Daca e activ Windows Defender inchide-l.
Incearca si o defragmentare a sistemului. Eu personal folosesc Auslogics Disk Defrag Screen Saver. Pardon, foloseam, ca acum am SSD.

Posteaza rezultatele.

#10
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
cind vreau sa intru pe acest link https://appuals.com/...timpla ?, stima

scuze nu a incarcat tot mesajul, vroiam sa spun ca daca intru pe link se restartaeaza pc. -ul dar si daca incerc sa caut pe google ce inseamna fie csrss.exe sau svchost.exe , fie pe cautare pe buton de start scriu csrss.exe si dau cautare fisere sau foldere la fel face se restarteaza pc.ul , de ce ?, si ce se intimpla ?

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Cred ca e timpul de o formatare. Suna a virus.

#12
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
am observat ca atunci cind merge greu, procesorul este incarcat 100% si procesele care consuma mult sunt csrss.exe intre 50-80% , ce este acest proces ?, daca-l inchid revine pe consum normal 10-20% si totul este ok.!

sa va mai spun ca daca-l inchid nu se intimpla nimic !

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Fa-ti backup la datele importante si formateaza discul sistem apoi reinstaleaza windows-ul, pe curat. Cel mai probabil ai luat un virus/malware (lucrul asta scria si in linkul cu pricina).
Mai scrie acolo ca se poate sa fie de la unser profile care are niste fisiere busite. Asta poti testa usor insa: creezi un user nou (cu privilegii de admin) si te loghezi cu el  .. daca totul e normal inseamna ca e de la faza cu fisierele corupte si se repara prin stergerea contului defect (nu inainte de a face backup la My documents si ce mai ai pe acolo).

Edited by ro_explorer, 09 June 2017 - 13:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate