Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

cu USPS direct la usa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Salut,
Am comandat mai multe produse de pe ebay, aliexpress si altele.
Tot ce am comandat DE PE EBAY la sediul biroului a fost primit la receptie, si tot ce am comandat acasa a fost trimis mandat postal sa merg eu la posta.
Am comandat lunile trecute de pe un site ce lucreaza cu USPS (posta americana) un produs acasa si am primit mandat postal sa merg la posta vamala.
Urmeaza sa-mi fie trimis un alt colet, tot de pe acelasi site, tot prin USPS.
Daca trec adresa de la firma, am sansa sa-l primesc direct acolo, sau acolo va fi trimis mandatul postal, iar apoi sa am probleme ca nu apare adresa respectiva pe buletinul meu?

Nu de alta, dar in 2 saptamani imi schimb job-ul, de la job-ul actual pot oricand sa merg la posta. Si de la urmatorul as putea, dar mi-ar fi aiurea ca in primele saptamani de lucru sa spun: Stii, eu plec cateva ore sa stau la coada la posta. (Cine a mers la posta vamala stie ca de cele mai multe ori stai cel putin o ora jumate - doua la coada, si eu programul cand toata lumea lucreaza.

Merci!

Edited by AndyM, 08 June 2017 - 10:05.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu are legatura cu adresa, cu coletele e o adevarata loterie, unele ajung la posta vamala, altele la posta de cartier, altele le aduce postasul, ma refer la cele din afara UE. Daca coletul e voluminos, scump, aproape sigur va ajunge la vama. Daca adresa la care vine avizul, nu corespunde cu cea din CI, de regula postaritele stramba din nas, iti spun ca nu ar trebui sa-ti dea pachetul, dar ele sunt cu suflet mare si fac o exceptie pt tine. Asta am patit si la posta vamala, si la colete primite din tara.

#3
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Eu am primit prin usps , dhl , ems, si fedex. Toate...absolut toate, au trecut pe la BSI buc - BSI constanta, ce era din UE, mi-a venit la posta sa ma duc sa-l iau, ce era din sua, m-a chemat la BSI constanta, sa stau la coada sa le explic eu ce e acolo, sa stie ei ce face cu ele unde mi le bag si cine mi le-a trimis, poate le fac si lor rost, stii tu atitudinea de wannabe vames.

deci totul o sa-ti vina prinposta romana, numai daca nu e trimis cu CURIERUL , adica sa treaca doar prin centrele curierului,dar nu sunt sigur ca e posibil!

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
M-am gandit ca pana acum, au lasat aviz doar pentru ca nu am fost acasa, dar cum la lucru e receptia ziua non-stop, ce aceea le lasa acolo.

#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
Vezi ca daca trebuies formalitati vamale, acestea trebuiesc facute in numele firmei, platite taxe, acte, contabilitate, etc. Atentie daca folositi adresa de la locul de munca iar destinatarul este persoana fizica se pot ivi situatii interesante!

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Eu am comandat mai multe colete cu DHL, toate la lucru, au trebuit sa fie facute formalitati vamale, platite taxe, etc... nu am avut nicio problema cu adresa.
Dar aceia erau DHL, nu USPS, de-asta am intrebat daca stie cineva ceva legat de USPS.

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 tytysor, on 08 iunie 2017 - 12:24, said:

Vezi ca daca trebuies formalitati vamale, acestea trebuiesc facute in numele firmei, platite taxe, acte, contabilitate, etc. Atentie daca folositi adresa de la locul de munca iar destinatarul este persoana fizica se pot ivi situatii interesante!
De ce ar trebui facut orice in numele firmei?

OP vrea doar sa i se livreze coletul la adresa unde lucreaza, nu vrea sa fie livrat catre acea firma...
Doar posta romana e cu capul sa comenteze de ce nu conicide adresa din CI cu cea de pe colet... WTF sunt plecat in concediu si ma mananca sa imi comand ceva, de ce as pune pe adresa de acasa?

@OP, din pacate doar unele colete din EU le aduce postasul.

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Legat de adresa, la ultimul colet ridicat de la vama nu aveam buletinul asa ca m-am legitimat cu permisul, pe care nu e trecuta nicio adresa.

Edited by AndyM, 08 June 2017 - 14:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate