Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

sunt romanii atat de religiosi sau...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

View Postclaudiu1, on 08 iunie 2017 - 10:51, said:

Este o statistica facuta superficial. La ultimul recensamant am fost intrebat de recenzor ce sa bifeze la rubrica religie si am raspuns ca fara. Persoana care facea chestionarul m-a intrebat daca sunt botezat ortodox si am raspuns ca probabil da, eram prea mic sa realizez ce si cum. Asa ca a tras conculzia (si bifa) ca sunt ortodox.

De acord.
Cand esti intrebat intr-un mod sec asa.. Cetatenie, Sex, Religie si ai de bifat intre Ortoxod, catolic, altele.. ce alegi? Lumea alege ortodox ca asa au fost botezati. Sau catolic, dar tot credincios/religios inseamna si asta.
Un sondaj cinstit ar da procentul de credinciosi/religiosi cu mult mai mic. In plus mai sunt nuante. Unii sunt credinciosi dar nu religiosi. Or fi si religiosi dar necredinciosi, dracu stie!

#20
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Statisticile sunt complet gresite. Uitati-va pe sp, sunt numai atei si cativa credinciosi. Asta nu va spune nimic?

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postclaudiu1, on 08 iunie 2017 - 10:51, said:

Am un coleg de munca la un nivel mai de jos in schema, care respecta toate posturile si sarbatorile religioase, se spovedeste si merge la biserica in fiecare duminica.
Chestiile alea ce le face el n-au nicio treaba cu cele 10 porunci, ci sunt niste simple superstitii, cum zicea mai sus un coleg.

#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si hotul cand pleaca la furat zice un "Doamne ajuta!"

#23
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View PostdaniMMM, on 08 iunie 2017 - 11:29, said:

Si hotul cand pleaca la furat zice un "Doamne ajuta!"

Eu nu cred in nimic, si cand ma duc la agatat, zic "doamne ajuta sa o fwt bine,sa nu puta tipa sa nu fie paroasa" deci...sunt credincios? :))

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalexandrualexww2, on 08 iunie 2017 - 11:41, said:

Eu nu cred in nimic, si cand ma duc la agatat, zic "doamne ajuta sa o fwt bine,sa nu puta tipa sa nu fie paroasa" deci...sunt credincios? Posted Image)
Nu, doar superstitios, cum ziceam....

#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postgumball3000, on 08 iunie 2017 - 11:03, said:

CUm puteti sa discutati pe baza unui subiect asa ca in piata, fara sursa, fara articol, fara nimic?
Sursa: http://rationalwiki....gion_by_country dar se poate cauta si dupa 'poor countries religious'

Dupa unii, religia e un refugiu al cetatenilor atunci cand statul esueaza in a asigura cele necesare cetatenilor. Un montaj aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-4V3HR696k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postmenaloty, on 08 iunie 2017 - 11:18, said:

Statisticile sunt complet gresite. Uitati-va pe sp, sunt numai atei si cativa credinciosi. Asta nu va spune nimic?
Nu stiu cat imi spune: 50% din populatie nu foloseste Internetul. Si majoritatea dintre cei care il folosesc o fac in scopuri pur utilitare. Cei care discuta subiecte ca acestea sunt deja in alta clasa. Probabil ca multi deja ar scuipa in san. PE de alta parte, sunt de acord ca e putin probabil totusi sa avem 90% din oameni religiosi. Daca era un 70% mai ziceam...

Edited by aaaa4567, 08 June 2017 - 12:11.


#26
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
religia e un refugiu al prostiei, lenei si neputintei, e mai usor sa te minti ca esti vai de pla ta, si sa astepti raiul ,decat sa iti misti buca sa iti faci singur viata pe care o doresti.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 08 iunie 2017 - 10:08, said:

In cateva sondaje romanii apar printre cei mai religiosi in Europa. Romania, de fapt. Alaturi de Polonia.

1. Dupa mine ceva nu se leaga: cum pot fi 90%+ din oameni religiosi dar sa fii furat la tot pasul (la orice hotel, reparatie auto etc exista "sansa" sa fii "tras in teapa")?

E normal.
Unu care te trage-n piept constient, are nevoie de biserica sa-i ierte pacatele.
Cu cat fura mai muylt, cu atat au nevoie mai mult de regligie sa-i "spele"

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalexandrualexww2, on 08 iunie 2017 - 12:28, said:

ca esti vai de pla ta
Tu nu esti vai de pla ta? :habarnam:

View PostTsunnnami, on 08 iunie 2017 - 12:31, said:

biserica sa-i ierte pacatele.
Ce biserica iarta pacatele? :habarnam:

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postalexandrualexww2, on 08 iunie 2017 - 12:28, said:

religia e un refugiu al prostiei, lenei si neputintei, e mai usor sa te minti ca esti vai de pla ta, si sa astepti raiul ,decat sa iti misti buca sa iti faci singur viata pe care o doresti.
Daca ai stii cati si-au miscat buca si au viata pe care si-o doresc si mai merg si la biserica, ai lua-o mai usor cu pianul pe scari.

#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postaaaa4567, on 08 iunie 2017 - 12:11, said:

Sursa: http://rationalwiki....gion_by_country dar se poate cauta si dupa 'poor countries religious'
Pe langa faptul ca e o sursa de mana a 14-a bazata pe niste informatii vechi de peste 10 ani, nici macar acolo nu sustine ca e peste 90% asa cum sustii dumneata in primul mesaj.

Concluzie: nu mai dati crezare la tot ce vedeti scris pe forum, dauneaza la creier, aproape la fel de mult ca religia.

Edited by gumball3000, 08 June 2017 - 12:41.


#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmenaloty, on 08 iunie 2017 - 11:18, said:

Statisticile sunt complet gresite. Uitati-va pe sp, sunt numai atei si cativa credinciosi. Asta nu va spune nimic?
Asta mie îmi spune că eșantionul pe care-l reprezintă Softpedia e nereprezentativ la nivel național și este compus din indivizi peste medie la informare și cunoștințe. La fel, aici lumea este anti PSD în mare majoritate dar la vot s-a văzut cum sunt românii.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 08 iunie 2017 - 12:34, said:

Ce biserica iarta pacatele? Posted Image

Toate, exista una care nu ti le iarta?

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 08 iunie 2017 - 12:45, said:

Toate, exista una care nu ti le iarta?
Habar n-am, in mod cert esti mai informat decat mine Posted Image

#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTsunnnami, on 08 iunie 2017 - 12:45, said:

Toate, exista una care nu ti le iarta?
De fapt, niciuna. Nu ai prea înțeles cum e cu Taina spovedaniei în Biserica Ortodoxă, se pare.

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
sa zicem ca harta postata ar fi corecta, din cate observ religia este puternica in tariile destul de sarace, cam toata Africa, America mijlocie si de sud, Romania, parti din Asia, etc.
Cele mai putin religioase sunt Suedia, Japonia, dar si America de Nord si vestul Europei.

Eu zic ca omul sarac isi cauta ajutorul in religie, se roaga si are speranta ca intr-o buna zi, primeste si el o bucata de noroc si fericire. In timp ce popoarele bogate, nu au interese religioase deoarece sunt multumiti cum traiesc si nu au nevoie de lucruri in plus.

Edited by business11, 08 June 2017 - 13:04.


#36
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postalexandrualexww2, on 08 iunie 2017 - 11:41, said:


Eu nu cred in nimic, si cand ma duc la agatat, zic "doamne ajuta sa o fwt bine,sa nu puta tipa sa nu fie paroasa" deci...sunt credincios? Posted Image)
Habotnic chiar...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate