Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

sunt romanii atat de religiosi sau...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011
In cateva sondaje romanii apar printre cei mai religiosi in Europa. Romania, de fapt. Alaturi de Polonia.

1. Dupa mine ceva nu se leaga: cum pot fi 90%+ din oameni religiosi dar sa fii furat la tot pasul (la orice hotel, reparatie auto etc exista "sansa" sa fii "tras in teapa")?

2. S-a constatat ca exista o anumita corelatie intre nivelul de dezvoltare al unei natiuni si gradul de religiozitate. Nu cumva de aici ni se trage?

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/88/Gallup_Religiosity_Index_2009.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Daca ma ajuta Domnu' sa o fur si pe asta...

#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
La hotelul cărui religios din România ai "luat țeapă"?
La care servis auto deținut de religios......aceeași întrebare(ca mai sus).
În românia sunt multe culte și religii.
Care dintre ele?
Staistcă "trasă" de păr.

Ca-n bancu' cu acvariu:
"Cine nu are acvariu e homosexual!"

Edited by ASCENDED, 08 June 2017 - 10:22.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postaaaa4567, on 08 iunie 2017 - 10:08, said:

cum pot fi 90%+ din oameni religiosi dar
E precum in bancul de mai jos:

Slujbă mare în biserică,cu peste 500 de credincioşi.Intră unul cu mitraliera.
-Cine nu este pregătit să moară pentru Domnul nostru,să iasă afară.
Îmbunzeală mare la uşa biserici.După un minut mai erau în biserică părintele si 5 credincioşi.Părintele:
-Ce-a fost asta fiule?
-Nimic,poţi începe slujba,te-am scăpat de ipocriţi.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 08 iunie 2017 - 10:08, said:

In cateva sondaje romanii apar printre cei mai religiosi in Europa. Romania, de fapt. Alaturi de Polonia.
...
2. S-a constatat ca exista o anumita corelatie intre nivelul de dezvoltare al unei natiuni si gradul de religiozitate. Nu cumva de aici ni se trage?
Ti se pare ca Ro are vreo asemanare cu Polonia?

#6
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postneagu_laurentiu, on 08 iunie 2017 - 10:25, said:

E precum in bancul de mai jos:

Slujbă mare în biserică,cu peste 500 de credincioşi.Intră unul cu mitraliera.
-Cine nu este pregătit să moară pentru Domnul nostru,să iasă afară.
Îmbunzeală mare la uşa biserici.După un minut mai erau în biserică părintele si 5 credincioşi.Părintele:
-Ce-a fost asta fiule?
-Nimic,poţi începe slujba,te-am scăpat de ipocriţi.

Si Sf.Petru a cazut un test similar.
Aproape oricine l-ar cadea functie de circumstante.
Majoritatea ar cadea la aproape toate regulile, functie de circumstante.
Ce facem, abolim toate regulile ca majoritatea oricum e ipocrita?
Ipocrizia e ce tine civilizatia.
Ziua in care devenim toti sinceri ne sfartecam intre noi pana la ultimul.
Nu ca nu mi-as dori-o tot mai des, dar zic asa...

Edited by grrrrr, 08 June 2017 - 10:35.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Omul este ipocrit  din nascare. Problema este adanca ..incerc sa o schitez scurt :
- functia de baza a oricarei specii este sa supravietuiasca "no matter what" .
- noi suntem o specie ca oricare alta ....ajunsa temporar si pur intamplator in varful lantului trofic .
- la inceput nu erau legi ....si dorinta de supravietuire se suprapunea cu necesitatea eliminarii pericolelor din cadrul propriei specii
- asa a aparut religia , ca o forma de standardizare a unor obligatii ale membrilor grupului .
- asa a aparut si manfestarea ipocriziei . Cand necesitatea o cerea , trebuia argumentata motivatia treceri la actiuni ...mai putin religioase Posted Image .
- asa ca am ajuns sa fim de acord ca putem sa fim religiosi cand este avantajos noua sau grupului...dar putem sa nu fim atunci cand nu ne convine .
- "decat " atat este religia Posted Image
- "decat " atat este credinta Posted Image

Edited by JurasikMan, 08 June 2017 - 10:38.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgrrrrr, on 08 iunie 2017 - 10:34, said:

Ce facem, abolim toate regulile ca majoritatea oricum e ipocrita?
N-ar fi rau. Dar daca tot spune cineva ca respecta niste reguli, pai sa se tina de ele, nu asa doar cand ii convine.

Edited by neagu_laurentiu, 08 June 2017 - 10:41.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaaaa4567, on 08 iunie 2017 - 10:08, said:

1. Dupa mine ceva nu se leaga: cum pot fi 90%+ din oameni religiosi dar sa fii furat la tot pasul (la orice hotel, reparatie auto etc exista "sansa" sa fii "tras in teapa")?

Err, ce nu se leaga? Religia in sine e o teapa, Normal ca sint sanse mai mari de tepe acolo unde sint mai multi religiosi.

View Postaaaa4567, on 08 iunie 2017 - 10:08, said:

2. S-a constatat ca exista o anumita corelatie intre nivelul de dezvoltare al unei natiuni si gradul de religiozitate. Nu cumva de aici ni se trage?

Printre altele.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postaaaa4567, on 08 iunie 2017 - 10:08, said:

2. S-a constatat ca exista o anumita corelatie intre nivelul de dezvoltare al unei natiuni si gradul de religiozitate. Nu cumva de aici ni se trage?
Nu. Ni se trage de la lipsa educatiei.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
nu prea poate fi adevarata aceasta harta, deoarece Georgia/Armenia sunt mult peste nivelul nostru, iar pe harta apar ca simpli religiosi.

#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Religia = cancerul omenirii,cat timp exista religie, de orice fel, nu o sa trecem la nivelul urmator....acel nivel in care robotii o sa munceasca si noi sa sa stam cu aia in sus, o sa ne ocupam de cercetari si sa traim o viata linistita si lunga, explorand spatiul si orice tine de viata si univers. Pana atunci....salut si tie, da tie...ala micu' de stai la coada la sf parascheva sa lingi osu'.

Edited by alexandrualexww2, 08 June 2017 - 10:50.


#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Este o statistica facuta superficial. La ultimul recensamant am fost intrebat de recenzor ce sa bifeze la rubrica religie si am raspuns ca fara. Persoana care facea chestionarul m-a intrebat daca sunt botezat ortodox si am raspuns ca probabil da, eram prea mic sa realizez ce si cum. Asa ca a tras conculzia (si bifa) ca sunt ortodox.

A, ca mai particip la unele ceremonii religioase gen botez, cununie sau parastas ale unor cunoscuti (sau fosti...), o fac din respect pentru cei care m-au invitat (sau fost...), nu particip afectiv sau emotional la show-urile respective. Din proprie initiativa nu am intrat decat o singura data intr-o biserica, si asta la Alba-Iulia, cea din Cetate, denumita Catedrala Reintregirii Neamului, fiind curios cum arata acel edificiu.

Am un coleg de munca la un nivel mai de jos in schema, care respecta toate posturile si sarbatorile religioase, se spovedeste si merge la biserica in fiecare duminica. Eu nimic. Ma gandeam sa-l intreb intr-o zi cu ce l-a ajutat al de sus daca eu, un pacatos, ii sunt sef si am salariul de 3 ori mai mare decat el. Sau m-o fi ajutat pe mine in viata si nu stiu eu?

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt mai mult superstitiosi decat religiosi.

#15
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Cand robotii vor munci 24/7 fara concedii si fara sindicat , in nivelul ala urmator, vor face ca 99% din populatia actuala(aia mai "prostanaci financiar") sa fie(fim) inutila(-ili).Pana atunci unii se distreaza, altii mai pupam niste moaste...asta e viata(deocamdata).

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
CUm puteti sa discutati pe baza unui subiect asa ca in piata, fara sursa, fara articol, fara nimic?

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View Postbusiness11, on 08 iunie 2017 - 10:47, said:

nu prea poate fi adevarata aceasta harta, deoarece Georgia/Armenia sunt mult peste nivelul nostru, iar pe harta apar ca simpli religiosi.
Ai dreptate. In Georgia sunt in stare sa-ti crape capul si sa te dea hrana la animale daca nu te apleci cand trece prin fata ta popa ortodox, si nu-i pupi eventual si satana (sau o fi sutana?).

Iar in cel mai fericit caz te alegi doar cu o "simpla" ruptura de splina si 30 de zile de spitalizare. Ma bucur totusi ca in Romania nu au ajuns la nivelul ala, ci in cel mai rau caz isi dau coate-n gura cand vor sa ajunga primii la apa sfintita de la robinet.

Edited by Hider141, 08 June 2017 - 11:07.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgumball3000, on 08 iunie 2017 - 11:03, said:

CUm puteti sa discutati pe baza unui subiect asa ca in piata, fara sursa, fara articol, fara nimic?
Pai s-au declarat romanii la recensamant ca fiind religiosi! Asa de florile marului, ca in realitate doar aleg ce le convine din poveste.

Edited by neagu_laurentiu, 08 June 2017 - 11:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate