Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Imprimanta canon MG6650 eroare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
Salutare tuturor.
Imprimanta Canon MG6650 afiseaza o eroare 5B00, eroare care se pare ca este de la counterul Ink Absorber. Ca sa scap de eroare ar trebui sa pun imprimanta in service mode si sa o resetez cu canon service tool.
Nu reusesc sa o pun in service mode, si astfel service tool nu o vede.
Stiti cum pot face acest lucru?
Multumesc.

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
tu cum faci ca sa intri in service mode ?

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Daca nu regasesti seria doar spalat sau inlocuit pad-ul dupa care resset.
https://faximaploies...re-eroare-5b00/

#4
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
pentru intrarea in service mode:
Imprimanta oprita.
Buton Stop apasat apoi buton ON
dupa care se eliberea za butonul Stop si apoi se apasa de 6 ori consecutiv , ledurile de On si erorare aprinzandu-se alternativ.
La a sasea apasare este aprin ledul On si ecranul este blank. Cam asta e.

Si un pad de cerneala reziduala de unde pot cumpara ca nu am gasit. Doar nu aruncam imprimanta pentru cateva straturi de pasla.

Edited by ori, 08 June 2017 - 11:04.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Eu l-am confectionat din "talpici" de pasla groasa cumparati din piata de la rusi...

#6
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016
am si eu aceiasi imprimanta si aceiasi eroare de unde pot lua canon service tool ?

#7
geutu

geutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.01.2016

 ori, on 08 iunie 2017 - 11:03, said:

pentru intrarea in service mode:
Imprimanta oprita.
Buton Stop apasat apoi buton ON
dupa care se eliberea za butonul Stop si apoi se apasa de 6 ori consecutiv , ledurile de On si erorare aprinzandu-se alternativ.
La a sasea apasare este aprin ledul On si ecranul este blank. Cam asta e.

Si un pad de cerneala reziduala de unde pot cumpara ca nu am gasit. Doar nu aruncam imprimanta pentru cateva straturi de pasla.
am incercat ce ai spus dar la mine sta becul aprins incontinu  , cu ecranul negru si nu este vazuta de catre pc si nici de catre program

#8
mihaelamiki

mihaelamiki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2018
Buna seara!Va rog,ajutați-ma cu un sfat!Am o imprimanta canon pixma mx 495 si dupa ce am reincarcat cartusul de vreo doua ori ,imi apare eroare 1688 ,ledul sta aprins si nu mai imprima .Am incercat sa o resetez,dar degeaba.Sunt deja la al treilea cartus si ma apropi de prețul ei inițial.Daca cumpar un kit refill si un cartus compatibil,o sa apara aceeasi problema?In cazul asta ma gandesc serios sa o arunc....

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Nu rezista la refill mei mult de 2-4 ori, asa sunt concepute cartusele . Varianta xl este de luat in calcul avand in vedere capacitatea de 17ml fata de 8 cat are cel normal . Si cu cele originale sunt probleme nu mai spun de compatibile ...
Cata nevoie ai de color ? treci pe laser si scapi de 1 tona de probleme - asta daca nu te tine colorul .
Un kit original an+color la imprimanta ta costa de la 130 lei in sus , destul de mult avand in vedere ca la an nu scoti mult peste 100 coli, e cam o bataie de joc, la color nu am testat dar cred ca ma umfla rasul daca trag foto, mai mult de 4 coli A4 nu scot.

#10
mihaelamiki

mihaelamiki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2018
Nu exista vreo metoda prin care se poare reseta?

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Se tine apasat triunghiul rosu timp de 3 secunde.
Metode resetare imprimante canon

Attached Files


Edited by ldpe, 13 February 2018 - 14:09.


#12
mihaelamiki

mihaelamiki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2018
Am incercat,nu merge nicicum....

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Alt cartus(se) sau te superi total si treci pe laser chiar daca nu vei mai putea trage color.
Mai negociezi ceva si peste 10 ani o sa-mi multumesti, este doar imprimanta dar fara cip, fara probleme la reancarcare , consumabile ieftine. Daca te hotaresti sa-mi spui ca sa-ti trimit adresa de unde cumperi cartus de 2200 pagini la pret de refil, nou cu garantie. Personal o folosesc de vreo 4 ani si trage de rupe .
https://www.olx.ro/o...html#b67542a3a1

Imprimanta ink ce are cartuse ieftine, color. Suporta si ceva refil , vreo 2.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by ldpe, 13 February 2018 - 19:38.


#14
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 ldpe, on 13 februarie 2018 - 19:32, said:

Alt cartus(se) sau te superi total si treci pe laser chiar daca nu vei mai putea trage color.
Mai negociezi ceva si peste 10 ani o sa-mi multumesti, este doar imprimanta dar fara cip, fara probleme la reancarcare , consumabile ieftine. Daca te hotaresti sa-mi spui ca sa-ti trimit adresa de unde cumperi cartus de 2200 pagini la pret de refil, nou cu garantie. Personal o folosesc de vreo 4 ani si trage de rupe .
https://www.olx.ro/o...html#b67542a3a1
Salut,

Ce model pe laser era cel pus de tine? link-ul a expirat si ma interesa  sa iau si eu ceva asemanator,  alb-negru +  wifi.

In momentul de fata am un canon mg4250 (de 2 ani) care imi maninca ficatii, sunt scumpe cartusele, iar mai nou cind printez nu mai aliniaza rindurile.. i-am dat toate optiunile de curatare/aliniere, tot nu isi revine

Multumesc mult!

Attached Files



#15
George00733

George00733

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.12.2018
Am și eu un Canon MG6650 și mi-a dat eroarea 5B00. Am încercat toate metodele să o pun în service mod, însă nu vrea nici să o bat... Ce să-i mai fac?

#16
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
Buna... dupa 2 capuri de printare schimbate si mii de printuri (dvd + A 4 foto) batrana mea multifunctionala  Canon Mg 5350 ma avertizeaza ...''cerneala reziduala da pe dinafara'' (tradus asa... mai glumeste)...  Stie  cineva daca  se poate reseta , curata... am sunat la 2 service-uri din Suceava si mi-au comunicat ca nu se baga la  imprimante pe cerneala... Treaba e ca mai am nevoie inca de print dvd...  mai am inca cerneala pt Ciss... si  capul  e luat nou de vreo cateva luni... parca nu ma lasa inima sa o arunc...(mai ales acum ca am de printat vreo 200 de dvd-uri  si A4 foto)... vreo solutie ... cineva?  ceva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate