Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Sa fie cablurile prea lungi? (problema palpaire imagine)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Salut,

Am o problema cu monitorul PC-ului (in caz ca are vreo relevanta, este vorba de acest model http://m.emag.ro/mon...0/pd/DLN3JBBBM/).

Mai exact, ocazional, monitorul palpaie (imaginea se face neagra pt cateva milisecunde, dupa care isi revine).

Problema asta se manifesta cand monitorul e conectat la PC prin DVI (Dual Link). Am incercat initial cu un cablu de 10m, si apoi cu unul de 5m, si tot la fel face. Din pacate, la respectivul PC e distanta mare intre monitor si unitate, de asta am ales cablurile asa de lungi.

Interesant e ca am incercat acelasi monitor la un alt PC, conectat tot prin DVI Dual Link, insa cu un cablu mai scurt, de 2m sau ceva de genul, si nu am avut nicio problema cu el. La fel, daca conectez monitorul printr-un cablu VGA de lungime mica (~2m) nu am absolut nicio problema. Deci as tinde sa exclud monitorul din ecuatie, as zice ca nu monitorul este cel de la care are pleaca problema cu palpaitul.

N-as da vina nici pe placa video, pentru ca tocmai ce am schimbat-o, si imi facea aceeasi problema inclusiv pe placa veche.

Prin urmare, vinovatul ar parea sa fie cablul... corect? Mai exact, sa fie palpaiala din cauza lungimii prea mari a cablului? Din ce am tot citit pe net, in teorie pana la lungimea de 5m, n-ar trebui sa fie probleme pe DVI. Si cu toate astea, sunt :(. Altii sustin ca ce e peste 3,5m poate cauza tot felul de probleme...

In cazul asta, cat de lung e "prea lung"? Daca mi-as lua ceva MACAR de 3m, tot mi-ar face figuri?

Multumesc anticipat.

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 viruselworm, on 08 iunie 2017 - 08:20, said:

Din ce am tot citit pe net, in teorie pana la lungimea de 5m, n-ar trebui sa fie probleme pe DVI.

Nu depinde doar de distanta, depinde si de calitatea cablului folosit.
https://suntec.ro/ro...p?id=VE560-AT-G

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Teoria nu se aplica intotdeauna la cablurile chinezesti. Am avut batai de cap cu un amarat de cablu usb de 3m care nu a mers desi electric era ok, fara intreruperi.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008
Probabil conteaza si calitatea.
Eu am folosit vreo 2 ani un cablu DVI de 5m si nu au aparut astfel de probleme.

#5
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Am avut prima oara un http://m.emag.ro/cab...0/pd/DT1SGBBBM/, iar acum am unul din asta https://www.pcgarage...nk-5m-negru-1/.

Cam cat de scump ar trebui sa fie un cablu ca sa poata fi considerat "bun"? Plus ca la lungimi din astea "nesimtite" (:D) nici nu prea ai de unde alege in magazinele de pe la noi...

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pe un Dell U2515H am avut problema similara, pana am setat ceva legat de DP la 1.2.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Poti sa ne spui ce vrei de fapt sa obtii ? Exista solutii dar trebuie sa ne (imi) spui ce vrei de fapt sa obtii. Ai 2 monitoare la PC , unul aproape si unul departe? Doar unul care e departe? Imagine clonata pe ambele (daca sunt 2), din astea ...

Ce iesiri ai la placa video ?

#8
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Deci am un singur monitor care este departe de PC. La placa video am o ieșire VGA, una DVI si una HDMI. Iar la monitor am VGA, DVI si Display Port.

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
De obicei HDMI-ul merge mai bine pe distante mari (gasesti cabluri mai bune). Nu ai incercat cu HDMI in loc de DVI, ca sa nu mai ai nevoie de un amplificator de semnal?
Daca nu vrei cu amplificator de semnal, atunci poti merge pe VGA, alea merg sigur mai mult de 5-10m fara mari probleme.

Edited by StickyFingaz, 08 June 2017 - 12:50.


#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Asta vroiam sa spun și eu. Iei un adaptor hdmi dvi is pui un cablu hdmi între computer și monitor.
Hdmi poate în mod pasiv sa meargă pe 10 metri pana sa aibă nevoie de amplificare, teoretic.

#11
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Inca nu am încercat cu cablu HDMI. Initial am avut impresia ca monitorul are iesire HDMI si mi-am comandat un cablu, insa cand am vazut ca nu e ce chiar trebuie si ca am nevoie de adaptor, m-am enervat si l-am dat retur. O sa iau eventual si varianta asta in considerare, daca nu si nu.

Personal n-as fi preferat VGA, pentru ca mi se pare mai buna calitatea pe DVI. Poate e doar efectul de placebo, insa mi s-a  parut mereu ca pe DVI sunt contururile mult mai clare decat pe VGA, de asta am insistat pe DVI, sau in orice caz, orice altceva in afara de VGA.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
VGA e analogic .. restul sunt digitale, de aia diferenta de calitate.

DVI, DP si HDMI sunt compatibile cu adaptoare pasive in anumite standarde. DVI e cel mai vechi standard digital si limitarile in ceea ce priveste cablurile sunt destul de mari (standarde vechi de calitate).

#13
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Am inteles. Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate