Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Spam SMS - cum il oprim si cum ii pedepsim?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
alinvel

alinvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.06.2011
Salut,
Am inceput sa primesc sms-uri tip spam de la diverse firme (vanzari camioane, reparatii IT, umplere tonnere etc.).
Cum i-am putea pedepsi? la e-mail te poti dezabona si gata (de cele mai multe ori functioneaza) dar la telefon trebuie sa-i suni sau sa intri pe nu stiu ce site.
Consider ca aceasta metoda de promovare este mult prea intrusiva si nu ar trebui sa o practice nimeni!

Ne putem uni cumva sau exista vreun serviciu prin care sa-i blocam sau sa le trimitem si noi spam pe telefoanele lor? (mentionez ca ultima varianta ma incanta)

Astept cu interes sugestii

#2
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
instalează Truecaller.

#3
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Gasesti aplicatii antispam cautand "SMS Spam" in market-ul telefonului (n-ai spus daca e android sau apple). Te uiti ce review-uri are si daca ti se pare bun, il instalezi. Configurezi sa nu primesti SMS-uri decat de la persoanele din agenda. Daca aplicatia te nemultumeste, cauti alta. Preferabil nu instala mai mult de una odata.

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postalinvel, on 08 iunie 2017 - 11:44, said:

Salut,
Am inceput sa primesc sms-uri tip spam de la diverse firme (vanzari camioane, reparatii IT, umplere tonnere etc.).
Cum i-am putea pedepsi? la e-mail te poti dezabona si gata (de cele mai multe ori functioneaza) dar la telefon trebuie sa-i suni sau sa intri pe nu stiu ce site.
Consider ca aceasta metoda de promovare este mult prea intrusiva si nu ar trebui sa o practice nimeni!

Ne putem uni cumva sau exista vreun serviciu prin care sa-i blocam sau sa le trimitem si noi spam pe telefoanele lor? (mentionez ca ultima varianta ma incanta)

Astept cu interes sugestii
Cum ziceau si colegii de mai sus, instaleaza aplicatii ca sa limitezi spamul. Asa am facut si eu.

Eu sunt unul din aia care trimite. In principiu catre niste baze de abonati care au acceptat sa primeasca informari, ma rog unii nu prea au stiut ei ce accepta Posted Image Nu trimit foarte multe ultima data am avut o campanie catre 14.000 de numere - foarte eficienta metoda ca sa o spunem drept. Cel mai misto sunt campaniile tintite pe anumite zone gen cand ajungi la metrou primesti cutare sms, in mallul cutare, etc.

PS: Altfel este si asta un spam ordinar.

Edited by dreaQ, 08 June 2017 - 12:19.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Blochezi numarul din telefon. Nu iti trebuie nicio aplicatie. Doar un telefon smart.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Alta data nu mai dai numarul de telefon pe net si nu te mai spameaza nimeni.

#7
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca taceai filosof ramaneai. Posted Image

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View PostdreaQ, on 08 iunie 2017 - 12:19, said:

Cum ziceau si colegii de mai sus, instaleaza aplicatii ca sa limitezi spamul. Asa am facut si eu.

Eu sunt unul din aia care trimite. In principiu catre niste baze de abonati care au acceptat sa primeasca informari, ma rog unii nu prea au stiut ei ce accepta Posted Image Nu trimit foarte multe ultima data am avut o campanie catre 14.000 de numere - foarte eficienta metoda ca sa o spunem drept. Cel mai misto sunt campaniile tintite pe anumite zone gen cand ajungi la metrou primesti cutare sms, in mallul cutare, etc.

PS: Altfel este si asta un spam ordinar.

Si mereu cand ajungi acasa gasesti frigiderul plin, nu :lol:?

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postbluke424, on 08 iunie 2017 - 11:45, said:

instalează Truecaller.
doar ca aplicatia aia, la fel ca si restul de genul asta, syncme samd iti ciordesc toata agenda, ii face upload pe serverele lor
daca tu ai in acenda un nr "GinaCurdeFier" le va aparea acel numar tuturor celor care sunt sunati de Gina, dar nu o au in agenda.

View Postdorin_2k, on 08 iunie 2017 - 12:27, said:

Blochezi numarul din telefon. Nu iti trebuie nicio aplicatie. Doar un telefon smart.
nu ajuta, primesc si eu spam-uri si se schimba la fiecare mesaj numarul

Edited by gumball3000, 08 June 2017 - 13:09.


#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Postgumball3000, on 08 iunie 2017 - 13:07, said:

doar ca aplicatia aia, la fel ca si restul de genul asta, syncme samd iti ciordesc toata agenda, ii face upload pe serverele lor
daca tu ai in acenda un nr "GinaCurdeFier" le va aparea acel numar tuturor celor care sunt sunati de Gina, dar nu o au in agenda.


Si ce e rau in asta :lol:? Cel putin stii cine e si ce poate :D.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Depinde de care parte a curului de fier esti.
Ca iti spun eu, daca te are cineva in agenda sub numele "ProstulSatului" sunt convins ca nu ti-ar placea sa-i ciordeasca aplicatiile alea agenda si sa-ti dezvaluie identitatea fara acordul tau.

#12
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postgumball3000, on 08 iunie 2017 - 14:01, said:

Depinde de care parte a curului de fier esti.
Ca iti spun eu, daca te are cineva in agenda sub numele "ProstulSatului" sunt convins ca nu ti-ar placea sa-i ciordeasca aplicatiile alea agenda si sa-ti dezvaluie identitatea fara acordul tau.
:lol:

Edited by androholic, 08 June 2017 - 15:15.


#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View PostSerafim606, on 08 iunie 2017 - 12:48, said:


Si mereu cand ajungi acasa gasesti frigiderul plin, nu :lol:?
Cred că-i cad p... pe jos când deschide usita congelatorului. Din alea proaspete :)

On. Poti bloca numerele de pe care primesti direct din optiuni. Problema e că ăstia le schimbă constant. Eu de exemplu am niste anunturi imobiliare de vânzare si primesc mereu spam de pe diverse numere să-mi pun terenurile la ei pe site. Am blocat vreo 5 numere, dar primesc mereu si mereu de pe altele acelasi mesaj.

Edited by caiuscorneliu, 08 June 2017 - 15:11.


#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postgumball3000, on 08 iunie 2017 - 14:01, said:

Ca iti spun eu, daca te are cineva in agenda sub numele "ProstulSatului" sunt convins ca nu ti-ar placea sa-i ciordeasca aplicatiile alea agenda si sa-ti dezvaluie identitatea fara acordul tau.
Nu-i dai permisiunea lui TrueCaller sa citeasca agenda -> problem solved.

View Postcaiuscorneliu, on 08 iunie 2017 - 15:08, said:

On. Poti bloca numerele de pe care primesti direct din optiuni. Problema e că ăstia le schimbă constant. Eu de exemplu am niste anunturi imobiliare de vânzare si primesc mereu spam de pe diverse numere să-mi pun terenurile la ei pe site. Am blocat vreo 5 numere, dar primesc mereu si mereu de pe altele acelasi mesaj.
Truecaller asta de a fost recomandat mai inainte are si o functie de spamlist din cloud, adica iti blocheaza si ce au blocat altii.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgumball3000, on 08 iunie 2017 - 13:07, said:


nu ajuta, primesc si eu spam-uri si se schimba la fiecare mesaj numarul
Atunci blochezi tot ce nu ai in agenda.

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nustiu cat o fi de viabila si varianta asta, de exemplu am incercat acum sa adaug in agenda expeditorii care in loc de numar de telefon au un text (firmele, bancile) si nu ma lasa ca sa-i adaug, ar insemna sa nu mai pot primi mesaje de la ei.

#17
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostdreaQ, on 08 iunie 2017 - 12:19, said:

Cel mai misto sunt campaniile tintite pe anumite zone gen cand ajungi la metrou primesti cutare sms, in mallul cutare, etc.

Unde gasesti servicii de targetare la nivelul acesta?
Direct la operatorul de telefonie? Posted Image

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
La mine a mers sa pun in agenda INFO CREDIT si BCR. Pe WP 10.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate