Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitie PC pentru backup de date

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Salutare,

Pentru ca shit happens si Amazon Drive nu mai ofera spatiu nelimitat trebuie sa ma gandesc la o alta modalitate de backup incepand din 13 Decembrie (zi cu ghinion), iar pentru ca nu mai exista nici-un serviciu de cloud la fel de ieftin si sigur cum este Amazon Drive ($59.99/an nelimitat), vreau sa imi fac local backup-ul incepand din Decembrie. Mai am inca un cont de DropBox de 2TB unde platesc aprox. €120 / an, cont care il folosesc pentru job si la care nu pot renunta.

Nu vreau NAS (pentru cei care imi vor recomanda aceasta solutie) deoarece este prea scump cel care suporta 8 HDD-uri.

Ce am nevoie:
- posibilitatea de a monta 6 HDD-uri folosite in RAID 1. Pentru inceput voi achizitiona 2 bucati HDD WD Red 8TB, 5400rpm, 128MB cache, SATA III, iar dupa ce se umple spatiul altele doua si tot asa.
- o carcasa cat mai mica.
- o configuratie cu un consum cat mai mic de curent.
- posibilitatea de a pune o placa de retea separat de cea de pe placa de baza.
- sa fie cat se poate de silentios.

Daca am omis ceva important va rog sa intrebati.

Multumesc Posted Image

Attached Files



#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Bugetul ! ai omis sa spui bugetul maxim dispus sa dai pe un PC foarte mic pt. backup.

Desi ar fi mai de ajutor daca ai raspunde la intrebarile astea:

Quote

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata
(ex: rate fara dobanda)

Edited by super8, 08 June 2017 - 07:12.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Crashplan si Backblaze ofera inca backup nelimitat la in jur de 5$/luna (sper ca iti dai seama ca e bine sa ai si un backup in afara casei). Hubic e 5 EUR/luna pentru 10TB cu limitare la 10Mbps banda (si nu cred sa schimbe planul, e asa din 2015 daca nu ma insel iar compania e OVH, destul de cunoscuti).

In rest pentru ce ai tu nevoie merge orice PC cu 6 porturi SATA.

#4
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
1. Cand se va face achizitia? As vrea pana la sfarsitul lunii iulie sa achizitionez toate componentele, insa pana atunci as vrea sa am o idee in legatura cu bugetul necesar achizitiei.

2. La ce va fi folosit PC-ul? Vreau sa fie conectat la LAN-ul local si va fi folosit doar pentru stocare date, in rest nimic altceva.

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)? Daca s-ar putea ceva in maxim 2000 lei (fara monitor/periferice).

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)? De preferat magazine sigure in caz de garantie sau retur. Modilitate de plata: cash.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001
Exista nelimitat si la google.
La pret mic 10$/luna.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Iti trebuie domeniu si google for business. Plus teoretic 5 useri (x10$/luna) altfel ai doar 1TB (practic limita nu e aplicata in momentul de fata dar in mod sigur o sa o faca in curind). De asemenea nu stiu cit o sa mai dureze circul si la google, sint useri care transfera sute de TB (da, TB) de la amazon (care au inceput sa stringa surubul de acum vreo 2 saptamini prin dezactivarea aplicatiilor cu adevarat folosibile la transferat volume mari de date).

#7
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

View Postf300, on 08 iunie 2017 - 07:13, said:

Crashplan si Backblaze ofera inca backup nelimitat la in jur de 5$/luna (sper ca iti dai seama ca e bine sa ai si un backup in afara casei). Hubic e 5 EUR/luna pentru 10TB cu limitare la 10Mbps banda (si nu cred sa schimbe planul, e asa din 2015 daca nu ma insel iar compania e OVH, destul de cunoscuti).

In rest pentru ce ai tu nevoie merge orice PC cu 6 porturi SATA.

Da, stiu, e mai recomandat un backup in afara casei, insa e a 2-a oara cand mi se intampla faza de acum cu Amazonul. Inainte de Amazon am avut un cont de cloud in alta parte (nu imi amintesc acum exact numele serviciului de cloud) la fel $5/luna spatiu nelimitat, insa dupa ce am depasit 6TB de backup am primit un email de la ei ca e nevoie sa trec la un plan superios cu un alt trafic. Am ajuns sa cred ca acel "nelimitat" nu e chiar nelimitat. Pentru 100% siguranta in viitor pot face un efort sa achizitionez si al 3-lea HDD pe langa cele 2 in RAID 1 din PC, HDD pe care sa-l tin la o alta locatie.

#8
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Wishlist:
http://www.pcgarage....shlist/2698570/

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postalin0685, on 08 iunie 2017 - 07:19, said:

Ce am nevoie:
- posibilitatea de a monta 6 HDD-uri folosite in RAID 1.
Pentru inceput voi achizitiona 2 bucati HDD WD Red 8TB, 5400rpm, 128MB cache, SATA III, iar dupa ce se umple spatiul altele doua si tot asa.
- o carcasa cat mai mica.
- o configuratie cu un consum cat mai mic de curent.
- posibilitatea de a pune o placa de retea separat de cea de pe placa de baza.
- sa fie cat se poate de silentios.


1. Cand se va face achizitia?
As vrea pana la sfarsitul lunii iulie sa achizitionez toate componentele, insa pana atunci as vrea sa am o idee in legatura cu bugetul necesar achizitiei.

2. La ce va fi folosit PC-ul?
Vreau sa fie conectat la LAN-ul local si va fi folosit doar pentru stocare date, in rest nimic altceva.

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)?
Daca s-ar putea ceva in maxim 2000 lei (fara monitor/periferice).

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)?
De preferat magazine sigure in caz de garantie sau retur. Modilitate de plata: cash.
Eu m-am gandit la urmatoarele componente:
cu procesor Celeron G3950
[ https://s3.postimg.org/pf6f871k1/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu procesor G4600
[ https://s11.postimg.org/uayx3oaj5/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si daca crezi ca merita 55 Lei in plus pt. 100Mhz, atunci cu G4620
[ https://s7.postimg.org/g9jeti3e1/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau chiar un procesor i3 !
[ https://s9.postimg.org/4dx6oi9h9/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Toate componentele sunt compatibile in mod nativ !
Gigabyte GA-H270M-DS3H e singura placa de baza ieftina ce are RAID.
Iar sursa FSP HYPER, 500W are 8 alimentari SATA pt Hdd-uri.
Hdd-urile si carcasa ti le alegi tu !

Desi eu m-am gandit la carcasa Fractal Design Node 304 White (383,57 Lei) ca e mica si poti baga 6 Hdd-uri + coolerul SilentiumPC Fera 3 inalt de 155mm (15,5 cm).
Dar poate nu iti place Posted Image

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Sau te uiti pe aria NAS si vezi topicele cu HP Microserver Gen8 si xpenology.
Are doar 4 bay-uri de HDD, dar e gandit pt functionare non-stop, are si RAID, dar recomand RAID software.

Daca vrei back-up aditional, exista client Crashplan cu spatiu nelimitat, care urca in cloud datele.

#11
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

View Postsuper8, on 08 iunie 2017 - 08:36, said:

[ https://s9.postimg.org/4dx6oi9h9/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desi eu m-am gandit la carcasa Fractal Design Node 304 White (383,57 Lei) ca e mica si poti baga 6 Hdd-uri + coolerul SilentiumPC Fera 3 inalt de 155mm (15,5 cm).
Dar poate nu iti place Posted Image

Varianta asta pare ok, la fel si carcasa. Singura curiozitate legata de carcasa e, cat de buna va fi ventilatia cand vor fi in ea 6 HDD-uri.

Initial ma gandisem la o carcasa minitower cu 4 locuri de 3.5" si 2 HDD-uri sa le pun in adaptor de la 5.25" la 3.5".

#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Salut,

Din punctul meu de vedere ai nevoie de asta: http://www.pcgarage....shlist/2698610/
Din pacate ai nevoie de minim 7 SATA III pe placa de baza(6 pentru RAID si 1 SSD pentru sistemul de operare), si placile de baza cu peste 6 SATA sunt foarte scumpe.
Ai:
-i3 7100T care e varianta cu un consum mai mic de curent fata de i3 7100
-placa de baza cu 8 SATA (din pacate alta mai ieftina nu exista)
-SSD pentru sistemul de operare
-16 GB DDR4 (porbabil multi vor zice ca e prea mult 16GB, dar tine cont ca vei avea 48TB stocare)

Tot calculatorul la final cu toate cele 6 HDD-uri montate iti va consuma sub 75W/h
Costul cu energia electrica consumata de calculator daca sta aprins 24/27 7/7 e de aproximativ 30 RON


Bafta orice ai alege

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
La ce dracu' oi avea nevoie de 8 sau 16 gb de ram nu stiu, 2 gb sunt de ajuns (dar nu gasesti, asa ca pui 4gb).  Stiu ca o parte e ocupata de file cache, dar nu ai nevoie ca nu copiezi de mai multe ori aceleasi fisiere

Placa de baza cu 7 porturi sata (scumpa) iar nu ai nevoie, iei una obisnuita cu 6 portuti sata si un port M2 ( daca vrei sa pui SSD pentru sistemul de operare, desi nu ai nevoie de el )

Procesor merge si cel mai ieftin celeron pe care il gasesti ( sau echivalentul AMD ). Nu e nevoie de putere mare de procesare.  NAS-urile alea foarte scumpe ce credeti ca au in ele ???  Vreun procesor ultrafast ?

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postalin0685, on 08 iunie 2017 - 08:47, said:

Varianta asta pare ok, la fel si carcasa. Singura curiozitate legata de carcasa e, cat de buna va fi ventilatia cand vor fi in ea 6 HDD-uri.

Initial ma gandisem la o carcasa minitower cu 4 locuri de 3.5" si 2 HDD-uri sa le pun in adaptor de la 5.25" la 3.5".
Din pacate @3003 are dreptate !
Iti trebuie o placa de baza cu 8 porturi SATA, 6-7 pt. Hdd-uri si 1 port pt. SSD-ul cu sistemul de operare.
Asadar bugetul va fi putin sub 2.000 Lei:
[ https://s17.postimg.org/q0cp66zot/Screenshot_2017-06-08_10_04_57.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat despre carcasa Fractal Design Node 304 White (383,57 Lei), nu stiu ! citeste/vezi reviewuri-le pe internet si youtube si vezi daca e buna pt. ce iti trebuie tie.

E aiurea ca iti trebuie placa de baza cu RAID si multe porturi insa pretul uneia e mare.
Sau poti sa montezi SSD-ul la SATA-Express si iti raman 6 porturi SATA 3 pt. Hdd-uri ![ https://s4.postimg.org/wozwvkhe3/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@modoran, crezi ca e mai bine sa puna 1x 4GB HyperX Fury Black 4GB ddr4-2400 CL15 (174,19 Lei) in loc de Patriot Signature 8GB ddr4-2400 CL16 1.2V Dual Channel (264,57 Lei) ?!
D.p.d.v. al pretului e mai rentabil 1x 4Gb;
dar d.p.d.v. al performantei e mai bun 2x 4Gb.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmodoran, on 08 iunie 2017 - 09:08, said:

La ce dracu' oi avea nevoie de 8 sau 16 gb de ram nu stiu,
[...]
Nu e nevoie de putere mare de procesare.  NAS-urile alea foarte scumpe ce credeti ca au in ele ???  Vreun procesor ultrafast ?

RS2416RP+ (2000+ EURO) are un atom de-ala avoton din seria alora cu probleme hardware de la Intel (si nici macar pe ala mai tare din serie). Si 2GB RAM la 12 discuri (expandabil la 24). Cu 2GB RAM...
Am un https://wiki.openwrt...eagate/dockstar cu 128 MiB. Cu 3 hdd-uri de 4TB ca de-alea imi permit, daca aveam bani de 12TBx3 sint sigur ca mergea exact la fel de bine. Uptime 77 zile acum probabil din cauza vreunui upgrade de kernel (nu ca s-ar fi blocat el vreodata).

#16
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
La 6 HDD-uri nu mai bine ZFS? https://www.reddit.c..._cool_kids_now/

@OP, google ofera nelimitat la 8Euro+tva. ovh are domenii cu cost anual mic 1-2euro.
Backblaze sterge datele dupa 30 zile, parca.

L.E. nu te grabi cu achizitia, pana la expirare nu se modifica pretul!
Dar daca vrei google, poti chiar acum, nu cred ca google va modifica retroactiv ofertele, nu prea face asta pt business.

Edited by Adm, 08 June 2017 - 11:13.


#17
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Unde anume gasesc si eu ofertele de pret de la Google? Le-am cautat dar imi da doar preturi pentru Google Drive care sunt asemanatoare cu DropBox.

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posteasy90rider, on 08 iunie 2017 - 10:55, said:

La 6 HDD-uri nu mai bine ZFS?

Pentru BACKUP absolut in nici un caz. Daca era vorba de o masina din productie, ce nu vrei sa aibe o secunda de downtime, sa aibe performanta prin imprastierea datelor pe toate hdd-urile, etc - era cu totul altceva. Dar la backup nu trebuie sa depinzi de o structura super-complicata in care ai nevoie de toate (sau aproape toate) hard discurile ca sa-ti functioneze. Da, poate e "numai" backup dar deseori o nenorocire nu vine singura. Mi se pare o chestie foarte buna sa poti accesa la nevoie chiar si cu o interfata de-aia usb-sata si cu un laptop datele de pe fiecare disc in caz de orice probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate