Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Asigurare medicala elev

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013
Imi cer scuze daca am postat in sectiunea gresita, chiar nu stiu cu siguranta unde s-ar incadra acest topic.Daca am facut-o gresit, v-as fi recunoscator daca mi-ati putea indica sectiunea corespunzatoare.


Daca eu am facut buletinul de 18 ani la intr-o localitate si acesta inca nu a venit, mi s-a spus ca inca nu a sosit de la Buzau, pot sa-l ridic eu peronal de la Buzau(daca da, de la DJEP ar trebui)? As avea nevoie de el pentru a obtine adeverinta de asigurat medical, ca elev, pentru a merge maine la doctor. Chiar nu mai pot astepta pana sa soseasca noul buletin.Am mana in ghips de 3 saptamani, este pana la biceps, ar fi trebui sa schimb ghipsul ieri, sa mi-l puna pana in cot, si chiar a devenit insuportabil asa cum e acum, pe langa faptul ca si miroase. Stiu ca am nevoie de adeverinta de elev si copie dupa act de identitate. Daca nu pot face rost de buletin, pot utiliza si certificatul de nastere pentru obtinerea acelei adeverinte de asigurat?
(Astazi a plouat si m a cam udat pe ghiozdan,aveam adeverinta de elev acolo si s a umezit, s a sters de pe ea doar Nr. si data pentru ca erau scrise cu pixul. Toate celelalte lucruri se vad bine, are ceva?)
Daca nu pot rezolva nimic asa, cat m-ar costa sa-mi schimb ghipsul cu bani? As plati si consultatia pe langa ghips?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
oricine poate verifica daca este asigurat sau nu.
de ce n-ar putea medicul sa verifice si el acest lucru ?
de ce oare mai este nevoie sa umble oamenii bolnavi pe drumuri pentru o amarata de hartie, care certifica acelasi lucru ca informatia din baza de date, cand suntem in epoca internetului si avem viteza de net mai buna decat cea din America ?

http://www.cnas.ro/p...e-asigurat.html

#3
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013

View Postcorinadaniela, on 08 iunie 2017 - 16:09, said:

oricine poate verifica daca este asigurat sau nu.
de ce n-ar putea medicul sa verifice si el acest lucru ?
de ce oare mai este nevoie sa umble oamenii bolnavi pe drumuri pentru o amarata de hartie, care certifica acelasi lucru ca informatia din baza de date, cand suntem in epoca internetului si avem viteza de net mai buna decat cea din America ?

http://www.cnas.ro/p...e-asigurat.html

Am bagat cnpul de pe certificat si pe site zice ca sunt asigurat, dar am fost ieri la doctor si la ei in sistem figuram neasigurat. Probabil nu s-a actualizat pe site la ei

#4
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Nu te lua dupa acel site, fiindca informatiile legate de asigurarea ta nu corespund cu informatiile din aplicatia medicilor. Si eu apaream ca fiind asigurat acolo, insa la medicul de familie apaream ca neasigurat, fiind necesara adeverinta. E o varza totala.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Probabil figurezi la medic ca neasigurat pentru ca ai implinit 18 ani. Ai putea solicita si cardul de sanatate, daca tot ajungi la casa de asigurari pentru adeverinta.

#6
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013
Pana la urma am rezolvat. Am umblat 2 ore, dar am reusit sa obtin adeverinta de asigurat cu copie certificat de nastere, carnetul vizat si adeverinta aia de elev

#7
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postcorinadaniela, on 08 iunie 2017 - 17:49, said:

Probabil figurezi la medic ca neasigurat pentru ca ai implinit 18 ani.
Tocmai asta e problema pe care ti-o semnalam. Degeaba i-ai dat acel link pentru verificarea calitatii de asigurat, fiindca informatiile de acolo sunt irelevante. Conteaza doar ce apare in aplicatia furnizorilor de servicii. Cam asa de bun este sistemul informatic al Casei de asigurari de sanatate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate